• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Baltic Port Conference 2022. Porty w dobie wojny i kryzysu

erka
8 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Masowiec wyposażony w żagle zawinął do Gdyni
  • Baltic Ports Conference 2022 odbywa się w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
  • Baltic Ports Conference 2022 odbywa się w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
  • Baltic Ports Conference 2022 odbywa się w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W Gdyni trwa Baltic Ports Conference - dwudniowe spotkanie przedstawicieli i ekspertów z branży morskiej. Konferencja Portów Bałtyckich 2022 została zdominowana przez tematykę kryzysu i wojny w Ukrainie. Zebrani goście dyskutowali o zmieniającej się mapie geopolitycznej Europy i krajów bałtyckich oraz o tym, jak wpływa to na przyszłość łańcuchów logistycznych w regionie Morza Bałtyckiego i jaka będzie rola portów bałtyckich w czasach kryzysu.Statki o długości nawet 400 m w Gdyni. Przebudowa akwenów wewnętrznych Statki o długości nawet 400 m w Gdyni. Przebudowa akwenów wewnętrznych

- Temat wojny dotyczy nas wszystkich. Oczywiście są efekty pozytywne i negatywne. Część grupy ładunków w porcie rośnie, ale jest to oznaka przerwania pewnych łańcuchów. Oznacza to problemy dla gospodarki. Takie problemy to są bardzo złe znaki dla portów. Oznacza to spowolnienie nie tylko samej gospodarki, ale finalnie także przeładunków w portach. Jako port mamy szczególną rolę do odegrania. Pełnimy funkcję węzła importu surowców, które nie mogą być importowane tradycyjną drogą. Teraz jest to szczególnie widoczne, jak ważne są porty, że warto w nie inwestować, a trzeba robić to zawczasu, a nie wtedy, kiedy pojawia się kryzys - mówił Maciej Bąk, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Bałtyk staje się natowskim morzemJednym ze specjalnych gości BPC był Aaron Korewa, dyrektor warszawskiego Oddziału Atlantic Council.

- Zachód musi utrzymać presję nakładaną na Rosję. Ważne jest odcięcie się od rosyjskich surowców. Oznacza to może trochę problemów teraz, ale na pewno brak problemów później. Litwa była całkowicie zależna od rosyjskiego gazu jeszcze w 2014 r. Obecnie jest wolna od dostaw z Rosji - jeśli mały bałtycki kraj może to zrobić, to każdemu może się to udać. Są przecież w życiu ważniejsze rzeczy niż tani gaz - mówił Korewa. - Problemem jest też to, że Rosja nie potrafi przegrywać z godnością i trzeba przygotować się na to, że wojna będzie trwała przez kilka lat. Są też dobre informacje. Szwecja i Finlandia postanowiły dołączyć do NATO, przez co Bałtyk staje się natowskim morzem wewnętrznym. To dzięki działaniom Władimira Putina Szwecja bardzo szybko porzuciła ponad 200-letnią taktykę koalicji i sojuszy i podjęła decyzję o dołączeniu do NATO. To posunięcie wiąże się także ze zwiększoną obecnością militarną wojsk USA na Bałtyku.
Place składowe za 70 mln zł w Porcie Gdynia już gotowe Place składowe za 70 mln zł w Porcie Gdynia już gotowe

W portach niewesoło, jednak są pozytywne informacjePodczas panelu dyskusyjnego o roli Morza Bałtyckiego jako strategicznego akwenu dla Unii Europejskiej w kontekście sytuacji w Ukrainie dyskutowali: Isabelle Ryckbost, sekretarz generalna Europejskiej Organizacji Portów Morskich, Marek Wąsiński, szef World Economy Team w Polskim Instytucie Ekonomicznym, Grzegorz Poznański, dyrektor generalny Rady Państw Morza Bałtyckiego, oraz Ansis Zeltins, prezes portu w Rydze

- Przez wojnę zmieniły się istotnie istniejące korytarze transportowe, co stanowi jednocześnie wyzwanie i szansę dla portów - mówił Ansis Zeltins.
Isabelle Ryckbost stwierdziła, że europejskiej polityce brakuje realnego podejścia do projektów inwestycyjnych.

- Przecież ze względu na ogromną liczbę inwestycji i nieustannie rosnące koszty większość początkowych założeń już można wyrzucić do kosza, a porty nie dadzą rady wszystkiego zrobić same, bo nie będą miały na to funduszy - mówiła Ryckbost.
Paneliści zauważyli, że pomimo kryzysu widać pewne pozytywne aspekty.

- Po ataku Rosji na Ukrainę już nastąpiło spowolnienie gospodarcze, a  przyszły rok może być jeszcze gorszy. W momencie ataku wiele z inwestycji zostało zawieszonych lub anulowanych, jednak po pół roku trwania konfliktu wiele z nich jest odmrażanych, co daje pewną nadzieję na przyszłość - stwierdził Marek Wąsiński.
Porty szykują się na zwiększone przeładunki węgla Porty szykują się na zwiększone przeładunki węgla

Pierwsza edycja stacjonarna Baltic Ports Conference po pandemiiTegoroczna edycja Baltic Ports Conference jest szczególna, gdyż wraca po trzech latach przerwy pandemicznej do formuły stacjonarnej oraz odbywa się w roku setnego jubileuszu Portu Gdynia. Konferencja, której gospodarzem jest Port Gdynia, odbywa się w dniach 7-8 września w Gdyni.

Podczas Baltic Ports Conference 2022 poruszonych zostanie wiele zagadnień istotnych dla sektora morskiego w Europie i regionie Morza Bałtyckiego. Zmieniająca się mapa geopolityczna Europy i krajów bałtyckich oraz pytanie, jaki kształt przybierze ona w najbliższej przyszłości, są jednym z głównych punktów tegorocznej dyskusji. Wojna w Ukrainie, związane z nią sankcje gospodarcze i szeroko komentowana transformacja energetyczna - wszystko to może na nowo zdefiniować rolę portów bałtyckich jako strategicznych aktywów Unii Europejskiej.
erka

Wydarzenia

Baltic Ports Conference 2022

1000 - 1700 zł
konferencja

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane