• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z patentem "na wypożyczalnię"

Wioletta Kakowska-Mehring
15 września 2023, godz. 09:00 
Opinie (98)
To wypożyczalnia czy biblioteka mogłaby stać się sklepem, a nie odwrotnie. To wypożyczalnia czy biblioteka mogłaby stać się sklepem, a nie odwrotnie.

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie zakazu handlu w niedziele. Chodzi o możliwość działania sklepów w sytuacji, gdy stają się one wypożyczalnią. Jaka jest decyzja? Najprościej rzecz ujmując, to wypożyczalnia, czy biblioteka mogłaby stać się sklepem, a nie odwrotnie.



Czy korzystasz w sklepach z kas samoobsługowych?

W kwietniu tego roku prokurator generalny na wniosek głównego inspektora pracy wniósł kasacje od trzech wyroków uniewinniających właścicieli sklepów, którzy otwierając w placówkach m.in. wypożyczalnie sprzętu sportowego, kluby czytelnika czy biura podróży, starali się ominąć zakaz handlu w niedziele.

Jedna ze spraw dotyczyła sieci sklepów, które w niedziele niehandlowe stawały się wypożyczalniami sprzętu sportowego. Spółka miała wpisaną w KRS-ie pozostałą działalność polegającą na "wypożyczaniu i dzierżawie sprzętu rekreacyjnego i sportowego". Wprowadzono także zmiany w umowach o pracę - opis stanowisk pracy sprzedawców został poszerzony o obowiązki związane z wypożyczalnią sprzętu.

Niedziela bez handlu trafiła do wyborczych programów Niedziela bez handlu trafiła do wyborczych programów

Sądy rejonowe w tych sprawach uznały, że było to działanie bezprawne, jednak sądy okręgowe (w drugiej instancji) uchyliły te wyroki. W marcu tego roku sąd uznał, że "wypożyczalnia sprzętu sportowego nie musi być działalnością przeważającą".



- Prokurator generalny, odwołując się do literalnego brzmienia ustawy, stoi jednak na stanowisku, że przepis pozwalający na niedzielny handel "w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku" oznacza, że to placówka handlowa ma działać w zakładzie, a nie na odwrót - zakład w placówce pocztowej. Podobnie uważa Państwowa Inspekcja Pracy - podał portal wiadomoscihandlowe.pl.
Teraz Sąd Najwyższy uznał zasadność wniesionej kasacji. W ustnych motywach wyroku Sąd Najwyższy podzielił stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy i prokuratora generalnego co do sposobu rozumienia wskazanego wyżej przepisu.



Jak poinformowano, zgodnie z interpretacją przyjętą przez oba te organy, a podzieloną przez Sąd Najwyższy, możliwość korzystania z wyjątku, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, nie zachodzi w sytuacji, gdy na terenie placówki handlowej zorganizowana zostanie wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalnia książek itp.

SN nie miał wątpliwości, że w przepisie chodzi o handel w placówce handlowej znajdującej się w zakładzie prowadzącym działalność sportową, takim jak np. stadion czy boisko sportowe. Najprościej rzecz ujmując, to wypożyczalnia czy biblioteka mogłaby stać się sklepem, a nie odwrotnie.

Opinie (98) 3 zablokowane

  • Niedziele handlowe - czemu ma byc jak w Niemczech

    Ale płatne dodatkowo soboty 50 a niedziele 100. Jak komuś niepasuje zmienia pracę a nie ustawia innym życie.

    • 2 0

  • I jak sie dziwic, ze dyrektorka szkoly sporzadzila regulamin korztystania z WC, czyli kto kiedy moze i jak czesto

    • 1 0

  • Dziwne

    Ponoć zakaz handlu wprowadzono by pracownicy sklepów mieli wolne a tu pracownicy kombinują jak pracowac w niedzielę.

    • 1 0

  • Rydzyk kazał rządowi to zrobił zakaz

    Nie będzie nikt robił konkurencji jego żabkom...

    • 5 0

  • Handel w niedziele

    powinien pozostać zakazany. Powody? Właściciele sklepów wykorzystywali przepisy tak by maksymalizować swoje zyski i mieli w du**e socjalne potrzeby pracowników. W tym celu zatrudniali też w większości przypadków studentów i to na umowach śmieciowych. Handel w niedziele zbliżał więc ten proceder do praktyk porównywalnych ze szlachecką pańszczyzną. wyzysk, wyzysk i jeszcze raz wyzysk!!! Brakowało tylko jeszcze, by pracownicy byli gonieni w godzinach pracy do roboty jako kurierzy. Jako sprzątacze powierzchni sklepowej już i tak musieli zasuwać. Te cholerne amerykańskie/libertyńskie praktyki muszą być zlikwidowane. Europa, w tym także Polska musi wrócić do swoich wypracowanych, sprawiedliwych socjalnie tradycji, które nasi przodkowie długo dla siebie wywalczali. To nie ma nic wspóĺnego z PIS-em, to jest po prostu zdroworozsądkowe. Jestem za tym, by zmuszać handel do większej dywersyfikacji w zatrudnianiu ludzi i likwidację preferencji studentów, którzy mają zerowe kwalifikacje zawodowe. Ukończenie szkoły handlowej powinno być podstawowym kryterium w zatrudnianiu w tym sektorze.

    • 1 3

  • Jarosław każe, poddani muszą się słuchać. I tyle w temacie

    • 0 0

  • Wszystkie niedziele powinny być handlowe.

    Dotąd regulował to rynek i umowa między pracownikiem a pracodawcą. Klienci chętnie korzystali z handlu i usług trudno było o miejsce parkingowe np pod ikea w niedziele. Bardzo mi przeszkadza, że nie mogę wyskoczyć w niedziele ani do galerii handlowej ani do meblowego ani remontowego ani rtv agd ani jubilera ani perfumerii ani nigdzie. Po co ten paraliż gospodarczy całego kraju? Nikt nie pracował w każdą niedzielę, grafiki były elastyczne. Studenci często pracowali tylko w weekendy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Magdalena Budnik

Odpowiedzialna za kształtowanie i realizację strategii finansowej i budżetu firmy, a także współodpowiedzialna za procesy strategicznego planowania i zarządzania SESCOM. Magister ekonomii z Certyfikatem Księgowym Ministra Finansów oraz ukończonymi licznymi studiami podyplomowymi z zakresu księgowości, finansów i controllingu. Wieloletni praktyk wykorzystujący w swojej pracy nie tylko wiedzę z zakresu księgowości i finansów, ale także ekonomii oraz zarządzania.

Najczęściej czytane