• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybrano wykonawcę pierwszej elektrowni słonecznej w Gdańsku

erka
5 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Obecnie całkowita moc zainstalowana OZE przyłączona do sieci dystrybucyjnej Energi wynosi około 1,6 GW, co stanowi blisko 36 proc. wszystkich mocy OZE zainstalowanych w Polsce. Obecnie całkowita moc zainstalowana OZE przyłączona do sieci dystrybucyjnej Energi wynosi około 1,6 GW, co stanowi blisko 36 proc. wszystkich mocy OZE zainstalowanych w Polsce.

Rozstrzygnięto przetarg na budowę pierwszej w Gdańsku elektrowni fotowoltaicznej. Grupa Energa wybrała ofertę konsorcjum PVTEC Polska i Przedsiębiorstwa Instalacji Sanitarnych Insbud. Elektrownia wraz z towarzyszącą infrastrukturą zostanie zbudowana na terenie ok. 4 ha. Koncern nie ujawnia jak na razie lokalizacji. Nieoficjalnie mówi się jednak, że chodzi o działkę należącą do Energi, położną w dzielnicy Gdańsk Gdańsk Płonia zobacz na mapie Gdańska.


W jakie źródła energii powinniśmy inwestować?


Do realizacji inwestycji dotyczącej elektrowni fotowoltaicznej Grupa Energa powołała spółkę celową - CCGT Gdańsk. W lipcu 2013 r. ogłoszono przetarg, do którego przystąpiły 42 podmioty. O planach budowy elektrowni słonecznej w Gdańsku poinformowaliśmy jeszcze w 2013 roku.

Zadanie obejmuje budowę elektrowni o mocy od 1,6 do 2 MW wraz z towarzyszącą infrastrukturą na terenie nie większym niż 4 ha w Gdańsku, a także usługę serwisowania. Termin realizacji to 26 miesięcy, w tym 24 miesiące to serwisowanie elektrowni fotowoltaicznej. Koszt inwestycji wynosi 11,04 mln zł brutto.

Priorytetem programu inwestycyjnego Energi są projekty zapewniające rozwój i zwiększanie efektywności segmentu dystrybucji oraz zwiększenie mocy wytwórczej w odnawialnych źródłach energii i jednostkach kogeneracyjnych. Program Inwestycyjny Grupy Energa na lata 2013-2021 przewiduje, że całkowite nakłady finansowe wyniosą ok. 21 mld zł.

Obecnie "zielona energia" powstaje w 47 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz instalacjach spalających biomasę. Całkowita moc zainstalowana OZE przyłączona do sieci dystrybucyjnej Energi wynosi około 1,6 GW, co stanowi blisko 36 proc. wszystkich mocy OZE zainstalowanych w Polsce. 17 proc. energii dostarczanej klientom Grupy Energa pochodzi właśnie ze źródeł odnawialnych.

Elektrownie słoneczne dużej mocy, inaczej zwane farmami słonecznymi, to rozmieszczone na obszarze kilku hektarów moduły PV (fotowoltaiczne) połączone ze sobą i podłączone do urządzeń elektronicznych zwanych centralnymi inverterami. Aby móc wykonać elektrownię słoneczną należy dysponować odpowiednim gruntem o odpowiedniej powierzchni, złożyć wniosek do odpowiedniego zakładu dystrybucyjnego na danym terenie oraz przygotować projekt budowy elektrowni, bazując na warunkach wydanych przez zakład. Po wybudowaniu taka elektrownia zostaje podłączona do sieci publicznej, dla której generuje energię.
erka

Miejsca

Zobacz także

Opinie (89)

  • Pomorze to jedno z najmniej nasłonecznionych miejsc w Polsce !!! Gratuluję pomysłodawcy :-)

