• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa straciła 400 mln zł? Prokuratura zbada sprawę

Wioletta Kakowska-Mehring
23 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Tak miał wyglądać blok węglowy w Ostrołęce. Energa zapowiadała, że wróci do realizacji tego projektu, jeśli pozyska partnera dla tej inwestycji. Tak miał wyglądać blok węglowy w Ostrołęce. Energa zapowiadała, że wróci do realizacji tego projektu, jeśli pozyska partnera dla tej inwestycji.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w Enerdze, poprzez nadużycie lub niedopełnienie obowiązków przez osoby zajmujące się realizacją inwestycji. Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia posłów Prawa i Sprawiedliwości. A chodzi o odstąpienie od budowy elektrowni w Ostrołęce, zakupu elektrociepłowni w Kaliszu oraz rzekome straty Funduszu Energa Trading. Energa twierdzi natomiast, że nie kupiła elektrociepłowni w Kaliszu, Fundusz Energa Trading nie przyniósł wspomnianych strat finansowych, a inwestycja w Ostrołęce została tylko czasowo wstrzymana.



Czy przekonują Cię tłumaczenia Energi w związku ze wstrzymaniem budowy w Ostrołęce?

We wrześniu ub. roku Energa ogłosiła, że podjęto decyzję o czasowym zatrzymaniu prac przygotowawczych do budowy bloku węglowego w Ostrołęce. Przyczyną zamrożenia projektu miały być m.in. trudności z uzyskaniem finansowania oraz niekorzystna sytuacja na rynku firm budowlanych. Spółka informowała, że wróci do projektu, ale wówczas gdy pozyska partnera. Takiego jednak wciąż brak.

Według posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli zawiadomienie do prokuratury, doszło do wyrządzenia szkody majątkowej w majątku spółki Energa w wysokości ok. 400 mln zł. Chodzi m.in. o środki wydane na prace przygotowawcze. Jednak to nie wszystko. Prokuratura zbada też sprawę zakupu elektrociepłowni w Kaliszu, a także czy doszło do szkody majątkowej poprzez doprowadzenie do utraty środków zgromadzonych w funduszu inwestycyjnym dla spółek Energa SA - Energa Trading SFIO.

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia posłów PiS, którzy w październiku 2012 roku usiłowali uzyskać informacje o tym, dlaczego Energa wycofała się z budowy elektrowni w Ostrołęce. Pochodzący z Ostrołęki senator Robert Mamątow i poseł Arkadiusz Czartoryski zjawili się w gdańskiej siedzibie Energii i zażądali dokumentów powołując się na art. 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora mówiący o prawie posłów do wglądu w działalność "spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych".

Przedstawiciele spółki dokumentów nie wydali, poprosili o sprecyzowanie na piśmie, o jakie dokładnie papiery chodzi i obiecali dostarczyć je po uzyskaniu akceptacji zarządu firmy. W grudniu ub. roku Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa orzekła, że przedstawiciele firmy Energa nie ukrywali przed parlamentarzystami PiS dokumentów dotyczących wstrzymania budowy w Ostrołęce nowego bloku energetycznego. Śledczy umorzyli tamto postępowanie.

- Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Energa nie wycofała się z projektu budowy elektrowni w Ostrołęce. Został on jedynie czasowo wstrzymany do momentu pozyskania partnera strategicznego - tłumaczy Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. - Projekt budowy elektrowni od początku zakładał realizację inwestycji wspólnie z partnerem strategicznym. Budowa została doprowadzona do etapu, który spółka mogła samodzielnie zrealizować. Energa osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, jednak skala inwestycji w Ostrołęce wielokrotnie przekracza możliwości samodzielnej jej realizacji.

Jak twierdzi Ostrowska, niekorzystna koniunktura gospodarcza: kryzys na rynkach światowych i ograniczona skłonność do podejmowania ryzyka współfinansowania dużych inwestycji przez instytucje finansowe, bardzo wysokie koszty takiego finansowania czyniłyby tę inwestycję nieuzasadnioną ekonomicznie, co nie leży w interesie spółki, jej akcjonariuszy i klientów. - Nie bez znaczenia jest także niekorzystna sytuacja na rynku firm budowlanych oraz na rynku energetycznym (niższy popyt na energię i spadek jej cen) - dodaje Ostrowska. - Decyzja o zamrożeniu inwestycji w Ostrołęce spotkała się z dobrym przyjęciem przez rynek.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Opinie (51) 1 zablokowana

  • Zwrot kosztów! (1)

    Zawiadomienia prokuratury o popełnieniu przestępstwa dokonywane przez PIS sypią się jak z rękawa. Z daleka czuć w tym politykę, a nie troskę o przestrzeganie prawa. To generuje określone i wcale nie małe koszty. Kto za to płaci. Większość zawiadomień kończy się umorzeniami, lub po sprawdzeniu odmowami wszczęcia postępowania. Tak być nie może! Prokuratorzy zamiast zajmować się PIS-owskimi bzdetami powinni zakończyć sprawę soli przemysłowej w wyrobach spożywczych i fortuny z tym związanej, legalności działania parabanku SKOK, aferalnej działalności majątkowej komisji kościelno-państwowej itd., ponieważ to da wymierną korzyść społeczeństwu. PIS za ten kuriozalny sposób swojego lansu niech płaci z partyjnych pieniędzy, chociaż dzisiaj to też nasze.

    • 1 4

    • ciekawe ile zawiadomień PIS, kończy się w sądzie

      ...a ile po rozpoznaniu trafia do kosza..., Panowie mają niewątpliwe smykałkę do zawiadamiania.

      • 1 2

  • Prokuratura ma obowiązek przyjrzeć się sprawie...

    nawet jakby PIS złożyło zawiadomienie, że Energa kradnie prąd z baterii alkaicznych...... a politycy będą mogli zwołać w tym czasie jeszcze kilka konferencji prasowych i napierać na szkło...

    • 2 2

  • Wymiana licznika a Rozliczenia Rzeczywiste

    Wielki bajzel i brak przeplywu informacji miedzy dzialami. Rozliczenia wowczas nie mozna wykonac. A wszystko zrzucane jest na klienta ktory sam musi im to koordynowac. Porazka.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą TSL. Jako przewodniczący Komisji Celnej w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki był uczestnikiem wielu projektów realizowanych przy współudziale Izby Celnej w Gdyni oraz Ministerstwa Finansów. Jest...

Najczęściej czytane