• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Agencja Fitch oceniła finanse Gdańska na BBB +

Michał Stąporek
10 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Finanse Gdańska są w dobrym stanie, a jego polityka finansowa jest uporządkowana - uznali pracownicy Fitch ratings. Finanse Gdańska są w dobrym stanie, a jego polityka finansowa jest uporządkowana - uznali pracownicy Fitch ratings.

Na BBB+, czyli dobrze z plusem, oceniła agencja ratingowa Fitch wiarygodność kredytową Gdańska i zdolność miasta do obsługi swojego długu. Długoterminowa ocena jest nawet ciut lepsza.



Czy pożyczyłbyś pieniądze swemu miastu, np. kupując jego obligacje?

Co dokładnie ustalił Fitch, po zbadaniu stanu finansów Gdańska? "Ratingi Gdańska odzwierciedlają mocne i poprawiające się wyniki operacyjne, dobre zarządzanie oraz bezpieczne wskaźniki zadłużenia. Ratingi odzwierciedlają także dobrze rozwiniętą i zdywersyfikowaną gospodarkę, silną bazę podatkową, oraz rozwiniętą infrastrukturę lokalną, która sprzyja dalszemu rozwojowi miasta. Ratingi biorą również pod uwagę przewidywany dalszy wzrost zadłużenia Gdańska, a także rosnące zobowiązania pośrednie" - napisała agencja w komunikacie.

Z kolei przyznanie ratingom oceny "stabilne" wskazuje, iż Fitch uznaje, że jakość zarządzania finansami Gdańska się nie zmieni, będzie w dalszym ciągu dobre. Agencja ocenia, że spodziewana nadwyżka operacyjna w finansach będzie wystarczająca na spłatę długu i jego bieżącą obsługę.

"Gospodarka Gdańska jest dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana. Silna baza podatkowa przekłada się na wysokie dochody podatkowe Miasta. Fitch oczekuje, że w latach 2011- 2012 dochody te będą rosły w związku z prognozowanym wzrostem gospodarczym (ok. 3,6% rocznie), dalszym rozwojem bazy podatkowej oraz polityką podatkową Gdańska, która zakłada utrzymywanie stawek podatkowych na poziomie zbliżonym do limitów ustalonych przez Ministerstwo Finansów" - kwitują analitycy Fitch Ratings.

Czym są ratingi? To wystawiane przez niezależne, zewnętrzne firmy oceny stanu finansów kraju, miasta czy firmy. Efektem badania jest stwierdzenie, czy badany obiekt jest wiarygodnym pożyczkobiorcą.

Po co instytucje zamawiają takie - zwykle kosztowne - badania? Gdy zwykły Kowalski idzie do banku po pożyczkę, analitycy sprawdzają jego przychody, dotychczasowe zadłużenie, nawet rozwój kariery. Ponieważ w przypadku dużych inwestycji badanie takiej "zdolności kredytowej" jest trudne i czasochłonne, oceny wystawiane przez agencje ratingowe pomagają pożyczkodawcom w podjęciu decyzji kredytowej.

W Trójmieście tylko Gdańsk zleca oszacowanie swojej wiarygodności kredytowej agencjom ratingowym. Gdynia i Sopot nie zdecydowały się na przeprowadzenie podobnej operacji, uznając ją za zbyt kosztowną.

Wiarygodność światowych agencji ratingowych (poza Fitch są to także Moodys i Standard and Poor's) bardzo zmalała w ostatnich latach. S&P obniżył wysoki rating firmie Enron dopiero, gdy wystąpiła ona o ochronę przed wierzycielami, a w końcu zbankrutowała. Inne agencje długo utrzymywały wysokie ratingi przeżywających poważne kłopoty finansowe krajów południowej Europy: Grecji i Włoch.

W ostatnich miesiącach na konieczność powołania nowej, europejskiej agencji ratingowej wskazywała m.in. kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Skala ratingu Fitch

- poziom inwestycyjny - instytucja wiarygodna (AAA, AA, A, BBB)
- poziom spekulacyjny - instytucja niepewna (BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D)

Rating może także zawierać znaki "+" i "-", dla określenia różnic w ramach jednej kategorii.

BBB - Dobra wiarygodność kredytowa. Zdolność do obsługi zobowiązań finansowych uznaje się za wystarczającą.
AA - Bardzo wysoka wiarygodność kredytowa i bardzo wysoka zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań.

Opinie (105) ponad 20 zablokowanych

  • O finansach Gdańska (1)

    Tylko ten kto się boi i ma wątpliwości potrzebuje wsparcia w formie uzasadnienia.Bo i po co rating Fitcha urzędnikom ? Maja za dużo kasy? Oni nawet nie potrafią zinterpretować poprawnie BBB+. To chciejstwo i nadinterpretacja finansów miasta. 1/ BBB+ wg Fitch to średnia ocena na poziomie 3+ a nie 4+.Przed tą oceną mamy : Prime, High grade, Upper medium grade, Lower medium grade (Ta ostatnia tyo właśnie BBB+) dalej jest Non-investment grade, speculative etc etc. 2/ Interpretacja poziomu BBB+ = An obligor has ADEQUATE capacity to meet its financial commitments. However, adverse economic conditions or changing circumstances are more likely to lead to a weakened capacity of the obligor to meet its financial commitments.: czyli ..... "wystarczająca zdolnośc do realizacji zobowiązań finansowych. Jednak w sytuacji pogarszającej się koniunktury bardzo prawdopodobna jest możliwość osłabienia tej zdolności".3/ O wartości ratingu BBB+ Drodzy Gdańszczanie dowiecie się już 1 stycznia 2012 kiedy to miasto podniesie podatki, czynsze i opłaty komunalne pośrednio lub bezpośrednio aby ratować swoje finanse i poziom 3+

    • 15 1

    • Jednym słowem hulaj dusza piekła nie ma, możemy pożyczać dalej...

      • 1 2

  • co to jest ten ficz ? (1)

    • 3 0

    • Zajrzyj na google.

      Tam sa wyjasnienia odnosnie kilku najpopularniejszych agencji ratingowych tak jak: Fitch Ratings, Moody's, Standard & Poor's. Polacy powinni zaczac sie tym interesowac na serio bez wzgledu na to czy kapitalizm bedzie trwal po wsze czasy czy upadnie za jakies dziesiec lat.

      • 3 0

  • troche o grecji...

    dostaje białej gorączki jak słysze "ratować grecje". gnoje przez lata pierdzieli w stołki, wszystko za darmo, lekarz za darmo, 60dni wolnego w roku itd. a nagle widze w tv wywiad z jakąś greczynką która płacze i wali taki tekst "jak ja będę żyła teraz z tego marnego 1tyś euro, na chleb mi nawet nie starczy". se pomyślałem, że u nas 50% ludzi zarabia po 1,5tyś zł i mniej i żyją, na chleb mają i nie protestują, chociaż powinni. ciekawe to. gdybym miał władze absolutną w grecji, to bym bardzo szybciutko ich gospodarke na nogi postawił a greckie nieroby zapędził do pracy.

    • 11 0

  • jakas sciema od kiedy rating BBB to taki dobry jest dla mnie rating czego kolwiek ponizej A- to jest rating smieciowy

    • 5 0

  • Slabiutka ta ocena

    Brutalna prawda jest taka, że ta bardzo przeciętna (między 3 a 3+ w szkole) ocena oznacza wzrost podatków i w przyszłym roku podejście pod próg 59 %. Już dziś miasto ma poważne problemy z regulowaniem zobowiązań i pan wiceprezydent jeździ po firmach i błaga o przesuniecie zapłaty. No ale jaka władza takie gospodarowanie. Zawdzięczamy to ... no komu?

    • 7 1

  • hahahahaha

    miasto na skraju bankructwa bez możliwości bieżącego regulowania należności choćby za lokale komunalne z chorym pomysłem podwyżek najemcom byle mieć wielkie należności bo kto nie płacił ma większe długi KOSZMAR...

    • 3 2

  • Dodam jeszcze ze jak wybierasz nowy Bank albo

    instytucje finansowa tj. Np. Fidelity Investments, Vanguard, Legg Mason albo biuro ubezpieczeniowe jak Metropolitan Life, Prudential, AllState, New York Life to warto jest przedtem sprawdzic ich rating razem. Na google mozna sporzadzic liste kompanii ubezpieczeniowych z ratingiem wszystkich agencjii ratingowych. Wtedy bedziesz wiedzial ktore biuro ubezpieczeniowe, ktory bank czy organizacje investycyjna wybrac. Generalnie jest tak ze te ktore od wielu lat zajmuja wysokie pozycje te sa najbardziej godne zaufania.

    • 5 0

  • BBB+ !!! (3)

    Dobra wiadomość, a mam nadzieję, że gorzej za rok nie będzie. Prezydent Adamowicz nie spocznie na laurach, dokończy rozpoczęte dzieło. A Gdyni też życzmy wielkich osiągnięć. To nasze młode i piękne miasto- zbudowane od podstaw przez naszych Dziadów i Ojców !!!

    • 2 2

    • gniewosz ,nie pleć bzdur... (1)

      już nawet sam ROSTOWSKI od TUSKA nie wierzy w zieloną wyspę...nie siej zła...

      • 0 0

      • BBB+ !!!

        Ja piszę prawdę: w Gdańsku wiele się CZYNI. Co do Rostowskiego- on wiedział od początku i wie jaki jest stan naszej gospodarki. Były wybory i nie mówił całej prawdy, ale uważni czytelnicy i aktywni ludzie wiedzieli to doskonale. Teraz po angielsku wycofuje własne słowa. With consideration - colas

        • 0 0

    • jakie to dzieło rozpoczął pan prezydent ???

      bo jak zaczął swoją ,,służbę" to GDAŃSK był notowany w scisłej czołówce krajowej...a teraz jest już daaaaleko ... chyba nawet poza dziesiątką ...

      • 0 0

  • BBB+ to nie jest nadzwyczajny rating... (2)

    Poniżej BBB są obligacje śmieciowe...

    • 2 1

    • a co to jest BB?

      • 0 0

    • Prawda ze nie nadzwyczajny ale

      w Polsce dopiero zaczyna sie powoli liczyc z tymi wskaznikami i mam nadzieje ze bedziecie w Polsce szli w dobrym kierunku i w niedalekiej przyszlosci bedzie na pewno lepiej. O ile jakas glupia wojna nie popsuje nam tego co dotychczas osiagneliscie. Te wskazniki mozna przyrownac do tak zwanego Credit Score jaki kazdy prywatny obywatel ma na swoim koncie w kazdej kompanii kredytowej. Do najbardziej znanych naleza EQUIFAX, TRANSUNION i EXPERIAN. Bardzo nalezy dbac o to zeby miec ten Credit Score powyzej 730 punktow. Bo to pomaga uzyskac np. pozyczke na nizszy procent co jest wazne jesli sie chce kupic dom, samochod albo przy ubieganiu sie o lepsza prace Przyszly pracodawca bedzie sprawdzal historie kredytowa i ten wlasnie credit score.

      • 0 0

  • kto w to uwierzy ???

    to jest tak jak z tą ,,zielona wyspą "TUSKA ...ciągle od dawna było zielono a ostatnio nawet sam Rostowski JUZ W TO NIE WIERZY...tak samo ten FITCH to ty;lko dla z ,,maluczkim IQ ...takim bliższym numerowi buta... "

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.W latach 1981-2007 Prezes Zarządu i dyrektor giełdowej spółki „Centrostal S.A.”. Sprawował społecznie wiele funkcji m.in. Prezydenta Pomorskiej Izby Przemysłwo-Handlowej, Przewodniczącego Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie...

Najczęściej czytane