    Energa to podobno spółka akcyjna, ale pracownicy chyba byli zatrudniani jeszcze w czasach PRLu. Kto rozsądny buduje elektrownię słoneczną na pomorzu które jest najmniej nasłonecznionym miejscem w Polsce!!! Sprawdźcie to choćby na wikipedii jeśli nie wierzycie. Na pomorzu za to mają sens fermy wiatrowe czy choćby elektrownie węglowe które wytworzą tanią i czystą energię. Tak tradycyjne elektrociepłownie sa obecnie czystsze od elektrowni słonecznych gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie nakłady środowiskowe służące do ich budowy i pracy. Dawniej myślałem że tylko w jakichś Kartuzach czy innych kozich wulkach bez urazy dla mieszkańców (ten kto załatwiał tam przyłącze ten wie o co chodzi) w oddziałach energii pracują niekompetentni ludzie ale okazuje się że to prawdopodobnie cała firma na tym stoi a płacimy za to my wszyscy (sprawdzcie rachunki za energię elektryczną).

    • 8 4

  • To taki ersatz niby elektrowni

    "Elektrownie słoneczne dużej mocy, inaczej zwane farmami słonecznymi" mają sens w rejonach pustynnych gdzie przez cały rok jest słońce.
    U nas ma sens elektrownia jądrowa. Za to, że nie wybudowano el. jądrowej konstrukcji radzieckiej obecne władze nie odważą się wybudować np konstrukcji francuskiej.

    • 4 3

  • atomuwkę stawiać a nie jakieś pseudo odnawialne dziadostwa!

    • 7 7

  • Mamy

    Zatokę oraz otwarte morze (elektrownie przelewowe, elektrownie zderzeniowe), mamy rzeki(elektrownie rzeczne, turbinowe). A żaden z tych debili nie potrafi wykorzystać energii wodnej. Jestem zwykłym człowiekiem ale chyba przewyższam rozumowaniem profesorów noblowskich. Nie dla elektrowni słonecznej

    • 4 4

  • 17 lat minie zanim zwrócą sie koszty imwestycji

    przy założeniu, że nie będzie kosztów eksploatacyjnych (np. mycie paneli, naprawy, wymiany, etaty obsługi)

    Lepiej byłoby gdyby Energa włożyła te pieniadze do banku na oprocentowane konto

    • 7 2

  • Nie jest pierwsza

    Ja sobie zrobiłem elektrownię fotowoltaiczną o mocy 10kWp już rok temu

    • 5 0

  • To jednak budujemy sloneczna a nie atomowa.

    • 4 1

  • Elektrownie jądrowe mają kosztować około 80 mld złotych. W przeliczeniu na mieszkańca Polski to

    2000 tysiące na głowę. 6000 tysięcy na rodzinę. Kilkadziesiąt tysięcy na wspólnotę sąsiedzką. Czy możemy pozwolić na to, aby te pieniądze rząd wydał nad naszymi głowami?

    Tyle pieniędzy oznacza dekoncentrację energetyczną w naszym kraju, uniezależnienie gospodarstw domowych od elektrowni i częściową samowystarczalność Polski od dostawców z zewnątrz. Nie mówiąc o konkretnych zyskach dla każdego z nas, a nie koncernów z Francji, czy innej Ameryki, oraz kilkudziesięciu urzędników i polityków z Polska, dla których przyszykuje się ciepłe posadki.

    Sprzeciw wobec planom budowy elektrowni jądrowych w Polsce jest racjonalny. Pieniądze przydadzą się nam wszystkim, a to co za te pieniądze wybudujemy, uniezależni nas od Rosji i Ameryki na zawsze.

    • 3 2

  • To jakąś kpina? Takie elektrownie powinny być prywatne, a panele do kupienia w markecie

    • 2 1

  • ciekawe ile będzie kosztowała kwh z tego cuda

    bo do tego to możemy dopłacać na okrągło ale do stoczni to nie mogliśmy!!! gdzie są te wszystkie wrzaskuny co to marudziły, że stocznia dostałą kasę!! przy takich GUANianych projektach to ich nie ma

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną...

Najczęściej czytane