• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomorze chce być kolejną lokalizacją fabryki półprzewodników

Robert Kiewlicz
13 lipca 2023, godz. 08:05 
Opinie (82)
Planowane są kolejne projekty inwestycyjne dotyczące półprzewodników, w tym firm azjatyckich, i w tym kontekście kolejną lokalizacją w Polsce, która ma największe szanse na pozyskanie takich inwestycji, będzie aglomeracja Trójmiasta. Planowane są kolejne projekty inwestycyjne dotyczące półprzewodników, w tym firm azjatyckich, i w tym kontekście kolejną lokalizacją w Polsce, która ma największe szanse na pozyskanie takich inwestycji, będzie aglomeracja Trójmiasta.

Invest in Pomerania jako pierwsza organizacja w Polsce przystąpiła do SEMI - zrzeszającego ponad 2,5 tys. podmiotów globalnego stowarzyszenia reprezentującego największych na świecie producentów chipów i szeroko rozumianej elektroniki. To kolejny krok na drodze do przyciągnięcia inwestorów. Dzięki czemu nasz region może stać się częścią europejskiego łańcucha dostaw w produkcji półprzewodników. Gotowy jest już teren pod potencjalną inwestycję w okolicach Trójmiasta.



Intel wybuduje fabrykę za 4,6 mld dolarów. Produkcja chipów w Europie Intel wybuduje fabrykę za 4,6 mld dolarów. Produkcja chipów w Europie

Czy mamy szansę na budowę fabryki chipów na Pomorzu?

- Przystąpienie Invest in Pomerania do SEMI jest elementem realizacji strategii rozwoju regionu wyznaczonej przez Bank Światowy, który analizując globalne przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz gospodarkę Pomorza, wskazał sektor półprzewodników jako branżę, która ma u nas wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju. Wiemy, że możemy być konkurencyjni w rywalizacji o takie projekty.Realizacja kolejnej inwestycji w zakresie produkcji półprzewodników w Aglomeracji Trójmiasta jest tylko kwestią czasu - komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Teren pod inwestycję czeka na chętnych



Według firmy konsultingowej Kearney odbudowa ekosystemu półprzewodników może przynieść
wzrost PKB w wysokości 77-85 mld euro oraz dodatkowe wpływy budżetowe na poziomie 7-9 mld euro, a także 17-20 tys. nowych miejsc pracy.



Kluczowymi odbiorcami będą producenci smartfonów, komputerów i elektroniki przemysłowej, a
także firmy z sektorów data centre i motoryzacyjnego. Planowane są kolejne projekty inwestycyjne, w tym firm azjatyckich, i w tym kontekście kolejną lokalizacją w Polsce, która ma największe szanse na pozyskanie takich inwestycji, będzie Aglomeracja Trójmiasta. W całym regionie znajdują się 24 uczelnie wyższe, które kształcą 84 tys. studentów, z czego ok. 20 tys. co roku zasila rynek pracy.

- Co najważniejsze w kontekście projektów z zakresu produkcji półprzewodników, mamy do zaoferowania teren, na którym taką inwestycje można zlokalizować. Po pierwsze jest świetnie zlokalizowany, tuż przy węźle autostradowym, jedynie 25 minut jazdy samochodem od lotniska w Gdańsku, w obrębie aglomeracji Trójmiasta, co zapewnia dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Po drugie, jest to znaczny obszar, przeszło 400-hektarowy. Aktualnie, razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i władzami gminy Pruszcz Gdański, pracujemy nad przekształceniami planistycznymi, natomiast cała koncepcja uzbrojenia terenu w media oraz infrastrukturę dostępową została już opracowana. Oferta nowego parku przemysłowego dla branży półprzewodników jest gotowa - mówi Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.


Intel inwestuje w budowę fabryki półprzewodników w Polsce



Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 r. Intel ogłosił, że za 4,6 mld dolarów wybuduje nową fabrykę w Polsce. Zakład nie powstanie jednak w Gdańsku, tylko w Miękini pod Wrocławiem i zajmie się montażem i testowaniem półprzewodników. Nowa fabryka wraz z zakładem produkcji wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii i zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech oraz największym kampusem R&D Intela w Europie, który znajduje się w Gdańsku, ma tworzyć łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie. Zakład ma powstać do 2027 r.

Unia Europejska zachęca do nowych inwestycji w Europie



Obecnie UE wdraża nową strategię przemysłową - European Chips Act (2022) - która ma zmniejszyć zależność krajów europejskich od dostaw spoza kontynentu. Na początku maja 2023 r. Komisja Europejska uruchomiła zapowiadany wcześniej pilotażowy system monitorowania łańcucha dostaw półprzewodników, którego zadaniem jest gromadzenie informacji w celu dokonania oceny ryzyka i szybkiego reagowania na wszelkie potencjalne sytuacje kryzysowe za pośrednictwem Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Półprzewodników. Kluczowym elementem inicjatywy jest uruchomienie znaczących zachęt w postaci grantów dla największych firm, które w Europie lokalizują nowe zakłady produkcyjne.



Warto przypomnieć, że UE w 2020 r. odpowiadała za zaledwie 10 proc. globalnej produkcji
mikroprocesorów.
Według nowej strategii i przyjęciu European Chips Act ta sytuacja ma się zmienić tak, by dzięki zwiększeniu produkcji półprzewodników w krajach członkowskich, globalny udział Europy w tym segmencie produkcji na świecie sięgnął 30 proc. w 2030 r. Strategia zakłada przeznaczenie na ten cel 43 mld euro.

Europa chcę przełamać dominację na rynku mikroprocesorów



Obecnie światowa produkcja półprzewodników skoncentrowana jest w czterech krajach: na Tajwanie, w Korei Południowej, USA i w mniejszym stopniu w Chinach. Aktualnie 92 proc. produkcji najbardziej zaawansowanych półprzewodników (poniżej 10 nanometrów) realizowana jest na Tajwanie. Po silnych zawirowaniach łańcucha dostaw w 2020 r. i potencjalnej groźbie konfliktu w Cieśninie Tajwańskiej na globalnym rynku trwa proces relokacji produkcji, przy czym szacuje się, że budowa lokalnych łańcuchów dostaw wymagać będzie inwestycji na poziomie 1 biliona dolarów, co spowoduje wzrost cen półprzewodników od 35 do 65 proc.

Tylko w ostatnich miesiącach amerykański producent układów scalonych Wolfspeed zapowiedział otwarcie zakładu w Ensdorf w Niemczech, który będzie największą fabryką czipów na świecie. W Norymberdze z kolei powstanie nowe centrum badawczo-rozwojowe. ST Microelectronics, francusko-włoski koncern produkujący układy elektroniczne, zamierza zbudować drugą fabrykę wytwarzającą półprzewodniki o średnicy 300 mm w Crolles we Francji. Jednak największą uwagę przykuwa Intel, który będzie realizował nowe inwestycje w Europie - w Niemczech i Polsce.

Miejsca

Opinie (82) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • ciekawe ile PL dopłaci do inwestycji bogatej korporacji i na ile lat zwolni z płacenia podatków (35)

    ....oczywiście za wszystkie dopłaty zapłacą polskie małe i średnie firmy ,
    w najbliższych wyborach tylko Konfederacja

    • 13 23

    • Opinia wyróżniona

      (21)

      Za fabrykę Intela pod Wrocławiem polski rząd ma dopłacić ok. 6 Gzł. Znaleźć zatrudnienie ma tam ok 2k specjalistów.
      Czyli za stworzenie jednego miejsca pracy dopłacimy z podatków 3 Mzł. Dla osób, które nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy. Wręcz są wysysane z rynku i kuszone niebotycznymi pensjami nawet na samym starcie zawodowym
      Co więcej, Pinokio otwartym tekstem zapowiedział, że znajdą tam prace również nasi bracia ze Wschodu. Czyli Polacy, w podatkach, zapłacą amerykańskiemu gigantowi, aby łaskawie dał pracę obcokrajowcom,

      • 33 34

      • (7)

        I bardzo dobrze, to mała cena za wejście Polskie na tę technologiczną arenę.
        Jesli tego nie ogarniasz to sprawdź ile dopłacą Niemcy do swojej fabryki Intela i dlaczego i tak im się to opłaca.
        Najlepiej, żeby Polska była "wolna" i "niezależna", do niczego nie dopłaciła i wtedy będzie można spokojnie dalej zajmować się ręczną produkcją europalet, nie?

        • 23 9

        • (3)

          > wejście Polskie na tę technologiczną arenę

          Rzeczywiście?
          Wskaż paluchem, jakie korzyści będzie miała Polska. Fabryka będzie amerykańska. Technologia również.
          Nie jesteśmy w stanie wykorzystać wiedzy z poznania tej technologii.
          Paradoksalnie, najmniejsze zapóźnienie w półprzewodnikach mieliśmy w latach 70-tych, za prylu. Nie wynikało to oczywiście z jakiegoś naszego wybitnego poziomu technologicznego czy naukowego a z dobrego wywiadu. Klepalismy półprzewodniki będące 1:1 analogami zachodnich - bo ich dokumentacja zostala od nich wykradziona.
          Obecnie technologia jest tak zaawansowana, że nawet mając kompletną dokumentację, nie jesteśmy w stanie skopiować produktu. Wystarczy spojrzeć, na relację Chiny - Tajwan. Chinczycy, dysponujący nieporównywalnym do naszego potencjałem naukowym, technicznym i finansowym, nie są w stanie skopiować wszystkich rozwiązań z fabryk na Tajwanie. Stąd ich zapędy, aby wyspę podporządkować sobie politycznie i gospodarczo.

          • 10 11

          • (1)

            I właśnie za to zlikwidowano CEMI. To była sól w oku Europy Zachodniej a te podróbki były czasem lepszej jakości niż oryginały. Gdyby to się ostało, to nie dałoby się tu upchnąć takiej ilości swojej elektroniki. W Azji ten numer nie przeszedł i teraz to Tajwan rozdaje karty całemu światu. A mogliśmy my...

            • 3 4

            • wart byloby poznac nazwiska odpowiedzialnych za likwidacje CEMI

              • 2 0

          • akurat Intela i akurat w Gdańsku

            jest jakiś ośrodek badawczy, to z tego punktu widzenia lepsza inwestycja, tyle że nie zatrudni tylu tysięcy ludzi

            • 1 0

        • (1)

          > ile dopłacą Niemcy do swojej fabryki Intela

          Tak, ale Szkopy mieli wymagania. Chcecie budować fabrykę, ok, ale w zapyziałym byłym NRD.
          Tam, gdzie Intel chciał początkowo, teren jest wystarczająco atrakcyjny inwestycyjnie i rząd niemiecki nie zamierza dopłacać ani grosza do nowych fabryk, bo inwestorzy sami się tam pchają.

          • 6 5

          • W Polsce żaden teren nie jest atrakcyjny inwestycyjnie, więc wszystko się zgadza.

            • 4 0

        • Ale zdajesz sobie sprawę, że to jest wejście w rynek na poziomie montowni?

          • 2 1

      • (7)

        Ale zdajesz sobie sprawę, że tworzenie miejsc pracy nie jest jedynym celem inwestycji? PRL skończył się już ponad 30 lat temu.

        • 9 1

        • (6)

          > tworzenie miejsc pracy nie jest jedynym celem inwestycji?

          A jakie są inne?
          Możesz je wskazać, wraz z informacją, czy są rzeczywiście realizowane?

          • 2 3

          • (5)

            Geopolityka.
            Pomyśl sobie co oznacza zaangażowanie amerykańskiego kapitału w takiej dziedzinie jak high tech i dlaczego usa mają takie a nie inne podejście do Tajwanu.

            • 5 2

            • Dlatego, że Tajwan posiada największy na świecie (4)

              udział i kompetencje w produkowaniu zaawansowanych półprzewodników dla najbardziej rozwiniętych gałęzi gospodarki. Polska fabryka będzie montownią gotowych chipów, a więc zakładem najmniej zaawansowanym, najłatwiej zastępowalnym i przynoszącym najniższe zyski.

              • 3 3

              • (2)

                No to naprawdę niesamowite, że jak się nie ma nic to od czegoś trzeba zacząć.

                • 2 2

              • Tak, misiu. Tylko, że żeby dziś wskoczyć wyżej trzeba posiadać (1)

                wysoko zaawansowane technologie kosztujące miliardy dolarów. Posiadanie montowni chipów nie ma z tym kompletnie nic wspólnego.

                • 2 1

              • Mi nie musisz tłumaczyć, ja akurat siedzie w tym biznesie od 20 lat :)
                Ja nie piszę o rozwijaniu własnej technologii, tylko o lokowaniu inwestycji firm, które już takowe mają.
                A w tym kontekście montownia pod Wrocławiem jest jak najbardziej pierwszym krokiem we właściwym kierunku.

                • 3 0

              • Ale o czym rozmowa? Tajwan i Chiny kontynentalne maja jedna zasade-stawiaja na nauki scisle

                Chinska rewolucja przemyslowa oparta jest na ksztalceniu i wykorzystaniu inzynierow.
                Polska zas to bantustan zarzadzany przez ....historykow i innych politologow,socjologow,kulturoznawcow.Jakie polprzewodniki? Wy sie zastanowcie czy produkcja kapci filcowych nie jest dla Polakow za trudna,a przestancie gawedzic o nowoczesnych technologiach.

                • 5 1

      • (1)

        "Czyli za stworzenie jednego miejsca pracy dopłacimy z podatków 3 Mzł. Dla osób, które nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy."

        Jak nie stworzysz tych miejsc pracy, to te osoby znajdą zatrudnienie w fabryce Intela zaraz za granicą z Niemcami. I tam będą płacić swoje podatki.
        Czyli kolejny drenaż mózgów i Polska zamiast się rozwijać dalej jest tylko producentem jabłek.
        Tak, to jest inwestycja i ogromna szansa dla Polski. Tylko myśl trochę szerzej niż dofinansowanie i trochę dalej niż najbliższe 5 lat.
        W przeciwieństwie do takiego przekopu mierzei, dofinansowanie budowy nowoczesnej fabryki chipów ma akurat bardzo głęboki sens i ekonomiczny i geopolityczny.

        • 12 1

        • Jaki drenaż mózgów, to będzie montownia...

          Może z 10% kadry to będą ludzie wykształceni w technologii (testowanie, obudowy, połączenia itp), ale nie projektowaniu układów! Cała reszta to będą przyuczeni pracownicy szeregowi, jak w każdej innej zautomatyzowanej fabryce.

          • 6 1

      • A koszt budowy fabryki to 20mld zl, ktore firma wpompuje w gospodarke (1)

        A Ci pracownicy płacą podatki. Podobnie jak firma za media, materiały budowlane itd.

        • 8 1

        • A odliczyłeś od tych 20 mld prezenty, jakie dostaną od rządu i władz samorządowych?

          • 2 2

      • hah :D Widać, że wpis jakiegoś konfederaty

        Bo tylko wyborcy konfederosji są tak ograniczeniu w postrzeganiu rzeczywistości :D

        • 0 0

    • Zwolnienie z podatków

      Ziemia za darmo
      Na 25 lat.
      Półprzewodniki tworzą maszyny. Zatrudnionych za miskę ryżu będzie max 40 osób

      • 12 10

    • Gdyby nie te wszystkie korporacje w Polsce (9)

      To byś miał biedę.
      Wyobraź sobie, że nagle znikają wszystkie zagraniczne firmy w Polsce. Co zostaje? XD

      • 15 9

      • Mokry sen Janusza Kowalskiego

        • 16 0

      • tylko dlaczego z podatków trzeba dopłacać bardzo bogatym korporacjom , jak PL nie jest atrakcyjnym miejscem do inwestycji to (1)

        ...nie inwestuje się

        • 8 6

        • Dokladnie, zamiast ukrocic biurokrację (zus, gus, us, san, ug, um, oś, pfron, odpady, ip, uc.. i ch.. wie co jeszcze)

          Robi sie Firma+ z naszych podatkow dla wybrqnych.

          • 0 0

      • Och, nie, kto by wtedy wyprowadzał miliardy złotych zysku za granicę! (4)

        Poza tym masz słabą wyobraźnię - znikają zagraniczne korporacje, a na ich miejscu powstają i rozwijają się polskie firmy, zagospodarowujące rynek!

        • 0 11

        • (1)

          Tak jest, Krzemopolex sp z. o.o już tylko czeka, żeby postawić własną fabrykę procesorów.
          Zejdź na ziemię, chyba, że chcesz, żeby Polska dalej palety z desek składała.

          • 6 2

          • Cóż, stawianie fabryk w tropikach to od kilkudziesięciu lat

            sposób bogatych firm zachodnich na obniżanie kosztów produkcji i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej niskimi kosztami pracy. Nie wiem więc, dlaczego się ekscytujesz, że taka zagraniczna fabryka u nas powstaje.

            • 1 0

        • nie mamy takiego kapitału

          wez tez, pod uwage, ze musisz miec know-how, technologie i patenty. I co najwazniejsze rynek zbytu. Serio ludziom wydaje sie, ze przychodzisz sobie na pole i wymyslasz, ze bedziesz nagle budowac fabryke mikroprocesorow i jazda z tematem?

          • 5 0

        • a rzeczywistośc jest taka

          że pracowałem w vektorze w Gdyni,i nigdy więcej tam nogi nie postawię. to jest polska firma, kiepsko płaciła, źle traktowała pracowników. Potem pracowałem w zagranicznych firmach, było nieporównywalnie lepiej

          • 4 0

      • Cukrownie, kopalnie, zakłady tekstylne huty... a nie czekaj - posprzedawali niemcom.

        • 3 0

    • Boli cię że się firmy budują w Polsce? To wracaj do siebie

      • 5 2

    • nie musiałeś wspominać o konfie, bo i tak byśmy się domyślili :D

      tylko konfiarze piszą takie bzdury :D

      • 0 0

  • no zobaczymy czy politycy platformy są w stanie ściągnąć jakąkolwiek inwestycję (10)

    za ich rządów tylko likwidowali i sprzedawali

    • 15 17

    • Inwestycja ?!? (2)

      Doplacanie do cudzego biznesu? Widać, ze z ciebie człowiek niewykształcony.
      Wiesz kto robi półprzewodniki? Maszyny, roboty. Człowiek ma półprodukt rozpakować i zapakować do wysyłki.
      Ten inwestorów podatki będzie płacił gdzie indziej. W Polsce zostaną drobne.

      • 3 11

      • (1)

        Z cyklu "Nie mam pojęcia o czym mówię", dziękujemy za wspaniały wkład.

        • 8 2

        • No niestety ma dużo racji. To będzie zwykła montownią.

          • 0 3

    • No tak, bo ostatnio rząd pisowców nie oddał Lotosu xD (2)

      • 5 7

      • kiedy miasto odkupi gpec od Niemców? (1)

        dlaczego spalarnie oddali Włochom?

        • 7 1

        • Bo Włosi mają zawsze dużo do spalenia rzeczy, których nie spalą przecież u siebie:)

          • 2 0

    • (3)

      A to ciekawe co piszesz, bo wg GUS to za ostatnie 8 lat mamy odwrócenie trendu i spadek inwestycji zagranicznych, a dane z GUS każdy może sobie sprawdzić.
      Ale nie ma to jak trolowac dla partii, nie?

      • 3 5

      • jedyne inwestycje za po to były markety lidla i montownie gdzie składano długopisy (2)

        nie nazywaj teżwyprzedaży majątku inwestycjami zagranicznymi

        • 5 5

        • (1)

          Uu.. Ale masz jakieś wsparcie i źródła,prawda? xD ogólnie.

          • 3 3

          • Nie mam sklerozy

            Sprzedano 7000 spółek w tym nawet polskie nagrania i kolejkę na Kasprowy

            • 1 2

  • (10)

    Czyli znowu mamy być montownią? Świetnie, tylko że to nie buduje potencjału ekonomicznego. Dopiero inwestycje w wiedzę i wynajdowanie technologii są sensowne, czyli musiałby to być ośrodek badawczy, a nie prosta fabryka.

    • 3 10

    • Opinia wyróżniona

      Montownia czy nie - każde nowe miejsca pracy są ok (5)

      Poza tym w takich miejscach potrzeba też inżynierów itd. nie myśl sobie, że fabryka to tylko część gdzie robi się fizycznie. Jeśli tak myślisz, to tylko świadczy to tym, jak małą wiedzę masz o świecie.

      • 48 10

      • Ale to nie będzie fabryka, to będzie montownia. (2)

        Fabryka będzie w Irlandii. Tu będzie najwyżej zakład opakowywania gotowych chipów w metalowe pudełka i ich testowania. Miejsca pracy są zawsze spoko, ale nie róbmy sensacji z udziału w etapie produkcji pólprzewodników, które wykonywały najmniej zaawansowane azjatyckie gospodarki. Tutaj najważniejsze jest cięcie kosztów, a nie nowatorskie technologie.

        • 4 2

        • Fabryka

          W Irlandii jest od dawna.
          Będzie w Niemczech

          • 1 0

        • Sam chip do niczego nie służy

          Musi być opakowany czy raczej umieszczony na karcie chipowej, a żeby to zrobić nie wystarczy chip włożyć, trzeba połączyć sam chip z elementami, które potem można wcisnąć w inną kartę lub zamocować na stałe.

          To nie jest pakowanie, pakowaniem zajmują się magazyny.

          • 0 0

      • Znam takiego jednego inzyniera PO PG

        W lotosie jak dostał lagune służbowa to udało mu się wlać płyn do spryskiwaczy do wspomagania. Olechnowicz miał ekipę, tak dobra, że w latach 2009-2012 lotos straty przynosił

        • 0 0

      • I ochroniarzy.

        Zbliżam się do emerytury i już to czarno widzę, a tak będę mógł umrzeć na posterunku pracy.

        • 0 0

    • (2)

      Ośrodek badawczy Intela już mamy w Gdańsku, największy w Europie. Chcesz drugi w Gdyni czy o co chodzi?

      • 7 3

      • Intel przespał telefony komórkowe i procesory graficzne, (1)

        ten research coś im słabo idzie, a development też w zastoju. Jak na razie, to jedynie się kurczą.

        • 2 0

        • Wystarczy ze jest montowany na większości laptopów - nadal

          • 0 0

    • Sila gospodarcza bierze sie wlasnie z montowni

      Jakos ludzie na zachodzie nie narzekaja na swoje miejsca pracy gdzie buduja wycieczkowce, okrety wojenne, elektrolizery, napedy elektryczne...Sa pensje, sa podatki dziala sluzba zdrowia. Uwazasz ze kilkanascie milionow ludzi pracujacych ma siedziec w osrodkach badawczych i cos wymyslac?

      • 0 0

  • Prędzej powstanie tu fabryka chipsów (3)

    • 7 4

    • Chyba jest w Lęborku (2)

      • 2 0

      • tam jest fabryka frytek Aviko (1)

        • 2 0

        • grubsze chipsy

          jesteś pewien że nie robią przy okazji chipsów?

