• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Pomorzu jest wszystko, czego potrzeba do budowy elektrowni atomowej

Robert Kiewlicz
5 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
- Z punktu widzenia Westinghouse gospodarka polska jest w całkiem niezłej kondycji. Nadal inwestowanie w Polsce jest mniej ryzykowne niż w innych krajach - twierdzi Robert Pearce, dyrektor ds. projektów międzynarodowych Westinghouse. - Z punktu widzenia Westinghouse gospodarka polska jest w całkiem niezłej kondycji. Nadal inwestowanie w Polsce jest mniej ryzykowne niż w innych krajach - twierdzi Robert Pearce, dyrektor ds. projektów międzynarodowych Westinghouse.

O elektrowni atomowej w Żarnowcu, negocjacjach z Polską Grupą Energetyczną, poszukiwaniu partnerów biznesowych na Pomorzu oraz lęku przed energia atomową rozmawiamy z Robertem Pearce'em, dyrektorem ds. projektów międzynarodowych Westinghouse, jednym z potencjalnych dostawców technologii do pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.


Czy jesteś za budową elektrowni atomowej w Polsce?


W Warszawie odbyło się spotkanie Polskiej Grupy Energetycznej z potencjalnymi dostawcami technologii do pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. PGE miało na niej przedstawić swoje oczekiwania w stosunku do partnerów biznesowych. Jak oceniacie warunki postawione przez PGE?

Robert Pearce: - Nie możemy ujawniać szczegółów rozmów jakie miały miejsce na konferencji zorganizowanej przez PGE. Proces inwestycyjny rozłożony jest na dwa lata i zakończy się w roku 2013. Wszystko odbywa się zgodnie z polskim prawem o zamówieniach publicznych. Z czego jesteśmy zadowoleni, bo proces ten jest bardzo jasny i transparentny. Sam przetarg zacznie się jednak wtedy, kiedy PGE wyda ogłoszenia o zamówieniu publicznym.

Rozmowy i spotkania z potencjalnymi dostawcami technologi trwają już od wielu miesięcy, czy coś zmieniło się jeśli chodzi o waszą ofertę?

- Nie przedstawiliśmy jeszcze PGE formalnej oferty. Nasze podejście do rynku i do samej inwestycji się jednak nie zmieniło. Chcemy zaoferować bloki AP 1000, które są w stanie wyprodukować 1,1 Mwe energii. PGE chce w sumie wybudować trzy tego typu bloki. W świetle wydarzeń w Japonii w marcu 2011 roku zalety naszego projektu są o wiele bardziej widoczne. Powodem awarii w elektrowni jądrowej w Japonii nie było jedynie trzęsienie ziemi jako takie, lecz utrata zasilania przez systemy elektrowni. Nasza konstrukcja i nasze zabezpieczenia umożliwiają pracę elektrowni bez dostaw energii z zewnętrznych źródeł zasilania przez bardzo długi czas.

To co wydarzyło się w Japonii przeraziło wielu ludzi w Europie. Czy te wydarzenia nie utrudniają wam obecnie działania na rynku?

- Musieliśmy w świetle tych wydarzeń sprawdzić ponownie nasze technologie odnośnie norm europejskich. Jednak najważniejsza w tym wszystkim jest akceptacja społeczna w stosunku do energetyki jądrowej. Trzeba przyznać, że postrzeganie energetyki jądrowej przez opinię społeczną bardzo zmieniło się na gorsze. Teraz musimy być o wiele bardziej przekonujący zarówno wobec rządu polskiego jak i wobec PGE. Z tego co wiem, zarówno rząd i PGE planują kampanię informacyjną po to aby odzyskać zaufanie społeczeństwa do energetyki jądrowej.
Westinghouse Electric Company to amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji urządzeń wykorzystujących energię nuklearną, ich bieżącej obsłudze, serwisie oraz kontroli, a także w projektowaniu siłowni jądrowych na rzecz sektora cywilnego i wojskowego. Westinghouse wyprodukowała ponad 440 komercyjnych reaktorów jądrowych o mocy ponad 368 gigawatów. Westinghouse jest także jednym z dwóch głównych dostawców siłowni nuklearnych dla okrętowych systemów napędowych amerykańskiej marynarki wojennej. W 2006 roku, Westinghouse Electric została sprzedana korporacji Toshiba za kwotę 5,4 mld dolarów.

