• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co trzecie małżeństwo się rozpada. Co z tą miłością?

Wioleta Stolarska
14 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
"Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. "Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa.

Wyszłam za mąż... zaraz wracam. W dniu ślubu mało kto bierze pod uwagę czarny scenariusz i szuka adwokata "od rozwodów". Tymczasem według ekspertów nawet jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, a z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Tylko w 2020 r. rozpadło się ponad 20 tys. małżeństw ze stażem krótszym niż dziewięć lat. 14 lutego - walentynki - to święto zakochanych, ale jak z tą miłością jest naprawdę?



Po jakim czasie bycia w związku sformalizowaliście go?

Czy po ślubie może być już... tylko gorzej? "Niezgodność charakterów" to najczęstszy powód, który decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. Czy jednak faktycznie ludzie, którzy decydują się sformalizować związek, tak słabo się znają? Czy naprawdę nie wiedzą, z kim się wiążą?

Jak przekonują psychologowie, najczęściej pułapką jest unikanie poważnych rozmów przed podjęciem poważnych decyzji, co wiąże się z przeświadczeniem, że druga strona myśli podobnie, że dostosuje się do naszej wizji życia.

I że cię nie opuszczę...



W 2020 r. na Pomorzu zawarto 9430 związków małżeńskich - z czego 50,1 proc. to związki cywilne, a 49,9 proc. wyznaniowe.

W samym Gdańsku zawarto 2105 związków małżeńskich - z czego 54,2 proc. to związki cywilne, a 45,8 proc. wyznaniowe. Z kolei w Gdyni zawarto 953 związki małżeńskie - z czego 58,6 proc. to związki cywilne, a 41,4 proc. wyznaniowe.

Aż 45,1 proc. mężczyzn decydujących się na zawarcie małżeństwa było w wieku 20-29 lat, nieco mniej - bo 34,5 proc. - było w wieku 30-39 lat. Z kolei w przypadku kobiet 56,9 proc. to osoby w wieku 20-29 lat, a 26,8 proc. było w wieku 30-39 lat.

Najczęściej na zawarcie małżeństwa decydowano się latem, najwięcej, bo 1975, ślubów udzielono w sierpniu.

Czytaj też: Dzień Singla 2022. Kiedy wypada i jak obchodzić?

  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.
  • Dane dot. zawartych małżeństw w 2020 roku.

Ponad 50 tys. rozwodów w rok



Rocznie w Polsce sądy orzekają średnio 65 tys. rozwodów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce orzeczono ich 51 164: 36 955 w miastach i 13 601 na wsiach. Najwięcej wyroków wydano bez orzeczenia o winie - 40 756, z winy obu stron było ich 2179, z winy męża - 6595, z winy żony - 1634.

W tym czasie w woj. pomorskim rozwodów było 2924 - 1031 z powództwa męża i 1893 z powództwa żony. Na tysiąc nowo zawartych małżeństw ponad 310 zostało rozwiązanych.

W samym Gdańsku w 2020 r. orzeczono 620 rozwodów, a w Gdyni 324. Dla porównania w Warszawie takich wyroków było 3267.

Psycholodzy w Trójmieście - znajdź specjalistę


Pandemia na pewno jest trudnym egzaminem dla wielu związków. Jednak fali pozwów rozwodowych w polskich sądach jak na razie nie widać.

- W 2020 r. do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynęło 4059 spraw rozwodowych i 93 wnioski o separację. Z kolei w 2021 r. wniesiono 4279 pozwów o rozwód, a 85 wniosków o separację. Dane dotyczą wpływu spraw w całym okręgu gdańskim, obejmującym nie tylko Trójmiasto, ale również tereny właściwe miejscowo dla sądów rejonowych w Wejherowie, Kartuzach, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Malborku i Kwidzynie - mówi sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Jak dodaje, średni czas oczekiwania na pierwszą rozprawę zależy przede wszystkim od stopnia obciążenia referatu, do którego wpływa sprawa.

- Także od tego, czy pozew ma braki formalne, czy też nie, wszelkie braki powodują wydłużenie terminu wyznaczenia rozprawy, średni okres oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi od trzech do ośmiu miesięcy - informuje.

Seksuolodzy w Trójmieście - znajdź eksperta


Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej 5 lat) - tylko w 2020 roku rozpadło się ponad 20 tys. takich związków. Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej 5 lat) - tylko w 2020 roku rozpadło się ponad 20 tys. takich związków.

Rozwód na pierwszej rozprawie?



Prawnicy przekonują, że trwająca pandemia może mieć jednak istotny wpływ na podejmowanie decyzji o rozstaniu. Warto pamiętać też o tym, że decyzja w tej kwestii to jedno, a jej realizacja to niestety długi i trudny proces. Po złożeniu pozwu oczekiwanie na rozprawę to nawet kilka miesięcy, a nie zawsze rozwód kończy się jedną wizytą na sali rozpraw.

- Orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie jest możliwe w przypadku zgodnego żądania stron w zakresie rozwiązania małżeństwa, a w przypadku posiadania przez strony dzieci również co do kwestii związanych z władzą rodzicielską, alimentami oraz sposobem uregulowania kontaktów. W przypadku sporu co do winy czy kwestii związanych z małoletnimi dziećmi konieczne może okazać się odbycie trzech, czterech, a czasem nawet większej liczby rozpraw. Odbywają się one zwykle w odstępie kilku miesięcy - mówi Marta Owczarek, starszy prawnikKancelarii Butny.
Przyznaje, że częściej dochodzi do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Zwykle kwestią sporną między stronami pozostają jednak sprawy związane z dziećmi.

Ile kosztuje rozwód?



Rozwiązanie małżeństwa wiąże się też oczywiście z kosztami.

- Wniesienie pozwu o rozwód do sądu związane jest z obowiązkiem wniesienia stałej opłaty sądowej w kwocie 600,00 zł - koszt ten jest niezmienny od wielu lat. Nie jest to jednak jedyny koszt związany z postępowaniem rozwodowym. W toku sprawy mogą pojawić się również dodatkowe koszty związane z koniecznością przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez kuratora czy sporządzenia opinii przez biegłych sądowych. Oczywiście w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu takich usług - jest on uzależniony od stopnia skomplikowania danej sprawy - wyjaśnia Marta Owczarek.

Rozwody będą zakazane?



W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rozwód w Polsce będzie coraz trudniejszy do uzyskania. Wszytko za sprawą zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro przekonuje, że nowe przepisy pomogą małżeństwom opiekującym się nieletnimi dziećmi.

- Nie należy się spodziewać wprowadzenia w najbliższym czasie tego rodzaju uregulowań do systemu prawnego. Obecnie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada istotne zmiany dotyczące problematyki rozwodu, w tym postulat poprzedzenia rozwodu czy separacji rodzinnym postępowaniem mediacyjnym. Ma to mieć na celu pojednanie stron z korzyścią dla małoletnich dzieci, niemniej jednak, gdy strony pomimo przeprowadzenia takiego postępowania zdecydują się na rozwód czy separację, może ułatwić uzgodnienie między małżonkami warunków rozwodu lub separacji oraz uregulowanie kwestii związanych z władzą rodzicielską, kontaktami czy wysokości alimentów. Wydaje się, iż z założenia wprowadzenie takiej zmiany mogłoby mieć pozytywny wpływ na wypracowanie porozumienia między stronami, niemniej jednak pojawiają się obawy, iż może jedynie wydłużyć proces uzyskania rozwodu - wyjaśnia prawniczka.
W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe. W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe.

Mediacje nieobowiązkowe, ale potrzebne



Jak mówi, instytucja mediacji jest coraz częściej wykorzystywana w rozwiązywaniu sporów rodzinnych, choć to wciąż za mało.

- W obecnym stanie prawnym mediacje nie są obowiązkowe, niemniej jednak sąd może skierować strony do mediacji w sytuacjach, gdy istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa bądź w celu ugodowego rozwiązania spornych kwestii dotyczących sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów z dziećmi. Przeprowadzenie mediacji może ułatwić osiągnięcie porozumienia między stronami - podkreśla.
W 2020 r. do mediacji w sprawach o rozwód i separację skierowano 136 spraw, z kolei w 2021 r. skierowano już 199 spraw.

Miejsca

Opinie (417) ponad 10 zablokowanych

  • Wszędzie dookoła (2)

    Czyha pokusa goła.
    Wszędzie, gdzie się nie spojrzę, chce sobie zrobić dobrze.

    • 17 0

    • Elektryczne gitary

      • 3 0

    • Życie

      • 0 0

  • Czemu ?

    Może dlatego, że wiążą się ze sobą ludzie totalnie nie dojrzali psychicznie do tego ? Bo co można powiedzieć o szczylach mających po np 18 lat, zero kasy na koncie i mieszkających kątem u rodziców albo po zbyt krótkiej znajomości - np po pół roku....W dodatku często po ślubie kobietom / mężczyznom przestaje zależeć na własnym wyglądzie (bo po co skoro ma już partnera) albo spada maska i wychodzi na jaw prawdziwe oblicze partnera, nie to które było mistyfikacją aby uwieść kogoś. Pomijam już kur*stwo z obu stron bo takich akcji się nie wybacza i wystawia się wilczy bilet z miejsca

    • 18 3

  • ponoc w rumunii, dawniej, zamykano taka pare na miesiac w jednym pomieszczeniu / izbie

    gdzie bylo JEDNO lozko, stol i dwa krzesla .
    Przez miesiac nie pozwalano im nigdzie wyjsc, jedzenia bylo dostarczane.
    Jesli po miesiacu wspolnie we dwojke spedzonym ciagle chcieli sie rozstac, mogli to bezproblemowo od razu zrobic

    • 11 2

  • Instytucja małżeństwa to przezytek

    • 11 9

  • Bo on często (5)

    Po ślubie uważa żonę za darmową kucharkę sprzątaczkę praczkę i zaopatrzeniowca a to błąd bo żona to partnerka życiowa a nie obsluga

    • 34 22

    • Bo buk tak chciał! Kobieta jest dla męża

      Ministrant edukacji

      • 0 8

    • Bo on często

      bo ona traktuje go jak dekorację do wystroju wnętrza, musi pasować, darmowego hydraulika, elektryka no i głównego sponsora.

      • 19 4

    • Analogiczne zarzuty można postawić kobietom. Mężczyzna to nie bankomat itp. Fakt, że postawiłaś zarzuty tylko jednej płci, pokazuje, jak Ty myślisz.

      • 19 3

    • A ona szofera,pomagiera,tragarza (1)

      I opiekuna do dzieci bo sama robi paznokcie

      • 19 5

      • A wyglada to tak - odstawia dzieci, jedzie do pracy, potem migiem sama jesli zdazy lub z dziecmi po odebraniu z przedszkola ogarnia zakupy, wraca do domu, rozpakowuje te zakupy, ogarnia dzieci. A co robi maz? Jedzie do pracy. Wraca z pracy.

        • 10 11

  • (7)

    Ja bym z kolei stawiał na wyraźną asymetrię w wymaganiach względem kobiety i mężczyzny. Dzisiejszy chłop "musi" potrafić oraz mieć czas by gotować, zajmować się dziećmi, ogarnąć porządek w domu, wyprać szmaty, itp. Natomiast nie spotkałem się by od kobiety wymagano ogarnięcia podstawowych napraw w domu, remontów, napraw samochodu, czy umiejętności takich jak np. spawanie które przydają się w gospodarstwie domowym.
    Dodatkowo zanika w kobietach "funkcja" emocjonalnego wspierania swojego lubego. Zastępuje ją samorealizacja na polu kariery i imo nie byłoby w tym nic złego, gdyby ta pierwsza opcja nie była pogardzana i wyśmiewana w kręgach wpływowych kobiet.

    • 30 15

    • (1)

      spawanie :) może jeszcze piaskowanie i budowanie rusztowań:)

      • 14 2

      • Nie moge przestac sie smiac

        • 4 0

    • Ha, ha, spawanie w domu, uwazaj, zebys chalupy nie podpalil :D

      • 8 2

    • "Musi" potrafić, czyli ilu takich jest? Propaganda (1)

      Mój mąż umie spawać, ale gotuje kiedy chce, a odkurza- nigdy....bo nie lubi!

      • 0 3

      • Przecież twój mąż to gruby domator i nic nie robi ;) pewnie nawet męża nie masz :( kobieta ma wiele twarzy :( zeby zabłysnąć

        • 0 0

    • noo jasne

      najlepiej zeby jasnie pan nie robil nic...

      • 1 0

    • 7lplp im na

      • 0 1

  • Moim zdaniem wszystko zależy od tego jak długo trwa związek. Mam takie wrażenie, że kobiety na początku bardzo szybko angażują się emocjonalnie w związek, a mężczyznom przychodzi to z czasem i po kilku latach te krzywe się przecinają. Partnerka jest coraz mniej przywiązana i stąd mocno potrzebuje kolejnych bodźców, jak ślub, jak dom, jak dziecko, jak kolejne małe sprawy, żeby stymulować jakąkolwiek uwagę wobec partnera (oczywiście w związkach przeciętnych, czyli zazwyczaj niedopasowanych i słabych).

    Mężczyźni na samym początku są zaangażowani bardziej swoim pociągiem seksualnym i dopiero z czasem przechodzi to w takie prawdziwe przywiązanie. Nie zawsze oczywiście, ale skoro generalizujemy to już trudno.

    Pasuje mi do tego fakt, że mężczyźni statystycznie częściej zdradzają na wczesnym etapie związku, albo już po jego praktycznym rozpadzie. A kobiety w dużej części już po tych kilku latach, bo własny partner przestał imponować.

    Oczywiście to takie pieprzenie o ogóle. Dobrze dopasowane związki są trwałe, ale muszą się spotkać osoby z gruntu chcące od życia tego samego, mające to samo poczucie humoru, jakieś wspólne chęci. To z czasem jest tylko lepiej. A że większość związków powstaje na bazie zainteresowania fizycznego i seksualnego partnerem i jest to 99% całego spoiwa jaki to spina, to nie dziwne, że się wszystko pieprzy.

    A teraz dochodzi do tego fakt, że mężczyźni są w defensywie pod względem oczekiwań. Trudno jest połączyć przeciętnemu facetowi wymaganie od niego bycia zarówno męskim, twardym, stanowczym, z byciem również stonowanym, przedsiębiorczym, idealnie zadbanym, rodzinnym, delikatnym. W wymaganiach stoją wszystkie rzeczy jednocześnie i stąd szybki "zawód". A potem trójka dzieci z trzech związków i po trzydziestce szukanie bylekogo z hajsem.

    Stąd moją odpowiedzią jest to, że szybko sam się wypisuję z większości związków i czekam, aż trafi się odpowiednia kobieta. Nie myślę penisem. A jak się nie trafi, to nie przeszkadza mi ten fakt, samemu żyje mi się

    • 30 1

  • Nie wiem jak u was ale ja chce i mam i muszę miec (4)

    komfort . Tak tez druga strona. Inaczej to wszystko nie ma sensu sa pretensje a to nie ma tego a nie ma tamtego itd a dziecko tez potrzebuje i co mam sobie od ust odejmowac itd Sytuacja w naszej ojczyznie jest zla drozyzna oszustwo nakazy podatki iniflacja itd . Wytlumaczcie mi po mam sie meczyc. Po co wy macie sie meczyc? Luz kochani miejcie luz

    • 11 8

    • (3)

      Komfort jest iluzoryczny, bo po pierwsze zostaliśmy stworzeni przez naturę by dać potomstwo. Bez tych religijnych pierdół. Po drugie, można iść na łatwiznę i nie mieć rodziny, ale potem nie płacz, że Ci smutno i że nie ma kto kapci przynieść z przedpokoju.

      • 3 4

      • Zyjesz w bance mydlanej

        Moze czas pomyslec o tym ze jest igła

        • 3 0

      • Problem w tym, że małżeństwo nie gwarantuje szczęścia, w sumie niczego nie gwarantuje, nawet tych "kapci". Niektórzy bardziej cenią komfort, stabilność, niż potencjalne szczęście obarczone ryzykiem.

        • 8 0

      • Jeżeli ktoś robi dzieci po to, żeby się nim zajmowały na starość, to lepiej, żeby ich nie miał.

        Bo znaczy, że sam sobie nie potrafi godnej starości zorganizować, tylko chce to na dzieci zrzucić.

        • 9 0

  • Trzeba samemu sobie odpowiedzieć na w sumie proste pytanie, czy

    na tej drugiej osobie zależy nam do tego stopnia, że bylibyśmy w stanie się nią opiekować do końca życia, w razie jakiejś choroby czy wypadku - jak nie przymierzając własnym dzieckiem czy rodzicami. Jeżeli odpowiedź brzmi tak i czujemy, że w drugą stronę też by to tak działało, to wtedy można brać ślub.

    • 18 0

  • Dalej ogląajcie świat za telefonu i netflixa

    Gdzie sex, pieniądze to podstawa, chłoniecie świat którego nie ma i wymagacie za dużo nie dając nic w zamian. Małżeństwo powinno opierać się na przyjaźni a nie miłości bo miłość przemija bardzo szybko, ciało już nie te, znudzenie

    • 34 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, studiów MBA oraz licznych programów w Harvard Business School i London Business School. Karierę zawodową rozpoczęła w 1993 r. w AT&T Bell Labs (dziś Lucent Technologies) jako projektant systemów informatycznych. Od 1995 r. pracowała w firmie PROKOM jako koordynator projektów. Od 1.01.2014 r. do 31.10.2015 r. była Prezesem...

Najczęściej czytane