• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Portowe remonty sprywatyzowane, ale w tych samych rękach

Robert Kiewlicz
2 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Cena wywoławcza za nabycie 100 proc. akcji  Portowego  Zakładu Technicznego w Gdyni wynosiła 5,6 mln złotych. Cena wywoławcza za nabycie 100 proc. akcji  Portowego  Zakładu Technicznego w Gdyni wynosiła 5,6 mln złotych.

Portowy Zakład Techniczny zajmujący się konserwacją sprzętu przeładunkowego i urządzeń technicznych w gdyńskim porcie zostanie sprywatyzowany. W przetargu startował tylko jeden oferent: konsorcjum, które tworzą członkowie zarządu PZT.



Jak oceniasz proces prywatyzacji w naszym kraju?

Zgoda resortu skarbu na sprzedaż Portowego Zakładu Technicznego, dziś należącego do Zarządu Portu Morskiego Gdynia, zapadnie w najbliższych tygodniach.

Przypomnijmy: przetarg na sprzedaż spółki, której kapitał zakładowy wynosi 2,8 mln zł, odbył się we wrześniu ub.r. Mimo ogłoszeń prasowych i informacji zamieszczonej na stronie internetowej Portu Gdynia do przetargu przystąpił tylko jeden podmiot. Mimo to Zarząd Portu nie unieważnił postępowania. Inwestor kupił spółkę za cenę wywoławczą, która wynosiła 5,6 mln zł.

Postanowiliśmy sprawdzić kto zostanie nowym właścicielem PZT. - Jest to konsorcjum osób fizycznych z Trójmiasta. Nie ujawniamy jednak żadnych szczegółów związanych z oferentami i nie komentujemy tej sprawy - poinformowała nas Justyna Grudniewicz, specjalista ds. prywatyzacji i organizacji ZMPG.

Nam jednak udało się ustalić, że tajemniczym inwestorem okazał się... obecny zarząd spółki PZT. - Nie było więcej chętnych - przyznaje Kazimierz Waldowski, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Portu Gdynia SA. - Ale kupca dla PZT szukał Zarząd Morskiego Portu Gdynia i powinien on być zainteresowany znalezieniem jak największej grupy zainteresowanych kupnem inwestorów, aby uzyskać jak najwyższą cenę za tę spółkę.

ZMPG nie komentuje jednak sprawy prywatyzacji i zasłania się tajemnicą handlową. Procesu prywatyzacji nie chce też komentować inwestor, czyli obecny zarząd PZT. - Dziennikarze wiedzą chyba więcej ode mnie - usłyszeliśmy od Krzysztofa Bąka, prezesa zarządu PZT. - Nie wiem kiedy proces się zakończy. Najlepiej gdyby państwo tu więcej nie dzwonili i zajęli się innymi prywatyzacjami.

- Jesteśmy za prywatyzacją ważne jest jednak, aby inwestor szanował największy majątek spółki jakim są pracownicy - komentuje Kazimierz Waldowski.

Według niego obecny zarząd potraktował pracowników i związkowców przedmiotowo. Dlatego też Solidarność nie podpisała pakietu socjalnego, zaproponowanego przez inwestora (natomiast podpisała go druga organizacja związkowa - OPZZ).

Miejsca

Opinie (66) 7 zablokowanych

  • ONI rządzą w UE (5)

    W imię jakiej wolności gospodarczej oddaje się w obce ręce nasz Narodu Polskiego majątek? Bez zgody właściciela, czyli Narodu Polskiego wszystkie te działania są bezprawne. W imię czego skazuje się na śmierć polskie stocznie. W imię jak rozumianej wolności gospodarczej skazało się na śmierć i ten potężny zakład - Hutę Stalowa Wola, i inne zakłady w całym Centralnym Okręgu Przemysłowym, który z wielkim sercem, i mądrością tworzył 70 lat temu wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski, wprowadzając w życie dwa plany: cztero- i sześcioletni; który zbudował Centralny Okręg Przemysłowy, stwarzając możliwość pracy ludziom tam zamieszkałym, gdzie było największe bezrobocie. I zbudowano wówczas od podstaw Stalową Wolę. W 1920 r. wicepremier, minister finansów Władysław Grabski kosztami wyjścia z kryzysu obciążył warstwy zamożne. Oparł odbudowę kraju na własnym pieniądzu. Ustalił priorytety - najpierw budowę portu Gdynia, żeby uniezależnić się od niemieckiej blokady Gdańska dla polskich towarów, następnie budowę kolejowej magistrali węglowej ze Śląska do Gdyni, potem w 1936 r. budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego (po trzech latach budowano już samoloty i sprzęt wojskowy). I tak w oparciu o wiarę katolicką, o umiłowanie Ojczyzny, w oparciu o polską myśl techniczną, o polski pieniądz, Polska w końcu lat 30. była krajem najbardziej dynamicznie rozwijającym się w Europie.
    A dziś co się dzieje? Zlikwidowali polskie stocznie, polskie rybołówstwo morskie, polskie cukrownie, polskie banki, polskie media, polski przemysł, polską gospodarkę. Pozwala się na przejmowanie przez obcych polskiego majątku, a polskie firmy skarżą się, że banki - w większości spoczywające w rękach zagranicznego kapitału - drastycznie podnoszą opłaty i kary od niespłaconych kredytów.

