• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozliczenie PIT przy pracy za granicą

8 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Jeśli zagraniczny pracodawca uzna, że pracownik powinien rozliczyć się w Polsce, nie pobierze od niego zaliczki na podatek. Wówczas rozliczenie podatku spoczywa całkowicie na pracowniku. Jeśli zagraniczny pracodawca uzna, że pracownik powinien rozliczyć się w Polsce, nie pobierze od niego zaliczki na podatek. Wówczas rozliczenie podatku spoczywa całkowicie na pracowniku.

O tym, gdzie opodatkować dochody za pracę za granicą decyduje wiele czynników, np. siedziba firmy, przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy uzyskiwanie w Polsce dodatkowych dochodów. Osoby pracujące za granicą, jeśli tylko spełniają określone warunki, mogą skorzystać z możliwości wspólnego rozliczania podatku z małżonkiem.



Pracowałem pół roku na kontrakcie jako marynarz. Na stałe mieszkam z rodziną w Polsce. Interesuje mnie sposób rozliczania PITu za pracę za granicą. Czy powinienem rozliczać się w Polsce czy w innym kraju? Czy mogę skorzystać ze wspólnego rozliczenia z żoną? - pyta nasz czytelnik.

Paweł Galiński, radca prawny Paweł Galiński, radca prawny
Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Paweł Galiński, radca prawny z Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych.

Powszechne przekonanie, że marynarze nie płacą w Polsce podatków w większości przypadków jest błędne. Trzeba pamiętać, że o tym, gdzie opodatkować dochody marynarza i w jakiej wysokości decyduje wiele czynników takich jak siedziba zarządu firmy, która wypłaca mu wynagrodzenie, przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy wreszcie to, czy osoba taka uzyskiwała w Polsce dodatkowe dochody. Może się okazać, że składanie zeznania w Polsce w ogóle nie będzie konieczne (jeśli marynarz nie osiągał dochodów ze źródeł położonych w Polsce, a z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, w którym ma siedzibę zarząd firmy wypłacającej mu wynagrodzenie wynika, że podwójnego opodatkowania unika się stosując metodę wyłączenia z progresją).

Czy zasady rozliczania PITu są dla ciebie jasne?


Z drugiej strony mogą zdarzyć się sytuacje, w których, pomimo że dana osoba nie zarobi w Polsce ani złotówki, i tak będzie musiała tutaj rozliczyć się z podatku dochodowego. Będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy w Polsce będzie znajdował się ośrodek jej interesów życiowych (a więc rodzina, majątek), a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie przewidywała zasadę proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą od podatku należnego w Polsce.

Możemy mieć również do czynienia z sytuacjami, w których zagraniczny pracodawca uznając, że jego pracownik powinien rozliczyć się w Polsce, nie pobierze od niego zaliczki na podatek. W takiej sytuacji ciężar odprowadzenia zaliczki i rozliczenia podatku spocznie całkowicie na pracowniku. Trzeba zatem dokładnie zapoznać się nie tylko z ogólnymi warunkami zatrudnienia za granicą, ale także z zasadami dotyczącymi rozliczeń podatkowych, tak aby nie narazić się na konsekwencje karnoskarbowe spowodowane brakiem rozliczenia się z fiskusem, które mogą być bardzo dotkliwe.

Powyższe dotyczy zarówno osób, które stale pracują za granicą, jak i takich, które kilka razy w roku udają się za granicę na krótkie okresy czasu, ale zasadniczo mieszkają w Polsce. Zasady dotyczą zarówno marynarzy jak i osób osiągających przychody z zagranicy z pracy o innym charakterze.

Dla osób pracujących za granicą istnieje też możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nawet gdy żaden z małżonków w dacie dokonywania rozliczenia nie ma polskiej rezydencji podatkowej (np. oboje w trakcie roku wyprowadzili się za granicę i tam obecnie stale zamieszkują). Warunkiem jest jednak, aby oboje małżonkowie byli rezydentami podatkowymi jednego z krajów UE oraz aby co najmniej 75 proc. ich przychodów w danym roku podatkowym podlegało opodatkowaniu w Polsce.

Ze wspólnego rozliczenia mogą więc skorzystać małżeństwa, w których jedna z osób pracuje na stałe za granicą, a także takie, które w trakcie roku wyjechały z Polski lub wróciły do Polski po dłuższym pobycie za granicą i część z ich dochodów pochodzi z zagranicznych źródeł.
Warunki skorzystania są następujące:
- pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok kalendarzowy,
- w całym roku pomiędzy małżonkami musi istnieć majątkowa wspólność ustawowa,
- małżonek prowadzący działalność gospodarczą musi rozliczać się według skali (opodatkowanie dochodu z działalności stawką liniową wyklucza wspólne rozliczenie).
Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych

Miejsca

Opinie (36) 2 zablokowane

  • biuro rachunkowe

    ja też nie ogarniam nigdy tych formalności z za granicy, dlatego dziś jadę z pitem do MG-Finanse do Gdańska, niech to zrobią profesjonalnie :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane