• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odwrócona hipoteka - sposób na bezpieczną starość?

erka
27 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Ustawa o tzw. odwróconej hipotece, którą przygotowuje ministerstwo finansów, daje możliwość sprzedaży mieszkań bankom w zamian za dożywotnią dodatkową rentę. Ustawa o tzw. odwróconej hipotece, którą przygotowuje ministerstwo finansów, daje możliwość sprzedaży mieszkań bankom w zamian za dożywotnią dodatkową rentę.

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do ustawy o odwróconej hipotece - dla starszych osób rozwiązanie to daje szansę na uzyskanie dodatkowych środków na życie. Nie jest jednak pozbawione wad.


Czy masz zamiar skorzystać w przyszłości z odwróconej hipoteki?


- Zasada odwróconej hipoteki (ang: reverse mortgage) jest prosta: właściciel zrzeka się praw do nieruchomości po śmierci. W zamian za to otrzymuje comiesięczną lub jednorazową wypłatę z banku lub innej instytucji finansowej - tłumaczy Marcin Krasoń, analityk Open Finance. - Pieniądze można przeznaczać na dowolny cel, a przy podpisywaniu umowy nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową - zabezpieczeniem jest nieruchomość.

Ma to być produkt przeznaczony dla osób w wieku powyżej 60 lat i posiadających: prawo własności nieruchomości, lub, prawo własności ułamkowej części nieruchomości, lub prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, lub, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Odwrócona hipoteka ma być przeznaczona nie tylko dla osób samotnych. Projekt ustawy przewiduje, że umowę podpisać będą mogli także małżonkowie będący współwłaścicielami nieruchomości w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej. Śmierć jednej z osób nie spowoduje jej rozwiązania, ani zmiany wysokości wypłacanych środków. Umowa wygasa dopiero po śmierci obu małżonków. Co ciekawe, pod ustawę mają podlegać także nieruchomości obciążone hipoteką - wówczas kredytobiorca zostanie zobowiązany do spłaty zadłużenia ze środków uzyskanych z odwróconej hipoteki.

Jak zaznacza analityk Open Finance, propozycja budzi sporo kontrowersji. Istnieją bowiem inne sposoby na uwolnienie kapitału zamrożonego w posiadanym mieszkaniu. Można je przecież sprzedać i albo kupić mniejsze (lub położone w mniej atrakcyjnej lokalizacji), albo wynająć inne mieszkanie. To jednak budzi obawy wielu osób, które odstraszy wizja przeprowadzki. W przypadku odwróconej hipoteki kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości do dnia śmierci, jest to zatem sytuacja bardziej komfortowa.

Najwięcej obaw budzi sytuacja, w której dojdzie do zgonu klienta (kredytobiorcy) w krótkim czasie po uruchomieniu umowy i dotychczas wypłacone środki w niewielkiej części pokrywają wartość nieruchomości. Projekt zabezpiecza jego spadkobierców przed przejęciem jej przez bank za bezcen. Projekt przewiduje, że prawni spadkobiercy zmarłego będą mieli pół roku na ewentualne spłacenie kredytu. Bank będzie miał obowiązek poinformowania ich o takiej możliwości za pośrednictwem ogłoszenia w prasie oraz swojej strony internetowej.

- Jeśli w założonym okresie spadkobiercy nie spłacą kredytu, nieruchomość stanie się własnością banku. Jednak dla wielu osób zgromadzenie kilkudziesięciu lub więcej tysięcy złotych w ciągu kilku miesięcy może być zbyt trudne i wtedy nieruchomość przepadnie - twierdzi Krasoń. - Na dodatek część banków wprowadzi zapewne dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu i nie wiadomo, czy taka operacja będzie zawsze opłacalna.

Ze względu na specyfikę odwróconego kredytu hipotecznego, kredytobiorcy będą zobowiązani do utrzymania nieruchomości w należytym stanie. Oprócz terminowego opłacania podatku i czynszu, trzeba będzie wykonywać należyte remonty, a także ubezpieczyć nieruchomość od zdarzeń losowych. Banki będą tu miały pole do działania, możliwe, że niektóre część z tych obowiązków przejmą na siebie - dla starszych osób byłoby to duże ułatwienie.

Odwrócona hipoteka nie jest umową, od której nie można by odstąpić. Nieruchomość, której ona dotyczy, może zostać nawet sprzedana, lecz wówczas trzeba będzie wraz z odsetkami oddać wypłacone dotąd pieniądze.
erka

Opinie (30)

  • Kto z was nie chce spadku po babci niech pierwszy rzuci (1)

    kamieniem

    • 1 0

    • Piękne!!!

