• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Robot kaucyjny z Trójmiasta. Skup butelek albo wysokie kary

Robert Kiewlicz
18 października 2023, godz. 08:00 
Opinie (117)
Najnowszy artykuł na ten temat System kaucyjny. Wyższa kaucja za szklane butelki
System kaucyjny zostanie oficjalnie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Gdańska firma stworzyła autorski automat kaucyjny - Rekbot. System kaucyjny zostanie oficjalnie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Gdańska firma stworzyła autorski automat kaucyjny - Rekbot.

Z początkiem 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Sklepy będą musiały zbierać, początkowo, 77 proc. puszek i butelek, a z początkiem 2029 r. aż 90 proc. Już 2 lata wcześniej gdańska firma KTD rozpoczęła realizację projektu mającego na celu budowę urządzenia do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych. Tak powstał automat kaucyjny - Rekbot.



Prąd i ciepło ze śmieci trafią do mieszkańców Trójmiasta i okolic Prąd i ciepło ze śmieci trafią do mieszkańców Trójmiasta i okolic

- Urządzenie stworzyliśmy od podstaw - nowoczesne oprogramowanie, innowacyjna zgniatarka oraz obudowa zajmująca jak najmniej przestrzeni handlowej to były nasze cele. Ponadto nasza maszyna może znajdować się na zewnątrz, jak i wewnątrz sklepu - to wszystko przemyślane było na każdym etapie tworzenia projektu - mówi Bartosz Grabarczyk z firmy KTD. - Nasze urządzenie nie tylko zgniata butelkę PET z korkiem, ale potrafi również przyjąć zniszczoną wcześniej puszkę czy butelkę, pod warunkiem widocznego kodu kreskowego. Mamy nadzieję, że już niedługo mieszkańcy Trójmiasta sami zobaczą efekty naszej długoletniej pracy nad urządzeniem.


System kaucyjny w Polsce od 1 stycznia 2025 r.



Od 1 stycznia 2025 r. system kaucyjny zostanie oficjalnie wprowadzony w Polsce. Jednostki handlu detalicznego oraz hurtowego będą zobowiązane od stycznia 2025 r. zebrać 77 proc. odpadów opakowaniowych, natomiast z początkiem 2029 r. aż 90 proc. Placówki handlowe od 200 m kw. mają ustawowy obowiązek przystąpienia do systemu kaucyjnego, natomiast placówki poniżej 200 m będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Kary, jakie zostały przewidziane przez ustawodawcę dla jednostek zobligowanych do uczestnictwa w systemie kaucyjnym, wynoszą do 25 zł za kg niezwróconych odpadów. Od początku 2025 r. każda wprowadzona do sprzedaży czy obiegu handlowego butelka plastikowa do 3 l, puszka aluminiowa oraz stalowa do 1 l będzie objęta kaucją w wysokości 50 gr - do odzyskania przez klienta po zwrocie pustego opakowania.



  • Od pomysłu do realizacji - urządzenie do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych powstawało ponad 2 lata.
  • Od pomysłu do realizacji - urządzenie do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych powstawało ponad 2 lata.
  • Od pomysłu do realizacji - urządzenie do zwrotu butelek PET i puszek aluminiowych powstawało ponad 2 lata.

Gdański robot kaucyjny



Kiedy pierwsze automaty z Gdańska trafią do sklepów?

- Kiedy właściciele placówek handlowych zrozumieją, jak istotne jest dla ich biznesu i środowiska uczestniczenie w systemie zwrotu opakowań. Dla właścicieli sklepów system kaucyjny nie jest w rzeczywistości kolejnym obowiązkiem narzuconym przez ustawodawcę, jest to sposób na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie starych, oferującym im pełną obsługę po sprzedaży - tłumaczy Grabarczyk. - Dlaczego? Ponieważ klienci, którzy zapłacą wliczoną w kwotę produktu kaucję w jednej placówce, nie mogąc oddać jej z powrotem do tego samego miejsca, zdecydują się pójść tam, gdzie będą mogli zrobić wszystko naraz - czyli oddać do automatu puste opakowania, odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję i przy okazji zrobić zakupy.

System kaucyjny prosty dla klienta



Dla klienta ostatecznego system kaucyjny jest bardzo prosty i intuicyjny: kupujemy produkt z kaucją, oddajemy opakowanie i otrzymujemy zwrot kaucji w postaci paragonu z kwotą do odbioru w kasie sklepu. 



Ustawa nie jest jednak pozbawiona wad. Koncepcja systemu kaucyjnego zakłada, że ma być on finansowany z opakowań, za które klienci nie odbiorą kaucji, z opłat administracyjnych ponoszonych przez producentów oraz ze sprzedaży zebranych odpadów, które mogą być powtórnie przetworzone i sprzedane w formie nowego produktu.

- Na pytania, kto będzie odbierał puste opakowania oraz z jaką częstotliwością, nie znamy jeszcze odpowiedzi, firmy za to odpowiedzialne są wciąż w procesie tworzenia. Jako twórcy maszyny do systemu kaucyjnego postawiliśmy sobie za cel ułatwienie procesu zwrotu butelek każdej ze stron - tłumaczy Bartosz Grabarczyk. - Istotnym minusem w ustawie jest również zawężenie jej do sklepów powyżej 200 m kw. W Polsce mamy kilkadziesiąt tysięcy placówek handlowych, małych i dużych, jednak tych pierwszych jest znacznie więcej, gdyż stanowią one ok. 80 proc. wszystkich jednostek handlu detalicznego w naszym kraju. Ustawa powinna zakładać zobligowanie mniejszych placówek do systemu kaucyjnego, jako że zostają one w takiej sytuacji narażone na skutki migracji konsumenta do większych sklepów.

