• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polskie podatki wcale nie są takie wysokie

erka
3 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Polskie przepisy podatkowe są skomplikowane i niejasne, jednak stawki podatków nie należą do najwyższych w Europie. Polskie przepisy podatkowe są skomplikowane i niejasne, jednak stawki podatków nie należą do najwyższych w Europie.

Belgia, Szwecja i Austria to kraje UE, w których podatki są najwyższe. Fiskus odbiera tam pracującym nawet ponad jedną trzecią dochodów. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła. Wyliczona przez analityków Tax Care efektywna stopa podatkowa wynosi 16 proc., co plasuje nas w połowie stawki. Najlepiej mają mieszkańcy Cypru i Malty, którzy na rzecz państwa oddają jedynie kilka procent swoich rocznych dochodów.



Efektywna stopa opodatkowania - stosunek kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. Informuje o faktycznym oprocentowaniu dochodu podatnika. Efektywna stopa opodatkowania - stosunek kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. Informuje o faktycznym oprocentowaniu dochodu podatnika.
Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku. Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku.
Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych. Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych.
Polacy narzekają na wysokość płaconych podatków. Mimo redukcji stawek na przestrzeni ostatnich lat, cały czas uważamy, że płacimy za dużo. Porównując jednak efektywne stawki opodatkowania liczone na podstawie średniego wynagrodzenia w różnych krajach Unii Europejskiej, można dojść do wniosku, że Polska wypada całkiem dobrze. Inną kwestią pozostaje jakość polskiego systemu podatkowego, w tym przede wszystkim niejasność przepisów podatkowych, zakres obowiązków podatników itd.

Badanie przeprowadzone przez Tax Care, którego rezultatem jest prezentacja efektywnych stawek opodatkowania, polegało na wyliczeniu kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych dla średnich rocznych dochodów brutto. Stawka efektywna wynika natomiast z podzielenia wyliczonego podatku przez dochód brutto podatnika w różnych krajach UE. W badaniu uwzględniono wyłącznie średni roczny dochód brutto. Wszelkiego rodzaju odliczenia od dochodu i podatku pominięto.

Na tle krajów UE Polska ze stawką 16 proc. nie wypada najgorzej. Można wskazać kraje, w których średnio zarabiający obywatel musi oddawać fiskusowi prawie 40 proc. swoich zarobków (np. Belgia). Biorąc pod uwagę fakt, że polscy podatnicy chętnie korzystają z ulg, stawka efektywna będzie jeszcze niższa. Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009r. wynika, że stawka efektywna po uwzględnieniu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynosi tylko 6,16 proc.

Nie można jednak zapomnieć o krajach, w których życie wydaje się być idealne pod względem podatkowym. Malta i Cypr to państwa, w których obciążenie podatkami jest minimalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w tych krajach w skali podatkowej uwzględniona jest relatywnie wysoka kwota wolna w stosunku do średniego wynagrodzenia za pracę.

Niestety Polska na tle państw, które uwzględniają kwotę wolną nie przedstawia się konkurencyjnie. U nas kwota wolna od opodatkowania wynosi 3091 zł co stanowi zaledwie 7,5 proc. średniego rocznego wynagrodzenia. Na Cyprze natomiast kwota wolna to aż 74 proc. średniego wynagrodzenia brutto. Podobnie jest w Finlandii i na Malcie.

Wśród naszych sąsiadów są państwa, które stosują podatek liniowy do opodatkowania dochodów osobistych. Mimo, że jest to podatek prosty, nie wymagający skomplikowanych wyliczeń, stawka efektywna nie zawsze jest dla podatnika korzystna. Przykładem może być Słowacja (19 proc.) lub Łotwa (25 proc.). W tym przypadku podatek liniowy nie oznacza podatku niskiego. Na tle państw UE o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych kraje z liniową stawką podatkową nie wypadają konkurencyjnie. Wyjątek stanowi tutaj Bułgaria ze stawką 10 proc.
erka

Opinie (147) 6 zablokowanych

  • tylko dlaczego... (1)

    ... polska waluta nie jest dopasowana do innych krajów (przeliczona) - wszystko w EUR, a Polska w PLN? do du.y takie porównanie... i g*wno pokazuje tak naprawdę...

    • 1 0

    • to po to zeby nie musieli wpisac 1000 eur

      bo jeszcze ludki by sie zbulwersowaly a ze wiekszosc i tak nie wie o co chodzi ,mogli najlepiej podac w rublach bialoruskich albo w dolarach zimbabwe .

      • 1 0

  • jak najdalej

    a ja odkad wyjechalem z polski stanolem na nogi finansowo

    • 3 0

  • Idzie chłopiec i spotyka Stalina (1)

    "wujku, daj cukierka"
    "sp...alaj!" odpowiada Stalin

    a mógł przecież zabić. Jaki on dobry!

    To samo pisze w tym artykuliku. Jacy ci nasi złodzieje dobrzy, innych okradają jeszcze bardziej.

    • 8 0

    • dobre

      jak oni to policzyli jakie kryteria uzyte ze z przodu bogate panstwa ,z tylu bogate panstwa a w srodku polska z rumunia ,ot maladcy ciekawe gdzie oni edukacje konczyli ,ja mam inne kryteria np ile kest minimalna godzinowa w niemczech ,jest ok 8 eur w angli 6 funtow ,w polsce przyjmijmy 1380 / na ok 200 godz miesiecznie to daje ok 7 zl a to jest 1,58 funta i 2 euro co jest 1 /czwarta dochodow za granica dodam jeszcze ze w krajach starej ue jak malo zarabiasz to masz prawo do doplaty do mieszkania ,rozne zwolnienia podatkowe np.w uk 7500 funtow zarobione rocznie jest bez podatku ,a ceny paliwa i jedzenia sa takie same ,polska wychodzi tu bardzo blado

      • 2 0

  • paliwo opodatkowane vatem akcyzą i czymś tam jeszcze co przekłada sie na ceny w sklepach... dochodowy.. vat ... cła... zusy... średnio płacimy pewnie z 50% podatków będąc na końcu drabinki, jak nie więcej

    • 1 0

  • Maleńkie Podatki

    Ci co to liczyli to pewnie są ekonomistami a jak to w ekonomii była dane obliczane są na podstawie co by było gdyby było.
    Płacimy podatki nawet za skorzystanie z toalety publicznej.
    Taką ciemnotę to można wciskać Amerykanom oni we wszystko wierzą nawet w to że Obama osobiście szczelił w głowę Osamie.

    • 1 0

  • Naprawdę płacimy mniej

    ...kr.... co za dureń ten pseudo artykuł napisał...dać mu Nobla albo kopa w du..

    • 2 0

  • Bzdura. Efektywny podatek to nie ten naliczany od "podstawy opodatkowania", ponieważ

    w Polsce podstawa opodatkowania to już kwota złupiona przez fiskusa, tyle że formalnie podatkami płaconymi przez pracodawcę.
    Dla porównania Dzień Wolności Podatkowe (czym wcześniej, tym niższe efektywna podatki) w roku 2010:

    Belgia 161 dzień w roku, efekt. 44,1% 10 czerwca za rok 2008
    Polska 174 dzień w roku, efekt. 47,7% 23 czerwca za rok 2010 (w 2011 będzie gorzej)
    Szwecja 209 dzień w roku, efekt. 57,0% 29 lipca za rok 2007

    Efektywne opodatkowanie polskiego podatnika to, jak widać, niemal 48% (w roku 2011 ze względu na podniesienie VAT i brak waloryzacji progów będzie pewnie ponad 50%, czyli "zmierzamy do szwedzkiego dobrobytu").

    • 2 0

  • RZondam 90% POdatku i Donalda na płemieła doRZywotnie!

    • 0 0

  • Podatki nie są potrzebne

    Podatki nie są potrzebne

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane