stat

Biura w PPNT puste, urząd wybiera deweloperów

Budowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego kosztowała 208 mln zł.
Budowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego kosztowała 208 mln zł. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni w Gdyni jest obecnie 700 m kw. pustej powierzchni biurowej do wynajęcia, tymczasem dwa kolejne wydziały gdyńskiego Urzędu Miasta umieszczone zostały w biurach wynajmowanych od deweloperów, za co gdyńscy podatnicy płacą niemal 0,5 mln zł rocznie. Dlaczego?Czy wydziały i referaty Urzędu Miasta powinny być lokowane głównie w miejskich budynkach?

nie, powinny decydować inne względy, a nie koszt

7%

to zależy, generalnie tak, ale nie zawsze

20%

oczywiście, troska o nasz wspólny budżet powinna być nadrzędna

73%
Urząd Miasta Gdyni zajmuje dwie siedziby. Główną przy al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni, gdzie mieści się m.in sala obsługi mieszkańców oraz w dawnym biurowcu PLO przy ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni, gdzie przeniósł się m.in. Zarząd Dróg i Zieleni i kilka wydziałów gdyńskiego magistratu. W dwóch reprezentacyjnych gmachach miejsca dla wszystkich urzędników jednak nie wystarczyło. Niektóre wydziały i referaty mieszczą się jeszcze w dziewięciu innych lokalizacjach Gdyni, głównie w Śródmieściu.

Nowe lokalizacje wybrano także dla kolejnych urzędników. Wydział Edukacji przeniósł się do Twin Office przy ul. Śląskiej zobacz na mapie Gdyni, a dawny wydział zdrowia, obecnie Gdyńskie Centrum Zdrowia, do budynku Hossy przy ul. Władysława IV zobacz na mapie Gdyni. Wydział edukacji płaci 42,84 zł miesięcznie za każdy z 406,75 m kw. powierzchni, czyli łącznie 17 425,17 zł. Gdyńskie Centrum Zdrowia w Hossie płaci 36,55 zł za każdy z 594,5 m kw. czyli łącznie 21 728 zł. Rocznie daje to kwotę ponad 469 tys. zł.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny do wykorzystaniaDlaczego nie ciąć kosztów i nie wykorzystać pustych biur w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, który Gdynia wybudowała za 208 mln zł (dotacja UE sięgnęła 137 mln zł)? Zwłaszcza że powierzchni nie brakuje. W PPNT do wynajęcia jest obecnie ok. 700 m kw. w 24 lokalach. I ceny są znacznie niższe niż na wolnym rynku. Zaczynają się już od 8 zł netto za m kw. dla młodych firm, a kończą 42 zł za m kw. dla tych, którzy płacą najwięcej. To cena wraz z ryczałtem za utrzymanie części wspólnych.

- Przestrzeń w PPNT jest wynajmowana co do zasady firmom innowacyjnym. Wynika to z faktu, że rozwój PPNT, w tym budowa poszczególnych obiektów Parku, odbywał się dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, ściśle nakierowanych na wsparcie rozwoju innowacji i technologii - nie wolno w związku z tym dysponować dowolnie pomieszczeniami, wynajmując je na potrzeby np. urzędów. To miejsce wspierania firm innowacyjnych w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i stymulowania współpracy sieciowej/klastrowej - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Innowacyjni prawnicy i tapicerzy?Sprawdziliśmy więc, jakie firmy mieszczą się w PPNT. Są oczywiście tak bardzo popularne ostatnio start upy, ale także przedsiębiorstwa, które trudno posądzić np. o działalność badawczą: sklep meblowy, kancelaria radców prawnych, restauracje, a przed wiele miesięcy mieściło się też Laboratorium Innowacji Społecznych - czyli opłacana z budżetu miasta komórka powołana przez urzędników, zajmująca się przede wszystkim rewitalizacją zaniedbanych dzielnic Gdyni.

Urzędnicy podkreślają jednak, że na ich decyzję wpływ miały także inne czynniki. Tak było z Gdyńskim Centrum Zdrowia.

- Wynajmowany lokal nie jest jedynie miejscem pracy dla urzędników, ale jest to również powierzchnia przeznaczona na obsługę mieszkańców, w tym interesantów Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (pokoje do obsługi, gabinety lekarskie, poczekalnie itd.) - wylicza Agata Grzegorczyk.

Obsługa klienta? To nie pożarWysłaliśmy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego wiadomość, w której pisaliśmy, że chcemy "wynająć" powierzchnię w PPNT. Przez miesiąc nikt nie odpisał.
Wysłaliśmy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego wiadomość, w której pisaliśmy, że chcemy "wynająć" powierzchnię w PPNT. Przez miesiąc nikt nie odpisał. mat. prasowe
A może PPNT woli wynajmować powierzchnie na wolnym rynku, by po prostu więcej zarobić? I to sprawdziliśmy. Na początku września wysłaliśmy na adres e-mail wskazany w kontakcie zapytanie o możliwość wynajęcia biur. Daliśmy do zrozumienia, że jesteśmy elastyczni, by zwiększyć pole do negocjacji. Ale żadnych negocjacji nie będzie. Na maila po prostu nikt nie odpisał.

W 2018 roku w budżecie Gdyni zaplanowano 23 mln zł dotacji do funkcjonowania Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Opinie (333) 11 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane