• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa straciła 400 mln zł? Prokuratura zbada sprawę

Wioletta Kakowska-Mehring
23 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Tak miał wyglądać blok węglowy w Ostrołęce. Energa zapowiadała, że wróci do realizacji tego projektu, jeśli pozyska partnera dla tej inwestycji. Tak miał wyglądać blok węglowy w Ostrołęce. Energa zapowiadała, że wróci do realizacji tego projektu, jeśli pozyska partnera dla tej inwestycji.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w Enerdze, poprzez nadużycie lub niedopełnienie obowiązków przez osoby zajmujące się realizacją inwestycji. Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia posłów Prawa i Sprawiedliwości. A chodzi o odstąpienie od budowy elektrowni w Ostrołęce, zakupu elektrociepłowni w Kaliszu oraz rzekome straty Funduszu Energa Trading. Energa twierdzi natomiast, że nie kupiła elektrociepłowni w Kaliszu, Fundusz Energa Trading nie przyniósł wspomnianych strat finansowych, a inwestycja w Ostrołęce została tylko czasowo wstrzymana.



Czy przekonują Cię tłumaczenia Energi w związku ze wstrzymaniem budowy w Ostrołęce?

We wrześniu ub. roku Energa ogłosiła, że podjęto decyzję o czasowym zatrzymaniu prac przygotowawczych do budowy bloku węglowego w Ostrołęce. Przyczyną zamrożenia projektu miały być m.in. trudności z uzyskaniem finansowania oraz niekorzystna sytuacja na rynku firm budowlanych. Spółka informowała, że wróci do projektu, ale wówczas gdy pozyska partnera. Takiego jednak wciąż brak.

Według posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli zawiadomienie do prokuratury, doszło do wyrządzenia szkody majątkowej w majątku spółki Energa w wysokości ok. 400 mln zł. Chodzi m.in. o środki wydane na prace przygotowawcze. Jednak to nie wszystko. Prokuratura zbada też sprawę zakupu elektrociepłowni w Kaliszu, a także czy doszło do szkody majątkowej poprzez doprowadzenie do utraty środków zgromadzonych w funduszu inwestycyjnym dla spółek Energa SA - Energa Trading SFIO.

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia posłów PiS, którzy w październiku 2012 roku usiłowali uzyskać informacje o tym, dlaczego Energa wycofała się z budowy elektrowni w Ostrołęce. Pochodzący z Ostrołęki senator Robert Mamątow i poseł Arkadiusz Czartoryski zjawili się w gdańskiej siedzibie Energii i zażądali dokumentów powołując się na art. 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora mówiący o prawie posłów do wglądu w działalność "spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych".

Przedstawiciele spółki dokumentów nie wydali, poprosili o sprecyzowanie na piśmie, o jakie dokładnie papiery chodzi i obiecali dostarczyć je po uzyskaniu akceptacji zarządu firmy. W grudniu ub. roku Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa orzekła, że przedstawiciele firmy Energa nie ukrywali przed parlamentarzystami PiS dokumentów dotyczących wstrzymania budowy w Ostrołęce nowego bloku energetycznego. Śledczy umorzyli tamto postępowanie.

- Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Energa nie wycofała się z projektu budowy elektrowni w Ostrołęce. Został on jedynie czasowo wstrzymany do momentu pozyskania partnera strategicznego - tłumaczy Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. - Projekt budowy elektrowni od początku zakładał realizację inwestycji wspólnie z partnerem strategicznym. Budowa została doprowadzona do etapu, który spółka mogła samodzielnie zrealizować. Energa osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, jednak skala inwestycji w Ostrołęce wielokrotnie przekracza możliwości samodzielnej jej realizacji.

