• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mewa już jest w Gdyni i czeka na banderę

VIK
29 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (68)
Okręt Mewa po nadaniu bandery dołączy do ORP Kormorana i ORP Albatrosa. Okręt Mewa po nadaniu bandery dołączy do ORP Kormorana i ORP Albatrosa.

Mewa, trzeci z serii niszczyciel min, został przekazany Marynarce Wojennej. Jednostka cumuje przy Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni i czeka na uroczystość nadania bandery. A Remontowa Shipbuilding szykuje się do budowy trzech kolejnych jednostek typu Kormoran.



Mewa jest trzecim z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Umowę na budowę pierwszego okrętu zawarto 23 września 2013 r., a budowę prototypu rozpoczęto w 2014 r. Pierwszy z niszczycieli - ORP Kormoran - wszedł do służby w listopadzie 2017 r. Służy w 13. Dywizjonie Trałowców, wchodzącym w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W listopadzie tego roku banderę otrzymał drugi z serii, czyli ORP Albatros. Jeszcze nie podano, kiedy odbędzie się uroczystość nadania bandery trzeciemu z serii, czyli Mewie.

ORP Albatros już pod biało-czerwoną banderą ORP Albatros już pod biało-czerwoną banderą

Oddanie trzech jednostek Marynarce Wojennej nie oznacza końca pracy dla konsorcjum, na którego czele stoi Remontowa Shipbuilding. Teraz szykuje się ono do budowy trzech kolejnych okrętów z tej serii. Umowę w tej sprawie podpisano w czerwcu tego roku. Okręty mają zostać dostarczone w latach 2026-2027.

Okręt typu Kormoran powstał w polskim biurze projektowym, całą serię budują i wyposażają rodzime firmy. Liderem konsorcjum, które buduje okręty, jest Remontowa Shipbuilding, a w jego skład wszedł Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz Stocznia Wojenna PGZ. Jednostka seryjna zaprojektowana została w biurze Remontowa Marine Design&Consulting z grupy Remontowa Holding.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.
VIK

Miejsca

Opinie (68) 6 zablokowanych

  • Systemy na okręcie. (1)

    Nie chcę być pesymistą ale postawię tutaj pytanie nie o sens budowy tych jednostek ale o taką prozaiczną rzecz jaką jest działanie poszczególnych systemów. Czy aby okręt nie został odebrany tylko na papierze? Czy jest zdolny do współpracy z NATO? Czy ktoś może potwierdzić, że wszystkie systemy okrętowe są sprawne w 100% i działają zgodnie z wymaganiami?

    • 5 0

    • Patrząc na sukcesy i realizacje partyjne odpowiedz brzmi

      Nie

      • 4 1

  • Bawią mnie komentarze

    Bawią mnie komentarze specjalistów pod tym artykułem. "Po co nam kolejny okręt do zwalczania min". Ja chciałbym abyście się zapoznali z jego całą specyfikacją. Jest to okręt nie tylko do " zwalczania min" ale również do monitorowania dyslokacji okrętów. Okręt ten jest przystosowany aby działał w każdych warunkach (skażenia). Ma system rakietowy grot który bardzo dobrze spisuje się obecnie na Ukrainie. Poczytajcie ludzie jego specyfikację i jakie ma zadania pełnić.

    • 4 0

  • Remontowa Marine Design&Consulting Czytaj więcej na:

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie zdobywał w znanych i cenionych przedsiębiorstwach doradczych, produkcyjnych i handlowych (m.in. Mars Inc., JP Morgan Chase, Azimutus SA, Business Group Polska). Posiada doświadczenie zawodowe w doradztwie przy dużych międzynarodowych transakcjach zakupu i sprzedaży przedsiębiorstw, jak również w mniejszych krajowych projektach. Piastując stanowiska w zarządach i radach nadzorczych szeregu spółek...

Najczęściej czytane