          • 0 0

  • Ale jak zmieni się rząd... :O) (2)

    W ciągu paru dni ogłoszono 2 duże inwestycje Amerykanów (z jeszcze większym wsparciem z naszych podatków), dziwnym trafem obydwie w rejonie Wrocławia - czyli okręgu Pinokia.

    Tak to działa.

    • 3 18

    • pozdrawiam trollnię PIS, juz od rana na posterunku

      • 1 5

    • co ciekawe chwali się tym nasz lokalny poseł PIS, który niczego dla Trójmiasta nie załatwił

      niejaki płażyński

      • 0 0

  • A czemu to tylko "półprzewodników"? (2)

    Gdańsk to dumne miasto, więc stać je na "całe przewodniki"!
    Nie róbmy wiochy!, Co nie?

    • 28 4

    • (1)

      Jak to będzie organizował Sasin, to wtedy tak, będziemy mieć całe przewodniki.

      • 4 7

      • Nie zapominajmy o kompetencjach PrezyDentki

        mevo, mevo2, FALA - Kilka sasinów już sprawnie utopiła w niedziałających "projektach"

        • 1 2

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    Dla mnie to pozytyw. Nasz kraj dużo może zyskać na procesie skracania łańcucha dostaw, zastępując Europie Chiny xD. Niby to śmieszne, ale jednak rozwój jako tako jest, tym bardziej, jeśli mówimy o wysokich technologiach. Pamiętajmy tylko, że wybór lokalizacji takiego zakładu to wręcz otwarty przetarg, w którym kilka krajów przebija się ktory to bardziej dopłaci do inwestycji pod kątem energii i preferencyjnych stawek podatkowych dla takiego zakładu. Jeśli jako podatnicy mamy po części dopłacać inwestorowi do interesu dla tworzenia w naszym kraju miejsc pracy, nie wyobrażam sobie, że wygra w tym wypadku standardowy model byyyzesowy dla polskiego rynku pracy, czyli agencje pracy i ściąganie Gruzinów po 3 odsiadkach. Nie ma takiej opcji.

    • 13 7

    • Masz rację z tymi Chinami w sensie tego, że mamy do zaoferowania tanią siłę roboczą i niskie koszty inwestycji:)

      • 4 1

    • Nowy rząd sprowadzi inżynierów z ciepłych krajów

      Oni aż palą się do roboty

      • 3 1

  • (2)

    Bo znajdą głupków chcących pracować za grosze

    • 4 7

    • To biegnij tam i się zgłaszaj

      • 1 3

    • ooo kolejny konfiarz

      mam rację? ;]

      • 0 0

  • pomarzyć można

    zero szans

    • 3 3

  • hahah ale sie usmiałem 50km od Gdańska to jaka to inwestycja trójmiasta!!By sie nie osmieszali (3)

    • 4 7

    • Akurat miejsce dobre - w Gdańsku już jest tak ciasno (jak i w całym trójmieście) że ciężko tutaj się żyje. Jeszcze lepiej by było gdyby postawili by coś w rejonie Wejherowa - żyje się tam przyjemnie i spokojnie to jeszcze praca by była dobra :)

      • 2 0

    • Węzeł Rusocin

      Rzeczywiście strasznie daleko XD

      • 1 0

    • Ja przynajmniej przeczytałem tytuł - a tam jest napisane jak byk Pomorze

      Potem w leadzie jest jeszcze dodane w okolicach Trójmiasta.

      Dalej wytłuszczony fragment mówi o aglomeracji Trójmiasta.

      Jest coś jeszcze o Pruszczu Gdanskim, jak daleko czy ile czasu zajmuje dojazd z Gdańska, itd..

      Ale trep PISowski musi pluć na Trójmiasto, no bo inaczej przecież by mu Nowogrodzka czy raczej Putin via PIS, nie zapłacił.

      • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego PPUP Poczta Polska, a w latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zajmował się prywatyzacją firmy Neptun Film Sp. z o.o., realizując funkcję nadzoru właścicielskiego z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. Posiada również kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej....

Najczęściej czytane