• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Gra roku 2013" została wydana w Trójmieście

Marek Nowak
30 listopada 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Wrzeszczańska siedziba "Rebela: miejsce, gdzie nie tylko kupuje się gry planszowe, ale także można w nie zagrać. Wrzeszczańska siedziba "Rebela: miejsce, gdzie nie tylko kupuje się gry planszowe, ale także można w nie zagrać.

Początki działania gdańskiego potentata na rynku gier planszowych przypominają skecz Monty Pythona: właściciel dokładał do interesu, sprzedawca pracował za darmo, cztery dorosłe osoby jeździły po Polsce w samochodzie wypełnionym po brzegi pudełkami i tłumaczyły uczestnikom konwentów miłośników fantastyki, że turlanie kostką to świetna zabawa. Dziś gdański Rebel wydaje gry nominowane do najważniejszych nagród branżowych, a jeden z jego produktów zyskał tytuł "Gry roku 2013".Firma sprzedaje swoje gry także w systemie wysyłkowym, a jej główny magazyn znajduje się w Gdańsku. Firma sprzedaje swoje gry także w systemie wysyłkowym, a jej główny magazyn znajduje się w Gdańsku.
- Po latach wspomina się to z uśmiechem, ale na początku wyglądało to bardziej jak misja niż biznes - mówi Artur Jedliński, współwłaściciel spółki Rebel, prowadzącej sklep i wydawnictwo z grami. - Oczywiście, było to też fajne; szok i niedowierzanie, że mamy coś innego niż chińczyk i "Magia i Miecz", pamiętam też błysk w oczach ludzi, którym pokazywaliśmy pierwsze wersje planszowej "Gry o tron" i Warcrafta, obie wydane zresztą w 2003. roku.

Sklep Rebel, szybko przeniesiony z al. Grunwaldzkiej do piwnicy pod budynkiem przy ul. Matejki 6 (wejście od Sienkiewicza), powstał dzięki pożyczce zaoferowanej przez Urząd Pracy a jego nazwa nawiązuje do uniwersum Gwiezdnych Wojen. Na początku w jego ofercie były wszystkie możliwe gry - karciane, planszowe, komputerowe, RPG. Nie było ich wiele, większość nie wytrzymała też próby czasu, zyski były niewielkie.

Przełomowymi momentami w historii sklepu były: uruchomienie sklepu internetowego, wejście Polski do Unii Europejskiej (sprowadzanie gier stało się tańsze, ceny detaliczne spadły z 300 do 100 zł, a towar przyjeżdżał szybciej), pojawił się też pomysł wydania po polsku jednego ze światowych hitów.

Czy na polskim rynku gier planszowych jest miejsce na konkurencje?

Para buch!

- W 2007 roku porozumieliśmy się z amerykańską firma Days of Wonder w sprawie wydania europejskiej edycji gry "Ticket to Ride" czyli "Wsiąść do Pociągu: Europa" - mówi Magdalena Jedlińska, zajmująca się marketingiem i promocją firmy. - Tytuł okazał się sukcesem, przyszła kolej na następne polskie edycje.
W Polsce i na świecie zaczęło się też zjawisko nazywane 'renesansem gier planszowych', w dużym stopniu wspierane marketingowo przez twórców i dystrybutorów planszówek.

- Planszówki zaczęły odradzać się praktycznie na całym świecie - stwierdza Jedliński. - Do nas ta fala dotarła naokoło, przez Amerykę, mimo, że nasi zachodni sąsiedzi grali już od lat, a w latach 90. wydali mnóstwo świetnych gier.

W 2010 roku Rebel zdecydował się wydać pierwszą oryginalną grę - K2, opracowaną przez Adama Kałużę.

- Po kilku latach internetowej znajomości Adam zaprosił mnie na planszówkowy urlop, który spędzał w Istebnej - wspomina Rafał Szczepkowski, odpowiedzialny za wprowadzanie do sprzedaży nowych produktów. - Tam zagrałem w prototypy i wiedząc, że Rebel planuje wydanie swojej pierwszej gry przywiozłem je do Gdańska. K2 było praktycznie ukończone i gotowe do wydania.

- Na pomysł wpadłem kilkanaście lat wcześniej, kiedy do kin wszedł film pod takim tytułem, a ja sam dużo się wspinałem - opowiada Kałuża. - Moim głównym hobby były wówczas góry, a pomysł przez długi czas dojrzewał do realizacji.

Kilka miesięcy później K2 zostało nominowane do najbardziej prestiżowej nagrody dla gier planszowych na świecie. Od tego czasu Kałuża stworzył także "Jaskinię", "Kraby", figurkowo-karciane "Drako" oraz szereg gier logicznych.

- W planach mamy same hity wydawnicze, ale to, czy jakaś gra się nim stanie, jest jak wróżenie z fusów - podkreśla Magdalena Jedlińska. - Od lat próbujemy rozgryźć dlaczego zdarza się, że niektóre dobre gry idą w zapomnienie, a inne przebojem wchodzą na rynek.

- Rebel wydał bardzo dużo świetnych tytułów zagranicznych; Jungle Speed, Double, 7 Cudów Świata, Cyklady, a większość wpadek, jakie przy tej okazji popełnili to trudne do wychwycenia literówki, takie jak na pudełku "Fauny" lub zastosowanie czcionki brzydszej niż w oryginale - mówi Łukasz 'Wooki' Woźniak, videobloger i recenzent gier. - Wyjątkowo w mój gust nie trafił tylko "Wielki Pożar Londynu 1666". Miałem wrażenie, że w tę akurat grę rebelianci dobrze nie zagrali i przepuścili produkt lekko niedopracowany.

Dziś półki sklepu wypełniają od góry do dołu pudełka, figurki i podręczniki RPG, a w ciągnących się w nieznane korytarzach kryją się magazyny i działający na pełnych obrotach dział wysyłki.

Zabawa i targi

- Od dłuższego czasu myśleliśmy też o imprezie targowej, ale możliwości pojawiły się dopiero od zeszłego roku, kiedy rozpoczęliśmy współpracę z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi - mówi Artur Jedliński. - Pozwoliło nam to w pełni zrealizować formułę Gra i Zabawa, którą zaplanowaliśmy sobie kilka lat temu. Ciekawostką jest to, że przy pierwszej edycji kompletnie nie mieliśmy pojęcia, jaki będzie odbiór imprezy, ile osób się pojawi. Przygotowaliśmy się na 300 osób, mając nadzieję, że będzie 200, a pojawiło się ponad 1000!

Rebel zatrudnia obecnie około dwudziestu osób (nie licząc autorów gier, rozliczanych podobnie, jak autorzy książek - od sprzedanych egzemplarzy). Pomimo konieczności coraz większego zaangażowania w zarządzanie firmą jej współwłaściciele znają dokładnie każdy nowy produkt; gry nie przestały być ich pasją.

- Możemy tworzyć coś, co odciąga ludzi od pędu życia, od elektroniki i zaoferować im kilka godzin świetnej zabawy - podkreśla Maciej Jesionowski, doradca klienta. - To także świetny pretekst do spotkań ze znajomymi i rodziną, wyjątkowe narzędzie do poprawiania jakości życia, ponieważ z jednej strony jest interaktywne, z drugiej rozwija, z trzeciej wymusza kontakt z innymi ludźmi i po czwarte pozwala nam sprawdzić swoje umiejętności w różnych sytuacjach na bezpiecznym gruncie.

- W erze, gdzie wszystko dąży do digitalizacji, spędzanie wolnego czasu 'bez prądu' stało się prawdziwym odpoczynkiem - dodaje Jesionowski.

Ponieważ coraz więcej osób chętnie wydaje pieniądze na dobrą, ładnie opakowaną rozrywkę w postaci gier planszowych, to tropem Rebela próbują podążać inne sklepy i wypożyczalnie gier. Jednym z nich jest działający na Żabiance Heks.

- Sukces Rebela jest dla inspirujący, ale zdajemy sobie sprawę, że przejście od sklepu do wydawnictwa wymaga ogromnego nakładu pracy i pieniędzy - mówi Krzysztof Szewel, współwłaściciel Heksa. - Uważam natomiast, że sporo jest do zrobienia, jeśli chodzi o organizację turniejów, animację spotkań z planszówkami i kluby gier. Mam nadzieję, że znajdziemy w tym swoją niszę.

Co jest grane?

SmallWorld - gra roku 2013

Niezłomne Niziołki, Twierdzowe Elfy, Zamożne Trolle, Latające Amazonki i wiele innych pięknych i kolorowych plemion mieszka na świecie zbyt małym by pomieścić wszystkich. Czas mija, plemiona gnuśnieją, a na ich miejsce przychodzą kolejne. Tak w skrócie rysuje się fabuła gry planszowej SmallWorld. Jej amerykański wydawca, "Days of Wonder", ma na swoim koncie już kilka planszowych hitów, zapewniających rozrywkę na światowym poziomie. Mechanika gry jest prosta, a jednak daje wiele możliwości. Elementy losowości i strategii są równomiernie rozłożone. Oczywiście nie wszystkich zaintryguje kolorowy świat fantasy pełen wymyślnych stworzeń, czasem też któremuś z graczy trudno będzie pogodzić się z faktem, że nie może podbijać świata jednym tylko plemieniem, wszystko to rekompensuje jednak dynamika rozgrywki, a także poczucie humoru twórców gry. Bystry dziesięciolatek ma szanse ograć dorosłych.

Wydawca oryginału: Days of Wonder
Cena w polskiej wersji językowej: 170 złotych

Mondo

Gra zręcznościowa dla miłośników układania puzzli. 3, 2, 1, start! Zaczynamy tworzyć wyspy z kafelków, wykonując przy tym określone zadania (na przykład dobierając zwierzęta wodne). Uwaga na aktywne wulkany! Mondo należy do odrębnej kategorii planszówek - gier kafelkowych. Twórcy skonstruowali zasady na różnych poziomach trudności; na poziomie podstawowym to zabawa rodzinna (wskazana na pudełku dolna granica wieku na poziomie lat 8. jest wręcz zawyżona), reguły w wersji zaawansowanej wymagają bystrości, dokładności, wypełniania zadań dodatkowych i szybkiego dobierania kafelków. Wszystko to odbywa się pod presją czasu liczonego za pomocą specjalnego, dołączonego do gry minutnika.

Wydawca i dystrybucja: Rebel
Cena: 100 złotych

Opinie (51) 3 zablokowane

 • Planszówki to świetna zabawa. (3)

  Mam u siebie w domu ciągle dosyć małą kolekcję gier, ale z czasem jeszcze się rozrośnie:)

  A znajomi z początku niechętnie podchodzili do tematu, a teraz nie mogę się od nich opędzić, tylko by siedzieli u mnie i grali.

  • 84 3

  • Gdyby jeszcze tylko więcej czasu człowiek miał na granie w planszówki i karcianki... (1)

   Chęci są, ludzie do grania są, pudła stoją i czekają na otwarcie, tylko wolnego czasu jak na lekarstwo.

   Ale jest to wspaniałe hobby, które śmiało polecam każdemu!

   • 23 0

   • a ja mam gry tylko nie mam z kim pograc bo kazdy ciagle zajety

    • 1 0

  • krzysiu, to ty??

   ania już rozłożyła planszę i rzucasz w nią kostką? :D

   • 3 0

 • o... wydana w Gdańsku :) Ale by o tym się dowiedzieć trzeba przeczytać tekst ;-) (4)

  Tytuł artykułu może sugerować, że mogłabyć wydana także w Sopocie bądź w Gdyni ;-)

  • 8 18

  • Wybacz autorowi.

   Pan Marek dopiero od 3 lat mieszka w Gdańsku i jeszcze nie zrozumiał regionalnej specyfiki. Kiedyś pewnie zrozumie, że każdy identyfikuje się z własnym miastem a hasłem "trójmiasto" posługuje się ludność napływowa.

   • 2 6

  • Sopot, Gdynia, Gdańsk = jakie to ma znaczenie. Ważne, że w Trójmieście:)

   • 2 2

  • Moim zdaniem to świadoomy zabieg, który ma kojarzyć się z portalem, nomen omen (1)

   nomen omen o nazwie Trójmiasto.
   Trochę to tanie i para-marketingowe, ale widać rękę lub raczej nacisk zarządu aby wszędzie wciskać skojarzenia z tym portalem - trochę taki product placement. Mi się kojarzy z prezydentem Gdańska: nic nie robi ale jest wszędzie tam gdzie się coś dzieje pozytywnego i coś powstaje i stara się sprawiać wrażenie, że to dzięki niemu się dzieje.

   • 5 0

   • Zupełnie jak solidarność, coś się dzieje to się pojawia.

    • 0 0

 • Rebel - drożyzna (4)

  Rebel.pl to najdroższy sklep z grami planszowymi i karcianymi jaki znam! Ceny niektórych towarów, zwłaszcza MTG są po prostu skandaliczne!

  • 38 27

  • (2)

   I co z tego? Nikt ci nie każe tam kupować. A w tajemnicy powiem ci też, że nie jest żadnym problemem kupować u nich gry z 15% rabatu.

   • 13 2

   • (1)

    ale mu powiedziałeś "w tajemnicy"

    • 5 0

    • to prawda, że drogo ale za jakość się płaci

     osobiście kupuję tam gdzie najtaniej, ale takie biblioteki gier nie ma nikt. Jeśli potrzebujesz czegoś na zaraz, albo chcesz być pewny, że przesyłka dojdzie szybko i bez żadnych uszkodzeń - tylko REBEL. Z racji tego, że idąc do sklepu nie musisz płacić za przesyłkę, często cena z dostawą z innego sklepu jest praktycznie taka sama.

     • 2 0

  • x

   Sprobuj kupić te same gry w empiku, albo matrasie, gdzie większość kupuje..
   Tam to dopiero drogo...

   • 0 0

 • (5)

  Mam sporo gier z czasów "podłej komuny". Dzisiaj kupno jednej gry to już wydatek.

  • 10 3

  • 170 PLN (4)

   za trochę zadrukowanej tektury i garść plastiku?! Nie dam tyle. Dla mnie to nie jest tyle warte. Pogram w zwykłe kości lub karty, albo pójdę na spacer.

   • 1 19

   • sprawa jasno

    Zamiast tak wydawać osądy co jest ile warte, lub nie jest warte jakiejś kwoty powiedz po prostu, że Cię nie stać by kupić grę za tyle.

    • 7 2

   • graj w kapsle na piachu i nie narzekaj! ;D

    • 4 0

   • (1)

    Zdajesz sobie sprawę z tego "Cebulaku" że nie płacisz tylko za produkcję i dystrybucję? Ale też za sam pomysł ? Ale co ja tam, Cebulak wie lepiej, mu starczy mecz reprezentacji Polski w piłkę nożną, mu się tak dobrze to ogląda.

    • 5 1

    • Blood Bowl

     Że dobrze się mecz ogląda?
     Chyba jak ktoś lubi fryzury piłkarzy.
     A z planszówek to rządzi; Arkham Horror!

     • 0 0

 • 3 najlepsze gry w jakie graliście? (13)

  1. Osadnicy z Catanu
  2. Wsiąść do Pociągu : Europa
  3. Gra o tron

  • 19 2

  • Osadznicy z Catanu z dodatkiem Miasta i rycerze (1)

   Rumikub
   6 bierze
   Cytadela

   • 0 1

   • munchkin
    dixit
    zupa z karaluchami

    • 0 0

  • moje ulubione:

   1. Cywilizacja poprzez wieki
   2. Puerto Rico
   3. Cytadela

   • 3 0

  • Elektrownie
   Siedem Cudów świata
   Agrikola

   • 1 0

  • Moje ulubione (w kolejności przypadkowej)
   gloom
   osadnicy z katanu
   seasons
   kolejka
   i do czołłówki chyba zaraz dołączy zakazana wyspa

   • 0 0

  • 1. Wsiąść do pociągu: Europa
   2. Sabotażysta
   3. Santy Anno

   • 0 0

  • mam 4 ulubione w kolejności od najlepszej do najsłabszej

   1. osadnicy z catanu plus dodatki
   2. tabu
   3. monopoly
   4.carcassonne plus 24 dodatki

   • 1 0

  • Nie wiem czy o to chodzi, ale z RPG tych rasowych to:

   1. Neuroshima (polska gra postapokaliptyczna).
   2. Warhammer
   3. Cyberpunk 2020

   P.S. Zawsze chciałem zagrać w AD&D Smoki rozpaczy, bo chyba ze sto razy czytałem "Smoki (...)" M.Weis, T.Hickmann, ale jakoś nie było okazji

   • 1 0

  • Fortuna

   no i może Tabu

   • 0 0

  • Chińczyk
   Młynek
   Warcaby

   • 3 5

  • el grande
   caylus
   hacienda
   gra o tron
   tygrys i eufrat

   • 0 0

  • Carcassonne
   Agricola
   Ryzyko
   Puertorico

   • 0 0

  • Polecam!

   1. Słoneczko
   2. Kamienne twarze
   3. Poker rozbierany

   • 2 1

 • (2)

  scriba
  grzybobranie alexander
  wyscigi bolidów

  • 2 7

  • (1)

   1. Carcassonne
   2. Puerto rico
   3. Stone age
   i dużo dużo innych, ciężko się zdecydować na trzy ;)

   • 0 0

   • pozdrów Pawła ;)

    • 0 0

 • ... (2)

  jeśli chodzi o wydawanie gier po polsku to trochę tego jest. i oby było coraz więcej.

  a jeśli chodzi o samą sprzedaż to cienko, bo jest jedna firma, od której mniejsze sklepy kupują po cenach "hurtowych", a które to ceny są ustalone na takim poziomie, żeby mniejszemu sklepowi nie opłacało się sprzedać taniej niż w sklepie, z którego kupił, po cenie "hurtowej" przypomnijmy.
  ten sklep ustalający ceny nazywa się rebel.

  ciekawostką jest fakt, iż Grą Roku (wybraną przez kilku kolesiów, którzy uważają się za opiniotwórcze medium i którzy przyznają nagrody praktycznie sami sobie, o ile myślę o tej samej nagrodzie "Gry Roku") jest gra wydana oryginalnie w 2009 roku. zapłon jak nic.

  • 12 4

  • Wydana w polskiej wersji została w zeszłym roku, a to się liczy. Z resztą ta nagroda niewiele znaczy przy bardziej prestiżowych zachodnich, czy przy rankingu gry na boardgamegeek. W sumie Spiel des Jahres, czyli ta niby najbardziej prestiżowa nagroda też nic nie znaczy, bo nagrody dostają często gry słabe.

   • 3 0

  • Niestety...

   Niestety nie da się ukryć, iż współpraca z Rebelem wygląda koszmarnie. Ogólnie mam wrażenie, że jako wydawca traktują inne sklepy nie jak partnerów, a jak swoją konkurencję. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że dzień po wydaniu gry kończy się ona w hurcie i sklepy nie mogą się w nią już zaopatrzyć, natomiast w sprzedaży detalicznej mają ją jeszcze przez miesiąc albo dwa. W końcu po co sprzedawać swoje gry innym sklepom, jak można samemu na tym zarobić z wyższą marżą. Z innymi wydawcami współpracuje się bardzo fajnie (np. Galaktą) i człowiek czuje, że jest ich partnerem biznesowym.

   • 3 5

 • Polecam każdemu Ticket to Ride!

  Świetna gra! Tylko, że Europa jest kiepska.. USA dużo lepsze :-) Potem dodatek Azja, a dla dwóch osób najlepsza Holandia lub Szwajcaria :-)

  jeszcze raz polecam, weteran Ticket to Ride! :-)

  • 7 2

 • gdzie była korekta?

  przecinki to trzeba umieć stawiać redaktory
  wuwuwu prosteprzecinki pl /przecinek-przed-albowiem

  p.s.
  Magia i Miecz rządzi

  • 6 1

 • Rebel - Zadowlony klient wraca (1)

  Chciałbym podziekować za życzliwość i kompetencję osób pracujących w sklepie stacjonarnym. Sklep dysponuje ogromnym wyborem gier, więc fachowa porada i pomoc przy zakupie jest bardzo ważną sprawą. Osoby pracujące w sklepie każdego klienta traktują bardzo indywidualnie i kompetentnie, niezależnie od tego, czy kupuje karciankę za 30, czy planszówkę za 150 zł.

  • 19 6

  • żartowałem

   • 10 11

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane