• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polskie podatki wcale nie są takie wysokie

erka
3 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Polskie przepisy podatkowe są skomplikowane i niejasne, jednak stawki podatków nie należą do najwyższych w Europie. Polskie przepisy podatkowe są skomplikowane i niejasne, jednak stawki podatków nie należą do najwyższych w Europie.

Belgia, Szwecja i Austria to kraje UE, w których podatki są najwyższe. Fiskus odbiera tam pracującym nawet ponad jedną trzecią dochodów. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła. Wyliczona przez analityków Tax Care efektywna stopa podatkowa wynosi 16 proc., co plasuje nas w połowie stawki. Najlepiej mają mieszkańcy Cypru i Malty, którzy na rzecz państwa oddają jedynie kilka procent swoich rocznych dochodów.



Efektywna stopa opodatkowania - stosunek kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. Informuje o faktycznym oprocentowaniu dochodu podatnika. Efektywna stopa opodatkowania - stosunek kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. Informuje o faktycznym oprocentowaniu dochodu podatnika.
Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku. Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku.
Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych. Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych.
Polacy narzekają na wysokość płaconych podatków. Mimo redukcji stawek na przestrzeni ostatnich lat, cały czas uważamy, że płacimy za dużo. Porównując jednak efektywne stawki opodatkowania liczone na podstawie średniego wynagrodzenia w różnych krajach Unii Europejskiej, można dojść do wniosku, że Polska wypada całkiem dobrze. Inną kwestią pozostaje jakość polskiego systemu podatkowego, w tym przede wszystkim niejasność przepisów podatkowych, zakres obowiązków podatników itd.

Badanie przeprowadzone przez Tax Care, którego rezultatem jest prezentacja efektywnych stawek opodatkowania, polegało na wyliczeniu kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych dla średnich rocznych dochodów brutto. Stawka efektywna wynika natomiast z podzielenia wyliczonego podatku przez dochód brutto podatnika w różnych krajach UE. W badaniu uwzględniono wyłącznie średni roczny dochód brutto. Wszelkiego rodzaju odliczenia od dochodu i podatku pominięto.

Na tle krajów UE Polska ze stawką 16 proc. nie wypada najgorzej. Można wskazać kraje, w których średnio zarabiający obywatel musi oddawać fiskusowi prawie 40 proc. swoich zarobków (np. Belgia). Biorąc pod uwagę fakt, że polscy podatnicy chętnie korzystają z ulg, stawka efektywna będzie jeszcze niższa. Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009r. wynika, że stawka efektywna po uwzględnieniu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynosi tylko 6,16 proc.

Nie można jednak zapomnieć o krajach, w których życie wydaje się być idealne pod względem podatkowym. Malta i Cypr to państwa, w których obciążenie podatkami jest minimalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w tych krajach w skali podatkowej uwzględniona jest relatywnie wysoka kwota wolna w stosunku do średniego wynagrodzenia za pracę.

Niestety Polska na tle państw, które uwzględniają kwotę wolną nie przedstawia się konkurencyjnie. U nas kwota wolna od opodatkowania wynosi 3091 zł co stanowi zaledwie 7,5 proc. średniego rocznego wynagrodzenia. Na Cyprze natomiast kwota wolna to aż 74 proc. średniego wynagrodzenia brutto. Podobnie jest w Finlandii i na Malcie.

Wśród naszych sąsiadów są państwa, które stosują podatek liniowy do opodatkowania dochodów osobistych. Mimo, że jest to podatek prosty, nie wymagający skomplikowanych wyliczeń, stawka efektywna nie zawsze jest dla podatnika korzystna. Przykładem może być Słowacja (19 proc.) lub Łotwa (25 proc.). W tym przypadku podatek liniowy nie oznacza podatku niskiego. Na tle państw UE o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych kraje z liniową stawką podatkową nie wypadają konkurencyjnie. Wyjątek stanowi tutaj Bułgaria ze stawką 10 proc.
erka

