Zodiak II zastąpi Zodiaka. Nowy statek dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Zodiak II będzie wykorzystywany do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, do wykonywania pomiarów hydrograficznych z obróbką i opracowywaniem pomiarów, do holowania i lodołamania oraz jako jednostka wspierająca inne służby. Na zdjęciu także ponad 40-letni Zodiak.
Zodiak II będzie wykorzystywany do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, do wykonywania pomiarów hydrograficznych z obróbką i opracowywaniem pomiarów, do holowania i lodołamania oraz jako jednostka wspierająca inne służby. Na zdjęciu także ponad 40-letni Zodiak. źródło: Urząd Morski w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje się do przejęcia nowego statku wielozadaniowego. Będzie to największa spośród eksploatowanych dotychczas jednostek. Aktualnie "Zodiak II", zbudowany przez gdańską stocznię Remontowa Shipbuilding, jest w próbach morskich, po zakończeniu których nastąpi jego formalny odbiór końcowy. Jednostkę zastąpią statek hydrograficzny "Zodiak", przekazany do eksploatacji w 1982 roku, a zbudowany także przez Remontową Shipbuilding, która wówczas była Stocznią Północną."Zodiak II" będzie pełnić funkcję lodołamacza, służyć do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych i zwalczania rozlewów olejowych. Będzie mógł również służyć jako jednostka o funkcjach ratowniczych i przeciwpożarowych, wspomagając w tych zadaniach inne służby. Statek o nazwie "Zodiak II" zastąpi wysłużony, prawie 40-letni statek "Zodiak", który jest planowany do wycofania z eksploatacji i wystawienia na sprzedaż jesienią bieżącego roku.

Wodowanie Zodiak II w Remontowa Shipbuilding.


Zodiak II budowany jest w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu "Nostri Maris - budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających". Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020. Wartość kontraktu na budowę dwóch jednostek wielozadaniowych to 213 mln 650 tys. złotych. Drugą, bliźniaczą jednostkę, zbudowaną w ramach projektu - "Planeta I", będzie eksploatował Urząd Morski w Szczecinie.

Statek o długości 60 m, szerokości 12,8 m i zanurzeniu 3,5 m będą osiągać prędkość 13 w. Będą posiadały spalinowo-elektryczny system napędu, pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji.

Wodowanie statku Planeta I w Remontowa Shipbuilding.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Janusz Jarosiński

Były prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Związany z tym przedsiębiorstwem na różnych...