      Windujemy ceny nieruchomości do absurdu, a potem:

      - zarabiamy na udzielaniu jeleniom kredytów na 40 lat
      - jak już spłaci kredyt pod koniec życia, dajemy wspaniałą opcję "odwróconej hipoteki" gdzie za ułamek ceny rynkowej odkupujemy tę nieruchomość, żeby ją mieć na oskubywanie przez całe życie kolejnego jelenia

      Bankowe perpetum mobile na wyzyskiwanie szaraczaków z kasy, po prostu szczęka opada z podziwu.

      Nie jesteś głupi i nie dasz się w to wciągnąć? Spokojnie, o tym lobby bankowo - deweloperowe tez już pomyślało. Dokładasz się z własnej kieszeni do programu "deweloper i bank na swoim".

      • 0 1

  • Piękne (1)

    Piękne!!!

    Windujemy ceny nieruchomości do absurdu, a potem:

    - zarabiamy na udzielaniu jeleniom kredytów na 40 lat
    - jak już spłaci kredyt pod koniec życia, dajemy wspaniałą opcję "odwróconej hipoteki" gdzie za ułamek ceny rynkowej odkupujemy tę nieruchomość, żeby ją mieć na oskubywanie przez całe życie kolejnego jelenia

    Bankowe perpetum mobile na wyzyskiwanie szaraczaków z kasy, po prostu szczęka opada z podziwu.

    Nie jesteś głupi i nie dasz się w to wciągnąć? Spokojnie, o tym lobby bankowo - deweloperowe tez już pomyślało. Dokładasz się z własnej kieszeni do programu "deweloper i bank na swoim".

    • 5 1

    • dodaj jeszcze do tego 30pln emerytury z OFE, które zmusi każdego, by oddał mieszkanie bankowi
      pięknie nas urządzaja rządzący - będziemy zdychać na ulicy

      • 1 0

  • i dobrze

    jak bank przejmie takie mieszkanie po śmierci dotychczasowego właściciela za bezcen, to i po niższej cenie wystawi na rynek, a i tak na tym zarobi. starszy człowiek będzie miał pieniążek na leki, a my, młodzi, dostęp do tańszych mieszkań. a to oznacza spadek cen innych mieszkań. hurra!

    • 2 5

  • poczytajcie Michalkiewicza....

    warto przeczytać artykuł Michalkiewicza na ten temat; kto za tym stoi? mądzrejsi i starsi nasi"bracia"... i sąsiedzi...

    • 2 0

  • hym

    wg. mnie to jest ok.Banki takze nie moga nam dawac kaski za nic....układ jest zdrowy.Jezli moje wnuki i dzieci beda sie mna zajmowac na starosc to czemu nie mam im oddac mojego mieszkania po smierci...ale jezeli beda miieli ,,wywalone,,...czemu nie ?pare zet do emerytury sie przyda......mysle ze to super sprawa dla samotnych staruszków

    • 2 0

  • Alternatywna konstrukcja ustawy

    Na podstawie umowy której gwarancję stanowi mieszkanie, bank dożywotnio wypła-
    ca właścicielom stosowne raty miesięczne.
    Po śmierci właścicieli bank lub specjalna firma dokonuje sprzedaży mieszkania i uzys-
    kaną za nie kwotę rozlicza pomiędzy bank i ewentualnych spadkobierców.
    Do sumy wypłaconych za życia rat miesięcznych bank dolicza swój stosowny zysk
    oraz wszystkie uzasadnione koszty. Pozostała nadwyżka stanowi masę spadkową.
    Takie rozwiązania stosowane są na Zachodzie. Pozdrawiam

    • 2 0

  • My rolowac cymbalow i bardzo sie cieszyc z glupkow! My robic ich w balona!

    To nasz pomysl, chwycilo u naiwniakow z korzyscia dla nas!

    • 1 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA jako dyrektor handlowy. Aktualnie odpowiedzialny za rozwój sprzedaży usług oraz poszerzanie oferty usługowej jako Dyrektor Sprzedaży i Marketingu.Doktor Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Magister Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.Od 2000 roku związany z branżą usługową, głównie z usługami technicznymi, inżynierskimi oraz Facility Management. Od 2004 roku...

Najczęściej czytane