    • 21 1

    • Niestety (4)

      ludzie tego nie chcą dostrzec.

      Wolą widzieć czubek własnego nosa i chodzić odnowionym chodnikiem.

      Pozwalają narzucać na siebie coraz to nowsze podatki. Istniejące podnosić w imię "dostosowywania przepisów do prawa unijnego"

      Czy nikt nie dostrzega, że wraz ze wzrostem obciążeń podatkowych nie idzie wzrost płac ?!

      Czy nikt nie dostrzega, że nierentowne firmy po zmianie właściciela nagle stają się rentowne - bez znaczących zmian w strukturze ?!

      Czy nikt nie widzi, że oddajemy nasze ciężko zarobione pieniądze na realizacje inwestycji, które na starcie przejmują zagraniczne firmy ?! Dobitnie to widać na przykładzie autostrad - płacimy podatek w paliwie na budowę dróg, budują za nasze i każą nam jeszcze raz płacić jeżdżąc po nich ... a później jak nie w całości to w dużym procencie udziałowcem fragmentu drogi jest zagraniczna firma.

      Wszędzie na świecie zarabia się na gospodarce morskiej - nasi politycy i media wmawiają nam co innego.
      Dziwnym trafem jednak małe i średnie firmy potrafią zarabiać. Duże typu Remontowa czy Północna - w obcych rękach również generuje dochód i ma zapewnione kontrakty na kilka lat do przodu.

      Czesi też pragną mieć dostęp do morza - droga śródlądową - i ZARABIAĆ na tym.

      Czy "rurę po dni Bałtyku" mającą połączyć Polskę z Norwegią i zapewnić nam dostawy gazu anulowano przypadkowo ? Teraz Rosjanie i Niemcy obejdą nas - stracimy pieniądze z tranzytu, Pawlak pojedzie i "wynegocjuje" większe ceny za m3 rosyjskiego gazu (to już się stało) !

      To przypadki ?

      Takich przykładów można przytaczać dużo więcej.

      Jednak dla większości ważne jest by móc spędzić niedziele w galerii/centrum handlowym.

      ...

      Przykre.

      • 12 0

      • Nasz dom - Polska - powoli staje się prowincją globalnego superpaństwa (3)

        Oni wszyscy służą masonerii, a komunizm ma się dobrze. Czerwoni stali się pomarańczowi, prawi kradli na lewo z lewymi, stolicą już nie Moskwa tylko Bruksela... ileż to trzeba zmienić, żeby nic się nie zmieniło.

        • 8 1

        • jak mawiał lepper: ONI (2)

          ONI rządzą
          kartofel mówi: Układ
          rydzyk: siły nieczyste

          czy w tym kraju jest normalnie?

          • 0 4

          • nienormalne jest tego nie dostrzegać.

            • 3 0

          • W naszym kraju żyją i tacy, którzy się męczą "w tym kraju"

            Trudno o polemikę z Gazetą Wyborczą czy Nie, które piszą po polsku, ale z ducha niewiele mają z Polską wspólnego.

            • 3 0

  • NAROBILI SZKÓD I DŁUGÓW A TERAZ SAMI KUPUJĄ TO JEST KRAJ!!!!

    j/w niegospodarni powini ponieść karę, a nie nakradli sie i teraz sami kupują za bezcen!!!

    • 14 0

  • Nie ma czegoś takiego jak przemysł polski, jest przemysł w Polsce (dla inteligentów: w tym kraju)

    • 5 2

  • najpierw obniża się wartość przedsiębiorstwa przez wykazywanie strat

    a potem prywatyzuje i wykupuje. Znana praktyka opanowana przez neoliberałów przy przejmowaniu przedsiębiorstw w naszej części świata. Widać to cały czas trawa.

    • 19 0

  • już nic nie pomoże - stan agonalny Polski trwa !... (3)

    A cwany polak przy korycie ma w d...e losy kraju ,ważne ,że on ma:- chalupe za miastem , dobrą fure, {żona drugą } dwa razy do roku wczasy {latem Tajlandia, zimą Austria lub Wlochy } no dobrze jak jest jeszcze na chacjende gdzieś w Hiszpani {może być Meksyk}dobre i pelne konto { najlepiej gdzieś w zagranicznym banku } tu na miejscu dobrze jest też rżnąć "ważnego i wziętego " byznesmena no i aby zdrowie bylo!, a jak już Polska zacznie znikać z mapy, to przeca jest szmal , zawsze można wyjechać {uciec !} i strugać -choćby Greka!...

    • 18 0

    • Grupy cwanych z pieniedzmi na wykupienie swojej spolki nie wywodza sie z tej czy innej opcjii .