Nadal nie mamy potwierdzenia faktu, że Żarnowiec będzie lokalizacją pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jest on na szczycie listy potencjalnych lokalizacji, jednak może się przecież okazać, ze elektrownia powstanie w zupełnie innym miejscu w Polsce. Czy ma pan jakiekolwiek przecieki dotyczące decyzji o lokalizacji elektrowni?

- Nawet my nie mamy żadnych informacji dotyczących zlokalizowania tej inwestycji. To PGE zarządza całym procesem i wiadomo jedynie, że sporządzono już krótką listę lokalizacji. Dopiero za rok będziemy znali jednak ostateczną lokalizację. Nasz projekt jest z pewnością najbardziej odpowiedni dla Żarnowca, ale sprawdzi się też w innych lokalizacja z listy.

Spotykacie się jednak z wieloma firmami, także z Pomorza. Oznacza to, że szukacie już partnerów i podwykonawców.

- Spędziliśmy ostatni tydzień na rozmowach z polskimi firmami takimi jak Polimex Mostostal, czy Energomontaż. Chcieliśmy sprawdzić z jakimi firmami z rynku najlepiej by się nam współpracowało. Kilku naszych ekspertów odwiedziło również obiekty Energomontażu w Gdyni. Są one dokładnie tym czego potrzebujemy. Firma ma odpowiednią ilość miejsca, odpowiednie wyposażenie oraz odpowiednią wiedzę i umiejętności. Także infrastruktura w Gdyni i jej okolicach jest odpowiednia, aby budować duże moduły konstrukcyjne. To są naprawdę ogromne konstrukcje ważące po tysiąc ton.

Musimy się jeszcze przyjrzeć kwestiom kontroli produkcji i jakość. Muszą być one podwyższone do standardów nuklearnych. Ze względu na to, że moduły te będą częściowo wykorzystywane w miejscach newralgicznych dla bezpieczeństwa elektrowni, jest niezmiernie ważne aby pracownicy byli odpowiednio przeszkolenie i mieli odpowiednie certyfikaty. Niektóre z tych certyfikatów muszą być odnawiane co roku, a nawet co 6 miesięcy.

W ciągu kilku miesięcy będziemy mieli też gotowe studium opłacalności. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić jaka ilość nakładów finansowych będzie musiała zostać poniesiona, aby takie moduły mogły być produkowane w Gdyni.

Ekonomiści przestrzegają, że zbliża się kolejna fala kryzysu. Czy w obecnej sytuacji gospodarczej nadal jest sens aby rozpoczynać tak dużą inwestycję jaką jest budowa elektrowni jądrowej? Czy nie łatwiej wycofać się z Europy i inwestować w Indiach lub Chinach?

- Gdyby doszło do pogłębienia kryzysu, czy też sprawy potoczyłyby się radykalnie musielibyśmy ponownie rozważyć ten projekt. Z punktu widzenia Westinghouse gospodarka polska jest w całkiem niezłej kondycji. Nadal inwestowanie w Polsce jest mniej ryzykowne niż w innych krajach. Rynki takie jak Indie czy Chiny są ogromne. W Chinach budujemy cztery reaktory, a w najbliższych latach podpiszemy umowy na budowę sześciu reaktorów w Indiach. Postrzegamy jednak Polskę jako solidnego partnera i ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna.

Miejsca

Opinie (97) 6 zablokowanych

  • A wszyćko bez te atomy... (1)

    Jolu, Jacku nacisnijcie klawsz capslock (po lewej stronie klawiatury)A sporu budować "atomówkę" czy nie budować rozstrzygnąc sie nie da....a czas ucieka. Zapotrzebowaniwe na prąd rosnie z roku na rok. Dyskusje i kłótnie trwają. może, gdy znów wprowadza 20 stopień zasilania ockniemy się. Ma to swoje dobre strony, ponieważ własnie w czasach braku pradu poczeto najwięcej dzieci :-))

    • 4 2

    • nudzisz :))))

      • 1 3

  • jak to wszystko? a gdzie złoża uranu

    mo i składowisko odpadów

    • 10 1

  • Mądry Polak po szkodzie.

    Przeraża mnie społeczeństwo, które zupełnie nie liczy się ze swoimi dziećmi, wnukami, decydujemy dla naszych dzieci, nie dla siebie, budowanie elektrowni atomowej jest głupim rozwiązaniem, nikt nie myśli co zrobić później ze skażonymi odpadami, gdzie je składować i jak transportować. Chory pomysł. Możemy bez jakiejkolwiek ingerencji korzystać z sił natury, jednak wolimy zawsze coś spieprzyć.

    • 17 5

  • A dajcie spokój tej mieścinie.... (1)

    Biedny, Żarnowiec chce żyć, Trójmiast też, jak patrze na Motławę, Wielki Młyn, mały młyn ile Energi idzie bokiem, ta woda aż prosi się o zagospodarowanie. Ile jest takich miejsc, widać to gdy trochę popada zalewa pól POLSKI. Wylała Marysie, Krysia , Kacza , Wąska i inne a wystarczy uregulować te niepokorne rzeczki. Postawić elektrownie wodne. ile nieużytków jest na wybrzeżu postawić elektrownie wiatrowe . I wszystko w zgodzie z NATURĄ. Ku chwale swoich obywateli, a nie pchać się w nieznane co z odpadami , gdzie to składować.Zatokę truć bo do chłodzenia potrzeba TONY WODY,trzeba myśleć o NASZYCH Dzieciach. Pozdrawiam

    • 8 6

    • Powielanie mitów

      Nie masz pojęcia o temacie energetyki. Elektrownią na Motławie to możesz swoje mieszkanie jedynie zasilić. Do wydajnej elektrowni wodnej potrzebny jest duży przepływ i różnica poziomów, czyli możliwość wytworzenia ciśnienia i skierowania na turbiny.I o jakim truciu zatoki piszesz? Przecież w chłodzeniu jest kilka obiegów. W wyniku chłodzenia reaktora nie dochodzi do skażenia środowiska.Kampania informacyjna jest bardzo potrzebna w celu walki z krążącymi mitami na temat energetyki.

      • 3 0

  • jedyną rozsądną alternatywą dla węgla i ropy są zródła odnawialne moi mili!!!!

    • 8 4

  • energia jadrowa na pomorzu (1)

    kompletne idioctwo co do budowy elektrowni jadrowej---inwestujmy w energie powietrzna warunki sa ku temu--nie badzmy samobujcami

    • 12 4

    • Dark

      Zbujcami

      • 1 0

  • Komuniści zrobili przynajmniej referendum na pomorzu...

    Komuniści zrobili przynajmniej referendum na pomorzu... teraz się dowiemy czy żyjemy w demokratycznym kraju czy jesteśmy jeszcze bardziej zniewoleni niż za komuny !

    • 15 3

  • Kiedy zacznie się rekrutacja?

    • 0 4

  • Powód do wyjazdu... (1)

    Jak powstanie na pomorzu elektrownia atomowa to będzie powód do tego by się stąd jak najszybciej wyprowadzić...

    • 13 5

    • Taaa.Bo potanieje prąd i będzie czyściej

      • 1 3

  • Niemcy się wycofują z atomu, Szwecja się wycofuje z atomu

    a Bantustan jak zwykle 100 lat za murzynami.

    • 13 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane