stat

Nieruchomość sprzedasz bez pięcioletniej karencji

Obecne zapisy stanowią, że jeżeli sprzedamy nieruchomość wcześniej, musimy zapłacić 19 proc. podatku dochodowego, chyba że przeznaczymy całą kwotę na cele mieszkaniowe.
Obecne zapisy stanowią, że jeżeli sprzedamy nieruchomość wcześniej, musimy zapłacić 19 proc. podatku dochodowego, chyba że przeznaczymy całą kwotę na cele mieszkaniowe. fot.123rf.com

Od przyszłego roku spadkobiercy nie będą musieli czekać pięć lat, aby sprzedać swoją nieruchomość i uniknąć podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów ma już gotowe zmiany w przepisach. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, nowelizacja ma wejść w życie z początkiem 2019 roku.Projekt ustawy zakłada, że osoba, która odziedziczy nieruchomość, nie będzie musiała czekać pięć lat (tak jak teraz), by ją sprzedać. Obecne zapisy stanowią, że jeżeli sprzedamy nieruchomość wcześniej, musimy zapłacić 19 proc. podatku dochodowego, chyba że przeznaczymy całą kwotę na cele mieszkaniowe - czyli na przykład kupimy inną nieruchomość. Od przyszłego roku ma być inaczej, bo okres pięciu lat ma być liczony od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę.

W uproszczeniu: jeżeli spadkodawca posiada daną nieruchomość przez okres pięciu lat, po przekazaniu spadku, nowy właściciel może sprzedać ją praktycznie od razu, bez płacenia podatku dochodowego. Jeżeli zaś osoba przekazująca spadek jest właścicielem nieruchomości od trzech lat, spadkobierca musi poczekać kolejne dwa lata, aby sprzedać nieruchomość.

Projekt nowelizacji dotyczy także owdowiałych i rozwiedzionych. Z tym że pięć lat liczy się od daty nabycia do majątku wspólnego. W przypadku krótszego niż ustawowy okresu proces oczekiwania przebiega identycznie jak w przypadku dziedziczenia.

- Nowe zapisy z pewnością odciążą wiele osób, które po odziedziczeniu nieruchomości nie chcą lub nie mogą przez kolejnych pięć lat zajmować się spadkiem. Dotyczy to zwłaszcza współmałżonków, dla których koszty i opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości często okazują się zbyt wysokie - komentuje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Opinie (46) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...