• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w Sejmie

Robert Kiewlicz
13 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (231)
Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców złożył do Sejmu RP projekt ustawy. Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców złożył do Sejmu RP projekt ustawy.

Do Sejmu trafił projekt ustawy o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców. Stoi za nim Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców. Celem komitetu jest zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, którego ideą jest, aby przedsiębiorca miał możliwość wyboru, czy chce się ubezpieczać w ZUS, czy chce zadbać o swoją emeryturę w inny sposób.



Od stycznia wzrosną składki na ZUS dla przedsiębiorców Od stycznia wzrosną składki na ZUS dla przedsiębiorców

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców:

Projekt ustawy ma na celu przede wszystkim wprowadzenie dobrowolności podlegania publicznym ubezpieczeniom społecznym przez osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą.

- Potrzeba uchwalenia ustawy wynika z konieczności uelastycznienia regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz dostosowania ich do realiów prowadzenia działalności gospodarczej. Funkcjonujące obecnie rozwiązania, dotyczące ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców, są bowiem pod wieloma względami nieefektywne, a wynikające z nich obciążenia organizacyjne i finansowe (taki stan wynika z faktu, że fundamentalne zasady uregulowań ostały się, pomimo zapoczątkowanych zmian ustrojowych w 1989 r. w Polsce) stanowią istotną barierę w zakresie wykonywania działalności gospodarczej - twierdzą autorzy projektu ustawy.

Podatek PIT. Urząd Skarbowy wybierze najlepsze rozliczenie dla podatnika Podatek PIT. Urząd Skarbowy wybierze najlepsze rozliczenie dla podatnika

Dobrowolny ZUS zwiększy liczbę mikroprzedsiębiorców



- Z całą pewnością dobrowolny ZUS wpłynąłby na zwiększenie liczby mikroprzedsiębiorców. Pytanie, ilu z nich otworzyłoby działalności dobrowolnie, a ilu zostało niejako wypchniętych na działalność przez dążenie do obniżenia kosztów pracy i zjawisko fikcyjnego samozatrudnienia. Pamiętajmy, że konieczność opłacania składki ZUS znacząco zwiększa koszt pracodawcy związany z zatrudnieniem pracownika, a możliwość jego wyeliminowania z pewnością stanowiłoby kuszącą perspektywę - mówi adw. Paweł Rasmus z kancelarii Rasmus & Tachasiuk Adwokaci sp. p. - Jeśli zaś chodzi o samych przedsiębiorców, z jednej strony aktualne obciążenia świadczeniami są dla mikro i małych przedsiębiorców bardzo dużym obciążeniem, które czasami potrafi nawet niweczyć sens prowadzenia działalności. Mówiąc o biznesie w Polsce, czasem zapomniany, że to bardzo często małe podmioty, które nikogo nie zatrudniają i osiągają przychody na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie. Dla nich comiesięczny obowiązek zapłaty składki ZUS to nierzadko największy wydatek.
Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Ulga dla biznesu czy ryzykowny pomysł? Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Ulga dla biznesu czy ryzykowny pomysł?

Według mecenasa Rasmusa brak konieczności ich opłacania mógłby, przynajmniej teoretycznie, uwolnić środki na inwestycje i pozytywnie wpłynąć na rozwój mikro przedsiębiorczości. Mowa tu przecież o pieniądzach, które rozsądnie zainwestowane, mogą przynieść pokaźne zyski w dłuższej perspektywie czasu.

Groźne zjawisko fikcyjnego samozatrudnienia



Ekspert zawraca jednak uwagę na zjawisko fikcyjnego samozatrudnienia. Istnieje ryzyko, że pracodawcy naciskaliby na osoby, które wykonują na ich rzecz pracę, aby otwierali jednoosobowe działalności w celu zminimalizowania kosztów związanych z zatrudnieniem.

- Co więcej, nie ma żadnej gwarancji, że środki, które nie zostały zapłacone w ramach ZUS-u, zostaną przeznaczone w sposób, który pozwoli takiemu przedsiębiorcy we własnym zakresie sfinansować świadczenia opłacane dzisiaj przez ZUS. Może więc dojść do sytuacji, że osoby, które dziś wypiszą się z systemu ubezpieczeń społecznych, będą później potrzebowały wsparcia państwa w formie innej pomocy. Musimy wreszcie pamiętać, że ZUS ze składek wpłacanych dzisiaj utrzymuje aktualnych emerytów, a więc w razie gwałtownego spadku przychodów państwo będzie musiało środki na wypłatę świadczeń uzyskać od obywateli w inny sposób, np. w formie podatków. Może się więc okazać, że efektywnie korzyść dla osób, które zrezygnują z ZUS, będzie dużo mniejsza, niż się teraz wydaje, a koszty poniosą wszyscy podatnicy - tłumaczy Paweł Rasmus.
Podatki wielkich koncernów w Polsce będą publiczne Podatki wielkich koncernów w Polsce będą publiczne

Państwo poszuka nowego źródła finansowania emerytur



Według prawnika zasadnicza zmiana konstrukcji systemu ubezpieczeń społecznych, polegająca na rezygnacji z jego powszechności, na pewno zmusiłaby państwo do poszukiwania nowego źródła finansowania emerytur pod groźbą zapaści obecnego systemu ich wypłacania.

- Z perspektywy przedsiębiorców proponowana zmiana prawdopodobnie wiązałaby się również z nasiloną kontrolą organów państwa, czy dana osoba rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy ma ona charakter fikcyjny, w celu przeciwdziałania ewentualnym patologiom - podsumowuje Rasmus. - Na marginesie warto dodać, że rezygnacja z powszechnego obowiązku ubezpieczeń społecznych z pewnością stworzyłaby pole do rozwoju przedsiębiorstw oferujących ubezpieczenia zawodowe, zdrowotne oraz emerytalne na rynku prywatnym, tak jak to ma miejsce w wielu krajach zachodnich. Być może wprowadzenie omawianej zmiany mogłoby stać się pierwszym krokiem na drodze transformacji systemu zabezpieczenia społecznego w kierunku znanym w wielu państwach Unii Europejskiej, gdzie posiadanie ubezpieczenia jest wprawdzie obowiązkowe, ale nie istnieje centralny państwowy zakład ubezpieczeń społecznych, a polisy wykupywane są w prywatnych firmach. Mógłby to być system zbliżony do obecnie obowiązującego w Polsce systemu ubezpieczeń komunikacyjnych - każdy posiadacz samochodu musi mieć polisę OC, a zakres i treść takiej polisy regulują przepisy ustawowe, jednak już wybór ubezpieczyciela spośród konkurencyjnych firm prywatnych jest indywidualną sprawą każdego zmotoryzowanego.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (231) ponad 20 zablokowanych

  • gdzie podpisac?

    Jako przedsiębiorca proszę o informacje gdzie można podpisać. Tu nie chodzi o zniesienie zusu całkowicie ale o możliwość wyboru. Jeśli ktoś nie czuje sie na siłach, to niech płaci zus, jesli ktoś jest pewny, ze może się zabezpieczyć we własnym zakresie powinien mieć taką możliwość. Może ktoś już zabezpieczył swoją przyszłość inwestycjami, pasywynmi dochodami lub stabilną firmą.

    • 12 6

  • Ozusowac sluzby mundurowe... (3)

    Dlaczego funkcjonariusze i żołnierze nie płacą składek...tam są miliardy złotych.Emerytury pobierane przez ten obszar są gigantyczne.Maja mnóstwo dodatków i przywilejów.Oczywiście każdy niemal z nas miał szansę służyć w resorcie i dziś by nie narzekał.Ale nie każdy chce być na rozkazy.Uwazam że patologia związana z niepłaceniem przez 20 i więcej lat przez policjantów żołnierzy strażaków i wszystkich związanych z MSWiA i MON jest kosmiczna.
    Tam jest mnóstwo forsy.A każdy obywatel zrzuca się na ich najpierw pensje a potem na emerytury.To chory system.Ale takich służb żadna władza nie ruszy.

    • 24 3

    • (1)

      Gigantyczne emerytury? Czy 2000 zł miesięcznie po 20 latach taplania się w ludzkim bagnie, straceniu zdrowia psychicznego, książki wspomnień zapisanej, mobbingiem, nocną zmianą i tragediami innych to gigantyczne pieniądze?
      PS. Nie mówię o żolnierzach.

      • 1 7

      • 2000 to bardzo dużo skoro nie zapłacili ani złotówki składek emerytalnych

        Tym bardziej że 2000 jest po 20 latach pracy, a przedsiębiorcy mają 1500, po 45 latach pracy i płacenia składek.

        • 6 0

    • I polityków darmozjadów

      • 1 0

  • Faktycznie 9% (2)

    Gigantyczne koszta pracodawcy. Matko bosko, jak oni są w stanie przeżyć aby płacić na umowę o pracę i będę zmuszać ludzi aby przechodzili na działalność za 9%.

    • 2 15

    • Jakie 9%. 9% to dopiero początek (1)

      do tego jest 1400zł. Zarabiasz 6000 brutto, dostajesz na rękę lekko ponad połowę tego! Mowa o prawdziwym brutto, nie tym brutto na umowie.

      • 5 0

      • Nieprawda

        Jest jasno napisane.
        Idąc twoim przykładem kwoty akurat najniższej.
        Zatem najniższa krajowa będzie wynosić za pół roku 3600 brutto dla pracownika a dla pracodawcy jak koszt wyniesie 4337.
        Więc całkowite koszta pracodawcy to właśnie 4337. Tylko jest małe ale.
        Pracodawca może sobie odliczać vaty na wszystko. Zwykłemu Kowalskiemu zabrano nawet możliwość odliczenia owej składki zdrowotnej. Więc sobie policz ile z tej kwoty jest 9%. To jest 390 złoty brutto. Gigantyczne koszty pracodawcy umze z głodu. Więc ci pseudo pracodawcy będą jeleni zmuszać aby przejść na działalność dla marnych 390 brutto. Które i tak sobie wliczają w koszta prowadzenia działalności. I tym magicznym sposobem ci którzy przejdą na dobrowolne składki ich emerytura będzie równa 0 o ile sami sobie nie odłożą. A raczej jak ktoś jest spawaczem na stoczni i robi na działalbowci to raczej sobie nie odkłada na emeryturę.
        Tym oto magicznym sposobem ZUS pozbędzie się zobowiązań emerytalnych w całości. Oczywiście i tak będziemy dalej płacić podatki na emerytury księży generałów wojskowych, księży ogólnie polityków i całej administracji, która to my utrzymujemy za nasze podatki.

        • 2 4

  • To nigdy nie przejdzie. Wiadomo przecież, że z ZUSu będą głodowe emerytury, które i tak nic nikomu nie dadzą. (2)

    Ale oni wolą nas okradać. A czy ludzie sami odłożą? A możecie przestać się zastanawiać co ludzie robią ze swoimi pieniędzmi? Zaraz powstanie masa ofert prywatnych ubezpieczycieli, jak te całe filary, które za 7 stów miesięcznie na pewno po 30 latach wypłacą lepszą emeryturę niż ZUS! ZUS trzeba zlikwidować!!!

    • 3 9

    • (1)

      Tak tak, mój ojciec się na to nabrał, 17 lat składek w prywatne ręce, efekt tego taki, że z prywatnej instytucji 0 zł a z zusu o połowę mniej niż być powinno. :)

      • 2 1

      • No tak, ale to musi być tak, że nikt nas nie okradnie... jeśli piszesz o OFE to i tak był przekręt.

        Jeśli będzie wolny rynek emerytalny, porządne umowy - tak, wiem, w Polsce to rzadkość - to będzie git.

        • 1 0

  • (5)

    U nas doprowadzi to do patologii. Po pierwsze, pracodawcy większość pracowników wyślą na samozatrudnienie z wynagrodzeniem nieuwzględniającym ZUSu, a oscylującym w okolicach najniższego wynagrodzenia, z którego człowiek chcący pracować a mający dostępną tylko taką formę pracy nie odłoży ani nie zainwestuje w przyszłą emeryturę. Na starość zwróci się do opieki społecznej i jego utrzymanie spocznie na barkach pracujących. Natomiast jeżeli ktoś ma wyższe dochody to nie czarujmy, ale te ok. 1400 zł (od tego roku tyle będzie wynosił ZUS na ubezpieczenie społeczne, rentowe i chorobowe, w dodatku z tego ostatniego może zrezygnować) nie jest dla niego tak wielkim obciążeniem. Największym obciążeniem teraz stało się ubezpieczenie zdrowotne i tutaj można by coś zmienić, ale znowu, żeby nie było, że nie jest ubezpieczony, ale w razie czego będzie oczekiwał, że karetka po niego przyjedzie, bo jak na razie prywatnych ubezpieczeń, które by obejmowały kompleksową ochronę zdrowia to u nas nie widziałam. Jednak największe pole manewru widzę w ubezpieczeniu zdrowotnym - może popyt wykreuje sensowne ubezpieczenia prywatne.

    • 12 5

    • Bzdury! Nie wiesz o czym piszesz. (3)

      Czas dać ludziom wybór i pozwolić żyć po swojemu! A nie ciągle tylko socjalizm i ochrona jednostki. A i tak nic z tego nie ma!

      • 5 6

      • ale niestety przedmówca może mieć rację. Wcale się bym nie zdziwił, gdyby tak było.

        • 4 2

      • Wybór? (1)

        Jaki wybór będzie miał tzw. zwykły człowiek, albo pracę u wielkiego biznesmena, który każe mu założyć własną działalność, albo brak pracy. Będzie wysyp takich pseudo działalności.

        • 5 2

        • Ten Wielki

          Biznesmen nie wytrzymałby na kasie w Biedronce dłużej niż 5 minut, za najniższą krajową. Niech sami zapier. . . Dalaja . To samo co u mnie w robocie.

          • 1 2

    • Chciałem pisać komentarz o podobnej treści, fajnie, że taki już jest. Dokładnie kropka w kropkę tak to by się skończyło.

      • 4 1

  • Obowiązkowa powinna być tylko składka emerytalna, ale liczona od najniższej krajowej. (3)

    Wszystkie pozostałe składki powinny być dobrowolne, tak jak składka chorobowa. Wówczas przedsiębioraca na starość nie zostanie bez środków do życia, bo i tak wypracuje sobie tę najniższą emeryturę. Natomiast nic nie stałoby na przeszkodzie jeśli chciałby płacić składki wyższe i tym samym mieć szansę na wyższą emeryturę ewentualnie móc przejść na rentę.

    • 13 2

    • Tak jest ale jak trafi się operacja w szpitalu to majątek pójdzie.Prywatne ubezpieczalnie w RFN to kilkaset ojro miesięcznie. (2)

      Tak musi płacić właściciel firmy.Nie może być w AOK jak normalny pracownik na etacie.

      • 1 5

      • Bzdury!

        • 2 0

      • ZuS nie ma nic wspólnego z leczeniem!!!!!! Wbijcie sobie to na zawsze w łepetyny puste!!!! To jest NFZ czyli składka zdrowotna obligatoryjna o której tu nie mam mowy nawet!

        • 3 0

  • Komentujący tutaj chwalący ZUS (2)

    to patologia na socjalu. Powinno się blokować takie posty!

    • 6 11

    • A ty w tootka wygrałeś że nie martwisz się o chleb na stare lata. (1)

      • 0 6

      • Co ma piernik do wiatraka?

        Pracuję ciężko i nie chcę, by mi to teraz zabierano. Wolę sam odkładać. Z ZUSu ani OFE ani IKZE czy cokolwiek będzie rządowe - żadnej kasy sensownej nie dostaniemy!

        • 4 2

  • To ma sens w Holandii gdzie każdy ma te chyba 1000 ojro emerytury czy płacił czy nie.

    U nas pytanie czy chce mieć emeryturę w inny sposob? Pytam się jaki bo żaden inny nie istnieje.Już teraz ci na działalności mają najniższą a mają głodować za 0zł.

    • 2 1

  • Przeciez ZUS nie jest przymusowy (1)

    bo praca nie jest przymusowa

    • 3 6

    • Emerytury tez są oskładkowane!

      • 0 0

  • (7)

    Wiecie jak ta wolność wygląda w praktyce? Chętnie wam opowiem. Ja jako pseudo przedsiębiorca czyli osoba wypchnięta na fikcyjne samozatrudnienie, która powinna mieć umowę o pracę no ale po co jak nie trzeba, miałem ostatnio wypadek.
    Skończyło się tak, że musiałem wziąć kredyt żeby przeżyć miesiąc bo nie mogę pracować. Spytacie a czemu nie płaciłeś chorobowego? A no dlatego, że moja stawka jest tak obliczona, żebym płacił jak najmniej. Po co ma być wyższa skoro nie obowiązkowe to nie trzeba. Dokładnie tak się skończy dobrowolny zus, ciachnięciem stawek dla fikcyjnie zatrudnionych, więc nie będzie z czego dobrowolnie płacić tego zusu, na dokładkę jeszcze będzie na starość tabun przedsiębiorców przed instytucjami państwowymi wyciągających ręce po chleb, co prawda mieli na tą emeryturę ale wiecie sami, inwestycja, giełda, krypto i teraz nie mają, ludzie ratujcie. ;)

    • 17 4

    • A kto się na to zgodził i podpisał takie warunki i takie kwoty? (1)

      Trzeba było powiedzieć "ok, bez tego i tamtego, ale plus 600zł do kasy, bo muszę sobie wykupić opiekę medyczną" i wio. A teraz co - trwoga to do boga?

      • 6 4

      • i byc bezrobotnym?

        • 5 1

    • Ale to ty płacisz składki, a nje twój zleceniodowca. (2)

      Wina jest tylko twoja.

      A że poszedłeś na SZ i na warunkach takich, że nie było ciebie stać zapłacić 25 zł składki chorobowej to tylko świadczy o twojej głupocie.

      Ogólnie to ta twoja historia wyssana jest z brudnego palca.

      • 5 4

      • (1)

        Niestety u mnie składka chorobowa wynosiła by więcej, ten przykład mimo, że rzeczywiście dużo w tym mojej winy ma na celu pokazać, precedens jakiby nastąpił po wprowadzeniu propowanego rozwiązania. Przy różnych kosztach prowadzenia działalności, czasem kilkaset złotych składki nieobowiązkowej może być zbyt dużo. Dobrowolny zus też będzie zbyr dużo. ;)

        • 1 2

        • Acha

          Czyli ciebie nie stać na jakieś drobne, ale od innych wymagasz płacić tysiące?

          No super logika

          • 2 0

    • fikcyjne samozatrudnienie ..

      .. to wina rządzących powinni wprowadzić test przedsiębiorcy np. ilu firmom wystawiasz w miesiącu faktury .

      • 1 0

    • Składka na chorobowe to 2.45 % to akurat mogles zaplacic

      2.45 mogłeś zaplacic zamiast najakies.glupoty no. Fajki pozostałe składki są za.duze. Ale to mogłeś zaplacic. Szkoda.ze.stalomsie jak sarlo. Mądry człek po szkodzie

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach menedżerskich w firmach z branży utilities. Od 2010 roku związany z GPEC. Karierę w Grupie rozpoczął zarządzając obszarem dyspozycji, a następnie jako dyrektor ds. finansowych Grupy GPEC zajmował się m.in. organizacją struktury grupy kapitałowej, modelem biznesowym oraz nadzorem właścicielskim spółek zależnych. Przez ponad rok pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Unikom (włączonej do struktury GPEC...

Najczęściej czytane