Jak twierdzi Ostrowska, niekorzystna koniunktura gospodarcza: kryzys na rynkach światowych i ograniczona skłonność do podejmowania ryzyka współfinansowania dużych inwestycji przez instytucje finansowe, bardzo wysokie koszty takiego finansowania czyniłyby tę inwestycję nieuzasadnioną ekonomicznie, co nie leży w interesie spółki, jej akcjonariuszy i klientów. - Nie bez znaczenia jest także niekorzystna sytuacja na rynku firm budowlanych oraz na rynku energetycznym (niższy popyt na energię i spadek jej cen) - dodaje Ostrowska. - Decyzja o zamrożeniu inwestycji w Ostrołęce spotkała się z dobrym przyjęciem przez rynek.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Opinie (51) 1 zablokowana

  • a co z elektrownią w Grudziądzu. Tam te z poszły realne nakłady. Nawet ABW (4)

    a co z elektrownią w Grudziądzu. Tam te z poszły realne nakłady finansowe. Nawet ABW badała dziwne zakupy działek przez V-ce prezydenta miast pod jej budowę. NIe ukrywam, że tym miastem rządzi partia słup -PO oczywiście.

    • 11 1

    • ABW badała (1)

      ale czy kogoś złapali ?

      • 1 0

      • No właśnie złapali V-ce prezydenta

        No właśnie złapali Pisałem V-ce prezydenta.
        Ale on twierdzi że nic nie wiedział o elektrowni, a działki kupił ot tak na czuja.
        całe miasto wiedziało tylko nie on. Uwierzysz.????
        I co i nic. Nie ma paragrafu na czuja. Elektrowni nie będzie i tematu nie ma. Komu potrzebny rozgłos. Prawo to nie to samo co sprawiedliwość.

        • 4 0

    • nawet ABW badała... i co? (1)

      jak Cię zatrzyma policja na kontrolę drogową, to mamy mówić: "o, nawet policja go zatrzymała, podejrzany facet"
      energetyka to wielomiliardowe inwestycje. żeby je przygotować ponosi się koszty na badania, na rozeznanie, na przygotowania itp. a wiadomo, sytuacja się czasem zmienia i trzeba się dostosować. zanim kupisz samochód, dzwonisz z komórki, sprawdzasz grubość lakieru albo robisz przegląd u mechanika...to też są realne nakłady finansowe, ale chyba uzasadnione, nie?

      • 0 1

      • ale żeby Radnym Grudziadza fundować wycieczki do Hiszpanii ?? Jesień 2011 r ??

        ale żeby Radnym Grudziadza fundować wycieczki do Hiszpanii ?? Jesień 2011 r ??
        To juz pachnie korupcją polityczną. Pojedli popili pobawili sie i co i nic??

        • 1 0

  • ...by żyło się lepiej

    • 10 0

  • to monopolista typowy złodziej na koszt podatnika!!

    • 14 1

  • w związku, że na BIP nic nie ma (4)

    więc zapytam. A kto jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej - Energa w Gdańsku?

    • 11 2

    • i nadzorują, aby brudy nie wychodziły na zewnątrz i nikomu z obozu władzy nic sie niestało

      i nadzorują, aby brudy nie wychodziły na zewnątrz i nikomu z obozu władzy nic się nie stało. Bo jak tu znależć nowa posadkę z zepsutym nazwiskiem. Poza tym w tym kraju nie ma żadnej odpwiedzialnośći. Taki system pięlęgnowany jest przez cały obóż władzy. Zabawa w Państwo na koszt podatników bez żadnej odpowiedzialności

      • 4 0

    • Ale której "ENERDZE" mówisz?? (1)

      Poniżej te tylko z Gdańska, bo poza Gdańskiem jest ich jeszcze dwa razy wiecej!!

      ENERGA SA
      80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 472

      ENERGA-OPERATOR SA
      80-557 Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 130

      ENERGA - OPERATOR Eksploatacja i Inwestycje Gdańsk Sp. z o.o..
      80-218 Gdańsk, ul. Towarowa 38

      AEGIR 1 Sp. z o.o.
      80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 186

      AEGIR 2 Sp. z o.o.
      80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 186

      AEGIR 3 Sp. z o.o.
      80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 186

      AEGIR 4 Sp. z o.o.
      80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 186

      AEGIR 5 Sp. z o.o.
      80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 186

      ENERGA BIO Sp.z o.o.
      83-000 Pruszcz Gdański, al. Grunwaldzka 42A/22

      ENERGA OBRÓT SA
      al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk

      ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.
      81-855 Sopot, ul. Rzemieślnicza 17/19

      ENERGA Agregator Sp. z o.o.
      ul. Grunwaldzka 188
      80-266 Gdańsk

      ENERGA Obsługa i Sprzedaż Sp. z o.o.
      80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 184

      ENERGA Informatyka i Technologie Sp. z o.o.
      80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 472

      ENERGA Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o.
      80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 472

      ENERGA Invest SA
      80-266 Gdańsk, al. Grunwaldzka 186

      ENERGA Innowacje sp. z o.o.
      80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 472

      RGK Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (w organizacji)
      80-309 Gdańsk
      uL. Grunwaldzka 472

      • 5 1

      • no to 15 x 400 mln = ........?

        Dlaczego więc Red. Wioletta nie napisał , że każdy po 400 mln. a to już ładna afera dorównująca Amber Gold? Do tego utrzymanie taką armie niekontrolujących RAD NADZORCZYCH. Ciekawe czy przyznali sobie także premie jak Sejm po 40 tys. ?

        • 3 1

    • skład Rady Nadzorczej ENERGI jest na BIP

      Zbigniew Wtulich - przewodniczący

      • 2 0

  • a mi się to logo rnrrgi kojarzy z... kupą

    no wybaczcie

    • 2 2

  • tak to jest

    jak sie firma skada z ponad 60 spółek , byla potrzeba strata i co ??? jest strata i bedzie wniosek o podwyżkę taryfy bo firma nie osiągnęła zamierzonego zysku

    • 9 1

  • Prokuratura - Mistrz Biznesu

    Jeżeli prokuratura sprawdza prawidłowość decyzji biznesowych i występuje jako recenzent działalności gospodarczej, to świadczy to o tym, że jest ona mistrzem biznesu. Proponuję, aby Sejm, który może wszak wszystko, ustawą unieważnił wszystkie władze wszystkich spółek, pozbawił wszystkich wspólników własności udziałów, a wszelkich uprawnienia tak polikwidowanych ciał udzielił prokuraturom. Prokuratura Rejonowa byłaby więc organizacją gospodarczą prowadząca działalność gospodarczą w swoim regionie. Tylko bowiem prokuratura, źródło i krynica wiedzy ekonomicznej i umiejętności organizacyjnych daje rękojmię tego, że każda decyzja gospodarcza będzie po wsze czasy jedyną słuszną. Hough! Czy tak jakoś.

    • 4 2

  • Do ENERGA

    Pracownicy z ENERGA powinni robić wielkie kontrole swoim klientom!!! Dzięki temu odzyskają dużoooo pieniędzy :) !!!!! No i dzięki temu odzyskają swoje 400 ml :) Bo ich klienci bardzo ich okradają ciągnąc tzw "na lewo" :)

    • 2 1

  • energa (1)

    Powinno się zbadać ile pieniędzy ma Energa z zawyżanych prognoz. Świetny to kredyt. bo nieoprocentowany. 80, 100zł i więcej nadwyżki, do rozliczenia w nastepnym okresie( za 2-3 miesiące), a dlaczego nie zwrot na rachunek klienta? UOkiK nie chce się tym zająć, uznaje, że nie jest to sprawa ogółu odbiorców.

    • 8 0

    • z zawyżonych prognoz jest pewnie tyle samo pieniędzy, ile brakuje z zaniżonych....

      ...to działa w dwie strony, bo jak ktoś zużyje więcej niż jest na prognozie, to on "bierze nieoprocentowany kredyt" w Enerdze.. Ja płacę poprzez rozliczenia rzeczywiste,co miesiąc sam podaje stan licznika, wszystko załatwiam przez internet i w sumie Energa zajmuje mi pięć minut mojego czasu w miesiącu.

      • 4 2

  • Energa zlodzieje

    rąb,,,,c ta Energe i caly Gdansk dwoch zlodzieji.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą TSL. Jako przewodniczący Komisji Celnej w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki był uczestnikiem wielu projektów realizowanych przy współudziale Izby Celnej w Gdyni oraz Ministerstwa Finansów. Jest...

Najczęściej czytane