Wsparcie dla biznesu. Tablica ogłoszeń pomoże "ogarnąć kryzys"

Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy apelują o tarczę turystyczną dla Pomorza

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że pandemia przyniesie przede wszystkim spadek obrotów, a dla załogi w najlepszym przypadku zamrożenie płac.
Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że pandemia przyniesie przede wszystkim spadek obrotów, a dla załogi w najlepszym przypadku zamrożenie płac. fot. Anna Rezulak / KFP

Powstają kolejne inicjatywy uruchomione przez lokalne instytucje z otoczenia biznesu i organizacje przedsiębiorców, które mają pomóc firmom znaleźć najlepsze dla nich rozwiązania w programach rządowych. A pomoc będzie bardzo potrzebna, bo - jak pokazują najnowsze dane - problemy się pogłębiają.Czy obawiasz się o przyszłość swojej firmy z powodu spodziewanego kryzysu?

tak, boję się, że nie przetrwamy na rynku 36%
tak, ale wdrożyliśmy rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać 13%
nie, moja firma sobie poradzi 31%
dziś trudno powiedzieć 20%
zakończona Łącznie głosów: 319
Była tarcza antykryzysowa, potem propozycje nowelizacji tej tarczy, teraz jest tarcza 2.0 i jeszcze tarcza 1.1. Przeciętny Kowalski zaczyna się chyba już gubić w tych nowelizacjach nowelizacji. Trudno już się połapać w formach wsparcia i tym, gdzie go szukać. Z pomocą przychodzą lokalne instytucje z otoczenia biznesu i organizacje przedsiębiorców.

Gdańsk "ogarnia kryzys", Gdynia liczy na samopomocGdańska Fundacja Przedsiębiorczości prowadząca Inkubator Przedsiębiorczości Starter przygotowała działania, które przede wszystkim mają pomóc firmom, które w dobie kryzysu szukają kompleksowego wsparcia.

- Wystartowaliśmy z kampanią "Ogarnij kryzys", której celem jest stworzenie jednego miejsca, w którym przedsiębiorca będzie mógł czerpać informacje o działaniach wspomagających. Stąd stworzenie dedykowanej strony wraz z doradztwem skierowanym do indywidualnego przedsiębiorcy - mówi Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeKampania "Ogarnij kryzys" to przede wszystkim bezpłatna usługa doradztwa online, która jest jednym z elementów #gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców. Eksperci, z którymi gdański Starter współpracuje od dłuższego czasu, będą pomagać i proponować rozwiązania z zakresu m.in.: marketingu, brandingu, social media, pozyskiwania funduszy, rozwiązań prawnych czy też interpretacji zapisów tarczy antykryzysowej. Tematyka doradztw została zaprojektowana na podstawie ankiet, które przedsiębiorcy wypełniali już w trakcie panowania pandemii.

W ramach kampanii przygotowany został serwis www.biznes.inkubatorstarter.pl, w którym przedsiębiorcy znajdą kompleksowe informacje o wsparciu zarówno na poziomie lokalnym - jak gdański pakiet wsparcia, ogólnopolskim, jak i działaniach finansowanych ze środków europejskich. Poprzez wypełnienie formularza przedsiębiorca będzie mógł wybrać doradcę według swoich potrzeb i umówić się na sesje. Wszystkie wydarzenia przygotowane przez gdański Starter dla przedsiębiorców w ramach

51,5 mln zł od samorządu na pożyczki dla firmSwoją inicjatywę uruchomili też gdyńscy przedsiębiorcy. Do akcji #przedsiebiorcysiewspiraja zaproszone są wszystkie firmy, które są w stanie przygotować dla innych przedsiębiorstw atrakcyjne oferty na swoje usługi i produkty. Zainteresowani mogą rejestrować się e-mailowo na adres tarcza@taxomatic.pl lub telefonicznie pod numerem 577 553 358. Akcję zainicjował Marcin Suchocki, chief executive officer firmy Taxomatic Tritum Group. Przedsiębiorstwo zaoferowało firmom darmowe korzystanie przez sześć miesięcy ze swojego programu online do pełnej księgowości.

