• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie stocznie PGZ wybudują sześć nowych okrętów

Robert Kiewlicz
18 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Sześć nowych okrętów zostanie zbudowanych w polskich stoczniach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na zdjęciu wodowanie techniczne okrętu patrolowego ORP "Ślązak". Sześć nowych okrętów zostanie zbudowanych w polskich stoczniach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na zdjęciu wodowanie techniczne okrętu patrolowego ORP "Ślązak".

Kontrakt na budowę trzech okrętów obrony wybrzeża i trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min trafi do stoczni skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Jeszcze w czerwcu mają się rozpocząć negocjacje dotyczące zawarcia kontraktu pomiędzy resortem obrony i PGZ.


Czy modernizacja polskiej armii wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa?


Spółki stoczniowe PGZ zainteresowane są przede wszystkim projektami: budowy jednostek zabezpieczenia technicznego i do prowadzenia działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem "Holownik", budowy korwet wielozadaniowych pod kryptonimem "Miecznik", budowy okrętów patrolowych pod kryptonimem "Czapla" i udziałem w budowie okrętów podwodnych pod kryptonimem "Orka".

- Kontrakty dotyczące budowy okrętów obrony wybrzeża i okrętów patrolowych zlecone zostaną polskim stoczniom, a główną rolę w realizacji tego zamówienia odegra Polska Grupa Zbrojeniowa - poinformował Czesław Mroczek, wiceminister MON.

Więcej: Stocznia Marynarki Wojennej ma być częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Decyzja o wyborze właśnie Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapadła dzięki wprowadzeniu szczególnego trybu postępowania w zakresie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa - decyzja nr 112 ministra obrony narodowej z kwietnia 2013 roku - czyli narzędzia, które jest stosowane w krajach Unii Europejskiej, czy też w bloku Paktu Północnoatlantyckiego właśnie do ochrony rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Pozwala ono na wyłączenie postępowania z trybu konkurencyjnego określonego w procedurze zamówień publicznych i zawężenie kręgu wykonawców tylko do podmiotów krajowych.

Informacje potwierdził cytowany przez PAP prezes PGZ, Wojciech Dąbrowski - Przedstawiliśmy w MON nasze możliwości, co zostało ocenione pozytywnie. W tym momencie zostaliśmy poproszeni, aby Polska Grupa Zbrojeniowa wspólnie ze Stocznią Marynarki Wojennej przygotowywała się do postępowania - stwierdził Dąbrowski. - Jesteśmy w trakcie rozmów z potencjalnymi partnerami co do budowania konsorcjów.

Czytaj też: Nie tylko Ślązak. Na co jeszcze liczy Marynarka Wojenna

O planach współpracy Stoczni Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej z PZG pisaliśmy w marcu 2015 roku. Jak dowiedział się portal Trojmiasto.pl Polska Grupa Zbrojeniowa już wtedy gotowa była do współpracy ze Stocznią Marynarki Wojennej i włączenia SMW do Grupy.

Zgodnie z założeniami koncepcji rozwoju polskiej floty, Marynarka Wojenna RP w 2030 roku ma dysponować nowoczesnymi okrętami, w tym trzema okrętami podwodnymi. Wszystkie firmy, które chcą walczyć o kontrakt dla polskiej Marynarki Wojennej, mają w swojej ofercie najnowocześniejsze klasyczne jednostki podwodne (czyli nienapędzane reaktorami atomowymi).

Obecnie w trójmiejskich stoczniach budowane są dwa nowe okręty dla Marynarki Wojennej RP. W Remontowa Shipbuilding budowany jest niszczyciel min Kormoran II. Okręt ma być gotowy pod koniec 2016 roku. W planach jest budowa jeszcze dwóch takich jednostek.

Natomiast w Stoczni Marynarki Wojennej powstaje okręt patrolowy ORP "Ślązak", który budowany jest na bazie korwety "Gawron". Jednostka ma zostać przekazana wojsku w 2016 r.

System zarządzania walką Kormorana II uruchomiony.

Kormoran II. Zobacz gdzie powstanie niszczyciel min.

Miejsca

Opinie (89) 5 zablokowanych

  • No to kolejne 15 lat niewyjęte...

    ...jak te "nasze" stocznie zaczną "budować" nowe okręty dla MW-ojów, to tylko obserwować ilu się nagle, cudownie, wybuduje z tego :))) "Gawrona" tak budowali, że teraz po wnuka swoich wnuków mają zapewniony byt do samej śmierci. Tylko "Gawron" czemuś stał się nagle "Ślązakiem." Nic, totalnie NIC nie pozwoliłbym budować w "polskich" stoczniach za PUBLICZNE pieniądze!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Tomasz Basiński

W latach 1987 – 1990 kształcił się w sopockim Policealnym Studium Zawodowym w specjalności...

Najczęściej czytane