stat

Trafostacja dla farmy wiatrowej na Morzu Północnym


Waży 400 ton, ma 31 metrów długości i ponad 15 wysokości. Zbudowana przez Mostostal Pomorze konstrukcja stacji transformatorowej dla duńskiej firmy Bladt Industries została załadowana na statek. W przyszłości trafoplatforma stanie się częścią farmy wiatrowej na Morzu Północnym. To już piąta tego typu konstrukcja wykonana przez gdańską firmę dla duńskiego klienta.Czy widziałe(a)ś kiedykolwiek farmę wiatrową na morzu?

tak, i to nie raz 27%
tak, zdarzyło mi się 17%
nie, ale być może kiedyś zobaczę 36%
nie widziałe(a)m 20%
zakończona Łącznie głosów: 59
- Budowę trafostacji, która służy do obsługi farmy wiatrowej na morzu, rozpoczęliśmy we wrześniu, a zakończyliśmy w marcu. To element, który zbiera energię elektryczną, a następnie przesyła ją na ląd - wyjaśniał Szymon Szubzda, kierownik projektu z Mostostal Pomorze.
Pod koniec marca na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków, czyli na głównym nabrzeżu montażowym gdańskiej firmy zobacz na mapie Gdańska, odbyła się akcja załadunku 400-tonowej konstrukcji na cumujący nieopodal statek. Najpierw za pomocą żurawia samojezdnego robotnicy ułożyli tory ślizgowe, następnie pracę rozpoczęły siłowniki hydrauliczne.

- Akcja polega na załadunku metodą napychania. Sekcja oparta jest na belkach transportowych, które razem z nią jadą na pokład statku. Całość natomiast umieszczona jest na torach ślizgowych, do których podłączone są odpowiednie siłowniki hydrauliczne. Metodą krokową, czyli systematycznie krok po kroku napychają konstrukcję na pokład - tłumaczył Michał Wolf, kierownik budowy w Mostostalu Pomorze.
Załadunek stalowej trafoplatformy o wysokości 31, szerokości 25 i wysokości ponad 15 metrów, trwał wraz z przygotowaniami kilkanaście godzin. Konstrukcja, którą zamówiła duńska firma Bladt Industries, przetransportowana została do Aalborga. Stamtąd, po wyposażeniu, trafi na Morze Północne. Dokładnie na farmę wiatrową Blight Bank II, która znajduje się w rejonie wybrzeża Belgii.

Dla Mostostalu Pomorze, który specjalizuje się w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych m.in. dla przemysłu offshore, była to już piąta platforma wykonana dla duńskiego klienta.

Zobacz też precyzyjnego robota, który pracuje w hali Mostostalu Pomorze

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (15) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Ewa Bereśniewicz - Kozłowska

Prezes zarządu firmy Aplitt. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, studiów...