• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Olechnowicz: Lotos nie potrzebuje dobrego wujka

Robert Kiewlicz
29 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, twierdzi, że jedną z najważniejszych kwestii prywatyzacji Lotosu powinno być zachowanie jego siedziby w Gdańsku. Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, twierdzi, że jedną z najważniejszych kwestii prywatyzacji Lotosu powinno być zachowanie jego siedziby w Gdańsku.

Debata na temat prywatyzacji jednej z największych spółek paliwowych w kraju od kilku miesięcy rozpala nie tylko polityków i biznesmenów, ale także zwykłych mieszkańców Pomorza. O przyszłości Grupy Lotos, prywatyzacji i wymarzonym inwestorze strategicznym rozmawiamy z prezesem zarządu Grupy Lotos, Pawłem Olechnowiczem.



Dużymi krokami zbliża się od dawna zapowiadana prywatyzacja Grupy Lotos. Akcjami spółki zainteresowany jest kapitał amerykański, rosyjski, a nawet chiński. Czym będzie kierował się Skarb Państwa wybierając inwestora dla Lotosu?

Paweł Olechnowicz: O przebiegu i wynikach prywatyzacji zadecyduje zapewne liczba i jakość ofert. Lotos jest położony strategicznie, z dostępem do morza, w miejscu z rozwiniętą infrastrukturą i logistyką morską. Jest bardzo istotnym aktywem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa. Można Lotos sprzedać w całości, jednak trzeba mieć zagwarantowane funkcjonowanie sieci przesyłowej, bazę magazynową i dostęp do terminali w portach. Skarb Państwa nie tak dawno zadecydował o odkupieniu akcji Naftoportu od Lotosu i Orlenu, tak aby aktywa strategiczne, które powinny być w rękach państwa, w nich pozostały.

Trzeba myśleć nie tylko o sprawach bezpieczeństwa, ale także o sprawach społecznych i o tym, czy siedziba Lotosu pozostanie w Gdańsku. Jesteśmy nie tylko strategiczną firmą dla Polski, ale przede wszystkim strategiczną firmą dla Pomorza. Nie ulega wszelkiej wątpliwości, że Lotos ma ogromny udział w jakości funkcjonowania i rozwoju gospodarki nie tylko Gdańska, ale też regionu. Przy tych obrotach, które obecnie ma Lotos i przy perspektywie jeszcze większych obrotów ma to bardzo duże znacznie.

Wystarczy dokonać analizy tego, jak inne firmy, funkcjonujące na lokalnym rynku, skorzystały i nadal korzystają na ogromnej inwestycji, jaką jest Program 10+. Jeśli po prywatyzacji nie będzie dalszych inwestycji w Lotos, wiele firm z naszego regionu straci możliwość rozwoju. Zakładam, że w procesie prywatyzacji zostaną wzięte pod uwagę interesy spółki, regionu i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Czyli każdy inwestor, który zapewni rozwój bez względu na pochodzenie kapitału, jest inwestorem dobrym dla Lotosu?

- Jesteśmy poważnym aktywem Skarbu Państwa, firmą traktowaną bardzo poważnie w układzie międzynarodowym. Nie potrzebujemy kogoś, kto nas tylko dokapitalizuje, obniżając wartość zadłużenia. Mamy dobrą pozycję finansową i nie ma powodów, abyśmy się martwili, że trzeba natychmiast "dosypać" pieniędzy, bo bilans jest w niebezpieczeństwie. Jesteśmy obecnie na poziomie lepszym niż zakładaliśmy w biznesplanie. Kończymy nasze inwestycje. Na początku przyszłego roku urządzania do hydrokrakingu oraz instalacja ROSE zostaną włączone w normalny ciąg produkcyjny. Program 10+ jest faktem i rafineria o potencjale 10 mln ton przerobu ropy naftowej rocznie także jest faktem. Będziemy mieli najlepsze produkty na rynku i przy odpowiednim działaniu naszych służb handlowych nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą całości naszej produkcji na rynku. Nie ma potrzeby, abyśmy mieli szybko dobrego wujka, który nam pomoże w problemach finansowych. Dobry wujek, jeśli się pojawi, będzie pomocą w rozwoju upstreamowym [chodzi o sektor wydobywczy - przyp. red.], a do tego potrzeba miliardów. Lotos miał 6 mld zł przychodów w 2002 roku. W 2011 r., przy takim przerobie ropy i obecnie istniejących stawkach, będzie to pięć razy więcej. Nasz stopień zadłużenia będzie spadać i będziemy mieli coraz lepszą płynność finansową.

Czy obecnie jest dobry okres poszukiwania inwestora dla Lotosu i sprzedaży jego akcji?

- Sprzedaż realizuje właściciel i ma pełne prawo to uczynić. Ważne jest pytanie, co chce osiągnąć poprzez sprzedaż akcji. Jeśli chodzi tylko o wpływy do budżetu, to ze sprzedaży akcji będą one jednorazowe. Trzeba więc zadbać o efekt długoterminowy, aby wpływy do budżetu państwa były coraz większe przy nowym właścicielu. Wiele zależy od tego, kiedy transakcja zostanie sfinalizowana i jak wtedy będzie wyglądał rynek. Sytuacja stale się poprawia i mogę spokojnie patrzeć na rok 2011.

W Porcie Północnym powstaje baza PERN. Głównym partnerem PERN-u jest firma Oiltanking, największa niezależna firma, świadcząca usługi magazynowe i przeładunkowe dla branży naftowej, paliwowej. Czy zlokalizowanie tej bazy na Pomorzu nie zaszkodzi Lotosowi i nie zmniejszy jego wartości i możliwości rozwojowych?

- Wszystko zależy od tego, jaka będzie to baza. Jeśli będzie to baza surowcowa ropy naftowej, to nie mamy żadnych oporów przed tą inwestycją. Jeśli będzie to baza paliwowa, to pytanie, w jaki sposób ktoś chce realizować proces wprowadzania na polski rynek produktów. Gdyby był to olej napędowy, którego w tym samym czasie będziemy produkować więcej z naszych instalacji i razem z dodatkową produkcją Orlenu będzie to tyle, ile brakuje obecnie na polskim rynku, to możemy mieć problem. Nasuwa się pytanie, czy na początku bilansowania rynku nie powinniśmy mieć odpowiedniego komfortu.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12
  • Naftoport Gdańsk, kpt. Witolda Poinca 1

Opinie (115) ponad 10 zablokowanych

  • WLASNIE NAJBARDZIEJ OBAWIALEM SIE TEGO W RZADACH PO (1)

    CZYLI SPRZEDAZY LOTOSU I ENERGI I JESZCZE TEGO CO POZOSTALO I CO PRODUKUJE GIGANTYZNE WPLYWY DO BUDZETU

    NAWET LICZAC STRATY NA TYM ZE PANUJE W TYCH SPOLKACH NEPOTYZM I KIEROWNICTWO ORAZ ZARZAD ZARABIA STANOWCZO ZA DUZO TO I TAK TE ZYSKI Z TEGO CO JEST TO W REKACH PANSTWOWYCH SA DZIESIATKI SETEK RAZY WIEKSZE NIZ BY O MIALO ZOSTAC PRYWATNE BO W REKRUTACJI SIE NIC NIE ZMIENI A STRACI NA TYM PANSTWO, REGION I ZWYKLI LUDZIE BO POJAWIA SIE REDUKCJE ZATRUDNANIA WIEC POJAWI SIE PROBOEM KUROWNIOWEK I WZROSTU % STOPY BEZROBOCIA

    • 8 2

    • Prywatyzacja - puste hasło

      i zysk jednorazowy. Ratowanie budżetu na siłę.
      Jedno krótkie pytanie ------
      -------- Po sprywatyzowaniu wszystkiego, co się da - jak będzie tworzony budżet????

      • 0 0

  • Głosujcie na PO

    sprywatyzują wam buty i przedpokój! Władza ma "nowy/stary" pomysł na załatanie dziury budżetowej: PRYWATYZACJA!!!

    • 5 1

  • Olechnowicz spadaj (1)

    Twoja megalomania doprowadzila do upadku LOTOSU
    TERAZ kULCZYKI I INNE HIENY BEDA SPRZEDAWAC RUSKIM
    Trzymasz sie tutaj dzieki lizaniu TYŁKA PO, SLD I klice towarzyskopartjnej Gdanska!!

    • 8 6

    • Pieniacz

      • 0 0

  • olechnowicz-pasożyt

    Mówi o pomysłach ,które ukradł swoim pracownikom przed ich wykopaniem z pracy

    • 5 4

  • Sponsoring

    Niech Olechnowicz powie jakie stowarzyszenia Borusewicza na Bialorusi SPONSORUJE LOTOS

    • 6 1

  • SUPER PREZES (1)

    Tylko żadnej konkurencji pod jego nosem ,bo to dopiero obnaży jego talent. Po drugie po co nam tanie paliwo.

    • 4 1

    • KONKURENCJA JEST WYRŻNIETA

      Dzięki chodzeniu poprośbie i do SLD i do PO

      • 2 0

  • Jaka bedzie rola nowego inwestora/?

    Czy budzet w perspektywie ilus tam lat na tym zyska czy zyska tylko doraznie przy sprzedanniu /?Co z funduszami ,ktore firma ta powinna rok rocznie wyplacac na onkologie w tym regionie?...panstwowe czyli czyje wlasciwie...obywateli ,ktorzy zyja w tym miejscu i odczuwaja skutki przerobu rafinerii czy tez zadzacej aktualnie partii przy korycie?Dopoki nas truja ludzie to niemaja prawa tego sprzedac obcemu,ktory zyski schowa do kieszeni a mieszkanca pokze fige...Narodowi zafunduje sie jakis nowy temat zastepczy w telewizorni .

    • 5 0

  • POLSKA TONIE W DLUGACH - PANSTWO W LIKWIDACJI (2)

    WSZYSTKO CO POLSKIE MA BYC SPRZEDANE ZA GROSZE I SZYBKO ZLIKWIDOWANE - POLSKA TONIE W DLUGACH - PANSTWO W LIKWIDACJI

    • 6 2

    • dla polakow nadchodza niewolnicze i parobcze czasy

      przemysl i produkcja w likwidacji . placy do niewoli lub w parobki

      • 1 1

    • Trzeba

      sprzedac Ruskom i koniec dyskusji , to decyzja Tuskowej mafii !!

      • 0 1

  • Rozkradną , popsują , rozpieprzą wszystko do konca. na 100%

    Hieny.

    "biznesmeni"...

    • 4 1

  • Prezes p.Dyrka

    To był prawdziwy prezes ,i to on zapoczątkował rozkwit rafinerii ,dzięki Solidarności do firmy przybył p. prezes , Żurawik , który chciał sprzedać za wszelką cenę (jak najniższą)rafinerię ,po nim znaleziono wybawcę (patrz cena dolara za baryłkę ropy) w tym czasie prezesem został p. Olechnowicz przez wszystkich uznany menadżeren roku , wybawicielem rafinerii , wielkim sponsorem ,,Gdańska''. Wielki biurowiec , zatrudnieni specjaliści z Elbląga , każda komórka w firmie -

    • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą TSL. Jako przewodniczący Komisji Celnej w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki był uczestnikiem wielu projektów realizowanych przy współudziale Izby Celnej w Gdyni oraz Ministerstwa Finansów. Jest...

Najczęściej czytane