      Ktos po prostu mial dobry (dla niego plan)..maszyny mozna odsprzedac Jesli nie oplaca sie panom z zarzadu prowadzic tam produkcjii a teren sprzedac za wieksza kase deweloperce..wszystko legalnie ...Czy jednak aby na pewno?Ciekawi specyfikacja przetargu i gwarancje kontynlowania produkcjii z ewentualnym zabespieczenie, Panstwa polskiego co do mozliwosci pierwokupu zakladu za ta sama cene jesli nowy wlasciciel nie wywiaze sie ze swoich zobowiazan w dziedzinie dalszej produkcjii...Dziwne sa takie wlasnie prywatyzacje kiedy jedna z niewielu branzy ktora sie oplaca w przemysle okretowym na obecne czasy sa remonty stoczniowe...Panstwo pozbawia sie w ten sposob wiekszosci wplywow na przychod do i tak dziurawego budzetu....Pieniadze ze sprzedazy na tu i teraz maja tylko jeden cen zapewnic plynnosc finansowa na biezace potrzeby kraju..na tu i teraz...a co bedzie pozniej ?Co bedzie gdy wszystko zostanie juz wysprzedane ,zaklady zamkniete a maszyny wywiezone jak to bylo w np w przypadku Gdanskiej blaszanki i czy Piekarni na pieckach?POLSKA TO DZIKI KRAJ i co do tego nie mam juz watpliwosci..

      • 5 0

    • Greka sie nie pyli...

      • 0 0

    • Polska Transformacja to jest przejscie z niewoli polityczno-militarnej w niewole gospodarczo-ekonomiczno-prawna

      • 6 0

  • (2)

    Nie damy ziemi obszarnikom. Nie damy kopalń i fabryk kapitalistom!
    Lenin żył, Lenin Żyje, Lenin będzie żył.

    • 3 6

    • Nie lepiej (1)

      w imię "prywatyzacji"

      oddać je za butelkę wódki lub nowe adidasy ...

      • 4 0

      • Sprzedać za darmo, albo jeszcze lepiej za nasze pieniądze

        • 4 0

  • Skoro polaczki się wyprzedają, to ich inni wykupuja. Powiedzmy sobie szczerze - nie dorosliśmy do niepodległości

    Pozdrawiam myślących

    • 5 4

  • Gdańsk jak i Polska są tylko z nazwy

    Sprzedaje warzywa mam mały sklepik codziennie z żoną wstajemy o 4 jedziemy na giełdę pózniej sieddzimy w sklepiku... zarabiamy max 3200zł na miesiąc ....
    czyli po 1600zł ....

    A Tu taka Renoma Taki Polsnord gdzie mmają miliony dostają za darmo w Gdańsku przetargi milionowe???

    A kupcy są likwidowani w Gdańsku gdzie ci ludzie pójdą do auchana za 1200zł po 12 godzin robić ??

    Adamowicz mam nadzieje że priokuratura bedzie sprawiedliwa bo grozi ci do 10 lat.dobrze wiesz za co

    • 11 0

  • HOMO SOVIETICUS

    czekam, kiedy w otchłań historii odejdą naprawiacze socjalistycznej gospodarki, tacy jak Śniadek, Kaczyńscy itp. Kiedyś Gierek dał i teraz wara od tego tym, co "stali tam, gdzie było ZOMO". Trzeba w końcu wytłumaczyć tym socjalistom, że 2+2=4 nie 8.

    • 2 7

  • Darek

    Panie i Panowie dziennikarze zadawajcie kłopotliwe pytania panom z zarządu.
    - Czy to prawda, że zakład był źle zarządzany i dla tego nierentowny?
    -Czy to prawda, że dla poprawy jego rentowności trzeba go sprywatyzować?
    -Czy to prawda, że ci sami ludzie źle nim zarządzali, którzy teraz go kupują ?
    - Czy to prawda,że można było poprawić stan majątku ( wyremontować )
    za państwowe jeszcze pieniądze i nie zwiększyć jego wartości ( wszak remonty i naprawy choćby gruntowne to koszty działalności, pomniejszają wynik finansowy nie wpływając na wartość majątku)?
    - Jak nazywają się nabywcy ?
    - Kto był inicjatorem prywatyzacji ?
    - Czy nie jest tak, że ci sami ludzie, którzy źle zarzadzalii zakładem w imieniu Skarbu Państwa, dostają za to nagrodę w postaci taniej sprzedaży?
    -Kto robił wycenę wartości majątku i na czyje zlecenie?
    - Czy istnieją jakiekolwiek powiązania polityczne? może prezes portu jest członkiem właściwej partii ?
    - Dla kogo - zdaniem Krzysztofa Bąka - i dlaczego najlepiej, żeby do zarządu PZT nie dzwonili dziennikarze ?
    Etyka w biznesie, patriotyzm wyrażający się w poszanowaniu wspólnej ,Narodowej (nie państwowej) własności ;
    a po drugiej stronie uwłaszczenie się na majątku narodowym, za przyzwoleniem ...właśnie czyim?
    Drodzy Dziennikarze temat leży przed Wami.
    Oglądałem już z bliska nie jedna prywatyzację i nie jestem wrogiem prywatyzacji . Wy też nie bądźcie. Ale bądźcie dociekliwi!!!

    • 17 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane