• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jodłowski: Skuteczna komunikacja po angielsku jest dziś niezbędna

Robert Kiewlicz
13 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
- Polska, wbrew powszechnemu narzekaniu, bogaci się, a jak się ma kapitał, to się zaczyna inwestować w zasoby. Umiejętność skutecznej komunikacji po angielsku jest dziś zasobem niezbędnym - twierdzi Wiktor Jodłowski, założyciel spółki Talkersi.

- Polska, wbrew powszechnemu narzekaniu, bogaci się, a jak się ma kapitał, to się zaczyna inwestować w zasoby. Umiejętność skutecznej komunikacji po angielsku jest dziś zasobem niezbędnym - twierdzi Wiktor Jodłowski, założyciel spółki Talkersi.

Nauka języka dla jednych to "łatwizna", dla innych mozolny i długotrwały proces. Dla wszystkich jednak nieodzowna i potrzebna umiejętność. Czy w dzisiejszym świecie, przy rozwiniętej technologi i dostępie do internetu szkoły językowe mają jeszcze sens, czy da się na tym "zrobić" biznes i dlaczego umiejętności komunikacji po angielsku są obecnie niezbędne rozmawiamy z Wiktorem Jodłowskim, założycielem szkoły Talkersi i twórcą jej autorskiego programu nauczania.



Szkoła językowa kojarzy się ze... szkołą, czyli dla większości monotonnym i nudnym wkuwaniem słówek. Czy to może być ciekawy biznes?

Wiktor Jodłowski: - To jest ciekawy biznes, bo nie ma żadnych sztywnych prawnych regulacji dotyczących tego, jak ma wyglądać nauka. Ilu ludzi, tyle metod nauki, a to sprawia, że możemy uczyć tak, jak uznajemy za stosowne. W naszym przypadku kładziemy nacisk na mówienie i przełamywanie bariery mówienia przez praktykę. Już od pierwszej lekcji. To sprawia, że kursanci prędko osiągają pierwsze rezultaty, co bardzo pozytywnie nakręca nas do dalszego działania. Mamy poczucie, że realnie wpływamy na rzeczywistość, a nie po prostu "sprzedajmy kursy".
Kluczowe w nauce języka jest to, by uczyć się go mówiąc, nawet z błędami, ale mówiąc. Jako dzieci nie studiowaliśmy w pierwszej kolejności podręczników do gramatyki

Postawiłem na taki biznes, gdy zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę potrafię dobrze tylko dwie rzeczy: komunikować się po angielsku i tłumaczyć innym skomplikowane koncepcje tak, że zaczynają w końcu je rozumieć. To wyszło już na studiach, gdy przed trudnymi egzaminami to ja tłumaczyłem znajomym materiał. Potem dostawali piątki albo zdawali egzaminy, które ciężko było zdać.

Jak zmieniają się trendy w branży? Czy panują jakieś mody na sposoby nauki języka obcego?

- Pierwszym trendem jest dynamicznie rosnące zainteresowanie wspomnianymi zajęciami przez internet, a drugim jest dojrzewanie rynku. O co chodzi z dojrzewaniem - gdy był pierwszy boom na języki obce w Polsce, w okolicach przełomu tysiąclecia, Polacy tłumnie chodzili na zajęcia grupowe i szukali jak najtańszych opcji. Potem trochę się na tym przejechaliśmy i przerzuciliśmy się jako społeczeństwo na fascynację native'ami. Nieważne, czy miał pojęcie o nauczaniu, ważne, że był nativem, więc szliśmy jak w dym. Wciąż ostrożnie wydając swoje pieniądze, ale jednak swobodniej niż podczas pierwszej fazy. Według moich obserwacji wkraczamy pełną parą w trzecią fazę. Polacy zdążyli już się nauczyć, że lepsze wyniki osiąga się mając indywidualnego nauczyciela, czy wręcz trenera skupionego na twoich potrzebach i preferencjach, niekoniecznie native'a. Zaczęliśmy doceniać wartość sprawdzonych metod i doświadczenia, a nie tylko łatki native"a.

Angielski, niemiecki, norweski - szkoły językowe w Trójmieście

Zauważyliśmy, że poza kilkoma specyficznymi wyjątkami, certyfikaty wcale nie są aż tak istotne na rynku pracy - liczy się przede wszystkim faktyczny "skill", mówiąc kolokwialnie. A wisienką na torcie jest fakt, że nasze budżety domowe poszły w górę, Polska - wbrew powszechnemu narzekaniu - bogaci się, a jak się ma kapitał, to się zaczyna inwestować w zasoby. Umiejętność skutecznej komunikacji po angielsku jest dziś zasobem tak niezbędnym do przeżycia i prosperowania, jak umiejętność napisania maila. Często bez tego po prostu nie da się pracować i zarabiać godnych pieniędzy, bo globalna gospodarka, w którą jesteśmy coraz bardziej zaangażowani, po prostu nawigowana jest przy pomocy tego kodu komunikacyjnego, który nazywamy językiem angielskim.

Jaki wpływ na szkoły językowe ma rozwój technologii, internet? Bardziej pomagają czy powodują, że tradycyjne szkoły językowe stają się zbędne?

- Jestem przekonany, że dobrze zaprojektowana i dopasowana do potrzeb człowieka technologia to klucz do zwiększenia efektywności każdego procesu, w tym nauki języka. Nie wyobrażam sobie, żeby technologia wyparła w tym kontekście człowieka, jej zadaniem jest wsparcie. Jednak używamy języka do komunikacji z innymi ludźmi, więc tak też powinniśmy go trenować. Żadna apka sama w sobie nie wystarczy. Może być dużym "boosterem", ale na pewno nie załatwi sprawy. Sami używamy wielu aplikacji, w tym komunikatorów typu Skype, by prowadzić kursy dla ok. 40 proc. naszych obecnych klientów.
Nie wyobrażam sobie, żeby technologia wyparła człowieka z procesu nauczania, jej zadaniem jest wsparcie. Używamy języka do komunikacji z innymi ludźmi, więc tak też powinniśmy go trenować.

Czy nauczanie online może mieć taką samą wartość dydaktyczną jak lekcja na żywo?

- Nauczanie online może mieć taką samą, a nawet większą wartość dydaktyczną, w niektórych przypadkach. Ale to zależy od dwóch czynników. Od preferencji oraz "technologicznego ogarnięcia" lektora i ucznia. Bo jeśli ktoś jest do tego negatywnie nastawiony, to będzie skupiał swoją uwagę i nerwy na tym, że raz czy dwa podczas lekcji zerwało połączenie. A inna osoba, która wie, że technologia nie jest doskonała i ma nieco większy luz doceni to, że nie musi nigdzie dojeżdżać, ani nawet przebierać się z piżamy, by odbyć lekcję. Dodatkowym atutem nauki przez internet może być aspekt psychologiczny - wielu osobom, z którymi mamy kontakt jako zespół, łatwiej jest przełamać barierę mówienia, gdy nie widzi lektora, tylko go słyszy. To daje poczucie prywatności. Wystarczy odpowiednio ustawić komunikator, taki jak np. Skype, by nie przesyłał obrazu video, wyłącznie audio. Do tego dochodzi możliwość prezentowania na ekranie materiałów potrzebnych do lekcji w czasie rzeczywistym na ekranie ucznia, nad czym lektor ma pełną kontrolę i mamy sytuację idealną - pełnowartościowa lekcja wzbogacona o wyższy stopień prywatności bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów czasowych i finansowych, by dotrzeć na spotkanie prowadzone na żywo.

"Nie mam zdolności i nie jestem w stanie nauczyć się języka. To nie dla mnie." Czy naprawdę jest tak, że niektórzy nie są w stanie nauczyć się języka?

- Z mojej już kilkuletniej obserwacji wynika, że kwestia talentu w kontekście jakiejkolwiek umiejętności jest przereklamowana. Jest takie powiedzenie, które bardzo lubię: "Hard work beats talent when talent does not work hard". Tylko malutki procent społeczeństwa ma faktyczny talent, który sprawia, że ci ludzie usłyszą coś 1-2 razy i już potrafią się tym posługiwać. Pozostałe 90 procent z nas (w tym ja) potrzebuje zainwestować trochę czasu w naukę. Mi nauczenie się języka do poziomu, który pozwalał nauczać innych zajęło kilka grubych lat, a podobno jestem postrzegany jako osoba, co talent do języków ma. Co ciekawe, żadnego innego jeszcze się nie nauczyłem, więc dyskutowałbym nad tym, czy mam talent. Więc talent do języków lub jego brak, to nie wymówka - gdyby tak myśleli wszyscy, to nikt by się niczego nie nauczył, bo prawdziwy talent z natury rzeczy mamy do niewielu rzeczy. A potrzebujemy do szczęśliwego życia potrafić zrobić porządnie nieco więcej niż tylko to, do czego mamy "smykałkę".
Umiejętność skutecznej komunikacji po angielsku jest dziś zasobem tak niezbędnym do przeżycia i prosperowania, jak umiejętność napisania maila. Często bez tego po prostu nie da się pracować i zarabiać godnych pieniędzy.

Swoją drogą ja uczyłem się akurat języka metodą tradycyjną, stąd trochę więcej czasu mi to zajęło. Dzisiaj istnieją metody, dzięki którym można osiągnąć pełną swobodę komunikacyjną w ciągu 2-2,5 roku od startu, zakładając że zaczynamy od zupełnych podstaw. Kiedyś to było nie to pomyślenia, a dzisiaj to nie jest żadna "inżyniera rakietowa". Są lekarstwa na tę dolegliwość.

Co jest kluczowe w nauce języka obcego?   Co byś poradził osobom rozpoczynającym naukę?

- Kluczowe w nauce języka jest to, by uczyć się go mówiąc, nawet z błędami, ale mówiąc. Jako dzieci nie studiowaliśmy w pierwszej kolejności podręczników do gramatyki, nie czytaliśmy poradników "jak nauczyć się 1000 podstawowych zwrotów w weekend", tylko gadaliśmy. Nawet bez sensu, nawet nieskładnie. Ale generalnie z perspektywy czasu każdy człowiek widzi, że najpierw nauczył się swojego języka ojczystego, a potem w szkole dowiedział się, że jest coś takiego jak przypadki, przydawki, orzeczenia. Skoro wtedy to tak świetnie zadziałało, a teraz męczymy się i ponosimy porażkę za porażką w nauce metodą pt. "najpierw podręcznik i gramatyka, a kiedyś może coś powiem", to jaki w tym sens? Nauczyliśmy się mówić mówiąc, chodzić chodząc, a angielskiego chcemy nauczyć się czytając o nim a nie w nim?

Miejsca

Opinie (156) 3 zablokowane

  • kolejny kołcz

    Przyszła do nas moda na kołczowanie przez ludzi bez kometencji.

    • 12 1

  • Czytam te opinie i jestem załamana... (2)

    ....faktem, że jeszcze ktoś kwestionuje nieodzownosc znajomości angielskiego w codziennym życiu.

    Ja nie znam tego języka w stopniu, który by mnie zadowalał więc mam z tego powodu swoiste poczucie bycia glupszą co z kolei jest przyczyną moich kompleksów w tym zakresie.
    Trzeba się wziąć za to i tyle a gadanie że angielski nie jest potrzebny to mierne tłumaczenie swojej nieudolnosci, lenistwa i ignorancji.

    • 10 4

    • wyrazy wspolczucia

      Ja ucze sie tego co mi jest potrzebne, a nie tego co komus sie wydaje
      P.S.
      Dzis angielski bylby mi potrzebny jeden raz, zeby przeczytac Twoj podpis. Ale dalem sobie spokoj

      • 2 0

    • mam dokładnie to samo. 50 lat, 30 lat nauki angielskiego i ciągle słabo, ale się nie poddaję!

      • 0 0

  • ale po co? (1)

    przeciez wychodzimy z Unii i innych organizacji miedzynarodowych

    • 3 3

    • Po co? Zeby nie byc debilem...

      I żeby się orientować czy przypadkiem ktos nam nie ubliza. Oczywiście jest jeszcze milion powodów ale nie bede tu o nich pisać bo skoro ktos jeszcze nie wie po co angielski to nawet jeśli przytoczę ten milion argumentów to i tak nie zalapie...

      • 2 2

  • Cebuano (1)

    A wiecie, że jest język cebuański? I niech nikt nie waży mi się wyjechać z tekstem sugerującym coś o cebuli.

    • 1 1

    • Cebuano jest jedną z odmian języka tagalskiego. Ingat ka!

      • 1 0

  • Polska dla Polaków (2)

    Języki? 2 w butach i jeden w gębie wystarczy. Jestem Polakiem cebulakiem i wystarczy mi władanie poprawną polszczyzną. Jeśli obcokrajowiec już wybrał Polskę jako kraj na wycieczkę czy pobyt na stałe niech on się martwi jak nie potrafi j. polskiego. Jak ja wyjadę ja będę się martwił.

    • 6 9

    • extremalny ale nie dzieciak tylko debilek.

      • 0 2

    • Czekaj czekaj, znam ten dialekt, niemcy, francuzi i starzy holendrzy zawsze tak mówia

      • 0 0

  • Porozumiewam się j.angielskim bardzo dobrze, umiem dobrze rozmawiać native speakerami (chociaż do perfekcjii dużo mi brakuje). (4)

    A pracy i tak nie mam. Dlatego uważam, że j.angielski to za mało i uczę się od niedawna j.niemieckiego.

    • 2 0

    • (1)

      Też mało...
      Minimum 5

      • 0 1

      • I to na już!

        Bo oferta zniknie!

        :-)

        • 0 0

    • To nie dlatego pracy nie masz.

      Polska gospodarka nadal jest na chwiejnych nogach. Pracodawcy obawiaja sie zatrudniac ludzi na bardziej przyzwoitych warunkach finansowy bo jak nastapi wstrzas to bedzie musial ich zwolnic. Fakt ze bezrobocie w Polsce nieco spadlo jeszcze nie zabezpiecza nas przed kryzysem. Nasza sila przemyslowa jest slaba w porownaniu z niemiecka. Nigdy zreszta nie byla tak mocna jak za Odra. Nie ma w Polsce takich znanych wielkich z ustalona marka przedsiebiorstw jakie maja Niemcy. Oni sa w stanie wchlonac milion emigrantow a my moze tylko 10% z tego.

      • 0 0

    • moze naucz sie czegos przydatnego

      • 1 0

  • kolejny "mądry" co założył firme i reklamuje się tutaj niby to jako expert, hahahahahhahahah, do ciebie a pewno sie nie udam po naukę

    • 5 2

  • KRIS

    Angielski powinien byc drugim językiem urzędowym w polsce, nikomu nie zaszkodzi jak się nauczy 10- ciu słow dziennie.

    • 5 2

  • "komunikacja po angielsku"

    to tramwajowa czy autobusowa?

    • 2 0

  • z moich obserwacji wynika, że zwykle ci którzy uważają, że "świetnie mówią po angielsku" (2)

    zazwyczaj.. zazwyczaj tylko im się tak wydaje.

    • 9 0

    • Racja. W Polsce nauczysz sie tylko jezyka podstawowego. (1)

      Aby poznac dokladnie obcy jezyk nalezy pomieszkac w kraju drugiego jezyka. Tam skonczyc dodatkowe kursy na uniwersytetach i brac dodatowe szkolenia jezykowe gdzie absolutnie nie stykasz sie ze swoim wlasnym. To zabiera minimum 5 lat. Nie kontaktowac sie z Polakami tylko doslownie zanurzyc sie w tamtejszej kulturze. Nie patrzcie na przyklad obecnej polskiej emigracji na zachodzie i w Ameryce. Bo to bardzo zly przyklad. Polacy w Stanach w 90% zyja we wlasnej diasporze i angielski znaja bardzo slabo. Ja nawet nie probuje kontaktowac sie z nimi bo to strata czasu. Nie maja zadnych ambicji tylko zarobic pieniadze. Wystarczy im byc czyms a nie kims.

      • 0 0

      • Wow
        Ale jestes wyjatkowy..

        • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Grabski

Przedsiębiorca, inwestor, autor wielu projektów biznesowych. Twórca Olivia Business Centre....

Najczęściej czytane