• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Pocztowa" niedziela w Biedronce

Wioletta Kakowska-Mehring
6 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele? Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?

Organizacje związkowe w sieciach handlowych mówią o buncie, szefowie sieci o testowaniu nowego rozwiązania za zgodą personelu, a rządzący o potrzebie uszczelnienia przepisów. Do Sejmu został już wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów. Na razie jednak przed nami niedziela... "pocztowa" w Biedronce. Gdzie w Trójmieście na zakupy?



Jak oceniasz działania sieci handlowych, które zostają punktami pocztowymi?

Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku wprowadziła sieć Żabka, czyli sieć handlowa działają głównie na zasadzie franczyzy. Dzięki temu za ladą w niedziele nie muszą stać sami właściciele, a przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele tylko właściciele sklepów mogą obsługiwać klientów w te dni. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, a ostatnio Biedronka. I tego już chyba było za dużo, bo po miesiącach zapowiedzi uszczelniania przepisów i nowelizacji, ta w końcu trafiła do Sejmu.

Niedziele handlowe - styczeń 2022. Kiedy zrobisz zakupy?



"Dziurawe" przepisy kontra biznesowa kreatywność



Na czym ma polegać? Uderza bezpośrednio w patent na "placówkę handlową". Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem. Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności.

Czytaj też:

Akcesoria dla zwierząt w sklepie z naczyniami, spożywcze w RTV AGD



Życie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla... kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Co ciekawe Biedronce bycie placówką pocztową umożliwia umowa z narodowym operatorem, czyli właśnie Pocztą Polską. Nowelizacja czeka na proces legislacyjny, a  media zaczęły informować o buncie pracowników, choć należałoby to raczej określić, że w mediach trwa bunt pracowników sieci handlowych.

Związki zawodowe: "nie" dla pracy w niedziele



- Atmosfera wśród pracowników jest po prostu zła. Mam sygnały, że ludzie uciekają na zwolnienia lekarskie, rzucają papierami. Po prostu przeraża ich ta sytuacja, nie chcą pracować w niedzielę. Z nimi nikt tego nie ustalał. Niektórzy z nich mówią wręcz, że czują się jak cytryna wyciśnięta z soku. W sklepach pracuje wiele matek samotnie wychowujących dzieci, a one skarżą się, że jak mają z dnia na dzień zorganizować opiekę dla maluchów na niedzielę? Przecież nie zostawią ich samych - mówił anonimowo portalowi Wirtualnemedia.pl działacz związku zawodowego NSZZ Solidarność, działającego w spółce.

Za to oficjalnie wypowiada się stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Według tej organizacji dotychczas było spokojnie, bo przez rok organizacja ta odnotowała zaledwie kilka skarg na to, że pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedziele. Wszystko zmieniło się, gdy okazało się, że swoje sklepy otwierają takie sieci jak Biedronka czy Dino.

- Może nie możemy jeszcze mówić o wielkiej fali skarg, ale jest ich znacząco więcej. Dotyczą przede wszystkim tego czy pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedzielę, czy mogą odmówić oraz czy pracodawca może ich zwolnić jeżeli zdecydują się na pozostanie w domach. Sprawa jest prosta. Jeżeli sklep jest czynny w niedzielę zgodnie z prawem, to pracownik nie ma prawa odmówić pracodawcy stawienia się w pracy. Stąd też uważamy, że konieczne są w tym zakresie regulacje. Niekoniecznie jednak mowa o całkowitym zakazie handlu w niedziel - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
Czekamy na sygnały od pracowników sieci handlowych, także na ich opinie na temat pracy w niedziele - biznes@trojmiasto.pl

Biedronka: Sprawdzamy nowe możliwości w porozumieniu z pracownikami



A co na to przedstawiciele sieci handlowych, a dokładnie Biedronki, której decyzja przyspieszyła działania rządzących ws. nowelizacji?

- Wprowadzenie nowej usługi jest rozwiązaniem testowym, rozpoczętym w lipcu br., które dotyczy wybranej, niewielkiej liczby sklepów. Uruchomienie testu prowadzonego wspólnie z doświadczonym partnerem - narodowym operatorem pocztowym Pocztą Polską - jest sprawdzeniem nowych możliwości zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym, z czego już wcześniej korzystało wiele innych konkurencyjnych sieci - poinformowało nas biuro prasowe sieci Biedronka, należącej do Jeronimo Martins Polska.


Program testowy prowadzony jest w 240 placówka w Polsce. W sumie cała sieć liczy 3031 sklepów (na koniec I połowy 2020 r.) w ponad 1100 miejscowościach. A co z zarzutami o zmuszanie do pracy?

- Zatrudnienie w JMP systematycznie rośnie. Jeśli chodzi o organizację pracy w placówkach z możliwością odbioru przesyłek w niedziele to zaznaczamy, że jest ona realizowana w pełnej zgodzie z kodeksem pracy. Szczegółowy grafik jest ustalany każdorazowo przez kierownika sklepu na podstawie informacji zwrotnej od pracowników. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, dodatkowa obsada sklepu jest kompletowana w oparciu o osoby chętne do pracy z naszych innych pobliskich placówek. W sprawach pracowniczych jesteśmy regularnie w kontakcie z organizacjami związkowymi działającymi w JMP - poinformowało na biuro prasowe sieci Biedronka.

Niedziele handlowe - grudzień 2021. Kiedy wypadają?



Sklepy sieci Biedronka czynne w niedziele



Warto wiedzieć, że również część Biedronek to sieć franczyzowa (działalność prowadzona przez osobnych przedsiębiorców). W tych placówkach to bezpośredni właściciel zdecyduje czy wchodzi w działalność pocztową.

Konflikt konfliktem, a okazja do niedzielnych zakupów jest, a patrząc na sondaże na temat tego jak postrzegamy ustawę o ograniczeniu handlu, chętnych do niedzielnych zakupów nie zabraknie.

Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?
  • Gdańsk, Aleja Generała Józefa Hallera 233A,
  • Gdańsk, ul. Długie Ogrody 6-14,
  • Gdańsk, ul. Pomorska 25,
  • Gdańsk, ul. Tandeta 1 lok. 78,
  • Gdańsk, ul. Władysława Cieszyńskiego 1A,
  • Gdynia, ul. Świętojańska 36,
  • Sopot, Aleja Niepodległości 813/815,

okolice Trójmiasta
  • Przejazdowo, ul. Główna 27A
  • Pruszcz Gdański, ul. Antoniego Dobrowolskiego 2,
  • Reda, ul. Pucka 5,
  • Rumia, ul. Grunwaldzka 8.

Miejsca

Opinie (364) ponad 10 zablokowanych

  • Praca w niedzielę na zlecenie (1)

    Jeżeli jest potrzeba mieć otwarte w niedzielę to uważam że pracownicy powinni otrzymać na ten dzień umowę zlecenie i mieć dodatkowo zapłacone za ten dzień wg oddzielnej umowy. Ten kto chce dorobić zostanie w pracy w niedziele a kto chce zosyać w domu nie podejmie dodatkowej umowy. Jeżeli pracownicy nie chcą to niech biorą ludzi z zewnątrz np studentów którzy chcą w niedzielę pracować.

    • 2 4

    • nie wiesz nawet jak zycie wyglada

      Do Iraku i Afganistanu tez rzekomo wysylano dobrowolnie. Zastanow sie co miala do wyboru osoba ktora chcac odmowic i zostac z rodzina uwierzyla w te dobrowolnosc.

      • 0 2

  • Pisokatolickie związki precz od pracownikow i konsumentow (3)

    Sklepy otwarte w niedzielę ale jeden warunek...pracownicy pracują dobrowolnie.jak nie będzie chętnych to sklep zamknięty. Pracodawca ma jednak prawo zatrudnić na ten dzień inne osoby...studentów, pracowników z agencji albo przesunąć z innych lokalizacji. Taka praca powinna być 100 proc więcej płatna za godzinę.. Solidaruchy niech się nie wtrącają...oni dbają tylko o swoje stołki i apanaze kosztem pracowników i konsumentów.

    • 7 4

    • tak tak. ideolo wujka adolfa tak moze sie wypowiadac o Polakach

      bo przeciez arbait macht frei..

      wmawiacie, ze Polak bedzie wolny siedzac w nd w pracy w handlu.

      No to ciekawe czemu w Niemczech tego nie ma?

      • 1 3

    • > Taka praca powinna być 100 proc więcej płatna za godzinę.

      Nie powinna, niedziela to zwykły dzień roboczy.

      • 0 1

    • To nie związek zawodowy

      Tylko oszolomsko piskatofanatyczna przybudówka PiS

      Tylko po to by halyna mogła podać wódkę do kotleta dła mezusia solidarucha od rana w niedzielę

      • 2 2

  • przeciez w tym kraju nie ma poczty-zostala rozszabrowana a to co jest to kioski z dewocjonaliami !!. w markach np. listonosz dprecza raz w tygodni na ul. strumykowej i amarantowej !!

    • 1 1

  • Proste. Suwerenie powstały z kolan, nie kupować w niedzielę!

    • 2 3

  • Ideologiczne przepisy nikomu nie są na rękę. Nie chodzi tu o żadne rodziny, tylko żeby nie krzewił się ateizm i libertyństwo.

    Gdyby było inaczej, sklepy w niedzielę mogliby otwierać wszyscy, których obsługa przechodziłaby do pracy w niedzielę dobrowolnie. Jestem katolikiem, ale nie zakładam, że 100% społeczeństwa nie chce pracować w niedzielę. Zwłaszcza muzułmanie i Żydzi.

    • 3 2

  • Pisowskiemu betonowi wszystko przeszkadza (2)

    Nie robicie w niedzielę zakupów? To co dla was za różnica, czy jest otwarte czy nie. Siedźcie sobie w domu przed TV, oglądajcie Familiadę przy Harnasiu, ale dajcie żyć i pracować innym. Nieroby by chciały pracować max 4 dni w tygodniu po 6 godzin a mieć płacone jak za pełen etat i jeszcze dostawać bony, trzynastki i inne plusy :) A handlowcy znowu pozują na święte krowy. Jest cała masa profesji, które pracują w weekendy. Jest też drugie tyle, które tylko w dni powszednie pracują. Co za problem zmienić jak się nie podoba? Kucharze, kelnerki, kierowcy, pracownicy elektrowni, dziennikarze jakoś nie narzekają. Przez zakaz pracy utrudniacie tylko życie tym, którzy np. studiują i chcą sobie zarobić na czesne i mieszkanie. Ja samo jak studiowałom to pracowałom w każdy weekend + w tygodniu po zajęciach. Dzięki czemu po studiach mogłom podjąć pracę w zawodzie za przyzwoite pieniążki - a pracuję przy gospodarce zapasowo-magazynowej na stanowisku kierowniczym. Niedziele niehandlowe powodują spore problemy, bo max do soboty wieczór najlepiej jakby się sprzedało większość owoców, pieczywo, niektóre warzywa. Bo w poniedziałek i tak to idzie do kosza! Dzięki pisowcom ludzie, którzy robią zakupy w sobotę wieczorem są skazani na ochłapy, a nie świeże jedzenie! No ale pisowcy nie myślą, bo robi to za nich k**wizja TVP!

    • 8 5

    • (1)

      Dokładnie, nie można zjeść ciastka i mieć ciastko. Każdy by chciał się lenić i mieć za to płacone. I pomyśleć, że to są dorośli ludzie (!!!)

      • 3 1

      • Sebiksy i Karyny czyli dumny naród powstał z kolan po nocnej libacji i poszedł do mopsu po zasiłek heh

        • 3 1

  • Jak ktoś nie ogarnia tak prostego planowania, jak jeden dzień niehandlowy w tygodniu, to chyba nic mu nie pomoże.

    i w sumie tyle zamyka usta tzw zwolennikom wolnosci. NA obozie tez bylo takie haslo:
    PRaca czyni wolnym.

    • 2 4

  • Za praca w handlu w niedziele optuja menadzerowie zachodnich koncernow (bo nie przychodza)

    oraz ludzie nie majacy zadnych przyjaciol, rodziny i zwyczajni psychopaci co jak niemcy za iii rzeszy wmowic chca, ze praca czyni wolnym. Ciagle slyszymy, ze to ograniczenie ich wolnosci..

    Praca owszem czyni wolnym, ale tych ktorzy tak jak opetani zyskiem sami w tym czasie, maja gdzies prace.

    • 3 4

  • Dla zwolennikow wprowadzenia pracy w handlu w niedziele. Z ta dobrowolonoscia jest

    tak jak obecnie z dobrowolnoscia szczepien. Podzial na ludzi i podludzi.

    • 2 3

  • Tylko handel pracuje a inni NIE!!! (2)

    Codziennie i także w niedziele dziesiątki lub setki tysięcy osób pracują !!! Też mają dzieci . KTO- pracuje : Stacje benzynowe, szpitale, pogotowia , energetyka, gazowniictwo , ciepłownictwo , służby policyjne i ratunkowe, żołnierze i żołnierki, turystyka , przewodnicy, lekarze, służby miejskie,sprzątaczki w biurach itd i itp !!! tylko pracownicy handlu nie mogą bo mają dzieci sic!!! Dostają za ten dzień inny wolny i niech nie narzekają. Pracy jest tyle , że można wybierać ale trzeba mieć jakieś wykształcenie ,nie tylko skończoną szkołe podstawową .Można też zostać związkowcem i wtedy na pewno nie będzie się pracować w niedzielę. !!!

    • 13 4

    • zazdroscisz? to idz tam do pracy! (1)

      wszak masz wybór.

      • 1 1

      • Wasza chora logika. Handel ma mieć wolne, reszta do roboty... Genialnie!

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie zdobywał w znanych i cenionych przedsiębiorstwach doradczych, produkcyjnych i handlowych (m.in. Mars Inc., JP Morgan Chase, Azimutus SA, Business Group Polska). Posiada doświadczenie zawodowe w doradztwie przy dużych międzynarodowych transakcjach zakupu i sprzedaży przedsiębiorstw, jak również w mniejszych krajowych projektach. Piastując stanowiska w zarządach i radach nadzorczych szeregu spółek...

Najczęściej czytane