• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studio filmowe, platformy wiertnicze i centrum biznesu w Stoczni Gdynia

Robert Kiewlicz
10 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Minister skarbu Aleksander Grad odwiedził Stocznię Gdynia dwa lata po jej zamknięciu.



W ciągu najbliższych kilku lat tereny Stoczni Gdynia mają się przekształcić w nowoczesne centrum przemysłowo-biznesowe. Na terenach gdyńskiego zakładu funkcjonują obecnie takie firmy jak Crist, Energomontaż Północ, Stocznia Nauta, czy Gafako. Jednak już za 3 lat teren wzbogaci się o nowe firmy, które powstaną w Bałtyckim Parku Przemysłowym.



Droga wewnętrzna na ternie Stoczni Gdynia. Droga wewnętrzna na ternie Stoczni Gdynia.
Wizualizacja drogi wewnętrznej po przebudowie. Wizualizacja drogi wewnętrznej po przebudowie.
Plac przed elektrociepłownią ul.Przelotowa obecnie. Plac przed elektrociepłownią ul.Przelotowa obecnie.
Tak to samo miejsce ma wyglądać w przyszłości. Tak to samo miejsce ma wyglądać w przyszłości.
W czwartek Stocznię Gdynia odwiedził minister skarbu Aleksander Grad, aby na własne oczy przekonać się o przebiegu procesu kompensacji gdyńskiego zakładu. - Dziś państwo nie musi dopłacać do stoczni, a ludzie wcześniej zwolnieni mogą tu wrócić do pracy - powiedział minister Grad. - Stocznia w Gdyni na nowo żyje i tu na miejscu widać, że kierunek zmian był dobry.

Minister stwierdził, że teraz Stocznia to dobrze zorganizowana struktura, w której pracuje ponad 1,5 tys. osób. Wcześniej na terenie SG pracowało ok. 5 tys osób. - Wcześniej było ich po prostu za dużo. To był zły model biznesowy - stwierdził Aleksander Grad.

Wszystkie istotne dla produkcji stoczniowej obszary Stoczni Gdynia zostały sprzedane na rzecz firm realizujących projekty z zakresu budowy statków, remontów, napraw i produkcji konstrukcji stalowych. - Do najważniejszych firm należą Crist SA, Nauta SA, Energomontaż Północ SA i Gafako - powiedział Patryk Michalak, prezes zarządu Stoczni Gdynia. - Zaznaczyć należy, że działalność na terenie Stoczni Gdynia prowadzi także Grupa Remontowa.

Jedną z najbardziej aktywnych firm jest Stocznia Crist. Spółka Realizuje aktualnie kontrakt prefabrykacji elementów barki typu jack-up do przewozu i ustawiania farm wiatrowych na morzu. W trakcie realizacji są obecnie promy fiordowe oraz statki rybackie. - W ostatnim czasie firma podpisała porozumienie o współpracy z norweską spółką Acker Solutions dotyczącą budowy elementów platform wiertniczych - poinformował Ireneusz Ćwirko, współwłaściciel Crist SA.

Stocznia Nauta SA prowadzi obecnie proces adaptacji Nabrzeża Stoczniowców, gdzie powstanie nowoczesny ośrodek dokowy. Firma rywalizowała ze Stocznią Crist o zakup dużego suchego doku Stoczni Gdynia. Jenka nie udało się jej wygrać przetargu. - Zakupiliśmy dok pływający o nośności 10 tys. ton - mówił Romuald Kowalski, prezes Nauta SA. - Dok ten jest obecnie modernizowany i przedłużany o 24 metry. Tak aby mógł przyjmować statki o długości ponad 200 metrów.

- Rozpoczęliśmy inwestycję wartą 50 mln zł - poinformował Piotr Lejman, prezes Energomontaż-Północ Gdynia. - Inwestujemy w nowe hale produkcyjne i urządzenia do produkcji konstrukcji wielkogabarytowych dla firm z branży wydobycia nafty i gazu.

Spółka chce też realizować kontrakty dotyczące budowy platform wiertniczych i energetyki jądrowej. Spółka Gafako z Gdańska jest w trakcie przenoszenia produkcji i remontu hal produkcyjnych. Spółka specjalizuje się w konstrukcjach dźwigowych różnych typów, elementach pogłębiarek morskich, zbiornikach ciśnieniowych i innych konstrukcjach stalowych. Euromal ma zamiar współpracować ze wszystkimi firmami zajmującymi się produkcją na terenach Stoczni Gdynia. - Planujemy zwiększenie obrotów i zatrudnienia - stwierdził Marek Bednarz, prezes zarządu Euromal. - Obecnie zatrudniamy 100 osób. Jednak w tym roku chcemy zwiększyć zatrudnienie do 200.

Tereny stoczniowe to nie jedynie zakłady produkcyjne. W jednej z hal powstaje obecnie studio filmowe BreakThru Films, które należy do zdobywcy Oscara za film "Piotruś i wilk" - Hugh Welchmana. Już w czerwcu 2011 roku ruszy w nim produkcja najnowszego filmu o Vincencie van Goghu.

- Za trzy lata powstaną tu piękne tereny przemysłowe - Bałtycki Park Przemysłowy - zapowiedziała Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Firmy będą się tu lokowały, rozwijały i tworzyły nowe miejsca pracy.

Powstał już specjalny zespół roboczy ds. budowy infrastruktury, w którym oprócz przedstawicieli PSSE uczestniczą także przedstawiciele wszystkich spółek działających na terenie stoczni. W pierwszym etapie powstaną piętrowe parkingi oraz wyjazd na Trasę Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni. Wyremontowana zostanie także sieć kolejowa.

Założenia wstępne koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenów Stoczni Gdynia.



Więcej o pomorskiej gospodarce

W programie Marka Kańskiego - Pomorska Kronika Biznesu m.inn. "Siły na zamiary"- pomorskie firmy chcą uczestniczyć w budowie bałtyckiego tunelu ; " Strefa Stocznia " - Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna rewitalizuje tereny dawnej Stoczni Gdynia ; " Sea Invest" - wizyta premiera Flandrii w Porcie Północnym. Pomorska Kronika Biznesu w TVP Gdańsk w piątek o 18.20 i w sobotę o 17.

Miejsca

Opinie (92) 9 zablokowanych

  • bezczelność tego człowieka mówiącego

    "Dziś państwo nie musi dopłacać do stoczni, a ludzie wcześniej zwolnieni mogą tu wrócić do pracy" nie zna granic
    co on sądzi że Polacy przespali afery związane z drogami, katarami, kartografią?
    to on wraz z kolegami z "rządu" przecież obiecywał katarskiego inwestora a koniec konców skonczyło się na likwidacji najnowocześniejszej stoczni w gdyni
    w której budowano ponad 300 m jednostki gdzie pracowali fachowcy i specjalisci
    a zadłużenie wynikało z politycznego debilnego centralnego "zarządzania" i przerostu biurw leniacych się w pokoikach pentagonu
    co zaowocowąło zresztą upadkiem cegielskiego
    jak można do takiego skonsolidowanego zakładu pracy porównywać firemki i biura o niebotycznie mniejszej wydajności i możliwościach i zupełnie innym profilu działań?
    mam nadzieję że po wyborach jakiś prawdziwy sąd i uczciwi prokuratorzy naświetlią wszystkie te sprawy mijających 4 lat obiecywanego cudu gospodarczego tej drugiej alba... irlandii znaczy się
    a winni których wszyscy znamy znajdą sie za kratami!

    ps. autor mógłby sie wysilić i przyznać że niektóry z wymienionych firm znajdą się na terenie zniszczonej stoczni gdynia z przymusu bo um gdynia planuje nabrzeże dalmoru zmienić w "centrum" muzealno mieszkalne...

    Kwiatkowski i Grabski prawdziwi kochający Polskę ludzie przewracają się w grobach...

    • 19 3

  • biznes (1)

    Na czym zrobic dobre pieniadza. Podobno leza na ulicy tylko trzeba sie po nie schylic... mam kapital i szukam koncepcji na ciekawa inwestycje

    • 0 0

    • otwórz skup butelek

      • 0 1

  • Nieważne, że Stocznia Gdynia padła.

    Ważne, że zarząd Stoczni Gdynia ma sie dobrze i dostaje swoje wynagrodzenie. A ja sie pytam po co jest i czym sie zajmuje ten dziadowski zarzad, ktory doprowadzil zakład do ruiny???

    • 14 0

  • Mnie tylko zastanawia jak dobrze prosperujące przedsiębiorstwo można było tak upodlić (1)

    Stocznia Gdynia na przełomie wieków była stoczniowym gigantem w regionie.Czemu więc nikt nie został ukarany za to co się stało.Tylko z góry piszę że nie mowa tu tylko o politykach ale i o związkach.

    • 14 0

    • podziękuj polityką

      musieli ratować przecież stocznie "kolebkę" z sąsiedniego miasta. zamiast inwestować w sprzęt inwestowano w dawną stocznię imienia lenina, żeby krzykacze zwązkowcy siedzieli cicho i nie palili opon

      • 4 0

  • sprostowanie (1)

    ,,Wcześniej było ich po prostu za dużo. To był zły model biznesowy,, - stwierdził Aleksander Grad. - tylko jełop może tak stwierdzić. Zakład potrzebował tylu pracowników, gdyż budował ok. 10-13 jednostek rocznie - duzych jednostek. A teraz co buduje ? Prawie nic. Polska robi się zadupiem Europy. Dziękujemy panie ministrze.

    • 13 2

    • "ministrze" zawsze w cudzysłowiu tak jak "premierze" czy "prezydencie"
      chyba ze mówisz np: ministrze po - wtedy dobrze piszesz

      • 0 0

  • firma Crist

    sprawdzicie referencje tego "malego" podkopywacza - jak sie wlejil przepieknie w nasza stocznie Gdynska i jak "rozwijal" sie cichutko budujas i naprawiajac statki kiedy to stocznie nie miala zamowien???

    • 5 2

  • Firma Crist, czy Nauta tak naprawdę zajmują się głównie prymitywnymi pracami jak spawanie sekcji statków, czego nie należy mylić z budową w pełni wyposażonych jednostek. Nazywanie tej firmy stocznią może być mylące. Stocznia Gdynia to był potężny zakład, który produkował duże statki w ostatnim okresie np. samochodowce. Przypuszczam, że obecnie zamówienia na takie jednostki trafiają do stoczni niemieckich czy francuskich. No cóż... mamy wspólną Europę. Już niedługo nasi bezrobotni stoczniowcy ruszą do niemieckich stoczni za chlebem. A nasz rząd ogłosi kolejny sukces, bo oczywiście bezrobocie spadnie. I po problemie... tylko Polski szkoda...

    • 13 1

  • Gdynia

    Co za prymitywna propaganda! Gierek z jego propagandą sukcesu, to przy tym "pikuś".

    • 9 3

  • Zaskoczeni, zdziwieni, rozczarowani, wykiwani? mnie to jakoś nie dziwi.

    • 1 1

  • Narzekać to wy potraficie nie ma co...

    Dobrze, że cokolwiek sie dzieje. Trzymam kciuki za tę i inne inwestycje

    • 6 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego PPUP Poczta Polska, a w latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zajmował się prywatyzacją firmy Neptun Film Sp. z o.o., realizując funkcję nadzoru właścicielskiego z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. Posiada również kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej....

Najczęściej czytane