• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podwyżki cen energii. Prąd i gaz będą jeszcze droższe

Robert Kiewlicz
23 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Ceny energii elektrycznej w Europie będą spadały wraz z osiągnięciem przez Europę większego udziału OZE w miksie energetycznym. W Polsce w najbliższych latach czeka nas wzrost cen prądu i gazu. Ceny energii elektrycznej w Europie będą spadały wraz z osiągnięciem przez Europę większego udziału OZE w miksie energetycznym. W Polsce w najbliższych latach czeka nas wzrost cen prądu i gazu.

- Prąd drożeje i będzie drożeć - zapowiedział Piotr Naimski, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wzrost cen czeka też odbiorców gazu. Według przedstawicieli rządu wcześniej zapowiadane rekompensaty za podwyżki cen prądu w 2021 roku nie są potrzebne, bo wszyscy zarabiamy coraz więcej. Za to koncerny energetyczne chcą prowadzić kampanię informacyjną, która ma nas przyzwyczaić do kolejnych podwyżek cen energii.Czy odczuwasz znaczny wzrost cen rachunków za prąd i gaz?

Na całkowity rachunek płacony przez odbiorców za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji (transportu).

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki akceptuje taryfy zarówno dla sprzedaży (dotyczy to wyłącznie stawek dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryfy tzw. sprzedawcy z urzędu), jak i dystrybucji energii elektrycznej (dla wszystkich grup odbiorców). Co ważne, taryfa za dystrybucję energii uwzględnia tzw. opłatę mocową, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.

Podwyżki cen energii elektrycznej w 2021 r.Zmiany taryf na bieżący rok spowodują (łącznie dla sprzedaży i dystrybucji, a więc również z uwzględnieniem opłaty mocowej i innych opłat), że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc., co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 zł miesięcznie.

Ceny w sklepach coraz wyższe. Inflacja widoczna w sieciach handlowychW styczniu 2021 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną spółki Energa Operator. Spadek stawek wyniesie średnio 1,7 proc. Nie oznacza to jednak, że zapłacimy mniej. Jeszcze w grudniu 2020 r. regulator zatwierdził też taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych podnoszące rachunki średnio o 3,6 proc.

Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także opłatę mocową, zwiększającą rachunki o kolejne 16,5 proc.

Nie będzie rekompensat za podwyżki cen prąduPrace nad ustawą dotyczącą rekompensat za wzrost rachunków za prąd w 2021 r. zostały wstrzymane. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt ustawy z prac legislacyjnych. Prace miały ruszyć od nowa i zakończyć się w pierwszej połowie 2021 r. Jednak jak stwierdził w Radiu Nowy Świat Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS i były minister energii - podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy, a rekompensaty nie są potrzebne.

44 proc. Polaków żyje z dnia na dzień i nie ma oszczędnościPrzypomnijmy, że w lutym 2020 r. opublikowano projekt ustawy o rekompensatach za podwyżki cen prądu. Zwrot kosztów podwyżki w 2020 r. wyniósł, w zależności od jego zużycia, od 34 do 306 zł. Zależało to także od progu dochodowego i ograniczeń kwotowych. Na cele związane z rekompensatami przeznaczono 2,43 mld zł.

Rząd chce przyzwyczaić Polaków do podwyżek cen energiiZamiast rekompensat rząd planuje kampanię edukacyjną, która ma oswoić obywateli z podwyżkami cen energii. Jak informuje "Rzeczpospolita", kampanię reklamową zamówił Polski Komitet Energii Elektrycznej. Reprezentuje on interesy sektora energetycznego w Polsce. Należą do niego wszystkie koncerny z udziałem Skarbu Państwa.

- Chcemy zrobić kampanię edukacyjną, która pokaże Polakom, jak mogą się uchronić od podwyżek cen prądu, które są nieuchronne. Jak mogą zminimalizować ich skutki - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Kość, dyrektor ds. komunikacji w PKEE.

Rachunki za gaz też wzrosną16 września 2021 r. prezes URE na wniosek spółki PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki (poprzednie zostały zatwierdzone w kwietniu i lipcu 2021 r.).

Co drożeje najszybciej? Inflacja inna dla każdegoWrześniowa zmiana taryfy PGNiG oznacza wzrost cen paliw gazowych7,4 proc., przy czym stawki opłat abonamentowych pozostają na niezmienionym poziomie. Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wzrośnie o 4,63 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, tj. ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 zł miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,89 proc.).

Który rachunek przełożyć na później?Powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

Ceny nadal będą rosły- Po spadkach cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii w 2020 r., której towarzyszyły spadki cen w taryfach, od początku bieżącego 2021 r. notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - do nawet 234 proc. - informuje Urząd Regulacji Energetyki. - Zauważalny jest również znaczny wzrost cen gazu od lipca 2021 r. do teraz. Przykładowo: 14 września 2021 r. cena gazu dla kontraktu GAS_BASE_Q-4-21 wyniosła 311,71 zł/MWh, podczas gdy w lipcu 2021 r. cena ta wyniosła 174,7 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 78 proc.
Według analityków Goldman Sachs ceny energii elektrycznej w Europie będą spadały wraz z osiągnięciem przez Europę większego udziału OZE w miksie energetycznym. W 2030 r. ma on wynosić 70 proc., a w 2050 r. już 90 proc. W Polsce w najbliższych latach czeka nas wzrost cen prądu.

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (407)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów (Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiki Produkcji ) pracował jako robotnik, następnie w działach finansowo-księgowych kilku trójmiejskich firm. W 1989 roku związał się z jedną z najbardziej cenionych polskich firm konsultingowych - Doradca. Przeszedł w niej od pozycji młodszego konsultanta do partnera, członka zarządu i współwłaściciela. Był odpowiedzialny za duże projekty doradcze, wymagające tworzenia...

Najczęściej czytane