• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rząd planuje fuzję Grupy Lotos z PGNiG?

Robert Kiewlicz
27 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Analitycy nie są zgodni, czy połączenie gdańskiej Grupy Lotos... Analitycy nie są zgodni, czy połączenie gdańskiej Grupy Lotos...

Do końca roku mają się rozstrzygnąć losy gdańskiej Grupy Lotos. Jeżeli spółki nie uda się sprzedać, być może zostanie ona połączona z innym państwowym koncernem: Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.



...z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem ma sens. ...z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem ma sens.
Dziś skarb państwa ma 53 proc. udziałów w Grupie Lotos i 73,5 proc. udziałów w PGNiG.

Analitycy nie są zgodnie w ocenie konsekwencji takiego połączenia. - Połączenie Grupy Lotos z silnym podmiotem polskim jest szansą na lepsze działanie na wspólnym rynku europejskim. Obecnie nie ma tam miejsca dla małych bytów - mówi Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. Energetyki.

Jego zdaniem połączenie Lotosu i PGNiG musi się opierać na rozsądnym podejściu do całej sprawy. Przekonuje, że choć rafinacja ropy naftowej różni się całkowicie od wydobycia gazu, to takie rozwiązania działają. - Wystarczy spojrzeć na MOL, węgierskie przedsiębiorstwo przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, zajmujące się również dystrybucją tych produktów - uważa Tomasz Chmal.

Najlepsze rozwiązanie dla Grupy Lotos to:

Innego zdania jest Andrzej Szczęśniak, analityk rynku paliw. - PGNiG i Lotos razem? A po cóż to? Przecież to są odmienne działalności, które łączy jedynie wydobycie ropy i gazu, marginalne w przypadku Lotosu - przekonuje Szczęśniak. - Poza tym ich charakterystyki są tak odmienne, że łączenie byłoby tworzeniem kolosa na glinianych nogach. Konstrukcja raczej pękałaby w wielu miejscach, niż przynosiła efekty synergii. PGNiG nie jest także na tyle zasobna, by pomóc Lotosowi.

Jak twierdzi Szczęśniak, wielkość spółki ma istotne znaczenie w przypadku Lotosu, którego rozmiar inwestycji przekroczył możliwości tak niewielkiej - jak na standardy naftowe - spółki. - Na dodatek w tym samym czasie przeprowadza dwa bardzo kapitałochłonne procesy - rozwój rafinerii i budowę wydobycia najbardziej kosztownego, bo na morzu - dodaje Szczęśniak. - Lotosowi jest koniecznie potrzebny solidny inwestor, który wyłoży duże pieniądze na spłatę zadłużenia. Także minister Aleksander Grad musi ograniczyć swoje apetyty na dochody ze sprzedaży akcji spółki - tylko wtedy będzie mógł w ogóle znaleźć chętnych, bo klimat do inwestycji w europejski przerób ropy nie jest najlepszy.

PGNiG oraz Lotos już od jakiegoś czasu blisko współpracują. Obie spółki wraz z koncernem Energa podpisały umowę w sprawie budowy elektrociepłowni gazowej w Gdańsku o mocy elektrycznej ok. 200 MW.

Połączenie może być brane pod uwagę tylko wtedy, gdy Skarbowi Państwa nie uda się sprzedać swoich akcji gdańskiego koncernu. Ich wartość rynkowa wyceniana jest na ok 2 mld zł. Tymczasem jak dotąd tylko Kulczyk Investments oficjalnie potwierdził swoje zainteresowanie przejęciem Grupy Lotos.

- Podtrzymujemy nasze stanowisko dotyczące Lotosu - potwierdził w rozmowie z Trojmiasto.pl Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investmenst. - Lotos to bardzo dobra i świetnie zarządzana firma. Chcielibyśmy ją rozwijać - takie plany przedstawiliśmy resortowi i jeśli rząd ma podobne podejście do naszego, to jesteśmy otwarci na dyskusję.

Spółka najbogatszego Polaka ma zamiar złożyć ofertę na Lotos wraz z libijskim partnerem Tamoil. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się także Statoil, Orlen, azerski narodowy koncern Socar oraz rosyjski Łukoil, China National Petroleum Corporation, a nawet jeden z dużych koncernów amerykańskich z sektora dystrybucji paliw.

