• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Robot kaucyjny z Trójmiasta. Skup butelek albo wysokie kary

Robert Kiewlicz
18 października 2023, godz. 08:00 
Opinie (117)
Najnowszy artykuł na ten temat System kaucyjny. Wyższa kaucja za szklane butelki
System kaucyjny zostanie oficjalnie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Gdańska firma stworzyła autorski automat kaucyjny - Rekbot. System kaucyjny zostanie oficjalnie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Gdańska firma stworzyła autorski automat kaucyjny - Rekbot.

Z początkiem 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Sklepy będą musiały zbierać, początkowo, 77 proc. puszek i butelek, a z początkiem 2029 r. aż 90 proc. Już 2 lata wcześniej gdańska firma KTD rozpoczęła realizację projektu mającego na celu budowę urządzenia do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych. Tak powstał automat kaucyjny - Rekbot.Prąd i ciepło ze śmieci trafią do mieszkańców Trójmiasta i okolic Prąd i ciepło ze śmieci trafią do mieszkańców Trójmiasta i okolic

- Urządzenie stworzyliśmy od podstaw - nowoczesne oprogramowanie, innowacyjna zgniatarka oraz obudowa zajmująca jak najmniej przestrzeni handlowej to były nasze cele. Ponadto nasza maszyna może znajdować się na zewnątrz, jak i wewnątrz sklepu - to wszystko przemyślane było na każdym etapie tworzenia projektu - mówi Bartosz Grabarczyk z firmy KTD. - Nasze urządzenie nie tylko zgniata butelkę PET z korkiem, ale potrafi również przyjąć zniszczoną wcześniej puszkę czy butelkę, pod warunkiem widocznego kodu kreskowego. Mamy nadzieję, że już niedługo mieszkańcy Trójmiasta sami zobaczą efekty naszej długoletniej pracy nad urządzeniem.


System kaucyjny w Polsce od 1 stycznia 2025 r.Od 1 stycznia 2025 r. system kaucyjny zostanie oficjalnie wprowadzony w Polsce. Jednostki handlu detalicznego oraz hurtowego będą zobowiązane od stycznia 2025 r. zebrać 77 proc. odpadów opakowaniowych, natomiast z początkiem 2029 r. aż 90 proc. Placówki handlowe od 200 m kw. mają ustawowy obowiązek przystąpienia do systemu kaucyjnego, natomiast placówki poniżej 200 m będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Kary, jakie zostały przewidziane przez ustawodawcę dla jednostek zobligowanych do uczestnictwa w systemie kaucyjnym, wynoszą do 25 zł za kg niezwróconych odpadów. Od początku 2025 r. każda wprowadzona do sprzedaży czy obiegu handlowego butelka plastikowa do 3 l, puszka aluminiowa oraz stalowa do 1 l będzie objęta kaucją w wysokości 50 gr - do odzyskania przez klienta po zwrocie pustego opakowania.  • Od pomysłu do realizacji - urządzenie do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych powstawało ponad 2 lata.
  • Od pomysłu do realizacji - urządzenie do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych powstawało ponad 2 lata.
  • Od pomysłu do realizacji - urządzenie do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych powstawało ponad 2 lata.

Gdański robot kaucyjnyKiedy pierwsze automaty z Gdańska trafią do sklepów?

- Kiedy właściciele placówek handlowych zrozumieją, jak istotne jest dla ich biznesu i środowiska uczestniczenie w systemie zwrotu opakowań. Dla właścicieli sklepów system kaucyjny nie jest w rzeczywistości kolejnym obowiązkiem narzuconym przez ustawodawcę, jest to sposób na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie starych, oferującym im pełną obsługę po sprzedaży - tłumaczy Grabarczyk. - Dlaczego? Ponieważ klienci, którzy zapłacą wliczoną w kwotę produktu kaucję w jednej placówce, nie mogąc oddać jej z powrotem do tego samego miejsca, zdecydują się pójść tam, gdzie będą mogli zrobić wszystko naraz - czyli oddać do automatu puste opakowania, odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję i przy okazji zrobić zakupy.

System kaucyjny prosty dla klientaDla klienta ostatecznego system kaucyjny jest bardzo prosty i intuicyjny: kupujemy produkt z kaucją, oddajemy opakowanie i otrzymujemy zwrot kaucji w postaci paragonu z kwotą do odbioru w kasie sklepu. Ustawa nie jest jednak pozbawiona wad. Koncepcja systemu kaucyjnego zakłada, że ma być on finansowany z opakowań, za które klienci nie odbiorą kaucji, z opłat administracyjnych ponoszonych przez producentów oraz ze sprzedaży zebranych odpadów, które mogą być powtórnie przetworzone i sprzedane w formie nowego produktu.

- Na pytania, kto będzie odbierał puste opakowania oraz z jaką częstotliwością, nie znamy jeszcze odpowiedzi, firmy za to odpowiedzialne są wciąż w procesie tworzenia. Jako twórcy maszyny do systemu kaucyjnego postawiliśmy sobie za cel ułatwienie procesu zwrotu butelek każdej ze stron - tłumaczy Bartosz Grabarczyk. - Istotnym minusem w ustawie jest również zawężenie jej do sklepów powyżej 200 m kw. W Polsce mamy kilkadziesiąt tysięcy placówek handlowych, małych i dużych, jednak tych pierwszych jest znacznie więcej, gdyż stanowią one ok. 80 proc. wszystkich jednostek handlu detalicznego w naszym kraju. Ustawa powinna zakładać zobligowanie mniejszych placówek do systemu kaucyjnego, jako że zostają one w takiej sytuacji narażone na skutki migracji konsumenta do większych sklepów.

Czy sklepy zdążą z dostosowaniem się do nowych przepisów?- Zapewne nie, ale ustawodawca przewidział kary, więc wszystkim powinno się spieszyć, bo od 1 stycznia 2025 r., zanim wejdą one w życie. Do "wejścia" w system kaucyjny zachęcamy również naszych mniejszych klientów, którzy muszą zrozumieć, że to będzie kolejny powód do odpłynięcia ich klientów do większej konkurencji - dodaje Grabarczyk.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (117)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Magdalena Budnik

Odpowiedzialna za kształtowanie i realizację strategii finansowej i budżetu firmy, a także współodpowiedzialna za procesy strategicznego planowania i zarządzania SESCOM. Magister ekonomii z Certyfikatem Księgowym Ministra Finansów oraz ukończonymi licznymi studiami podyplomowymi z zakresu księgowości, finansów i controllingu. Wieloletni praktyk wykorzystujący w swojej pracy nie tylko wiedzę z zakresu księgowości i finansów, ale także ekonomii oraz zarządzania.

Najczęściej czytane