• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejny inflacyjny rekord -12,3 proc.

erka
29 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r.. roku wzrosły o 12,3 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r.. roku wzrosły o 12,3 proc.

12,3 proc. w ujęciu r/r - tyle w świetle pierwszych szacunków GUS wyniosła inflacja konsumencka w kwietniu br. To najwyższy poziom dynamiki cen w Polsce od końca 1997 r. Gorsza wiadomość: lawinowo rosnąca inflacja jeszcze nie dobrnęła do szczytu. W kolejnych miesiącach przekroczy 14 proc.



Wysokie stopy procentowe. Pomysły na wsparcie kredytobiorców



Czy obawiasz się dalszego wzrostu inflacji?

Jak podaje Glówny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,3 proc. (wskaźnik cen 112,3),a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2 proc. (wskaźnik cen 102,0).

Dlaczego ceny w Polsce szybko rosną?



- Nie można przy tym bagatelizować krajowej części inflacji, związanej nie z ogólnoświatową podażą, ale mocą lokalnego popytu. W licznych przypadkach pandemiczne, inflacyjne ziarno trafiło na bardzo podatny grunt pod postacią potężnego odbicia konsumpcji i bardzo silnych rynków pracy. W takich warunkach łatwo o utrwalanie się negatywnych zjawisk cenowych. Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie początkowo rosły ceny nielicznych kategorii dóbr i usług (używane pojazdy, stawki wynajmu aut, ceny noclegów w hotelach), ale z czasem inflacja szeroko rozlała się po całej gospodarce i istnieje ryzyko, że wymyka się spod kontroli. Podobnie jest w Polsce, gdzie już przed pandemią tzw. inflacja bazowa, czyli z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen żywności i energii, zaczęła notować coraz wyższe dynamiki - komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnycha w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %). Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnycha w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %).

Zysk netto banków wzrósł o 98,1 proc. w lutym 2022 r.



Inflacja coraz wyższa



Przyjmuje się, że wskaźnik inflacji bazowej najlepiej odzwierciedla siłę popytu ze strony konsumentów. Był on w Polsce naprawdę potężny: gospodarka miała za sobą kilkuletni okres bardzo prężnego wzrostu, konsumpcja z roku na rok dynamicznie przyspieszała, mocno wzrastały wynagrodzenia, a rynek pracy z miesiąca na miesiąc rozgrzewał się do czerwoności. W takich warunkach firmy przenoszą wzrost kosztów na odbiorców. Gospodarstwa domowe zaczynają zakładać, że ceny dalej będą się podnosić, ale nie ograniczają swoich zakupów ze względu na rosnące dochody do dyspozycji i spełnianie przez pracodawców żądań płacowych. Prowadzi to do tego, że inflacja, niezależnie od jej pierwotnych źródeł, zamiast samoistnie wygasać zaczyna się rozkręcać i utrwalać.

Nieruchomości. Drastyczny spadek zdolności kredytowej



- Istnieje ryzyko, że z taką sytuacją, czyli spiralą płac i cen, mamy do czynienia właśnie w tym momencie. Dynamika wynagrodzeń w marcu nie tylko dotrzymała kroku dwucyfrowej inflacji, ale wręcz ją przebiła, a z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że niemal połowa firm nadal planuje podnosić płace. W momencie inwazji Rosji na Ukrainę koniunktura była bardzo mocna. Na podstawie dostępnych informacji można szacować, że dynamika PKB w pierwszym kwartale oscylowała w granicach 8 proc. - wyjaśnia Sawicki.
erka

Opinie (198) 6 zablokowanych

  • Inflacja najbardziej dotknie emerytów i rencistów

    Piniendzy w portfelu bedą mieli więcej co zapewne roztrąbią Wiadomości tvp1.
    Czy aby kupią więcej chleba, kaszanki ? No nie . Bo te zdrożeją .
    Więcej można rzucić na tacę dobrodziejowi. Nawet papierowe.
    Rzeczywistość potraktuje elektorat .

    • 2 0

  • Temat zastępczy (1)

    Napiszcie lepiej co takiego najwiekszy antypolak mówił na Gradowej Górze. Ile tam było ludzi, jakie tłumy i jakie antypolskie przemówienie. Zapewne macie zakaz od włodarzy o tym pisać, bo frekfencja zerowa i gadanie bzdur.

    • 0 2

    • Co? Kaczyszenko w Gdańsku był?

      Ten mały mściwy słup kremla

      • 2 0

  • Patrzcie i przewidujcie ale wy marzycie.

    Ludzie czym wy się podniecacie jakimś śmiesznym 12% ?.Musicie się dowiedzieć że będzie to optowało do granic 20 %.Trzeba być realistą a nie marzycielem.

    • 2 0

  • POdziękować tym co Putina wspierali między innymi Helmuty (1)

    • 0 2

    • Nie poPiSuj się

      Przyjaciele putina to Orban, Kaczyński, Le Pen, Salvini

      Kiedy następne spotkanie proputiniwcôw w Pislamabadzie? Dla Polaków w Warszawie :(

      • 0 0

  • He he

    Gierek przy pisie to pikuś,tylko po Gierki coś oprócz długów zostało.

    • 1 0

  • braewo morawiecki

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane