• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inwestorzy coraz chętniej ściągają do Trójmiasta

erka
2 czerwca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Dzięki projektom investGDA w ciągu najbliższych lat ma powstać w Gdańsku minimum tysiąc nowych miejsc pracy. Dzięki projektom investGDA w ciągu najbliższych lat ma powstać w Gdańsku minimum tysiąc nowych miejsc pracy.

Polska stała się jednym z najatrakcyjniejszych krajów na świecie pod względem lokowania inwestycji dla zagranicznych koncernów. Do tej pory najatrakcyjniejsze były takie miasta jak Kraków i Wrocław. Teraz coraz większą uwagę poświęca się również innym lokalizacjom, z których na pierwszy plan wysuwa się Trójmiasto.


Czy uważasz, że Gdańsk jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów?


W najnowszym raporcie A.T. Kearney badającym atrakcyjność państw pod względem lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, Polska znalazła się na szóstym miejscu, ustępując pola jedynie takim państwom jak Chiny, USA, Indie, Brazylia oraz Niemcy. Tym samym zanotowaliśmy największy awans w czołówce światowej - w poprzednim wydaniu raportu w 2007 r. Polska znajdowała się na odległym 22. miejscu.

- Mimo, iż w 2009 r. przedsiębiorstwa często zamrażały lub rezygnowały z przeprowadzenia wielu projektów i inwestycji, to właśnie w Polsce w zeszłym roku centra usług otworzyły największe na świecie firmy z wielu sektorów rynku, m.in. z branży finansowej, nowych technologii oraz farmaceutycznej - mówi Anna Brzezińska, account manager ze Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego. - Swoje centra w Polsce otworzyły m.in. Acer, Fujitsu, IBM, Opera Software, Philip Morris, QAD, Roche, UBS.

Po nasyceniu się tradycyjnych miejsc lokowania inwestycji outsourcingowych, korporacje poszukują alternatywnych miast najbardziej sprzyjających rozwojowi. W raporcie "Przekraczając globalne granice - Nowe wschodzące lokalizacje" KPMG wyselekcjonowało 31 miast z całego świata, najbardziej atrakcyjnych pod względem dynamicznego rozwoju rynku usług outsourcingowych.

Wśród wytypowanych znajdują się zarówno metropolie z krajów rozwiniętych, jak i miasta z państw rynków wschodzących. Obok m.in. Buenos Aires, Santiago, Belfastu, Belgradu czy Sofii w rankingu - jako jedyne miasto w Polsce - wskazany został Gdańsk.

- Lokalny rynek nie ogranicza się tylko do tego miasta. Wartościowym potencjałem dla inwestora jest szeroko rozumiana Metropolia Gdańska - podkreśla Mariusz Wiśniewski, dyrektor ds. marketingu, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego investGDA, spółki odpowiedzialnej za przyciąganie zagranicznych inwestorów do Trójmiasta. - Promując Polskę, a szczególnie Pomorze, współpracujemy z developerami, firmami doradczymi i rekrutacyjnymi. Jesteśmy w stanie przekazać inwestorom kompleksowe informacje dotyczące regionu z zakresu infrastruktury, powierzchni biurowych, możliwych dróg dofinansowania oraz rynku pracy i dostępności kadry spełniającej wymagania inwestora.

Polska ceniona jest wśród inwestorów głównie za stabilność gospodarczą i potencjał rozwoju - silny w porównaniu z innymi krajami UE - oraz za dobrze wykształconych i doświadczonych pracowników.

- Paradoksalnie pomogła nam również fala emigracji zarobkowej w poprzednich latach. Dzięki niej do cech wyróżniających Polaków w oczach pracodawców dołączyła jeszcze umiejętności posługiwania się językami obcymi - dodaje Brzezińska.

Dzięki projektom investGDA w ciągu najbliższych lat ma powstać w Gdańsku minimum tysiąc nowych miejsc pracy. Spółka ma przyczynić się do tego, by Gdańsk i jego okolice były zarówno centrum finansowym, logistycznym, jak i informatycznym.

- Obecnie obsługujemy 10 klientów, którzy chcą swoje centra usług ulokować właśnie w Trójmieście. Są to głównie inwestorzy skandynawscy. Należy się jednak spodziewać, że finalne zapotrzebowanie ze strony tej branży będzie jeszcze wyższe - zaznacza Wiśniewski.
erka

Miejsca

Opinie (26)

  • Do malkontentów (2)

    Mam rodzinę we Wrocławiu i powiem Wam, że te wszystkie wychwalania na temat dynamicznego Wrocławia są bardzo ale to bardzo przesadzone.Zarobki we Wrocku są niższe od trójmiejskich,choć życie nieco tańsze.Centrum miasta prezentuje się imponująco ale wystarczy oddalić się o około kilometr aby ujrzeć brudne, paskudne dzielnice jakich we Wrocławiu jest jeszcze sporo.

    • 5 3

    • Też taką opinie słyszałem o Wrocławiu. To trochę jest marketingowy przekaz powtarzany we wszystkich mediach, aż niektórzy powtarzają bo inni powtarzają. Podobnie kiedyś z takim marketingowym - cudownym miastem było w Gdyni.

      • 5 0

    • generalnie w Polsce w mediach trwa kampania jak to nie jest dobrze ; że kolejne wskaźniki ekonomiczne są coraz bardzije imponujace itp; ze rząd mimo krzysu światowego radzi sobie doskonale itp. , a prawda jest widoczna gołym okiem, wystarczy tylko chcieć ją dojrzyć; jest ona taka sama w Trojmiescie, Wrocławiu czy też Poznaniu; jedynym wyjatkiem, gdzie naparwde wydaje sie ze sytuacja jest ok to nasza stolica...

      • 5 1

  • Pora podziękować prezydentom (panującym od wielu lat - marazm) z Trójmiasta

    • 4 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W przeszłości kierownik literacki Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jerzego Gruzy; dziennikarka - z-ca redaktora naczelnego, redaktor naczelna, publicystka i komentatorka „Głosu Wybrzeża”; prezes zarządu wydawnictwa Baltic Press (wydawca anglojęzycznego dwumiesięcznika „Baltic Transport Journal”; dyrektor Biura Zarządu...

Najczęściej czytane