- Jako przedsiębiorcy sami musimy się wspierać, dlatego postanowiliśmy obniżyć cenę programu do księgowości i zarządzania firmą Taxomatic do zera. System daje możliwości pracy zdalnej, a to dzisiaj dla wszystkich jest ważne - mówi Marcin Suchocki.

"Tablica Ogłoszeń" Pomoc dla firm! PomorskieDo akcji ruszył też Samorząd Województwa Pomorskiego, który uruchomił stronę internetową dla przedsiębiorców i firm z naszego regionu, które zostały dotknięte skutkami epidemii. Strona ma być narzędziem skupiającym informacje o wszystkich formach dostępnego obecnie wsparcia. Strona jest dostępna pod adresem pomocdlafirm.pomorskie.eu.

Na stronie dostępne są informacje na temat ulg i świadczeń dla firm oferowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, w tym świadczenie postojowe oraz dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych. Strona to również miejsce, gdzie można uzyskać informacje, jak skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy oraz Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych m.in. w ramach środków w wysokości 80 mln zł wygospodarowanych przez samorząd województwa dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Zrozumieć pakiet antykryzysowy. Biznes pomaga biznesowiW odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pomorskie przedsiębiorstwa Samorząd Województwa uruchomił też na Facebooku specjalną "Tablicę Ogłoszeń" Pomoc dla firm! Pomorskie. Tablica dedykowana jest przedsiębiorcom oferującym określone produkty, np. z krótkim terminem przydatności, oraz tym szukającym określonych produktów czy współpracy w zakresie uruchomienia konkretnej produkcji.

Czekają nas zatory płatniczeA pomoc i współpraca będzie w najbliższych miesiącach bardzo potrzebna. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w badaniu przeprowadzonym przez Research&Grow dla BIG InfoMonitor w zdecydowanej większości stwierdziły, że prawdopodobnie przestaną płacić swoim kontrahentom. Przyznawało to nawet dwie trzecie mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób. Pozytywnego scenariusza spodziewają się jedynie trzy przedsiębiorstwa na 10.

- Niektóre z opóźnionych płatności będą naturalnym zjawiskiem wynikającym z realnych kłopotów firm, ale część kontrahentów nie zapłaci z egoizmu. Jedni przez zapobiegliwość i w trosce o własny biznes zatrzymają gotówkę na koncie na wszelki wypadek, inni, co i przed pandemią nie należało do rzadkości, będą po prostu w ten sposób kredytować się cudzym kosztem. Zwlekanie z zapłatą z negatywnych pobudek nakręca dodatkowo problem zatorów płatniczych w całej gospodarce - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Ale czy faktycznie krucha płynność finansowa skłoni firmy do zmiany podejścia do kontrahentów i rozliczeń? Odpowiedź na to pytanie może wydać się zaskakująca. Co trzeci przedsiębiorca deklaruje, że teraz będzie bardziej wyrozumiały w upominaniu się o swoje należności. Połowa stwierdziła, że nic nie zmieni w podejściu do ściągania należności. Bardziej rygorystyczny zamierza być jedynie co szósty badany mikro, mały i średni przedsiębiorca (16 proc.).

- Kryzys się skończy, gospodarka wstanie z kolan, a to, jak ktoś zachowywał się w czasie największych trudności, z pewnością zostanie zapamiętane. Wobec odbiorców, z którymi relacje trwają od lat i do tej pory nas nie zawodzili, warto wykazać się większą empatią. To zapewne mają na myśli respondenci, mówiący o bardziej wyrozumiałym podejściu w ściąganiu należności w czasach epidemii. Jednocześnie zachęcam jednak do nowego otwarcia w rozliczeniach z kontrahentami, którzy przysparzali problemów z płatnościami nawet w okresie dobrej koniunktury - mówi Sławomir Grzelczak.
Tym bardziej że przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że pandemia sprowadzi na firmy kłopoty, przede wszystkim spadek obrotów, a dla załogi w najlepszym przypadku zamrożenie płac. Na kolejnych pozycjach przez 71 proc. firm wymieniane są problemy z utrzymaniem płynności, niewiele mniej dodaje też opóźnienia w zamówieniach i dostawach. Prawie połowa przedsiębiorców ma również obawy, że inni będą wywierać silniejszą presję na odzyskiwanie długów.

Opinie (34) 1 zablokowana

 • ile mozna.

  przeciez ten kryzys dotknie kazdego z nas.jak nie bezposrednio to rykoszetem.ile mozna czytac kto straci najwiecej kto najmniej.

  • 38 3

 • Ja się pytam kiedy pomoże samorząd (2)

  Realnie! Gdzie oni się pochowali że ich nie widać i niesłychanie! Kasę na pit, cit płacę! Podatki od nieruchomości też, od gruntu! Co wy zrobiliście z moją kasą? Przejęliście na queerowe projekty... Na premie itp... brawo! Szkoda że was jeszcze wybierają...

  • 24 10

  • (1)

   Zapytaj się swojego pracodawcy tzn. PiS u dlaczego przewalił kilkaset miliardów w tłustych czasach

   • 14 9

   • Słyszałem że marszałek Senatu pan Grodzki

    Rozdał ostatnio na nagrody 1.5 mln złoty. Po paru miesiącach pracy Senatu...

    • 13 10

 • Ile można pisać (2)

  Ze dedykować to można książkę. A nie tablice.

  • 14 2

  • ten portal jest dedykowany informacjom (1)

   • 1 1

   • Ze dedykowany

    • 0 0

 • i tak nic z tym nie zrobicie bo jesteście mentalnymi niewolnikami (1)

  • 7 4

  • 100%

   • 1 0

 • LPP 700 mln zł rocznie czystego zysku - min 600% prowizja na ciuchach (5)

  Sprzedaja ciuchy warte 12 zł za 129zł I centra upadają po miesiąc są zamknięte ? hahahahah bez jaj nie zarobią kolejnych milionów ale do bankructwa im daleko. Tu nie chodzi że firmy będą głodne upadna tu chodzi że są nienażarte przyzwyczaiły się do milionów złotcyh na patentach a ich właścieiele nie kupią kolejnego jachtu tylko troszkę straca i to jest płacz i lament. Miłąo byc 800 mln zł zysku z tym roku będzie 500 mln zł i świat się wali. Nie dajmy się manipuloacjiom moim zdaniem centra handlowe powinny być zamknięte do końca roku albo przejęte na szpitale dla Państwa na stałe bez możliwości odszkodowań

  • 48 15

  • A napiszesz jak to policzyles? raporty LPP sa dostepne (2)

   Rzuc okiem na koszty miesieczne i podaj wynik jaki Ci wyjdzie za 2020 rok

   • 5 9

   • To rzuć i podaj, a potem napisz, jak to policzyłeś (1)

    Co za frajer...

    • 2 2

    • ja nie wiem jaki bedzie ich wynik, gdybym wiedzial to bym to rozegral na gpw

     a wydawaloby sie, ze ktos tak wiele wiedzacy moze uchyli ten rabek tajemnicy

     • 3 1

  • Jesteś głupi, właściciele właśnie kupią sobie jacht na pocieszenie

   bo i tak mają dużo, stracą natomiast zwykli szarzy pracownicy... Obroty w takich firmach są kolosalne, a kilku-miesięczny zastój może skończyć się bardzo źle

   • 4 3

  • W punkt

   Dokładnie.
   Ja rozumiem że jakieś malutkie firmy upadną ale tak wielkie coś jak LPP.
   Albo było w radiu o Zdunku . 3 tygodnie po wprowadzeniu tych obostrzeń już muszą ludzi zwalniać... Bo inaczej poprostu nie zarobią milionów i tyle

   • 0 0

 • Na niektóre firmy takie jak np. moja korona wirus będzie miał bardzo pozytywny wpływ, po prostu zwyczajnie przepędzi leszczy z rynku, zminimalizuje konkurencję zaniżającą ceny, przywróci rynek pracodawcy i w końcu będzie można zacząć naprawdę zarabiać.

  • 10 14

 • Na miejscu tych firm... (1)

  Żądał bym od Państwa zadośćuczynienia, na zachodzie cała gospodarka działa !!!, a w Polsce jedna osoba sobie coś ubzdurala a ludzie mają dramat- napewno ktoś kto chciał otworzyć swój biznes w Polsce przemysli to teraz dwa razy, zanim to zrobi. Niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego np galerie handlowe są zamknięte, kiedy można jak np w Holandii wprowadzać ludzi do sklepów po parę osób,nawet choćby po jednej ??.

  • 13 19

  • Ciężki przypadek jesteś

   Na zachodzie wszystko działa... Jakoś ja jestem na zachodzie i tu nic nie działa.... Marny ten twój trolling. Nienawiść ci mózg zalała

   • 5 0

 • polish people to urodzeni niewolnicy

  kazdy to wie. dlatego daja sie robic w konia ministrom

  • 15 5

 • niepewna przyszłość (4)

  Dziś nikt nie powie jaka będzie przyszłość. Jeżeli nawet w lato zachorowalność trochę spadnie to wirus nadal pozostanie. Co będzie się działo na jesieni nikt nie wie. Wirus cały czas się mutuje i może być tak, że jego zjadliwość jeszcze bardziej wzrośnie.Dlatego warto ograniczyć wydatki do niezbędnego minimum. Być może za jakiś czas, kiedy bezrobocie przybierze na sile, każdy zaoszczędzony grosz pozwoli przetrwać. Czeka nas też wysoka inflacja, a może nawet hiperinflacja. Może też pojawić się nowy kryzys - kryzys zadłużeniowy. Tych scenariuszy nie można lekceważyć.

  Wydaje się, że ogromny dotychczasowy konsumpcjonizm (tj. zakup dóbr, które de facto są zbędne) należy ograniczyć lub nawet wyeliminować z życia na okres co najmniej kilkunastu miesięcy. Bez pożywienia trudno przetrwać, ale kolejny samochód, telewizor, najnowszy smartfon, dziesiąta para butów itp. w tych trudnych nadchodzących czasach można traktować jako zbędny luksus.

  • 22 4

  • (1)

   Jeżeli czeka nas hiperinflacja to i tak zaoszczedzone pieniądze nie będą wiele warte

   • 5 0

   • Moja rada dla biednych to kupować złoto

    • 0 3

  • (1)

   Posiadać zaskórniaki to dobra rzecz i w normalnych czasach a w szczególności w czasach kryzysowych. Ale to i tak Panie Kolego nic nie da. Jak zostało już udowodnione przez naukowców nawet bezobjawowe przejście wirusa pozostawia ogromne szkody w organizmie. Na dzień dzisiejszy potwierdzono, że wirus uszkadza mózg, serce, płuca, nerki, u mężczyn jądra a to dopiero ustalenia z kilku tygodni trwania masowych zachorowań. Kolejne badania trwają i jestem przekonany że zostaną potwierdzone uszkodzenia kolejnych organów. Niestety żyjący obecnie ludzie w wyniku zakażenia będą żyć kilkadziesiąt lat mniej niż mogliby gdyby tego wirusa nie było. A więc jesteśmy (cała żyjąca obecnie na ziemi populacja ludzi) skazani na zagładę. Nadzieja w dzieciach, które narodzą się kiedyś po całkowitym ustaniu epidemii może one nabędą takich przeciwciał, które nie pozwolą kolejnym zmutowanym już wirusom na tak drastyczne skrócenie długości życia. A więc kasa nic nie da. Żyjmy dniem dzisiejszym i bądzmy dla siebie lepsi bo tak długo jak jeszcze miesiąc temu planowaliśmy na pewno nie pożyjemy.

   • 3 0

   • nic tylko sie powiesic

    widze ze karantanna wjechala zbyt grubo :)

    • 0 0

 • Jaki biznes w ustroju komunistycznym? (2)

  Pis od 5 lat stopniowo wprowadza ustrój komunistyczny, teraz przyśpieszyli wykorzystując pandemię. Najpierw położą łapy na dużych biznesach a później średnich. Małych, tych co przetrwają, pozostawią w zamian za lojalność dla partii (donoszenie, znajomości z ważniejszymi towarzyszami...). Koniec wolnego rynku, komuniści przejęli stery.

  • 26 9

  • Dlatego wyprowadzam się do włoch

   • 10 0

  • wytrzeźwiej, później wpisz w wyszukiwarkę komunizm i zastanów się na spokojnie czy to ma coś wspólnego z obecną sytuacją
   masz syndrom chłporozumizmu korwinistycznego kuca, jeśli masz powyżej 30 lat to wyrazy współczucia

   • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...