• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spadło poparcie dla elektrowni jądrowej

Wioletta Kakowska-Mehring
10 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Rozpoczynają się badania środowiskowe i lokalizacyjne w ramach projektu budowy elektrowni jądrowej. Rozpoczynają się badania środowiskowe i lokalizacyjne w ramach projektu budowy elektrowni jądrowej.

W Trójmieście spadło poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej. Dużo korzystniej do tej inwestycji nastawieni są z kolei mieszkańcy pomorskich gmin, w których sąsiedztwie ma powstać elektrownia. A o tym, gdzie dokładnie pracować będzie pierwszy reaktor zdecydują eksperci na podstawie badań, które właśnie ruszają - od gleby, przez monitoring sejsmiczny, po badania meteorologiczne.


Czy popierasz budowę elektrowni jądrowej w Polsce?


- Badania i uzyskiwanie pozwoleń to proces długotrwały. Przewidujemy, że zajmie nam to pięć lat - powiedział Jacek Cichosz, dyrektor ds. operacyjnych w PGE Energia Jądrowa na spotkaniu informacyjnym dotyczącym tego procesu inwestycyjnego.

Żarnowiec czy Choczewo? W teren wyszli już specjaliści, którzy rozpoczęli inwentaryzację przyrodniczą, zarówno środowiska lądowego (fauna i flora), jak i wodnego, w tym morskiego. Badania lokalizacyjne z kolei mają za zadanie potwierdzić, że dana lokalizacja będzie odpowiednia dla elektrowni jądrowej z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego. W ramach tych badań przeprowadzona zostanie m.in. analiza budowy geologicznej lokalizacji, prowadzony będzie monitoring sejsmiczny, hydrologiczny i obserwacje meteorologiczne. Pięć odwiertów na potrzeby pozyskania próbek gruntu i skał, budowa 20 studni do pomiaru poziomu wód gruntowych, instalacja wieży meteorologicznej o wysokości ok. 110 m, instalacja urządzeń pomiarowych, a następnie minimum 2 lata prowadzenia pomiarów takich parametrów jak przepływy wód powierzchniowych, poziom wody, falowanie oraz temperatura i jakość wody, czy instalacja lokalnego systemu monitoringu sejsmicznego. A to wszystko po to, aby wskazać ostateczną lokalizację inwestycji.

Na spotkaniu przedstawiono też wyniki najnowszych badań dotyczących opinii społecznej na temat budowy elektrowni atomowej. Okazuje się, że w Trójmieście poparcie dla tej inwestycji spadło. W ubiegłym roku poparcie dla budowy elektrowni w sąsiedztwie wyrażało 48 proc. mieszkańców Gdańska, 47 proc. mieszkańców Gdyni i 50 proc. Sopotu. Dziś jest to odpowiednio - 47 proc. w Gdańsku, 45 proc. w Gdyni i tylko 41 proc. w Sopocie. Większe poparcie jest z kolei w gminach pomorskich, które bezpośrednio sąsiadować mają z elektrownią. W Krokowej rok temu było 59 proc. "za", dziś jest 58 proc., w Gniewinie było 77 proc., a jest 72 proc., ale już w Choczewie było 51 proc., a teraz jest 55 proc., czyli wzrosło. To były opinie na temat bezpośredniego sąsiedztwa z elektrownią. Co z poparciem dla budowy elektrowni w ogóle? W ub. roku aż 61 proc. mieszkańców Gdańska popierało budowę elektrowni jądrowej w Polsce, dziś tylko 47 proc. W Gdyni było i jest 52 proc. na "tak". W Sopocie z kolei poparcie spadło z 55 proc. do zaledwie 40 proc. W Choczewie stabilnie - było i jest 54 proc. W Krokowej spadło z 61 proc. do 60 proc., a w Gniewinie z 84 proc. do 80 proc.

Poparcie spada, ale... - Utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Generalnie zauważamy pewien rodzaj zawieszenia związany z tym, że społeczeństwo oczekuje bardziej wyrazistych, dynamicznych decyzji już ze strony rządu co do projektu - mówi Katarzyna Kozłowska, dyrektor biura komunikacji i relacji zewnętrznych PGE Energia Jądrowa 1.

W Trójmieście i na Pomorzu poparcie jest znaczne, dużo gorzej wypada to w gminach zachodniopomorskich, które też badano ze względu na sąsiedztwo. W Koszalinie zaledwie 26 proc. popiera budowę elektrowni w swoim sąsiedztwie, a w Mielnie tylko 11 proc. jest "za".

A jak oceniamy naszą wiedzę na temat energetyki jądrowej? Okazuje się, że zaledwie 5 proc. mieszkańców Trójmiasta ocenia swoją wiedzę na ten temat bardzo dobrze, 11 proc. dobrze, 41 proc. określa jako przeciętną, 27 proc. jako dostateczną, 15 proc. twierdzi, że jest niedostateczna, a 1 proc. respondentów nawet nie wie jak ją określić, czyli wybrała wariant "trudno powiedzieć".

PGE EJ1 jest spółką celową PGE, odpowiadającą za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zawarty w projekcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej harmonogram przewiduje wybór lokalizacji i podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r.

Opinie (144) 1 zablokowana

  • ATOM - NIE

    Pisanie o takiej ilości osób popierających budowę elektrowni atomowej jest
    KŁAMSTWEM. Widzimy co elektrowniami tymi dzieje się w krajach bardziej rozwiniętych.SĄ USUWANE te które nie eksplodowały,po tych co eksplodowały to TRAGEDIA obejmująca całe pokolenia.
    ATOM-NIE

    • 8 13

  • Elektrownie atomowe w Polsce ...

    Ciotka Angela PO-stara się zlikwidować u siebie wszystkie elektrownie atomowe a ten złom z Niemiec ,na PO-lecenie ciotki , ryży zakupi za olbrzymie pieniądze i zafunduje Polakom .

    • 7 10

  • Fukushima (12)

    Poczytajcie co się dzieje w Fukushimie. 2,5 roku po eksplozji zupełnie nie potrafią sobie poradzić z tym co się stało !!!

    • 22 14

    • (6)

      Poczytaj sobie o tym że Fukushiama była najstarszą elektrownią w Japoni. A kilkakilometrów dalej w elektrownie F II o wiele bardziej nowoczesną tez trafiła fala tsunami i tej elektrowni nic sie nie stało. Acha i poczytaj sobie o tym że w Polsce nie wystepują trzęsienia ziemi i tsunami....

      • 11 3

      • Poczytaj sobie to, zanim komuś zarzucisz nieuctwo (4)

        sgp.org.pl/gw/tzpl/gwtzpl.html

        I przy okazji jeszcze to, bo naprawdę fajne:
        losyziemi.pl/bierzemy-pod-lupe-superwulkan-w-niemczech-oddalony-od-polski-o-zaledwie-530-km-2

        • 2 7

        • ? (3)

          jesli ten super-wulkan to prawda, to jesli on wybuchnie to to czy jest tam elektrownia czy nie, to bedzie maly pikus dla calej europy....

          • 5 1

          • Tak, to prawda (2)

            W tvn też o tym mówili:)
            tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/niemiecki-superwulkan-nie-spi,17975,1,0.html

            • 2 3

            • O TVN (1)

              Najbardziej "rzetelne" żródło informacji.

              • 3 1

              • Z tvn to był złośliwy żart, ale widać nie trafiłem w gust:)

                • 1 1

      • dlaczego doszło do katastrofy w fukushimie - przyczyną jest KASA

        Bezpośrednim powodem stopienia rdzenia było zatrzymanie chłodzenia, które było spowodowane zniszczeniem generatorów prądu zasilających ten system.

        Teraz kilka innych faktów:
        1. Japonia jest aktywna sejsmicznie - i oni o tym wiedzą - byli na to przygotowanie.
        2. Rok 2004 - tsunami kasuje Indonezje
        3. Japońska agencja atomistyki zleca badania na zabezpieczenia przed podobnymi zdarzeniami.
        4. Badanie stwierdza że niektóre elektrownie nie są zabezpieczone przed falą w tym fukushima
        5. fukushima jest stara - w okolicy 2010 kończy się jej okres eksploatacji
        6. podjęto decyzje by nie wznosić muru ochronnego bo jest drogi, a sama elektrownia ma plan zamknięcia.
        7. Japońska agencja atomistyki zamiast zamknąć fukushime w 2010 wydaje "warunkowe" zezwolenie na eksploatacje
        efekt: trzy stopienia reaktora i kompletna katastrofa

        KASA i GŁUPOTA jest powodem katastrofy

        Chciwości i głupoty mamy w Polsce pod dostatkiem...

        • 9 1

    • "2,5 roku po eksplozji" (4)

      I już widać, że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz.

      Reaktor jądrowy nie jest fizycznie w stanie eksplodować. Jest to po prostu niemożliwe.

      • 2 2

      • chyba oglądaliśmy inne filmy (3)

        ja widziałem film z głośnym bum i wysokim słupem dymu
        co to było?
        lawinowe utlenianie wodoru?
        uwielbiam lobby atomowe za ich zabawy słowne.
        Jak jeden facet w fukushimie nie mógł wstać bo był tak napromieniowany, to pisali, że "czasowo utracił zdolność chodzenia"

        zdaje sobie sprawę że to nie pręty wybuchły tylko wodór, ale opowiadanie, że nie było wybuch, jak jest zylion filmów które to pokazują to lekka przesada

        • 4 0

        • eksplodował wtedy wodór, z reaktora a ściślej z cześci chłodzącej nastąpił wyciek.

          to ten wyciek jest odpowiedzialny za ewnetulane promieniowanie nie wybuch.

          • 1 1

        • No wiesz, to tak jakby zapił ci się silnik a ty byś powiedział, że twój samochód niespodziewanie wyleciał w powietrze. (1)

          Rozszczelnienie, choć gwałtowne, zbiorników z substancjami chłodzącymi nie jest eksplozją reaktora, od biedy można powiedzieć, że w elektrowni miał miejsce wybuch, ale nie że reaktor wybuchł.

          • 0 0

          • BYŁ WYBUCH - przestań ściemniać

            eksplodował wodór, który wydzielił się z chłodziwa pod wpływem wysokiej temperatury i ogromnego ciśnienia. Nie wiem czy w samej komorze reaktora czy gdzieś koło/nad - bo tego reaktora już nie ma. Nie ma też tych prętów bo wszystkie się stopiły i spłynęły na dno reaktora, przetopiły się przez dno reaktora i teraz wtapiają się w grunt. I tak będzie przez co najmniej 30 lat, ale raczej dłużej. (30 lat pół okres tego co tam jest w największej ilości). Jedyne co Japońce mogą zrobić to lać wodę i robić pomiary.

            • 1 0

  • ATOM- TAK,TAK,TAK!!!

    • 9 13

  • 300 ton (1)

    Tyle dziennie ton radioaktywnej wody dostaje sie do oceanu. Norma przekraczona 50000 razy. Niemcy zrezygnowali. Japończycy też. Ok. 150000 japońskich dzieci ma już poważne zmiany tarczycy. Tepco prosi o pomoc rządy innych państw. Polska ma zapas źródeł energii na wieki. Ktoś chce nam sprzedać stare samochody. ........ jako nowoczesne. .....

    • 15 10

    • Rezygnują?

      Jak zamkną jakieś w miarę nowe reaktory to uwierzę, bo jak na razie to tylko czcze gadanie. Zamknęli kilka najstarszych, którym skończył się okres bezpiecznego użytkowania, i tyle.

      • 0 0

  • sa inne rozwiazania

    Szwedzi np pala smieci i maja z tego prad, ostatnio buduja tez wiecej elektrowni wiatrowych.

    Poza tym takiej elektrowni nie powinno sie budowac w kraju, gdzie jest tyle nieuczciwych ludzi i przekretow...

    • 11 5

  • BUDOWLAŃCY ROZKRADNĄ WSZYSTKO PODCZAS BUDOWY

    MIECIU ZAMIAST 5 WORKÓW CEMENTU DA 3 A DWA ZABIERZE DO SIEBIE NA BUDOWĘ.OT TAKA MATEMATYKA
    TO NIE WYTRZYMIE NAWET WIEKSZEGO WICHRU
    A TAK NA POWAŻNIE ELEKTROWNIE WIATROWE I WODNE

    • 8 10

  • NOWE MIEJSCA PRACY HEHE!!! (1)

    wieśniacy myślą,że ktoś ich tam zatrudni jak wybudują
    chyba do koszenia łąki dla swoich krów lub zasypywania reaktora po wybuchu
    POLITYCY ZAJMIJCIE SIĘ LEPIEJ HAŁDĄ FOSFORÓW W SOBIESZEWIE, KTÓRA NAS TRUJE OD LAT.PRZEZ NIĄ POMORSKIE PRZODUJE W ZACHOROWANIACH NA RAKA

    • 16 6

    • wieśniaczka z pomorza

      Kłamstwo i propaganda POskich złodziei kto popiera?chyba ci co kasę wzięli gruba nasza na pranie mózgu i to do dzisiaj ... Ludzie na pięknych kaszubskich terenach żyją głównie z turystyki ...Na Boga kto by chcial mieszkać w pobliżu EJ ! W punktach info. w pobliżu miejsc wybranych lobbyści za gruba kasę..naszą, bredzą bzdury o korzyściach itd KŁAMSTWO w które nikt tu nie wierzy i nie popiera ale jest nas za mało potrzebujemy sprzeciwu calej Polski bo ma jednej EJ się nie skończy

      • 0 0

  • a jak ze zużyciem energii elektrycznej?? (1)

    wszyscy chcą mieć prąd ale skąd?
    wągiel się kończy i co dalej??
    myślcie perspektywicznie do przodu.
    Atom to konieczność i kropka pl.

    • 14 15

    • węgiel się kończy - chyba o Ciebie w piwnicy!!!

      a gaz łupkowy, a geotermia?

      • 1 3

  • tyle kasy do przewalenia.

    Ci co się do tego przypną będą z tego żyli jak królowie przez następne 50lat.
    już żyją z tego pięknie. Chyba są 3 spółki w tej grupie energetycznej co się tym zajmują. Każda z prezesem i resztą bałaganu, ich produkcja to tony papieru i analiz jaka to przyszłość będzie różowa.

    • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej...

Najczęściej czytane