Sam zarząd Grupy Lotos wstrzymuje się od komentarzy dotyczącej dalszych losów koncernu. Podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami prezes zarządu Paweł Olechnowicz zaznaczył, że jego spółka potrzebuje partnera, który wzmocnił by ją w segmencie poszukiwań i wydobycia i w takim kontekście konsolidacja z PGNiG mogłaby przynieść wiele korzyści.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (74) ponad 10 zablokowanych

  • Donkowi się kasa już naprawdę kończy

    Więc wyprzedaje ostatnie strategiczne spółki bez żenady i cienia wstydu...

    PO nich choćby potop, albo rusko-niemieckie przymierze...

    Szkoda, że miłośnicy tego portalu i tej ekipy tego nie widzą...

    Skoro Lotos tak się świetnie rozwija, to po co mu "partner", zwłaszcza teraz, kiedy jest kryzys na świecie i trzeba się prosić o oferty.. a i tak, najchętniejsi są ruski, dla których gospodarka jest tylko dodatkiem do polityki...

    To jest real politik miłości Donalda T. - wydupczą nas od tyłu Ruskie, a my robimy dobrze Niemcom z przodu...

    • 4 0

  • tusk SZUKA PIENIEDZY BY ZNOWU MYDLIC OCZY A BARANY DALEJ WIERZA W CUDA DONKA !!!!!

    • 3 1

  • Z TEJ II IRLANDII ZA ROK BEDZIE II G R E C J A !!!!!!!

    • 3 1

  • Lotos, orlen, Mozejki, PGNG, Energa, ZUS, tusek, miasta w długach

    stocznie w długach, a PKB rosnie, fusek powiedz ile dzis stoI???

    • 0 1

  • wy sie zupełnie, jak widzę, nie znacie na ekonomii, wypuści się kolejne obligacje i bedzie git...

    jak oni tak budują wały przeciwpowodziowe jak autostrady, to sie nie ma co dziwić, że pękają i ludzie w jednej chwili tracą dorobek życia...

    • 0 0

  • W LOTOSIE TRZEBA W KOŃCU ZROBIĆ PORZĄDEK (2)

    z wujkami , stryjkami , szwagrami, dziadkami , nad dyrektorami , nad kierownikami którzy myślą ,że są nie zastąpieni. Ludźmi pokroju jaśniepan dyrektor F....anus u którego zawsze trzeba czekać a jak już zdecyduje się coś podpisać to z wielką łaską i pretensjami ,że szary człowiek śmie mu przeszkadzać w piciu kawy itp. Na pewno zmiana zarządu pomogłaby w zaprowadzeniu tam porządku i skończyłaby z zatrudnianiem całych rodzin w lotosie .

    • 6 0

    • Tak wygląda cały Lotos w paru zdaniach! Dokładnie tak jest! Popieram!!!!

      • 3 0

    • takich nie docenionych jak w lotosie spotykam wszędzie. Tępe gnojki noszą Głowę w chmurach a w razie godziny W do tatusia albo wujka dyrektora by po dupci poklepał.
      Szkoda rozpisywać się nad beznadziejnymi, płytkimi frajerami którzy bez pleców i wazeliniarstwa nie dali sobie rady w życiu.
      Po mojemu niezaradni życiowo.

      • 2 0

  • Żenada

    Oczywiście sprzedajmy wszystko co mamy Rosjii, Unii.... te super interesy nie wyszły nikomu nigdy na dobre np. Orlen, Stocznie. To co się w Polsce dzieje przerasta ludzkie pojęcie ... teraz jeszcze konsolidacja z PGNiG PIĘKNIE Może jeszcze dorzućmy im ENERGIE i jakąś sieć komórkową i będzie pełen luksus ..... szkoda na to wszystko słów. Sprawdza sie powiedzonko cudze chwalicie, a swego nie znacie. Lotos ma inwestycje i będzie się rozwijał ale potrzeba czasu żeby inwestycja się zwróciła, a nie odrazu sprzedawać bo trzeba spłacić. Niech się lepiej rząd weźmie za dupe DROGOWCÓW i zobaczy co tam się dzieje .......

    • 0 0

  • I bardzo dobrze. Niech się do roboty wezmą z tymi leniami

    j.w.

    • 1 0

  • TUSK nie niszcz Gdańska!!!

    jak to możliwe że za czasów premiera z Gdańska/Sopotu stracimy dwa największe przedsiębiorstwa Wybrzeża(Lotos i Energę)???
    Tusk co zrobiłeś dla swojego miasta???
    Rozwalasz jego gospodarkę!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane