• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gotówka znika z obiegu. Za 20-30 lat płatności będą tylko bezgotówkowe

Robert Kiewlicz
22 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (331)
Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popyt na gotówkę jest najniższy od 20 lat - informuje firma De La Rue, jeden z największych prywatnych producentów banknotów na świecie. Dotyczy to także Polski, gdzie w lutym 2023 r. ilość gotówki w obiegu spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. Jak twierdzą eksperci całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat. Czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć? Gdzie każda transakcja będzie kontrolowana, a rządy będą wprowadzać rozwiązania na kształt scoringu społecznego znanego z Republiki Chińskiej.



Znajdź bankomat w swojej okolicy




Gotówka to dla mnie:

- W lutym ilość gotówki w obiegu w Polsce spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. W dużym stopniu spadek ten wynika z faktu, że dokładnie rok temu Polacy masowo wypłacali gotówkę z banków w panice po wybuchu wojny. Po roku mieliśmy zatem bardzo wysoki punkt odniesienia w pomiarach. Wojenne strachy czy wcześnie pandemia Covid - to przykłady nieoczekiwanych kryzysów, które niemal zawsze powodują wzrost popytu na gotówkę. Po jakimś czasie popyt ten jednak wygasa w miarę jak ustępuje strach - mówi dr Michał Pronobis - ekspert z zakresu ekonomii Uniwersytetu WSB Merito.
- Na samym początku warto zauważyć, że aktualny niski popyt na gotówkę, o którym informuje firma De La Rue, jest przede wszystkim efektem olbrzymiego dodruku pieniędzy z okresu covidowych perturbacji. W skarbcach jest jeszcze tyle gotówki, że banki centralne poszczególnych krajów nie potrzebują uzupełniać jej braków - dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes Finelf, twórca porównywarki finansowej Czerwona Skarbonka.

Społeczeństwa dobrowolnie rezygnują z użycia gotówki



Według eksperta tendencja jest jednak jednoznaczna, a przyszłość gotówki rysuje się w ciemnych barwach.

- Potwierdzają to i statystyki, i nasze codzienne wybory konsumenckie. np. według komunikatu Europejskiego Banku Centralnego, 59 proc. transakcji w punktach sprzedaży w strefie euro odbyło się w 2022 roku przy pomocy gotówki. W 2019 roku ten wskaźnik wynosił aż 72 proc. - tłumaczy Wolniewicz-Duda. - Najbardziej otwarta na całkowite przejście ku bezgotówkowym transakcjom wydaje się Skandynawia. Np. w Norwegii zaledwie kilka procent transakcji odbywa się za pomocą fizycznego pieniądza. Każdy, kto był w którymś ze skandynawskich krajów, mógł poczuć na własnej skórze, że możliwość zapłaty gotówką staje się tam powoli luksusem.
- W Norwegii czy Szwecji tylko 3-4 proc. transakcji realizowanych jest przy użyciu gotówki i jest to proces oddolny. Społeczeństwo dobrowolnie bowiem rezygnują z użycia gotówki. Skandynawskie banki centralne ubolewają nad tym procesem i podejmują działania nakierowane na zagwarantowanie powszechnej akceptacji gotówki i utrzymania dostępu do niej - dodaje dr Pronobis.


Lubimy szybkie płatności i wygodę



- Rosnący udział płatności bezgotówkowych oraz marginalizacja roli gotówki w życiu codziennym to pozytywny i w mojej ocenie nieodwracalny trend, mocno wspierany przez rozwój technologii. Dziś na rynku, nie tylko finansowym, rządzi konsument i jego preferencje - mówi Marek Kucner, wiceprezes zarządu Best SA. - Płatności bezgotówkowe są dla niego wygodne i bezpieczne, na wielu płaszczyznach również korzystne dla gospodarki. Patrząc na plany krajów takich jak Dania, Szwecja, Irlandia czy Japonia, możemy się spodziewać hegemonii transakcji bezgotówkowych w życiu codziennym. Marginalizacja obrotu gotówkowego jest w interesie państwa, ze względu na legalność obrotu oraz walkę z tzw. szarą strefą.
- Gotówka znika, bo lubimy wygodę. Gdy pojawia się technologia, która pozwala przyspieszyć daną operację, mimowolnie będziemy z niej coraz częściej korzystać. Nawet gdy pojawiają się u nas różnego rodzaju wątpliwości, np. te dotyczące inwigilacji transakcji bezgotówkowych. Na poziomie przekonań jesteśmy za zachowaniem gotówki, bo kojarzy się nam z wolnością (80 proc. Polaków nie chce wycofania fizycznej waluty). Z drugiej jednak strony lubimy szybkie płatności i sami skazujemy gotówkę na wyginięcie - dodaje Wolniewicz-Duda.


Według eksperta rządy mają także kilka poważnych argumentów za całkowitym przejściem na operacje bezgotówkowe. Pierwszy to likwidacja szarej strefy, której wielkość wynosi około 20 proc. PKB. A drugi to koszt obsługi gotówki - jej produkcja, przewóz, walka z fałszywkami, itd. Gdy więc dojdzie do restrykcji w sprawie używania gotówki, usłyszymy któreś z tych wytłumaczeń i niewiele będziemy mieli do powiedzenia. Wstępem do zmian wydaje się ustawa o limicie płatności gotówkowych - warto jednak zaznaczyć, że trwają rządowe dyskusje na temat tego, aby jednak nie wprowadzać tych nowych zapisów.

Gotówka zniknie za 20-30 lat



- Całkowite zniknięcie gotówki to kwestia prawdopodobnie 20-30 lat - prognozuje Stanisław Wolniewicz Duda. - Pytanie jednak, czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć. Każda transakcja będzie kontrolowana, co może posłużyć korporacjom do tworzenia bardziej dopasowanych do nas reklam, a rządom do wprowadzania rozwiązań na kształt scoringu społecznego, znanego z Republiki Chińskiej. Niepokojące w tym aspekcie było np. zamrożenie kont bankowych protestującym kierowcom podczas kanadyjskich strajków. Nie mówiąc już o tym, że wraz z wyłączeniem energii elektrycznej nie mielibyśmy dostępu do swoich pieniędzy. Podczas wojny czy różnych kryzysów byłaby to fatalna wiadomość.


Pieniądz tradycyjny choć archaiczny, może być przydatny



- Popularność gotówki jako środka płatniczego spada z powodów strukturalnych i technologicznych. Coraz więcej transakcji jest dokonywanych online lub za pomocą kart, zwłaszcza płatności zbliżeniowych. Rozwiązania te są powszechnie adoptowane w społeczeństwie i postrzegane jako wygodniejsze, bezpieczniejsze czy tańsze. Posługiwanie się gotówką staje się w tym kontekście dość archaiczne. W najbliższych latach spodziewać się można pogłębienia tego trendu - dr Michał Pronobis. - Nie oznacza to jednak, że gotówka całkowicie zaniknie. Gotówka, ze względu na swoje unikalne cechy, dalej pozostanie w użytku, chociaż coraz bardziej ograniczonym. Przykładowo, w przypadku zaburzeń funkcjonowania bezgotówkowych systemów płatności, alternatywnie można zawsze sięgnąć po niezawodną w takich sytuacjach gotówkę. System płatniczy jest w takiej sytuacji bardziej zdywersyfikowany i odporny.

Miejsca

Opinie (331) ponad 20 zablokowanych

  • Klaun (1)

    Pamiętajcie o jednym !!!! Każda transakcja bezgotówkowa jest rejestrowana i przechowywana jako historia. Następnie tymi danymi się handluje i np. Pani Beatka wydaje miesięcznie 500zl na usługi beauty!! Nasz kochany rządek paczy paczy i mówi ok ! Beauty za dużo zarabia to ciach i płac i płacz !!! Bezgotówkowy obrót służy do kontroli społeczeństwa !! Nie wierzysz ?W krajach zachodnich sprawdź Italy Francja USA ludzie się bronią i płaca gotówka Nikt nie będzie kontrolował moich wydatków!!! Płacąc gotówka jesteś anonimowy !!!

    • 44 3

    • jak anonimowy, jak na dzielni się większość zna

      • 0 11

  • To nie dobże

    Gotufka musi być . Wybur żeczą śfiętą, płacisz czym hcesz. Ale przede fszyskim jest morzliwość zakupu w pszypatku gdy nie działa terminal lup z innyh pszyczyn nie morzna zapłacić kartą. Przepraszam za błendy, ale skończyłem tylko zerufke co prawda z wyrurznieniem ale wjem rze to i tak słabo.

    • 7 18

  • Ludzie pragną komunizmu, więc wolą płacić kartą.

    • 37 0

  • Jak ktoś ma rentę czy emeryturę 1 500 zl i płaci gotówką to będzie głodował

    jak otworzy portfel a tam pusto a płacąc karta nie będzie miał żadnej kontroli , narobi długów nie do spłacenia i nie hejtowac zachorować może tez hejtujacy czy ktoś z rodziny a o takich osobach nikt nie pomyśli

    • 18 2

  • Bogaci jak Niemcy starają się płacić gotówką (1)

    Biedni jak nasi wschodni sąsiedzi niemal wyłącznie cyfrowo.

    • 22 1

    • To przez kompleksy - chcą być 'trendi' i 'pro' - bo tak to kreują media, tv, kultura masowa.

      • 14 2

  • Za 20-30 lat to płacić będzie można tylko złotem

    i znów złote zęby wrócą do łask.

    • 21 1

  • O ile lubię płatności bezgotówkowe i cenię sobie ich wygodę

    tak nie wyobrażam sobie świata bez gotówki. I sam mam zawsze w portfelu przynajmniej 1000 zł plus trzy, cztery wypłaty w gotówce, trzymane w sejfie obok broni.
    Ile to razy zdarzyło mi się, że sklep, albo bank miał awarię, nie zliczę... Do tego dochodzi potencjał inwigilacyjny i ew. kontrola państwowa nad Twoimi środkami. Protestowałeś przeciwko obostrzeniom COVID? Proszę bardzo, nie masz dostępu do konta. Fikcja? Nie, kanadyjska rzeczywistość.

    • 30 3

  • Nie za 20-30 tylko za 3-5 lat. (1)

    I to będzie koniec szczątków naszej wolności.

    • 26 1

    • Ludzie sami się na to zgadzają. Logiczne myślenie i wyciąganie wniosków w odwrocie. Grunt że "gryl" się pali, browce na stole i karyna chętna się r...

      • 3 0

  • A ja - nie chwaląc się -

    byłem w Argentynie. A tam wszystko gotówką.

    • 28 0

  • (2)

    Jesli tak sie stanie, to sami nałozymy sobie petlę na szyje.

    • 26 0

    • Dopóki rządzi PiS (1)

      To gotówka nie zniknie. Jakby rządziło PO to już wszyscy byśmy byli zaszczepieni ( niestety) .

      • 9 4

      • a tak jesteśmy zaszczuci obrońcami bozi

        • 4 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej ( 1995 r.), Francusko-Polskich Podyplomowych Studiów Bankowości i Finansów ( 1995 r.), Podyplomowych Studiów Podatkowych (2001 r.), Podyplomowych Studiów Menedżerskich - Executive MBA (2010 r.) organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów i Rotterdam School of Management Erasmus University. Karierę zawodową rozpoczynał w 1995 najpierw w Dziale finansowym Danone Polska Sp. z...

Najczęściej czytane