• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PGNiG i Lotos badają złoża ropy i gazu

erka
29 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
We wrześniu 2012 Lotos i PGNiG zawarły  porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Jego celem było zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski. We wrześniu 2012 Lotos i PGNiG zawarły  porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Jego celem było zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski.

Współpraca PGNiG i Grupy Lotos w zakresie poszukiwań gazu ziemnego i ropy naftowej nabiera tempa. W pierwszej kolejności badania obejmą cztery koncesje PGNiG położone na Pomorzu.


Jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki zwiększeniu wydobycia ze złóż krajowych?


We wrześniu 2012 obydwie spółki zawarły porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, a także współpracy handlowej. Jego celem było zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski. Zgodnie z porozumieniem oba koncerny przeanalizowały potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Właśnie zakończył się pierwszy etap prac związanych z geologiczną analizą obszarów objętych współpracą. Na podstawie analiz spośród siedmiu koncesji do dalszych badań wytypowano cztery obszary koncesyjne położone w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotują program działań na wybranych koncesjach oraz poddadzą je ocenom ekonomicznym. W programie tym zostaną określone niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych.

- Naszym priorytetem jest znaczący wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż krajowych. Rezultaty dotychczasowej współpracy PGNiG i Grupy Lotos mogą dać podstawy do zintensyfikowania dalszych działań. Chcemy je prowadzić w pierwszej kolejności na najbardziej perspektywicznych koncesjach twierdzi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu PGNiG SA.

W najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy na temat zasad przyszłej współpracy przy realizacji prac geologicznych mających na celu odkrycie, potwierdzenie zasobów i wspólne zagospodarowanie złóż węglowodorów zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.
erka

Miejsca

Opinie (8)

  • jaki sens ma taki artykuł?????. Znależli czy nie. To jest news. (2)

    jaki sens ma taki artykuł?????. Znależli czy nie. To jest news.

    • 2 13

    • (1)

      dla tych co graja na giełdzie ma, jednak na pewno nie z tad czerpia swoje dane,
      poza tym propaganda sukcesu ?

      • 3 2

      • artykuł zapchajdziura

        • 2 2

  • Komu w/w informacja?????

    Pomyślmy ;

    1. Nowy terminal LNG via Świnoujście / Szczecin 2014r (skroplony gaz ziemny)

    2. Polityczny rosyjski gaz ziemny z rurociągu (każda władza przychylna w Polsce =cena w dół)

    3. Poszukiwania gazu przez w/w a spowolnienie gospodarcze po 2012 roku

    Projekt za który my zapłacimy; w cenie paliwa i gazu ziemnego jako odbiorca końcowy bo żeby poszukiwać gaz i ropę trzeba wydać grubą kasę (geolodzy, pozwolenia, sprzęt, ludzie, złoża np na prywatnym gruncie itd.)

    • 2 10

  • kto szuka ten znajdzie :)

    a jak znajdzie to się sprywatyzuje zgodnie z obowiązująca doktryną ekonomiczną.

    • 2 1

  • Woda

    Nie miałbym nic przeciwko wydobyciu paliw, o ile nie spowoduje to trwałego pozbawienia się źródeł wody pitnej. Wody potrzebujemy na codzień, a paliw nie. Jesli wzrosnie cena wody, będę zmuszony ją zapłacić. W przypadku przemieszczania się mogę wybrać pojazdy na paliwo naftowe, gaz, prąd, o napedzie wiatrowym, lub mięśniowym. Jesli chce sie ogrzać, moge sie cieplej ubrać, zamieszkać w mniejszym pomieszczeniu, palić śmieciami, albo gazem z kanalizacji, czy z wysypiska śmieci. Moze istnieje technologia i organizacja pozwalajaca wykorzystać do celów przemysłowych wodę z oczyszczalni scieków, morską, lub zasoloną ze studni głębinowych, a nie z czystych źródeł? Pewnie wpływa to na koszt produkcji, ale jako gospodarze skrawka naszej ziemi, nie możemy pozwolić, by doszło do jej bezpowrotnej degradacji, w imię czyichś interesów. Paliwo może być nieosiągalnie wrecz drogie, ale woda do picia powinna być darmowa dla wszystkich. Kto ją zanieczyścił, powinien zapłacić tyle, żeby pozostali mogli pić nadal za darmo.

    Bez wody żyć sie nie da.

    • 5 1

  • Łapy precz od naszych złóż!

    Te złoża są własnością kraju i wszystkich mieszkańców, wypraszam sobie, żeby partyjne przybudówki kładły na nich łapę.

    Złoża powinny być skatalogowane a potem ogłoszony wolnorynkowy przetarg na ich eksploatację (oczywiście w ramach kwoty wydobycia by zapobiec rabunkowej eksploatacji) co zapewni ciągłość wydobycia i maksymalizację wpływów do budżetu państwa dając jednocześnie szansę wielu polskim i zagranicznym firmom a nam tańsze paliwa i energię.

    Od wielu już lat mam dość rabunkowej eksploatacji i uwłaszczania się na majątku narodowym wąskiej grupy osób. W Wenezueli Chavez znacjonalizował wydobycie ale chociaż dał ludziom tanią benzynę - jej ceny - to UWAGA! 3 gr (TRZY GROSZE) za litr bezołowiowej! Może to się zmieniać w zależności od kursów walut ale nawet 10 groszy to śmiesznie tanio. A my co mamy z tego, że politycy trzymają swoje łapy na bogactwach naturalnych? "Partnerstwo" publiczno-prywatne? A Chavez groźny komuch a nasi politycy wspaniali i wielcy demokraci? Pff...

    • 2 1

  • brawo benzyna zdrożeje.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. Biegły rewident z 20-letnim doświadczeniem pracy w firmach audytorskich. Specjalizuje się w badaniach sprawozdań finansowych spółek realizujących kontrakty długoterminowe oraz spółek z sektora morskiego. Posiada duże doświadczenie w badaniu sprawozdań przygotowanych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości i Międzynarodowymi Standardami...

Najczęściej czytane