Czy sklepy zdążą z dostosowaniem się do nowych przepisów?



- Zapewne nie, ale ustawodawca przewidział kary, więc wszystkim powinno się spieszyć, bo od 1 stycznia 2025 r., zanim wejdą one w życie. Do "wejścia" w system kaucyjny zachęcamy również naszych mniejszych klientów, którzy muszą zrozumieć, że to będzie kolejny powód do odpłynięcia ich klientów do większej konkurencji - dodaje Grabarczyk.

Miejsca

Opinie (117) 1 zablokowana

  • Ślad węglowy

    Ciekawe co wygenerowałoby większe obciążenie dla środowiska - butelki zebrane w tej maszynie przez cały okres jej użytkowania czy może jej produkcja, obsługa, serwis i utylizacja (która też przecież kiedyś nastąpi)

    • 4 1

  • Urządzenie od podstaw.. (2)

    I już spiepszyli sprawę. Po co wymyślać koło od nowa. Byłem ostatnio w Pradze i tam mają takie maszyny tylko czytnik kodów jest w środku więc jak zeskanuje to zabiera właściwy przedmiot. U nas będą skanować jedna rzecz a druga wrzucać! Zobaczycie

    • 5 1

    • Typowy polski hejt

      Myślę że producent miał wystarczająco dużo oleju w głowie, żeby wprowadzić jakieś zabezpieczenie poza tym po co ktoś miałby skanować jedno a wrzucać drugie?

      • 2 0

    • Nikt tu nie pisał że tworzyli koło od nowa - chwalą się bo polak tez potraf!!!!! Brawo

      • 0 0

  • Nic nowego

    Takie automaty powinny być w każdym sklepie.. jedyny minus to długie kolejki... Przynajmniej przez kilka miesięcy jak ludzia się znudzi segregacja..

    • 2 1

  • Rozwiązanie znane

    W Europie właściwej od 15/20 lat. Szok! W końcu dotarło do średniowiecznej polski żeby zgodnie z ustawą rząd zarabiał nawet na twoich śmieciach. Bo przeciez mietek co chcial to robic juz dawno dawno temu, miau za mało kolegów u góry.

    • 2 1

  • A jaki jest koszt takiego automatu

    i kto za niego zapłaci?
    Bo ja się założę, że w ogóle go na ulicach nie zobaczymy.

    • 2 0

  • Skupy opakowań szklanych i makulatury funkcjonowały do 1989 roku. Komu to przeszkadzało?

    • 4 0

  • Kolejny komuch co chce innych uszczęśliwiać ustawą

    "Ustawa powinna zakładać zobligowanie mniejszych placówek do systemu kaucyjnego, jako że zostają one w takiej sytuacji narażone na skutki migracji konsumenta do większych sklepów."

    No proszę jak to sobie wymyślił jak widać to kolejny komuch co chce innych uszczęśliwiać ustawą.

    • 0 2

  • sama nienawiść (1)

    Dlaczego ludzie choć raz, zamiast ucieszyć się z czyjegoś sukcesu i zauważyć, że ktoś stworzył coś co ma ułatwić przedsiębiorcą życie, nie ważne czy zrobił to sam, czy wzorował się na maszynach z rynku europejskiego, wciąż każdy polak będzie hejtować, opluwać i narzekać!!
    Ludzie obudźcie się, rząd się zmienia, ale jeżeli my nie zaczniemy się wspierać tylko wciąż będziemy sobą gardzić to i bez pisowców pójdziemy na dno jako społeczeństwo
    cieszmy się, że coś co działa w europie od lat, weszło i do nas oraz, ze zamiast karmić niemiecką, czy szwedzką gospodarkę, mamy polskiego producenta, który jest pod ręką i zna naszą rzeczywistość

    • 0 0

    • Tak rzad sie zmienia. Haha. Z deszczu pod rynne

      Zamienil stryjek siekiere na kijek

      • 0 0

  • Taki system kaucyjny jest super

    Ale jak na razie to istnieje tylko w Niemczech i Holandii. Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania - wszystko tonie w śmieciach. My w Polsce nawet nieźle sobie radzimy. Wiem bo jeżdżę zawodowo po Europie, tak czysto jak u nas jest tylko w Skandynawii, Austrii, Szwajcarii i może jeszcze paru miejscach.

    • 1 0

  • Taka to innowacja, że 20 lat temu w każdym szwedzkim supermarkecie był już taki automat. Tak - rozpoznawał kody kreskowe z butelek i puszek. Naliczał zwrot kaucji za opakowania na które je nakładano.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013 roku prezes zarządu spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o. jednej z największych polskich kancelarii audytu i doradztwa gospodarczego. Obecnie rozwija Grupę REWIT, w ramach której w chwili obecnej pracuje ponad 60 specjalistów z zakresu księgowości, podatków, kontrolingu oraz doradztwa biznesowego. Grupa obecna jest w Gdańsku, w Warszawie oraz w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat...

Najczęściej czytane