Opinie (147) 6 zablokowanych

  • Hoho

    Chyba stronę, z główną PO pomyliłem, a nie zaraz to Trójmiasto.pl:D, pomogę redaktorom, mamy jeszcze:
    1. najlepsze autostrady,
    2. super służbę zdrowia,
    3. PKB najwyższe na świecie (dzięki rządowi),
    4. wydajną administrację,
    5. brak afer w sferze polityki,
    6. silną pozycję na arenie międzynarodowej,
    7. stosunki z Rosją tak gorące, jak nigdy,
    8. i pewnie na Euro 2012 zdobędziemy złoto

    Przesadziłem z propagandą sukcesu, czy do redakcji się załapie, a może jeszcze wymieniać: program kosmiczny, może laptop dla każdego dzieciaka i ipod i iphone i i na dodatek

    • 44 1

  • Czy ci co to napisali mają Nas za naprawdę kompletnych idiotów? (1)

    16% tak? a PIT, CIT, akcyza, VAT, ZUS, KRUS, koncesje, ogólna pojęta księgowość to rozumiem zawiera się w tych 16 procentach? Propaganda sukcesu jak za Gierka!

    • 32 1

    • Artykuł jest o podatku DOCHODOWYM.

      • 1 5

  • polskie podatki ...

    Proponuje dorzucic do tytulu : POLSKIE PLACE - WCALE NIE TAKIE WYSOKIE ....hahahahahahahahahahahahahahahah itd.

    • 12 2

  • porównajcie pensje jełopy

    statystycznie co trzeci ma w pupie wasz ściemony artykuł.

    • 22 1

  • W wyborach zagłosuje na UPR-WiP.... realne podatki to ok 60-70% a nie jak tutaj próbują nam wmawiać

    • 10 6

  • czekam na dalsza czes tego artykolu , bo jak rozumiem to wstepniak

    do prezentacji jakim wspanialym krajem jest Polska pod rzadami PO i PsL , jak dobrze sie zyje obywatelom .

    • 11 2

  • W rzeczywistości każdy obywatel Polski zostawia państwu w zależności od dochodów

    od 55 do nawet 85 procent swoich dochodów, bardzo łatwo to zresztą policzyć. Problem tylko, że żadna duża stacja tv, radiowa, gazeta tego "ciemnemu ludowi" nie powie oczywiście, bo jeszcze lud by się zbuntował i przestał czytać czy słuchać tak obłudnej i kłamliwej propagandy jak na przykład ta z 16% nie mówiąc już o możliwych zamieszkach...

    • 18 2

  • Trójmiasto.pl szuka ciekawostek, ok może w innych krajach są wyższe podatki...

    ... ale co z tego, skoro w Polsce są wysokie ceny np paliwo i niskie płace? Poza tym jeżeli w Polsce rodzice się zdecydują na wielodzietną rodzinę, to w naszym kraju są frajerami, bez zasiłków, gdzie na zachodzie to jest normą. Po prostu na zachodzie jest tak: płacisz podatki? Państwo pomaga Tobie. W Polsce tej zasady nie ma. A nasz trójmiejski portal znowu mydli nam oczy swoimi beznadziejnymi tematami albo wizualizacjami co będzie za x lat w Gdańsku, o ile w ogóle będzie, bo naturalnie przesuwają ten termin realizacji, kiedyś priorytetem było Euro teraz pseudoważne Europejska stolica kultury 2016.

    • 13 3

  • Artykuł sponsorowany przez Jana Jacka Vincent-Rostowskiego i Donalda Tuska ?
    Z tą nachalną rządową propagandą trójmiasto.pl grubbbo przesadza.

    • 15 3

  • Akurat ceny paliw sa w POlsce dużo niższe niż na Zachodzie i południu Europy (1)

    • 4 12

    • Siła nabywcza

      Tylko podziel sobie płaca_netto / koszt_1_litra_benzyny i zobaczysz gdzie jest "drożej", a gdzie "taniej".

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.W latach 1981-2007 Prezes Zarządu i dyrektor giełdowej spółki „Centrostal S.A.”. Sprawował społecznie wiele funkcji m.in. Prezydenta Pomorskiej Izby Przemysłwo-Handlowej, Przewodniczącego Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie...

Najczęściej czytane