• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Tej niedzieli nie zrobisz zakupów w "punkcie pocztowym"

Wioletta Kakowska-Mehring
4 lutego 2022, godz. 16:20 
Na razie nie wiadomo, czy sieci będą szukały kolejnych sposobów na nieograniczony handel w niedziele. Na razie nie wiadomo, czy sieci będą szukały kolejnych sposobów na nieograniczony handel w niedziele.

W najbliższą niedzielę, 6 lutego już nie zrobimy zakupów w większości tzw. punktów pocztowych. A wszystko za sprawą uszczelnienia ustawy o handlu, jaka weszła w życie w lutym. Dyskonty i supermarkety znów będą zamknięte we wszystkie niedziele, przynajmniej do czasu wyszukania kolejnej furtki. Większość sieci już zapowiedziała, że nie otworzy sklepów, wciąż nie wiadomo, co szykuje Lidl i Biedronka. A małe sklepy? "Co niedziela, co niedziela, moją Żabkę wam otwieram" - śpiewa pani w spocie reklamowym.Czy korzystałe(a)ś w niedziele z usług handlowych „punktów pocztowych”?

- Skończy się wreszcie zabawa w paczkomaty przez duże sieci handlowe i rozpocznie się normalne przestrzeganie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych i zaapelował do wszystkich pracowników, ale także do obywateli. - Jeżeli zauważą, że w niedzielę są otwarte sklepy czy sieci handlowe, by te procedery zgłaszali do inspekcji pracy. A te inspekcje pracy powinny nakładać w takich wypadkach najwyższe kary, czyli te po 100 tysięcy złotych - powiedział przewodniczący.


1 lutego 2022 roku weszła w życie ustawa uszczelniająca zakaz handlu. Zmiany miały ukrócić proceder otwierania sklepów na tzw. "placówkę pocztową". Po zmianach bycie placówką pocztową czynną w niedziele będzie możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Otwierać się będą mogły tylko sklepy, które na działalności "pocztowej" notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Zdecydowana większość sklepów tego warunku nie spełni.

Zakupy przez Internet lub sklep bez sprzedawcyNa razie nie wiadomo, czy sieci będą szukały kolejnych sposobów na nieograniczony handel w niedziele. Zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe, po wejściu w życie nowelizacji, zapowiedzieli przedstawiciele sieci Kaufland, Netto oraz Carrefour. Wciąż nie wiadomo, co zrobi LidlBiedronka. Biuro prasowe Biedronki poinformowało, że sieć "bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa, co do zasady jednak nie komentujemy ustawodawstwa". W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Lidl Polska. "Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami - wykonując nową usługę również dostosujemy się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 r."

Kiedy niedziela handlowa 2022 w kwietniu? Sklepy czynne w niedzielę 2022Wiadomo, że w niedziele niehandlowe od 6 lutego działać będzie sklep internetowy Auchan - usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie sklepu dostarczane są bezpośrednio do domów klientów. Od 1 lutego z usługi mogą już skorzystać mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Sopotu i Rumi. Produkty można zamówić na stronie internetowej sieci. Dzięki specjalnym samochodom można zamówić nawet mrożonki.Mówi się też o automatyzacji sprzedaży, czyli sklepach autonomicznych bez obsługi. Czym jest sklep autonomiczny? To placówka, w której jest towar, ale nie ma sprzedawców. Można tam wejść np. dzięki specjalnej aplikacji, a zapłacić bezgotówkowo. Takie sklepy mogą działać przez siedem dni w tygodniu. Sklepy są monitorowane.

Ustawa covidowa pozwala na niedzielną pracę w handluJest też... częściowa automatyzacja. Sieć sklepów Browarek na Śląsku wprowadziła karty lojalnościowe oraz kasy samoobsługowe, obsługujące płatności bezgotówkowe, a całość nie wymaga pracy sprzedawcy, tylko... pracowników ochrony.

Czytaj też:

Zapisy ustawy covidowej obejściem zakazu handlu w niedziele?Tu pomocna może być tzw. specustawa covidowa. Jak donosi portal wiadomoscihandlowe.pl, dzięki niej pracownik (lub osoba zatrudniona) będzie mógł w każdą niedzielę za wyjątkiem tych, które przypadają w święta, wykonywać tzw. czynności związane z handlem polegające na "rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby". Nie może zająć się handlem w ścisłym rozumieniu tego słowa, a zatem nie stanie przy kasie i nie obsłuży klientów, ale i tak będzie przydatny w sklepie jako pomoc dla franczyzobiorcy/właściciela. Bo właściciele małych sklepów spodziewają się większej liczby klientów i podkreślają, że w niedziele będzie im potrzebna pomoc pracowników.

Przypomnijmy, że od samego początku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele pozwalała otwierać sklepy, gdy za ladą stał właściciel. Dzięki temu mogą działać np. sklepy sieci Żabka, które w większości są placówkami franczyzowymi. O tym od kilku dni w akcji reklamowej przypomina sieć.

A co gdy właściciel ma kilka sklepów?

- Na mocy specustawy covidowej franczyzobiorcy mogą w niedziele, które nie przypadają w święto, powierzać pracownikom lub zatrudnionym rozładowywanie, przyjmowanie i ekspozycję określonych towarów. Decyzja dotycząca korzystania z określonych wyłączeń w ustawie należy do franczyzobiorców - przekazało biuro prasowe Żabki.
14:39 6 LUTEGO
Skopiowano

Przyjeżdżają do Biedry, a Biedra zamknięta (46 opinii)

Całują klamkę i odjeżdżają :) Filmik nagrany na Chełmie.
Całują klamkę i odjeżdżają :) Filmik nagrany na Chełmie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (410)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była...

Najczęściej czytane