• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Handel w niedziele. Placówki pocztowe do końca roku i metoda "na rybkę"

VIK
15 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Był patent "na pocztę", będzie "na rybkę"? Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu. Był patent "na pocztę", będzie "na rybkę"? Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu.

Posłowie zabrali się za uszczelnianie bubla prawnego jakim jest ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Nowelizacją zajmuje się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, a eksperci z Biura Legislacyjnego ostrzegają przed pozostawieniem kolejnej furtki. Był patent "na pocztę", czy będzie "na rybkę"?



Sprawdź aktualne niedziele handlowe - luty 2022



Czy korzystasz w niedziele z usług „punktów pocztowych”?

Posłowie pracują nad uszczelnieniem zakazu handlu, bo ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele stała się fikcją. Życie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Punkt pocztowy w sklepie stał się tym samym, czym była reklama piwa bezalkoholowego w mediach. Tam też "puszczano oko" do klienta.

Czytaj też:

Lidl punktem pocztowym. Jest lista sklepów czynnych w niedziele



Wczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji poseł PiS Janusz Śniadek zaproponował poprawkę, która wydłuży vacatio legis z 14 dni do trzech miesięcy, dzięki czemu placówki pocztowe w niedziele będą mogły działać jeszcze przez kilka miesięcy.

- W praktyce oznacza to, że zakaz handlu w niedziele do końca 2021 roku - a nawet nieco dłużej - obowiązywać będzie tylko na papierze. Nawet jeśli Sejm uchwaliłby ustawę uszczelniającą jeszcze w tym tygodniu (posiedzenie potrwa do 17 września) bądź na kolejnym posiedzeniu (29-30 września), to i tak Senat będzie miał 30 dni na wprowadzenie poprawek lub odrzucenie ustawy w całości - jedno i drugie skutkowałoby koniecznością dalszych głosowań w Sejmie. Znowelizowana ustawa może opuścić parlament w połowie lub pod koniec października, w takim wariancie weszłaby w życie w drugiej połowie stycznia, a może nawet już w lutym - poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl.
Prace trwają, a eksperci z Biura Legislacyjnego już ostrzegają przed pozostawieniem kolejnej furtki. Tym razem związanej z handlem rybami. Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, pracując nad jednym uszczelnieniem, parlamentarzyści mogą przegapić inną lukę. Posłowie skupili się nad działalnością placówek pocztowych, a one są tylko jednym z 30 wyjątków w ustawie. Innym jest kwestia... handlu rybami.

Okazuje się, że dziś handlować w niedziele mogą gospodarstwa rybackie czy placówki handlowe zajmujące się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami. Posłowie chcą wykreślić z ustawy ostatni fragment, dotyczący handlu. Eksperci cytowani przez portal wiadomoscihandlowe.pl, zwracają jednak uwagę, że pozostawienie w niezmienionym brzmieniu zapisu o placówkach handlowych zajmujących się "odbiorem produktów rybołówstwa" wprowadzi wątpliwości interpretacyjne. Może się bowiem okazać, że do handlu w niedziele wystarczy przyjmowanie ryb do magazynu.

Posłowie ostatecznie uwag Biura Legislacyjnego nie uwzględnili. Drugie czytanie projektu w Sejmie zaplanowane jest na czwartek.
VIK

Opinie (266) ponad 10 zablokowanych

  • Stop wyzysku

    Sieć Carrefour proponuje stawkę 30% od minimalnej stawki najniższe j godzinowej co daje 3,70brutto dodatku za godzinę w niedzielę.Nikt nie będzie przymuszał do pracy w niedzielę.Niestety jest to nieprawda za nie przyjście w niedzielę grozi dyscyplinarka i pozbawienie premii.Nie liczą się ze związkami zawodowymi ani z pracownikami. Tylko zysk

    • 5 0

  • Żabka- niedziele niehandlowr to fikcja.

    Powinni zakazać wszystkim siecią. Franczyzobiorcy z Żabki i tak będą zmuszani do otwierania w niedzielę

    • 0 0

  • juz ankieta pokazuje zecwiekszosc polakow chce handlu w niedziele

    po co te ograniczenia? nikomu to nie jest na reke ani pracownikom sieci handlowych ani konsumentom.

    • 0 3

  • PiS do dymisji

    Zakaz mszy niech też zrobia w niedziele ksiądz też ma kochankę i chce odpocząć

    • 3 2

  • Babka

    Wyzysk narodu przez obcy kapitał. Ludzi którzy w marketach niemieckich francuskich i innych nacjii za najniższą krajową. A z drugiej strony frajerzy co zdrową żywność w marketach kupują w niedziele.I dobrze im zrobią sobie rosołek z zielonego kurczaczka z Biedronki co się w piątek nie sprzedał albo siano z warzyw w Carrefourze.A kto bogatemu Januszowi zabroni?Nie stać go na wyjazd w weekend z rodziną do paryża, to sobie po Carrefourze pochodzi jak panisko.Biedronka to ma żywność g.., nafaszerowaną chemikaliami.Ale tam kupują bo bida.az piszczy w tej Polsce i zacofanie.

    • 0 2

  • Niedzielne handlowe

    Jesteśmy krajem który jest w uni europejskiej a wszystko robimy na odwrót. Wystarczy spojrzeć na inne kraje. Niemcy Holandia Belgię Norwegię .W niedzielę nie pracują sklepy i galerie handlowe oraz stacje paliw i jakoś nikt nie ma o to pretensji. Moim zdaniem aferę tu nakręcają koncerny które tylko patrzą na zysk i nic więcej się nie liczy. Chcą mieć otwarte więc niech sami idą do pracy w niedzielę z biura pracownicy Lidla Biedronki Jestem ciekawy czy by podjęli taką decyzję ? Pewnie nie bo siedzą w domku a podwładnym każą pracować

    • 1 0

  • Dodam jeszcze czy za pracę w niedzielę są odpowiednio rozliczane stawki wiem że nie bo dyskonty pracowiką nie płacą za dzień 200 procent co powinno być tak traktowane a dają wolne i w dniach narzucone odgórnie Pracownik nie ma wyboru czy mają mu zapłacić czy odebrać wynagrodzenie za dzień wolny 200 procent.

    • 1 0

  • Nakazać wypłacać podwójną stawkę (1)

    Wystarczyło by zagwarantować podwójne wynagrodzenie a nie że pracodawca każe pracować w niedzielę a potem daje Ci za to dzień wolny

    • 1 0

    • Chyba jak w niedzielę to nawet potrójne.

      Ja na przykład za sobotę mam 200% jako operator ciężkiego sprzętu na załadunkach.

      • 0 0

  • Do urzędu w niedzielę

    A może tak wszystko otworzyć w niedzielę urzędy bo może ktoś nie zdarzy w tygodniu załatwić sprawę. Bo otwarcie sklepu w niedzielę to tylko nabijanie kasy właścicielom.

    • 0 0

  • W całej Europie są w niedzielę pozamykane sklepy dlaczego w Polsce mają być otwarte.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto Przewodniczącym Rad Nadzorczych Abantia Polska oraz Ibereolica; jak i członkiem Rad Nadzorczych. Od czerwca 1997 prowadzi własną firmę doradczą Profit-Consult zajmującą się: doradztwem inwestycyjnym, organizacją finansowania rozwoju i inwestycji, projektami doradczymi w zakresie zarządzania inwestycjami, pośrednictwem finansowym i opiniowaniem kontraktów.

Najczęściej czytane