• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Podwyżki za ciepło w domach o 26 proc. od końca października

Ewelina Oleksy
7 października 2022, godz. 16:00 
Za ciepłe kaloryfery w Gdańsku i Sopocie trzeba będzie zapłacić o 26 proc. więcej niż dotychczas. Za ciepłe kaloryfery w Gdańsku i Sopocie trzeba będzie zapłacić o 26 proc. więcej niż dotychczas.

O 26 proc. wzrosną od końca października rachunki za ogrzewanie tych mieszkań w Gdańsku i Sopocie, gdzie ciepło dostarcza GPEC. Podwyżka to efekt decyzji producenta ciepła, czyli spółki PGE Energia Ciepła. W Gdyni opłaty na razie się nie zmienią.Czy będziesz mniej grzać w mieszkaniu, gdy wzrosną koszty ciepła?

Już jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Od 24 października wzrosną opłaty za ciepło dostarczane do domów mieszkańców Gdańska i Sopotu. Stawki wzrosną o 26 proc. Nowa taryfa została już zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.

- w Gdańsku i Sopocie wytwórcą ciepła jest PGE Energia Ciepła. Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy, od 24.10 wejdzie w życie podwyżka taryfy wytwórcy, która dla mieszkańców Gdańska i Sopotu oznaczać będzie wyższe rachunki za ciepło średnio o 26 proc. - informuje Jadwiga Grabowska, rzeczniczka GPEC.

Powód podwyżek? Kryzys energetycznyJak uzasadnia PGE EC, podwyżka spowodowana jest obecnym kryzysem energetycznym.

Dlaczego rząd ma zabezpieczyć węgiel? Radni odpowiadają Dlaczego rząd ma zabezpieczyć węgiel? Radni odpowiadają

- Wzrost ceny za wytwarzanie ciepła nastąpił w wyniku wzrostu głównych kosztów ponoszonych przez wytwórcę ciepła, tj. paliwa i zakupu uprawnień do emisji CO2. Drastycznie rosnące ceny węgla, oleju opałowego, spowodowane konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz uprawnień do emisji CO2, mają kluczowy wpływ na podwyższenie kosztów produkcji ciepła w PGE EC O/Wybrzeże - poinformowało nas biuro prasowe PGE Energia Ciepła SA.
Cena ciepła dla mieszkańców ciepła jest pochodną taryfy PGE Energia Ciepła (wytwórcy) i GPEC (dystrybutora).

- W wyniku zmiany składnika cenowego - taryfy za wytwarzanie ciepła przez PGE Energia Ciepła S.A. - cena dla klientów zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej GPEC w Gdańsku, Sopocie oraz w gminie Kolbudy wzrosła średnio o 26 proc. - podaje PGE EC.
Dostała karę, bo oszczędzała na ogrzewaniu mieszkania Dostała karę, bo oszczędzała na ogrzewaniu mieszkania

W Gdańsku podwyżka dotyczy 60 proc. mieszkańców, bo tyle z nich korzysta z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Gdyni na razie bez podwyżekW Gdyni opłaty za ciepło pozostają na razie na dotychczasowym poziomie. Ostatni raz taryfę - o 4,6 proc. w górę - zmieniano tam na początku sierpnia.

Obniżki dla oszczędzających energię. Dostawcy nie wiedzą, jak będą je liczyć Obniżki dla oszczędzających energię. Dostawcy nie wiedzą, jak będą je liczyć

- Obecna taryfa oficjalnie obowiązuje do połowy października, ale z tego co wiemy postępowanie w URE odnośnie do nowej taryfy się przedłuży. To oznacza, że nowa taryfa weszłaby w życie najprawdopodobniej w listopadzie lub nawet w grudniu. Patrząc jednak na rekompensaty, nie będzie tragedii dla naszych odbiorców i niewiele się zmieni, biorąc pod uwagę to, że uwzględnimy rekompensaty - mówi nam Iwona Kozłowska, rzeczniczka OPEC, spółki dostarczającej ciepło mieszkańcom Gdyni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (443)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....

Najczęściej czytane