• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Orlen przejmuje Lotos. List intencyjny ze Skarbem Państwa

Robert Kiewlicz
27 lutego 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Opinie (496)
PKN Orlen ma zamiar przejąć od Skarbu Państwa 53 proc. udziałów w kapitale Grupy Lotos. PKN Orlen ma zamiar przejąć od Skarbu Państwa 53 proc. udziałów w kapitale Grupy Lotos.

Podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos. Ma to nastąpić poprzez nabycie przez Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Proces przejęcia ma potrwać około roku. Pracownicy spółki i związki zawodowe są zaskoczeni takim działaniem. Zarząd Grupy Lotos nie komentuje oficjalnie decyzji PKN Orlen.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

Czy jesteś za połączeniem Orlenu i Lotosu?


Zarząd Polskiego Koncernu Naftowego poinformował we wtorek, że podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką i Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Podpisując list intencyjny obie strony zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji nabycia przez Orlen akcji Grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa.

Rok na przejęcie Lotosu przez Orlen- Ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos potrwa około roku - informuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane.
Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji.

Zgodnie z założeniami stron listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos.

- Podpisanie listu intencyjnego to przejście od trwającej wiele lat fazy planów i pomysłów do realizacji - twierdzi prezes Orlenu.
- Nie obawiam się zagrożenia dla konkurencji na rynku, nie wpłynie to na odbiorców detalicznych - powiedział, pytany przez PAP, minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Cieszę się, że proces konsolidacji branży petrochemiczno-paliwowej wszedł w bardzo konkretną fazę.
Orlen zaznacza jednocześnie, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji.

Pracownicy Lotosu zaskoczeni decyzjąTakim obrotem sprawy zaskoczeni są sami pracownicy Lotosu. Choć zapowiedzi połączenia obydwu koncernów było w ostatnim czasie wiele to jednak nic nie zapowiadało, że stanie się to tak nagle.

- Nic nie wiedzieliśmy na ten temat. Spadło to na nas jak "grom z jasnego nieba". Musimy porozumieć się jak najszybciej z kolegami z innych organizacji i zastanowić się jakie kroki podejmiemy - mówi Andrzej Trzciński, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos.
Jak twierdzą związkowcy Lotos jest w obecnej chwili w bardzo ważnym okresie realizacji miliardowej inwestycji, jaką jest projekt EFRA.

- Spółka posiadała też plany związane z realizacją kolejnych projektów rozwojowych m.in. z możliwością wykorzystania środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych i obecnie w naszej ocenie jest to niszczone. Kilkanaście miesięcy funkcjonowania obecnego Zarządu Grupy Lotos odbieramy jako okres zaniechań w podejmowaniu koniecznych decyzji. Niezmiennie gwarantem dla utrzymania warunków i źródeł finansowania projektów oraz warunkiem podstawowym dla komfortu każdego pracownika włączonego w ich obecną bądź przyszłą realizację jest stabilność i kompetencja kadry, która systematycznie jest zastępowana innymi osobami bez dostatecznego doświadczenia. Z zwielokrotnionym podobnym procesem należy liczyć się przy przejęciu firmy przez Orlen - czytamy w oświadczeniu ZZ Inżynierów i Techników Grupy Lotos.
Związkowcy zaznaczają, że dotychczasowe próby przejęcia Lotosu nigdy nie wiązały się z przedstawieniem planów rozwojowych oraz efektów synergii i skutków takich decyzji, ale za to częste były działania mające na celu opóźnianie decyzji formalnych związanych z wcześniejszymi programami rozwojowymi firmy w latach 1997-1999 oraz 2006-2011.

- Tylko dzięki determinacji i kompetencji ówczesnego kierownictwa jesteśmy tak nowoczesną firmą i dlatego wyrażamy obawę o skutki zapowiadanych decyzji tj. na gwarancje zatrudnienia pracowników oraz dochody samorządów Pomorza, co przenosić się będzie na warunki życia zatrudnionych - twierdzą związkowcy z Lotosu.

Lokalne PiS uspokaja, PO protestuje- To są jedynie zmiany na poziomie właścicielskim. Nie oznaczają one, według mnie, żadnych negatywnych stuków dla Trójmiasta, czy Pomorza. Zakład nie straci na znaczeniu, a region na pewno nie straci podatków - mówi portalowi Trojmiasto.pl Janusz Śniadek, poseł PiS i przewodniczący partii na Pomorzu.
Jak twierdzi Śniadek, takie działanie może jednak wykorzystać Platforma Obywatelska.

- PO, jako niezdolna do żadnego pozytywnego działania, może wykorzystać ten fakt do politycznej gry - dodaje Śniadek.
Dzień przed ogłoszeniem decyzji PKN Orlen pomorska Platforma Obywatelska przyjęła specjalną uchwałę w sprawie ewentualnego połączenia dwóch największych w Polsce koncernów paliwowych - Orlenu i Lotosu. PO che obrony Grupy Lotos przed połączeniem z PKN Orlen i wspólnych, ponadpartyjnych działań wszystkich parlamentarzystów z Pomorza w tej sprawie.

W związku z podpisaniem listu intencyjnego w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen radni klubu PO w porozumieniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Grupa Lotos jest pod pełną kontrolą Skarbu Państwa. Ma on w niej ponad 53 proc. udziałów. W Orlenie Skarb Państwa ma niecałe 30 proc.

Był Kulczyk, Rosjanie i Anglicy

Koncepcja przejęcia Lotosu przez Orlen - czy też fuzji - nie jest nowa. Debata na różnych szczeblach, czasem na etapie gotowej koncepcji, czasem tylko na podstawie plotki, toczy się od 2002 roku. Wtedy to, jeszcze za rządów SLD i Leszka Millera, państwowa spółka Nafta Polska, zajmująca się prywatyzacją sektora paliwowego, wybrała na nabywcę Rafinerii Gdańskiej konsorcjum, w skład którego wchodził brytyjski Rotch Energy i rosyjski Łukoil. Ostatecznie okazało się, że Nafta Polska przygotowała też program prywatyzacji sektora paliwowego dopuszczający połączenie rafinerii płockiej i gdańskiej. Podobno za takim rozwiązaniem lobbował Jan Kulczyk, który chciał podporządkować Rafinerię Gdańską Orlenowi, którego był wówczas udziałowcem.

Blisko realizacji tego planu było ponownie przed 2005 rokiem. Grupie Lotos udało się jednak obronić swoją samodzielność dzięki debiutowi na giełdzie. W 2007 roku ówczesny premier Jarosław Kaczyński stwierdził, że w kilka miesięcy może dojść do połączenia dwóch polskich spółek paliwowych PKN Orlen i Grupy Lotos. Dodał też, że wiodącą spółką może być Grupa Lotos.

Pomysł na łączenie Grupy Lotos z Orlenem i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem pojawił się ponownie w 2010 roku, kiedy jeszcze aktywnie poszukiwano inwestora dla gdańskiego koncernu, miał być to plan awaryjny ministra skarbu Aleksandra Grada, w wypadku gdyby prywatyzacja nie doszła do skutku.

Pomysł na łączenie koncernów w jeden duży podmiot odkurzono w 2012 roku. Wtedy to ówczesny minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, stwierdził, że Grupie Lotos potrzebny jest inwestor strategiczny, a ponieważ za granicą chętnych nie widać, trzeba ich szukać w kraju. Dodał też, że nie należy wykluczać powrotu do pomysłu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen.

O tym, że warto rozważyć połączenie PKN Orlen i Lotos powiedział na początku 2017 roku Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów i likwidator resortu Skarbu Państwa. Wypowiedź ta wywołała szeroką dyskusję w ogólnopolskich mediach. Sprawę starał się zbagatelizować minister energii, Krzysztof Tchórzewski, twierdząc, że "różne osoby wyrażają swoje opinie, ale w ramach rządu nie podjęliśmy żadnych działań".

Miejsca

Opinie (496) ponad 10 zablokowanych

 • (27)

  Co by tu jeszcze spiep*yć ...

  • 514 66

  • Tak pisiory chcą zniszczyć Gdańsk! (13)

   • 59 11

   • Nareszcie (2)

    Świński kwik bezcenny

    • 19 61

    • Bravo towarzyszu! (1)

     Jesteś pierwszy! Będzie premia.
     Proszę pamiętać : bijemy w dyrektorów, prezesów, stołki i układ. Warto też przypominać Amber golda, osmiornrniczki, tuska, zegarek nowaka i mieszkania budynia. Tym co piszą o straconych wpływach z podatków odpowiadać że są durniami nie Polakami i po kradło i że są z koryta.

     • 46 7

     • Je**ć KC PiS

      • 37 7

   • Ojej stu prezesów kolegów Kaczki Brukselskiej straci pracę? (5)

    • 13 44

    • Bravo towarzyszu! (3)

     Zgodnie z zaleceniem

     • 23 4

     • Twoje TVN jest od 2016 roku rosyjskie (2)

      • 2 5

      • mam w du..ie tvn tak samo jak twoją reżimówkę

       zamiast tv wolę myśleć

       • 7 0

      • Rosyjskie TVN

       Zamiast wierzyć, co guru podaje, można samemu sprawdzić...

       Discovery Communications

       • 1 0

    • Już samo pisiorstwo jest tam na stołkach. Na tych co lepszych już 3 zmiana od koryta

     • 35 0

   • Fuzją tych dwóch potęg zajmie się prezes Obajtek, poprzednio wójt Pcimia (3)

    • 55 2

    • (2)

     Ten z zarzutami za korupcję co dopiero studia skończył

     • 31 0

     • Racja. Przecież on ma co najwyżej kompetencje i ptedyspozycje, (1)

      żeby zostać prezydentem Gdańska.

      • 2 11

      • Chyba śnisz pisiorze parchaty

       • 6 1

  • Powrot do komuny i centralnej gospodarki,jak widac jest w nich gleboko zakorzeniona..

   • 47 6

  • Ha ha ha! Bardzo dobrze! Im gorzej w Gdańsku tym lepiej dla Polski. (9)

   Wy tam na wybżeżu nawet prawdziwymi Polakami nie jesteście! Macie swoich tuskuw i walensów to teraz do nich płaczcie! Od was idzie wszystko co najgorsze! Największy prezes w historji Polskiej wkońcu robi sprawiedliwość. To wy rozwaliliście majontek narodowy i nam uczciwym Polakom zafundowaliście nendze. Teraz płaczcie i płaccie bo teraz będzie wszysko dla Polskiego ludu. Jak Polski lud pszejmie sondy to was jeszcze osondzimy z tego co macie w chałupach i dowiemy się skond nakradliście i unarodowimy to! Gdyby jeszcze pan kaczyński przywrucił kare śmierci. ... Pradziwy Polski patryjota pamienta z historji co się robiło z folsdojczami i sprzedawczykami.

   • 16 58

   • Niech zacznie od siebie!!!!!!!

    • 17 1

   • Odp (3)

    Jakiś ty mądry jesteś najpierw niech się wezmą za rydzyka to kasy starczy dla całego ludu masz problem z wybrzeżem bo pewnie jesteś wieszMenem co nawet nie wie co to plaża i relaz i w gumolcach pomyka

    • 21 4

    • Kwi kwi (2)

     Od Ojca Tadeusza Rydzyka ty się odtuskuj! To najuczciwszy Polak z całej Polski i najwienkszy patryjota. Powtarzasz głupio tefałenowe plotki że jego mały słotki.

     • 7 27

     • Dokładnie. Nie ma innego najuczciwszego człowieka w Polsce jak ojciec Rydzyk, tylko on dostaje Maybachy od bezdomnych. (1)

      • 31 3

      • Ludzie jego dobroć widzom to doceniajom

       A po was peowskie gdańszczaki smród zostanie i nawet poes nie zapłacze.

       • 0 18

   • von s......lu bez szkoły !!! (3)

    spadaj do swojej wiochy pis dzielcu

    • 20 3

    • Odp do pisowca (2)

     Jak tak masz dobrze za pis to podam Ci nr konta i się podziel mądrało .pewnie z wiochy jesteś to nie masz potrzeby godnie żyć to ci ciepłe słowa rządzących wystarcza a co do rydzyka to can't złodziej bo ludzie mu dają i nawet nie wiedzą że zostają wybzykani bez masla

     • 7 2

     • Chyba zdurniałeś peowcu! (1)

      Już za samo to że gardzisz innymi że nie są z Gdańska potwierdza, że powinniście tam wszyscy z głodu pozdychać . Jedźcie sobie do waszej mateczki makreli.

      • 2 9

      • A teraz szybko do komunii świętej

       • 6 0

  • Będziemy walczyć o wolne niedziele - mówi Marek Lewandowski z Solidarności

   • 5 2

  • A ORLEN TO KASE MA ŻEBY NABYĆ?

   Z tego co w radio mówili, Skarb Państwa ma przekazać swoje udziały Orlenowi za free. Więc ja się pytam, jak to przekazać? Orlen to prywatna firma, a Skarb Państwa ma tam tylko większość udziałów, tak samo jak w Lotosie. Czy ten pisowski odmóżdżony motłoch przy korycie rozumie, że "przekazując" akcje lotosu orlenowi, ubogaca nie tylko orlen, ale również jakieś 20-30% właścicieli akcji freefloat? Jakim prawem pisowski motłoch chce rozdawać Państwowe przywatnym inwestorom? Czy to jest w zgodzie z prawem takie grube dokapitalizowywanie państwowej spółki? Jak to wygląda podatkowo? Co na to uokik?
   ZARZĄDZANIE PRZEZ ZAWŁASZCZANIE. UMIECIE TYLKO GARNĄĆ DO WŁASNEGO KORYTA PISOWSCY NIEUDACZNICY.

   • 6 1

 • (14)

  I to jest skandal !!!!!

  • 382 55

  • (3)

   Skandal to jest że pracownicy nie siedzą właśnie w autokarach w drodze do Warszawy.

   • 59 7

   • co oni wyprawiają :(

    • 17 2

   • (1)

    jacy pracownicy ja pracuje na instalacji i nie mam zamiaru chodzić za dyrektorków to ich zwolnią

    • 9 16

    • Prace straci tysiące ludzi zatrudnionych w firmach współpracujących z lotosem. Płock przysla swoich specjalistów z centrali A ci z Gdańska poleca na bruk

     • 28 2

  • (5)

   rzut oka na komentarze i rozkład plusów/minusów tutaj i pod drugim artykułem o przejęciu Lotosu pokazuje aktywność pisowskich trolli kierowanych spoza Trójmiasta

   • 33 4

   • Jeszcze się nie połapali. KC PiS za chwile przyśle na ten artykuł całą masę trolli (4)

    • 25 5

    • Dureń jesteś (3)

     My sami wiemy co mamy pisać. Jeszcze nie zdążyliśmy się skrzyknąć. Za parę chwil zdziwiony będziesz jak sprawnie działamy!

     • 3 23

     • (2)

      Szyszko ile masz hektarów ziemi? Jak tam stodoła stoi? siano nie przemaka?

      • 18 2

      • nic nie przemaka (1)

       a drewno się suszy.

       • 9 0

       • co wyciąłem to moje szkoda że odwołali poszalało by się harwestwrami lubiłem patrzeć jakie te drzewa były wydygane ale nie mogły uciekać bo takie som i miałem ubaw

        • 6 1

  • Myślałem, że już pozbyliśmy się tego wójta Pcimia z Trójmiasta, ale nie (3)

   wyjechać wyjechał, ale coś sobie postanowił stąd zabrać.

   • 25 1

   • Tego goscia z zarzutami za korupcje co to dopiero studia skończył? (2)

    • 19 1

    • Jakie zarzuty? Na 100% czysty (1)

     masz wątpliwości?

     • 9 4

     • W razie czego Adrian ułaskawi

      • 14 0

 • (36)

  Znowu PiS okrada nasz region.

  • 457 70

  • (19)

   A kto ci ukradł stocznie . Wtedy nie biadoliłeś że zniszczono te zakłady pracy . Zniszczono , sprzedano za bezcen . Czy wtedy biadoliłeś jak twój idol Tusek niszczył region?
   A to nie jest ani sprzedaż ani niszczenie tylko wzmacnianie polskiego przemysłu.

   • 26 87

   • To jak PiS robi to samo co Po

    To po co ich wybrałeś?

    • 50 5

   • (5)

    Jaeorski zniszczyl dtocznie mlotku. A rydzyk dodatkowo okradł do nie oddalają że zbiórki na ratowanie stoczni

    • 68 5

    • (4)

     Kochane gimbazowicze! Stocznię wykończyły kontrakty zawarte za czasów rządów postkomuny (SLD, czy jak ich tam wtedy zwano). Po 1989 r. pozostały nam "długi" w wymianie z byłym ZSRR obliczone w rublach transferowych. Żeby je spłacić, zobowiązaliśmy się wyprodukować ileśtam statków za gratis. Ponieważ dostawcy stali i innych komponentów byli już podmiotami rynkowymi, a nie poddanymi partii, toteż zażądali zapłaty. A SG nie miała z czego płacić, bo nawet nowe kontrakty z Rosją zostały ustalone po sztywnym kursie (a wtedy kurs dolara rósł i rósł...). Nie było też politycznej woli ratowania TEJ Stoczni. Remontowa kilka lat później zyskała wsparcie Państwa, gdy nieroztropnie zabawiła się w opcje, czy inne gry finansowe, a SG - nie. Pamiętam tamte czasy i rozgrabianie terenów postoczniowych przez spółki opanowane przez ludzi związanych z wielką polityką. Zresztą trwa to do dziś, tylko nazwę Synergia zastąpiono innymi...

     • 17 12

     • (2)

      Jaworski pierwsze co zrobił jak został prezesem to podniósł sobie pensje o 20 000

      • 32 4

      • Straszydło dała sobie nagrodę 65tys

       A tak bardzo kuły ich ośmiorniczki w oczy XD

       • 20 3

      • i przelał dużą kase na Fundacje swojej żony

       • 9 1

     • Nie oszukuj pisiorze!

      Pamiętam jaworskiego i zbiórkę rydzyka

      • 29 7

   • to nie na temat pieniaczu

    • 5 12

   • Rydzyk zawinął kasę (3)

    • 32 4

    • (2)

     Dlaczego nie poszedł za to siedzieć? Ktokolwiek widział jakieś rozliczenie z cegiełek?

     • 23 1

     • Pisiorska ręka myje rękę rydzyka (1)

      Jedna mafia

      • 27 4

      • W końcu kto podskoczy Ojcu Chrzestnemu z Torunia

       • 8 0

   • Bierz pisiorom

    Berecie

    • 2 3

   • Jak Tusk przyszedł, stoczni już dawno nie było. (1)

    Nawet po pieniądzach, które zebrał na nią rydzyk już dawno ślad nie został.
    O czym bredzisz?

    • 34 4

    • Bredzi tak jak mu każą w centrali KC PiS

     • 26 4

   • jest różnica między przedsiębiorstwem upadającym

    a dużym, świetnie prosperującym...

    • 7 0

   • PO to dopiero puscilo majatek w inne lapy. A wy sie tu oburzacie lotosem i orlenem. Smieszne .

    • 3 15

   • Ale to Kaczyński oddał stocznie Gdańska ukraincom za darmo wiec nie pisz głupot jak nie wiesz

    • 9 1

   • Stocznie upadły bo były rozkradane przez stoczniowców + związki zawodowe, które blokowały wszystkie sensowne i potrzebne zmiany. Więc to trochę ci się nie udało.

    • 11 1

  • (7)

   Ukradli gazoport, wstrzymałi budowę A1 na pomorzu a teraz zabierają podatek od siedziby plus utratę wielu dobrze płatnych miejsc pracy (przeniosą do Płocka)w najpoteżniejszej firmie w regionie

   • 56 4

   • (1)

    W sumie to towarzysz Adamowicz będzie miał teraz okazję pokazać swoją sprawność zarządzania. Czy Słupsk, czy Gdynia, czy w zasadzie cała reszta regionu doskonale zna poprzednie kadencje, kiedy wszystko szło do Gdańska kosztem regionu. Teraz przynajmniej jest fair play. Następna Energa.

    • 3 19

    • Bujaj się pisowski bandyto

     • 10 5

   • (4)

    Miejsca pracy zostaną, bo przecież nie rozmontują rafinerii i nie przeniosą do Płocka. Gorzej z CIT-em.

    • 2 12

    • (3)

     Najlepiej płatne miejsca pracy zostaną w Płocku w Gdańsku zlikwidują bo nie będą powielać

     • 8 1

     • (1)

      Czyli Gdańsk straci nie tylko CIT ale i PIT. Do tego jeszcze są setki firm współpracujących z Lotosem. Oni niestety najbardziej dostaną po d***ie. Tysiace ludzi poleci na bruk. Będzie mniej inwestycji, mniej remontów, więcej bezrobotnych, mniej na pomoc socjalną, mniej na wsparcie kultury i sportu itd

      • 10 3

      • Setki firm współpracujących nadal będzie wpółpracować :-)

       Przecież nikt rafinerii nie przeniesie do Płocka, moi mili.
       PiS nic nie rozkrada. Natomiast widać ze PO -wcy nie myślą samodzielnie.

       • 1 3

     • PO-wcu przecież napisali: nie przeniosą rafinerii do Płocka

      Zniknie tylko kilku prezesów....

      • 1 2

  • W Gdańsku tylko prawicowy beton z falowców może głosować na PIS. (1)

   Wybory samorządowe z złodziejami z PIS wygra nie tylko Adamowicz ale też Jarosław Wałęsa.

   • 20 3

   • z naszego falowca nie głosują

    • 4 1

  • Nie kradnie tylko bierze

   tak jak Becia wzięła sobie 65 tys premii

   • 19 0

  • Zapomnieliście już że to właśnie PO chciało sprzedać LOTOS Rosjanom??? (4)

   • 2 10

   • Jedni i drudzy sa kija warci.

    • 2 3

   • glapcio daj już spokój nie wymyślaj wiemy że się starasz

    • 1 2

   • Ale też Kulczykowi oraz BP (Anglikom) i chyba Norwegom ( bo maja złoża ropy) ale nic z tego nie wyszło. Super interes to zrobił Orlen na Litwie kupując rafinerię Możejki!!! Rusek zakręcił kurek z ropą i teraz tankowcami dostarczaja tam ropę aby rafineria miała co przerabiać. Ale koszty poszły wysoko w górę . Taki dobry interes robi Polak i super firma Orlen. Chyba do teraz Możejki przynosza wciąż stratę. To była kasa wywalona w błoto. CZy kogoś za to ukarano? Pewnie jeszcze dostali wysokie nagrody .

    • 4 2

   • PIS chce okraść Miasto Gdańsk

    PIS chce okraść Pomorze i mieszkańców. Samodzielny kapitał w Gdańsku to zysk miasta i Pomorza, a nie partyjne rozdzielanie kasy "wg widzimisię" jednej takiej partii na Nowogrodzkiej w Warszawie i jej prezesa. Co na to parlamentarzyści PIS z Pomorskiego ? Już zdradzili region i wyborcow ?

    • 0 0

 • (13)

  Dramat... Ogólnie dzisiaj niechętni PiS-owi mogą dostać palpitacji po newsach o wieszaniu tablic z nazwiskiem Kaczyńskiego i tym powyżej. Bardzo zła decyzja, idiotyczna i nieuzasadniona ekonomicznie. Same koszty reorganizacji pójdą w grube miliony.

  • 346 47

  • (1)

   Po takiej informacji nie wiem jak można mieszkać na pomorzu i być chętnym pisowi

   • 42 10

   • to proste, nie jesteśmy za pisem

    poza debilami, debile zawsze się znajdą

    • 24 11

  • w związku z tą zła decyzją... (8)

   ...kursy akcji tych spółek rosną +6% - idioci ci inwestorzy!

   • 10 31

   • To cofnij trochę wykres i zobacz, jak poleciały na twarz w momencie jak pierwszy raz ją ogłosili. (2)

    • 21 5

    • Wcześniej nic konkretnego nie ogłoszono, (1)

     tylko były jakieś pomysły i spekulacje. Dopiero teraz jest pierwszy oficjalny dokument. A tak na serio to po co mnożyć państwowe molochy paliwowe i udawać, że jest konkurencja na rynku? Konkurencja pomiędzy dwoma firmami mającymi tego samego właściciela... Podatki mają zostać w Gdańsku, stołki też zostaną, bo skoro mają zostać podatki tzn. że zachowana zostanie obecna forma prawna - gdyby dokonano faktycznie fuzji to podatki płacone byłyby w Płocku, zgodnie z siedzibą spółki.

     • 5 8

     • Nie nawidze pisu

      Kkkkwwaa podatki pojadą do Płocka a to nasza rafineria a nie ich wszystkie zakłady za komuny na nią lozylly aby była zbudowana

      • 3 3

   • Ch mnie obchodzi, że w Płocku będą mieli lepiej jak w Gdańsku gdzie mieszkam będzie przez to gorzej (4)

    Trzeba zrobić protest jak górnicy

    • 27 4

    • (3)

     A co mnie obchodzi Gdańsk? Płock to równiez Polska kmiocie.

     • 3 32

     • Pisoland nie Polska!

      • 6 2

     • To łapy precz od Gdańska Kur*0

      • 9 1

     • Od kiedy Orlen jest Państwowy i Polski

      Orlen jest prywatny więc to jest ukryta prywatyzacja lotosu

      • 10 1

  • i o to chodzi, do czyichś kieszeni te pieniądze pójdą...

   • 5 0

  • jasne jak slonce ktore jest jedno :DDDDD

   smiem twierdzic, ze pewnie jakis stryjek kuzyn synek ma po prostu jakas firme od przebrandingowania, pomyslcie kochani okradani razem ze mna rodacy, jakie koszty beda zmiany marki wszystkich lotosow na orlen, zmiany dokumentow, ile aktow prawniczych ;) wnuk ma kancerlarie? a moze od razu dubaniewicz - z pis rodziny :) uczciwy i sprawdzony? :) kochani. leasingi, floty, nowe towarzystwo, dyrektorowie ;) przy okazji zapier*cie troche ropy kochani :PPP

   • 10 0

 • ja tam bym rozpoczął strajk (6)

  nie chcemy tu Orlenu!!!!

  • 310 41

  • (2)

   Trzeba jechać do Warszawy pod sejm jak górnicy. Ta władza liczy się tylko x argumentem siły

   • 43 4

   • (1)

    To jedźcie,POoglądam cyrk w TV jak 10 KODomitów siłowo argumentuje hahaha

    • 4 21

    • Ciesz się złodz....eju pisowski ciesz.

     Przyjdzie czas kiedy zostaniecie rozliczeni za wasze zbrodnie

     • 22 3

  • szkoda mi ludzi, którzy pracują w LOTOSie

   Pewnie po połączeniu zaczną wszystko likwidować a 3M będzie w ruinie.
   Ogólnie to bardzo zła decyzja ponieważ kiedyś już były molochy i wiadomo jak to się skończyło.
   Pis wstawia do Orlenu jakiegoś objatka, a ten sługus nie mając pojęcia o niczym podpisuje to co mu podstawią pod pysk.

   • 23 2

  • (1)

   zaraz policja do ciebie zapuka i powie że nawołujesz do rozrób - takie czasy

   • 10 3

   • jednego już o 6rano zabrali

    i cisza.
    Pewnie leży bidulek w szpitalu bez nerek i śledziony.

    • 4 3

 • No Panie Budyn masz pan szanse przed wyborami jescze sie zareklamowac (6)

  Dzialaj Pan albo na taczkach pan wyjedzie po wytborach

  • 129 68

  • (2)

   Na raczkacz to bedzajezdzic te slugusy z solidarności. Gdzie teraz jest Duda i Sniadek? Półka na kawkę w Płocku ciesząc się ze swoich podwyżek?

   • 37 3

   • sniadek na arce się kiwa

    Tak się o Gdańsk troszczy

    • 13 0

   • no włąśnie gdzie są te solidaruchy???!?!??!

    oj wyjedziecie na taczkach jak pracownicy zaczną tracić pracę w Lotosie i innych zakładach powiązanych z tą firmą.

    • 15 0

  • (1)

   Co mam budyn
   do lotosu I orlenu pissuarku ???

   • 21 7

   • PiS ma taką zasadę, że zawsze trzeba zrzucić na kogoś winę

    • 14 5

  • a to ciekawe

   a to Budynia decyzja czy twoich ukochanych pisopaprańców?

   • 5 2

 • No to nas PIS załatwił. Masa pieniędzy zamiast do budżetu Gdańska bedzie trafiała to Płocka? Warszawy? (4)

  Tylko czekać na fuzje Energi z innym operatorem...

  • 322 34

  • To też niestety jest planowane. (2)

   • 64 0

   • I dobrze (1)

    Silny podmiot może więcej inwestowac

    • 2 49

    • I jako monopolista może dyktowac dowolne ceny

     • 15 2

  • Jeszcze nas nie załatwili. Dopiero podpisali list intencyjny. Trzeba jechać do Warszawy protestować. Nie dalo nam rady zomo to i pisu tez sie nie boimy

   • 44 9

 • w końcu (2)

  Znam wszystkie wasze kanty i tak łatwo się nie wywiniecie. Dzisiaj idę do CBA.

  • 35 62

  • To teraz misiewicze będą brali ze dwieście tysięcy miesięcznie!

   • 15 4

  • Będzie więc jedna Dyrekcja. Mniej kasy na odprawy :)

   • 3 15

 • No i siedziba będzie w Płocku (12)

  Pozamiatane przez Kaczystan, który nie nawidzi Gdańska.

  • 316 42

  • A dlaczego Lotos nie przejmuje Orlenu? Wcześniej mówili, że siedziba bedzie w Gdańsku bo Płock to małe miasto. (10)

   • 44 1

   • Bo Płock nie ma obywateli takich jak Wałęsa i Tuski . Ot co boli Kurdupla . I PO zawsze tu wygrywająca (5)

    j.w.

    • 48 7

    • Tusk formalnie mieszka w Sopocie (4)

     • 19 1

     • Nie ma znaczenia. Sopot to dzielnica / sypialnia Gdańska (3)

      • 12 11

      • Sorry, ale akurat (2)

       to w Sopocie najmniej się śpi

       • 3 2

       • beda zwolniena ? (1)

        • 4 0

       • Będą.

        Najpierw wszystkie odpady, które nie mogły znaleźć nigdzie indziej roboty, i po znajomościach dostały fuchę w Lotosie. A teraz myślą, że tacy "kompetentni i niezależni fachowcy".

        • 3 3

   • (3)

    Jeszcze nie widziałem żeby mniejsza firma przejmowała większą.

    • 2 12

    • (1)

     To mało widziałeś

     • 5 3

     • muzeum na prędce stworzone Westerplatte na papierze bez siedziby przejęło muzeum II Wojny

      • 8 0

    • a ile masz lat???

     a słyszałeś o Banku Gdańskim ?? k†óry został przejęty przez dwa razy mniejszy BIG (dziś Millenium)
     wtedy komuch odkradały Gdańsk a teraz psiory
     Precz z komuną i pisem!

     • 0 0

  • Trzeba zabrać opony i do Warszawy. Jeszcze nic nic nie jest ostatecznie połączone

   • 27 7

 • dramat !!!!! (6)

  Miasto straci setki milionów rocznie z podatków, wszytko przez polityczne decyzje karła z Żoliborza , bardzo złą decyzja dla Gdańska

  • 345 46

  • (1)

   No chyba nie straci... Właśnie może na tym zyskać - ale kosztem całego społeczeństwa, bo cena paliwa jest kosztotwórcza dla wszystkich cen.

   • 3 43

   • A w Polsce sa takie zloza ropy,ze bedziemy dyktowac jej ceny...

    • 23 6

  • Trzeba podnieść podatek klimatyczny, to warszawka odczuje gdańskie wakacje nad morzem :D

   • 27 2

  • Niby dlaczego? (1)

   Przecież nie zmienia się siedziba spółki, tylko struktura właścicielska.

   • 6 34

   • zmieniona struktura właścicielska

    prawie zawsze przekłada się na zmianę siedziby firmy- jak nie od razu, to w perspektywie kilku lat- bo trzeba dwie siedziby utrzymywać, z dwoma zespołami administracyjnymi i dwoma prawniczymi, do tego dochodzą podróże (bo telekonferencje są be)...skończy się na przeniesieniu siedziby lotosu do płocka albo na przeniesieniu siedzib obu spółek do warszawy:D

    • 22 3

  • ale Polska zyska na mniejszej liczbie zarządu i kacyków na stołkach

   • 3 21

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...