• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przed nami pierwsza niedziela z ograniczeniami w handlu

Wioletta Kakowska-Mehring
9 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii
Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że centra handlowe będą nieczynne. Otwarte będą te obiekty, w których oprócz sklepów działają placówki usługowe, czyli kina, restauracje czy kluby sportowe. Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że centra handlowe będą nieczynne. Otwarte będą te obiekty, w których oprócz sklepów działają placówki usługowe, czyli kina, restauracje czy kluby sportowe.

Już w najbliższą niedzielę większość pracowników handlu odpocznie, za to do pracy ruszą inspektorzy pracy, którzy będą sprawdzać, czy firmy przestrzegają nowych przepisów dotyczących ograniczenia handlu w ten dzień. A będzie co kontrolować, bo przepisy ustawy są na tyle nieprecyzyjne, że dają duże pole do interpretacji.



Czy ograniczenia w niedzielnym handlu będą dla ciebie kłopotliwe?

Zgodnie z decyzją głównego inspektora pracy w każdym powiecie na terenie Polski w niedziele objęte zakazem, począwszy od 11 marca, wyznaczony inspektor pracy będzie pełnił dyżur. Inspektorzy liczą też na sygnały od obywateli.

- Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy zostaną zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał. Jeżeli zgłoszeń będzie dużo, wówczas w kolejnych dniach będą one weryfikowane. Inspekcja ma bowiem możliwości, by na podstawie dokumentacji pracowników, zeznań świadków, rejestrów kasowych sprawdzić, w jakich dniach sklep prowadził działalność i czy nie naruszano w nim przepisów ustawy o ograniczeniu handlu - czytamy na stronach Państwowej Inspekcji Pracy.
Najbliższa niedziela, czyli 11 marca, to pierwszy dzień z ograniczeniami w handlu. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca, zakupy bez ograniczeń będzie można robić tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu, w przyszłym roku już tylko w jedną, a w kolejnym w ogóle, oprócz przedświątecznych wyjątków.

W piątki i soboty wydłużone godziny pracy



Większość sieci handlowych, zwłaszcza spożywczych, już jest przygotowana na wejście ustawy. Część z nich wydłuża godziny pracy w piątki i soboty poprzedzające niedziele bez handlu nawet do godz. 23. Są też tacy, którzy zamierzają wykorzystywać nieprecyzyjne przepisy, bo diabeł tkwi w szczegółach, czyli w tym wypadku w wyjątkach. Dzięki nim jest spore pole do obejścia ustawy i już zaczęto mnożyć pomysły. W czasie procedowania okazało się, że nie tak łatwo objąć ustawą handel internetowy, a to dało sporo możliwości. Wielu przedsiębiorców zapowiada otwieranie w niedzielę tzw. showroomów jako miejsc do przymierzania ubrań czy przeglądania AGD, które można będzie kupić w internecie. W showroomie będzie można zeskanować kody produktów, kupić je za pomocą telefonu przez internet i od ręki odebrać. W takich punktach nie trzeba zatrudniać sprzedawcy, a ochroniarza, który pilnowałby porządku. Przyszłością są też sklepy samoobsługowe z automatycznymi kasami oraz ochroną zamiast sprzedawców. Pojawił się też pomysł prowadzenia sklepu na jednostkach pływających, bo zgodnie z ustawą porty morskie są wyłączone z zakazu.

Najciekawszy okazał się jednak pomysł przekształcenia centrum handlowego w dworzec kolejowy. Z tego wariantu skorzystała Galeria Metropolia, która zlokalizowana jest tuż przy SKM we Wrzeszczu i od 9 marca jest już częścią dworca. Ostatnio najemcy otrzymali pismo od dyrekcji obiektu i kilkustronicową opinię prawną przygotowana przez Gdańską Grupę Radców Prawnych na temat tego, czy w Galerii Metropolia można będzie handlować w niedziele. Według tej interpretacji będzie można. Czy handlowcy uwierzą w tę interpretację, czy nie, będziemy mogli przekonać się już w tę niedzielę. Jedno jest pewne: ta placówka będzie bacznie obserwowana przez kontrolerów.

Chaos informacyjny



Zanim klienci i handlowcy oswoją się z zakazem handlu w niedzielę, może minąć trochę czasu. Zdaniem przedstawicieli Polskiej Rady Centrów Handlowych, największej organizacji w Polsce skupiającej firmy związane z branżą centrów handlowych, jest wysokie ryzyko frustracji klientów w związku z koniecznością zmiany nawyków zakupowych, dodatkowo spotęgowane chaosem informacyjnym.

- Najbliższe miesiące zapowiadają się na trudny i pełen wyzwań okres dla branży, kiedy testowane będą przez jej przedstawicieli różne rozwiązania, a także sprawdzana ich efektywność i skutki zakazu. Niestety nową ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie może wiązać się z szeregiem problemów, które już dzisiaj obserwujemy. Zarządcy centrów handlowych podejmują decyzje, uzależniając je od warunków, w których działa konkretny obiekt. Niektóre centra handlowe pozostają otwarte, by zapewnić klientom dostęp do usług, niektóre wydłużają godziny handlu w pozostałe dni. To zamieszanie trochę potrwa, zanim ustawodawca nie sprecyzuje przepisów - uważa Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę?



Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że centra handlowe będą nieczynne. Otwarte będą te obiekty, w których oprócz sklepów działają placówki usługowe, czyli kina, restauracje czy kluby sportowe. Ustawa bowiem wymierzona jest w handel, a nie w rozrywkę czy rekreację. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach.

A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł. Takiej samej karze podlega też handel po godzinie 14 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Opinie (1017) ponad 20 zablokowanych

  • "Ustawa" a raczej "ustawka"

    ewidentnie pod interes vatykanski w Wolsce na kolanie naskrobana.

    • 15 8

  • a kiedy szariat pislamski wprowadzą?

    zaświadczenia od proboszczów już obowiązują na niektórych uczelniach.
    Co jeszcze nakaże sekta PiS?

    • 21 7

  • złodzieje chcą żeby więcej duszyczek do kościołów łaziła

    i więcej na tacę łożyła.

    oj Polacy dają się doić jak mało kto.

    • 22 12

  • (2)

    No i fajnie! W sobotę będę latała po sklepach z wywieszonym językiem,, stała w kilometrowych kolejkach i padnięta wrócę do domu. Ale za to w niedzielę odpocznę: pójdę do kościoła, potem zrobię pranie, obiadek i generalne sprzątanie. A jak juz to pokonam to padnę na nos i pośpię przed telewizorem.

    • 25 12

    • I na 5 rano póhdziesz do pracy (1)

      • 3 0

      • I wroci o 18.
        Takie zycie w korpo...

        • 0 0

  • gdzie na zakupy - zestawienie

    Sieci handlowe przygotowały się do zmian - część z nich wydłuża godziny pracy w piątki i soboty poprzedzające niedziele, podczas których nie będzie można handlować. Które sklepy wydłużyły godziny pracy? Publikujemy zestawienie wybranych sieci handlowych.

    • 7 0

  • galeria handlowa (1)

    Dostałam wczoraj email z biura galerii w której pracuje z ankietą :

    Proszę Państwa o odpowiedź na poniższe dwa pytania:
    Czy są Państwo zwolennikami wydłużenia godzin pracy Galerii w piątki i soboty/ soboty?
    Czy są Państwo zwolennikami otwarcia Galerii w niedziel niehandlowe, wyłącznie w celach prezentacji produktów klientom, bez prowadzonej sprzedaży?

    Dodam, iż jest to prywatny właściciel galerii i jeśli dostanę emaila ze mam w niedziele niehandlowa mieć sklep otwarty to MUSZE go otworzyć inaczej zapłacę karę !

    • 14 2

    • Zgłosić to, jak najszybciej.

      • 0 0

  • Prawo

    "Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach."

    Ja pi...ę ale sitwa. Widać, że ustawa jest pod urzędników, aby mogli interpretować prawo wedle uznania i pod prawników, aby mogli pisać ekspertyzy i bronić w sądach. Niestety Polska staje się takim prawnym potworkiem, bo rządzi nami korporacja prawnicza z Wiejskiej i wymyśla takie prawo, że polskie firmy na Cyprze rejestrują działalność. Wszystko zaś po to, aby swoim interpretować dobrze, a cudzym interpretować niedobrze.

    Za PełO było lepiej.

    • 16 7

  • Piekna idea. Wreszcie Polskie Rodziny spedza czas razem. (8)

    Wszystkie niedziele powinny byc wolne. Ludzie nie moga byc zmuszani do pracy w niedziele jak jacys niewolnicy. Kazdy chce isc do Kosciola i dzien swiety swiecic. Brawo PiS.

    • 13 39

    • znowu Krycha pierdoły gadasz

      już widze te wspólne śniadanka pani kasjerki z rodziną
      jak ktoś nie chodził do kościola i tak nie pójdzie jak sklep zamkną
      wszyscy teraz do knajp bo będą czynne i tak Pis rozpije naród

      • 9 2

    • Dobra rada

      Wszystkie niedziele powinny być wolne dla WSZYSTKICH ludzi. Nie ważcie się chorować,trzymajcie się z dala od środków komunikacji, miejsc rozrywki, punktów gastronomicznych. Siedźcie w domu lub spacerujcie bez angażowania innych ludzi. A jak wysiądzie prąd, czy gaz - nie interweniujcie, poczekajcie do poniedziałku.

      • 11 1

    • (1)

      A kierowcy, piloci, maszynisci i inni to rodzin nie maja. No nie bo kierowca,motorniczy musi wozic d*py tym rodzinnym.

      • 7 0

      • Maja. I tez powinni miec wolne. Projekt juz jest.

        • 1 1

    • Co za pitolenie (1)

      • 1 0

      • Ty jestes pitolenie kodziarzu.

        • 0 1

    • ja proponuję wolne poniedziałki. (1)

      bo niby czemu niedziele?

      • 2 0

      • Msza swieta jest w niedziele. Jestes lgbt ?

        • 0 0

  • Na hejterów

    Zalewa nas hejtu morze
    Co z tym robić dobry Boże?
    Może filtr jakiś nałożyć,
    Może da się wtedy pożyć
    Bez tej mowy nienawiści
    Co zatruwa nasze myśli?
    Przecież to frustratów kupy
    Którzy w życiu dali d..y
    I nie znaczą nic na świecie
    Więc chcą chociaż w internecie
    Swoje złości wyładować.
    Zaraz zaczną znów hejtować
    Plując jadem w lewo, w prawo
    By im ludzie bili brawo!
    Jak im pomóc?
    Kto potrafi
    Namówić ich do terapii?

    • 16 1

  • zara lecem PO flaszkę , bo mi na niedzielę nie starczy !

    • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą TSL. Jako przewodniczący Komisji Celnej w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki był uczestnikiem wielu projektów realizowanych przy współudziale Izby Celnej w Gdyni oraz Ministerstwa Finansów. Jest...

Najczęściej czytane