• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prywatyzacja w Porcie Gdańsk. Na "ostatniej prostej" firma z Poznania?

Wioletta Kakowska-Mehring
2 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne zmiany personalne w Porcie Gdańsk
Tereny i nabrzeża, na których operuje Port Gdański Eksploatacja. Tereny i nabrzeża, na których operuje Port Gdański Eksploatacja.

Proces prywatyzacji spółki Port Gdański Eksploatacja jest już na ostatniej prostej. Od czerwca tego roku wyłączność na negocjacje ma już tylko jedna z siedmiu firm zainteresowanych przejęciem spółki należącej do Portu Gdańsk.



Na początku marca ubiegłego roku Port Gdańsk oficjalnie rozpoczął procedurę poszukiwania inwestora dla spółki Port Gdański Eksploatacja. Jest to największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części portu i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.

Firma ta na rzecz gestorów ładunków zajmuje się realizacją usług przeładunkowych w relacji morskiej oraz usługami składowania towarów dostarczanych do portu statkami, koleją i ciężarówkami.

Co ważne, jest to ostatnia przeładunkowa spółka portowa w Trójmieście, nad którą kontrolę ma Skarb Państwa.

Port Gdański Eksploatacja na sprzedaż



Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na ostatniej prostej w "wyścigu" po Port Gdański Eksploatację jest firma Lebal S.A. z Poznania, która dostała wyłączność na negocjacje.

Jej dotychczasowy profil działalności nie wskazuje na doświadczenie w branży portowej lub przeładunkowej. Firma zajmuje się przede wszystkim sprzedażą wyrobów hutniczych i skupem złomu stalowego oraz żeliwnego.

Dlaczego wybrano ofertę firmy Lebal?

- Ze względu na toczącą się procedurę nie udzielamy informacji dotyczących nazw konkretnych podmiotów biorących udział w procesie. Aktualnie toczy się kolejny etap negocjacji. 21 czerwca 2022 roku zarząd spółki udzielił jednemu podmiotowi czasowej wyłączności na udział w negocjacjach. Okres wyłączności zakreślony został do dnia 7 sierpnia 2022 r. Termin związania ofertą obu potencjalnych inwestorów, którzy pozostali w procedurze, upływa w dniu 31 grudnia 2022 r. - poinformowała nas Anna Drozd, rzecznik Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Zgłosiło się siedem firm, zarząd wybrał pięć



Przypomnijmy. Do 15 lipca ubiegłego roku przyjmowane były zgłoszenia firm zainteresowanych zainwestowaniem w spółkę Port Gdański Eksploatacja. Zgłosiło się siedem podmiotów. Niestety do dziś nie podano ich nazw.

- Były wśród nich zarówno podmioty krajowe, podmioty zagraniczne mające siedzibę w Unii Europejskiej, jak i podmioty zagraniczne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - poinformowała Anna Drozd.
Zarząd ZMPG podjął decyzję o zakwalifikowaniu pięciu potencjalnych inwestorów do kolejnego etapu procedury, tj. do przeprowadzenia badania due diligence Port Gdański Eksploatacja.

- Dwóch potencjalnych inwestorów nie zostało dopuszczonych do dalszych etapów procedury wskutek nieuzupełnienia braków odpowiedzi na zaproszenie w zakreślonym zgodnie z procedurą dodatkowym terminie. Czterech potencjalnych inwestorów skorzystało z przewidzianej w procedurze wizji lokalnej i spotkań z zarządami Port Gdański Eksploatacja i ZMPG. Termin składania ofert upłynął 10 grudnia 2021 r. W wyznaczonym terminie wpłynęły trzy oferty. 9 lutego 2022 r. zarząd podjął decyzję o zakwalifikowaniu dwóch potencjalnych inwestorów do kolejnego etapu procedury, tj. do etapu negocjacji. Oferta jednego z potencjalnych inwestorów została odrzucona wskutek nieuzupełnienia braków formalnych w zakreślonym terminie - objaśnia szczegółowo procedury Anna Drozd.

"Nasz zakład umiera". Pracownicy Portu Gdańskiego Eksploatacji znów protestują



Proces sprzedaży toczy się od lat



O prywatyzacji zakładu mówi się już od 2011 r. Wydawało się, że sprawa rozwiąże się w 2014 r. Wówczas władze portu obligowane ustawą o portach i przystaniach morskich podjęły kolejną próbę prywatyzacji spółki Port Gdański Eksploatacja. Wyłączność na ustalenie z PGE szczegółów umowy przejęcia otrzymała spółka Mariner Capital Limited z Malty. Niestety, do prywatyzacji nie doszło, a sprawa swój finał znalazła w sądzie. W 2018 r. wejściem do PG Eksploatacja zainteresowana była spółka Węglokoks, jednak rozmowy nie powiodły się.

Spółka prowadzi działalność na ponad 89 ha. W ramach wieloletniej umowy dzierżawy i umów operatorskich z ZMPG realizuje przeładunki na nabrzeżach zlokalizowanych wzdłuż Martwej Wisły, po obu jej stronach - nabrzeżu WiślanymMapka (12,1 ha), nabrzeżu SzczecińskimMapka (8,2 ha), nabrzeżach Basenu GórniczegoMapka (68,9 ha). Poza tym w ramach działalności operatorskiej spółka funkcjonuje także na nabrzeżu WOC I i WOC IIMapka (14,2 ha) oraz nabrzeżu OliwskimMapka (5,9 ha). Spółka obsługuje przeładunki głównie: węgla i koksu, drobnicy i drewna, wyrobów stalowych, złomu, konstrukcji, maszyn, pojazdów i samochodów oraz nawozów.

Miejsca

Opinie (118) 5 zablokowanych

  • Czyżby nowy trener narciarstwa stoi za tym

    Bo tak to wygląda

    • 8 1

  • Port

    Port to już stan umysłu level hard. Label ekotrade i jeszcze rezerwą zostaje

    • 17 0

  • Ciekawe (2)

    Przecież o tym porcie i jego zarządzie szłoby pisać powieści. Najpierw obsadzenie przez prezesa ZMPG równie wysokiego stanowiska w PGE po znajomości, a teraz cicha selekcja podmiotów tak, aby nikt się nie dowiedział, że przytulili grube pieniądze na lewo do portfela od wybranej poznańskiej spółki. I jeszcze te romanse z przełożonymi... Nic tylko czekać aż osoby wgłębione w temat w końcu coś z tym zechcą zrobić i jakkolwiek to nagłośnić. Oby jeszcze przyszły dobre czasy dla ZMPG, chociaż ja już tam nie wracam...

    • 20 3

    • (1)

      Czekamy na więcej porywających opowieści

      • 0 6

      • Nie doczekasz się

        • 2 0

  • Ah zuuu

    Weglokoks nie dał rady , a ma wygrać ktoś bez wiedzy i doświadczenia.. Ale zarząd wybrał, więc.. Ciekawe jakie domy kupi zarząd po zamknięciu spółki. Kupuje ktoś z Pcimia czy nadzór państwowy, by było gdzie posadzić 20 partyjnych dzieci i kuzynów?

    • 16 1

  • Dziwne (2)

    W czasie największego kryzysu energetycznego rząd próbuje przekazać w nie znane ręce podmiot który mógłby przeładować około 0.5 mil ton węgla mieszczanie???

    • 15 3

    • To nie rząd

      To nie rząd, raczej kolesiostwo na stołkach.

      • 10 1

    • "widza wszystko osobno"

      Nawet wlasne konta...
      Taka mamy jakosc manazerii...

      • 0 1

  • Chciałbym cos przypomnieć zwolennikom państwowej własności środków produkcji (1)

    Kiedy wszystko było państwowe, za późnego Gierka, doszliśmy do takiego dna, ze cała gospodarka przynosiła straty. Politycy naprawdę nie nadają się na menadżerów i dlatego własność państwowa ma sens tylko tam, gzie z góry wiadomo, że nie o zysk chodzi.

    • 3 4

    • różnicq polega "jedynie" na jakości sprawowania nadzoru właścicielskiego

      "za późnego Gierka, doszliśmy do takiego dna"
      Podobnie jak bardzo wiele "prywatnych" przedsięwzięć.
      "Tylko" dlatego, że u władzy nie było kompetentnych i doświadczonych ludzi. Zupełnie jak i obecnie... Na kamieniu się nie urodzą... Można kupować licencje i technologie, nawet wykształcić ludzi, który je opanują. Ale to dużo za mało aby funkcjonować w międzynarodowym podziale pracy. Dlatego Gierek upadł, bo nie miał chińskiej determinacji i drakońskiego nadzoru. Pomijając już fakt, że nie był nikomu potrzebny. "Towarzysze" mieli własne problemy a "przyjaciele" z Zachodu woleli robić interesy na własną rękę.

      Własność prywatna sprawdza w wąskich zakresach działalności. Jest też iluzoryczna, bo "prywatny" to może być warsztat rzemieślnika a wszędzie tam gdzie wymaga to nieco większej skali, potrzebni są przedstawiciele i udziałowcy. Którzy często są anonimową masą.

      Faktyczna władza jest w rękach zarządów i rad nadzorczych. Ich szczególnym przypadkiem jest rząd i sejm. A do ogarnięcia ma znacznie więcej spraw, niż przeciętny "prezes". Można to organizować jak przedsiębiorstwo, przelewać "z kieszeni do kieszeni" (albo z pustego w próżne) ale do tego trzeba mieć zaufane mechanizmy i armię ludzi. Mamy takie zasoby? Nie sprawdziły się też teoryje "odchudzania państwa" i wycofania go na pozycje poborcy podatkoweego...

      Tylko problem w tym, że teoretyczne cele tych organizacji rozjeżdżają się z celami poszczególnych ludzi i organizacji. Nie inaczej jest w sektorze prywatnym. Jeśli nie jesteś w stanie się obronić, zostaniesz przejęty, wyryćkany z zasobów i aktywów a następnie wykupiony albo sprzedany. Wielu "prywaciarzy" doświadczyło tego na styku z "funduszami inwestycyjnymi".
      Nikogo nie będzie obchodzić, że produkt chodliwy, dobry i poszukiwany, jeśli robiąca go fabryka stoi na ziemi droższej niż roczna produkcja...
      Tylko że to skala znacznie mniejsza niż w przypadku państwa.

      • 2 2

  • Śmierdzi prywata z dala -

    • 10 0

  • Prywata ze hoho

    • 11 0

  • Ponań (1)

    Nim do Eksploatacji nie zawital handlowy z Poznania nikt w Eksploatacji nie wiedzial gdzie jest Poznan. A dzis, prosze, nawet place zamiataja ludzie handlowego z Poznania...

    • 20 0

    • idz dalej , gdzie jest NIK i UOIKI - wszystko jest pod dywan zamiane

      • 9 0

  • Importer

    No to wam powiem czemu to takie tajne i poufne wszystko. Abo jest to mega łakomy kąsek! Za przykład podam taką kalkulację: za sprowadzenie drobnicą 5 palet z towarem chin, gdzie muszą pokonac kilkanascie tys km drogą morską a kontener zbiorczy jest wiele razy przeładowywany, zapłacimy powiedzmy 800zł za paletę, tam u chińczyka. A w porcie gdańskim za samo wyjęcie tej palety z kontenera i przewiezienie na magazyn celny 2km dalej płacimy juz 1100zł za 1 paletę. Powiedzcie gdzie logika i gdzie matematyka? Gdzie uczciwosc?
    Dlatego to wszystko takie yajne i tajemnicze, bo idzie o miliardy złotych łupione od przedsiębiorczych ludzi, handlarzy.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Słupski

Od 1995 roku prezes zarządu ARGO w Gdańsku. Jest doktorem nauk ekonomicznych, stopień uzyskany na...

Najczęściej czytane