• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Navimor International wybuduje kolejną szkołę w Afryce

Robert Kiewlicz
30 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok. Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego tego kraju. W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok. Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego tego kraju.

Trójmiejska spółka Navimor International wybuduje akademię morską w Nigerii. Szacowany koszt inwestycji to ok. 100 mln euro. Navimor ma już doświadczenie w tego typu inwestycjach. Jest generalnym wykonawcą budowy Instytutu Nauk Morskich w Namibe, w Angoli.



Podczas ostatniej wizyty w Nigerii pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska polskie firmy nawiązały obiecujące kontakty biznesowe. Firma Navimor International razem z Akademią Morską w Gdyni podpisały porozumienie z Bayelsa, najbogatszym stanem Nigerii.

- Z naszym partnerem rozmawialiśmy około półtora roku i, gdyby nie ta wizyta, trwałoby to jeszcze bardzo długo - powiedział Andrzej Olpiński, dyrektor ds. rynków afrykańskich firmy Navimor International. - Na mocy porozumienia Navimor zbuduje oraz wyposaży akademię morską w Bayelsa, a Akademia Morska w Gdyni przygotuje programy edukacyjne i system szkolenia. Koszt inwestycji szacowany jest na 100 mln euro.

W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok. Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego tego kraju. Stan Bayelsa posiada największe w Nigerii zasoby ropy naftowej i gazu oraz zapewnia ok. 30 proc. całej produkcji ropy. Znaczna część relacji gospodarczych pozostaje jednak pod kontrolą państwa.

Navimor International, we współpracy z Akademią Morską w Gdyni i kilkunastoma polskimi firmami, jest także wykonawcą budowy Akademii Rybołówstwa i Nauk Morskich w Namibe, w Angoli. Inwestycja wystartowała w 2008 r. Obecnie trwa trzeci etap jej budowy. Będzie to pierwsza tego rodzaju instytucja w Angoli, a także największa w Afryce Subsaharyjskiej.

Instytut powstaje na terenie o powierzchni 60 ha. Kompleks ma składać się z sześciu budynków. Uczelnia będzie szkoliła 1,5 tys. studentów. Instytut Nauk Morskich w Namibe ma być placówką kształcenia zawodowego na poziomie wyższym m.in. w zakresie żeglugi morskiej, rybołówstwa i ratownictwa morskiego. Przewiduje się, że studentami będą nie tylko obywatele Angoli, ale również innych krajów Afryki oraz państw, w których językiem urzędowym jest portugalski.

Spółka odpowiedzialna też była wraz z Gdańską Stocznią Remontową za budowę Nigerdock - stoczni w Lagos. Główną część stoczni stanowi wielofunkcyjny dok pływający wyprodukowany przez Navimor International.

Agnieszka Ciećwierz, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych zapowiedziała, że w ramach realizowanego przez PAIiIZ programu "Go Africa" w tym roku będą zrealizowane jeszcze misje do Angoli i RPA, których celem będzie przygotowanie gruntu pod późniejsze wizyty biznesowe, tak aby firmy biorące w nich udział mogły rozmawiać już o konkretnych projektach współpracy.

Miejsca

Opinie (26) 2 zablokowane

  • Czyli Donek załatwai robotę Nigeryjczykom (1)

    kosztem polaków!!! BRAWO PO-WSKIE BARANY!!! GŁOSUJCIE NA TĄ BANDĘ W NASTĘPNYCH WYBORACH!!!

    • 3 3

    • To przecież my mamy budować,

      a nie oni, więc jeżeli coś załatwił, to dla naszych.

      • 0 2

  • Oto przykład rzeczywistego sukcesu naszego trójmiejskiego biznesu, bez krzty propagandowego zadęcia. Navimor International konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku afrykańskim. Korzenie tego sukcesu tkwią jeszcze w latach 80-tych ub. wieku, kiedy Navimor dostarczył do Nigerii i Maroka całą flotę trzynasto- i dwudziestopięciometrowych kutrów rybackich budowanych przez gdańską Stocznię Wisła. Budowa stoczni Nigerdock w Lagos ugruntowała obecność Navimoru w Nigerii. Wyrobiona marka firmy, kontakty podtrzymywane przez lata, znajomość specyfiki rynku, przynoszą w ostatnim czasie konkretne rezultaty. Teraz, gdy Afryka politycznie się stabilizuje, otwiera się na dobre wielki rynek, który potrzebuje wszystkiego: od żywności, edukacji po wielkie projekty inwestycyjne. Dla obecnych tam od lat przychodzi czas żniw. Brawo Navimor International! Tak trzymać!

    • 9 1

  • Firmy z 3city zawsze dawały radę w Afryce.

    Dobrze, że coś tam jeszcze da się zrobić.

    • 5 0

  • Panie Adamowicz

    Kto zbuduje brakujące przedszkola w Gdańsku? A jeżeli nas to przekracza to kto zaadoptuje niewykorzystywane szkolne pomieszczenia na przedszkola publiczne?
    Są też niewykorzystane pomieszczenia na stadionie miejskim, amber expo i w dziesiątkach innych miejsc należących do miasta.

    • 2 2

  • super profesore

    O tak, większość profesorów z Akademii Morskiej w Gdyni nadają się świetnie do prowadzenia dydaktyki tylko w Nigerii. Więc niech tam jadą i nie wracają nigdy. Ci pseudo profesorowie może spełnią wymagania nigeryjskie , bo niestety polskich nie spełniają Nie wiem dlaczego władze uczelni ich dalej trzymają . Powinno się ich już dawno usunąć z uczelni. Najwięcej takich grzybków jest na Wydziale Nawigacyjnym i Mechanicznym. Przynoszą oni tylko wstyd. Ich nauka stanęła 30 lat temu. Nikomu nie są potrzebni. Przewodzi im profesor Żwirek .

    • 4 0

  • Super !

    Powinniśmy się cieszyć że taki kontrakt trafił do Grupy polskich firm !
    Ale jak widać większość umie tylko narzekać ! POWODZENIA !!!!

    • 4 1

  • nareszcie

    w końcu ktoś otworzył oczy, że są jeszcze inne rynki eksportowe niż tylko niemcy i skandynawia. mam nadzieję, że im się uda wejść z polskimi dostawcami i podwykonawcami do Afryki!

    • 4 1

  • a ilu polskich marynarzy straci pracę na rzecz tanszych nigeryjczyków???

    Liczy się tylko to żeby się POkolesie Tuska z navimoru nachapali na kontrakcie. A Polacy marynarze??? Niech jadą na zmywak do Anglii!!! Chodzi o to żeby z Polski wyjechali najlepiej wszyscy. Oczywiścia jako tania siła do gównianych prac. Tusk wykonuje rozkazy!!!

    • 1 3

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą TSL. Jako przewodniczący Komisji Celnej w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki był uczestnikiem wielu projektów realizowanych przy współudziale Izby Celnej w Gdyni oraz Ministerstwa Finansów. Jest...

Najczęściej czytane