• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zastrzeżenia wobec przejęcia Lotosu. Decyzja Komisji Europejskiej

Robert Kiewlicz
31 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Będą formalne zastrzeżenia Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem? Będą formalne zastrzeżenia Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem?

Jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej. Komisja ma mieć obawy, że połączenie spółek może zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.


Czy uważasz, że Komisja Europejska zgodzi się na fuzję Lotos-Orlen?


- Jesteśmy zdeterminowani, aby przeprowadzić transakcję przejęcia Grupy Lotos. Obecna sytuacja na rynku paliwowo-energetycznym najlepiej pokazuje, że firmy muszą dywersyfikować działalność, bo to zwiększa ich odporność na wahania makroekonomiczne i sytuację geopolityczną - poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Ewentualne zastrzeżenia KE nie będą dla nas zaskoczeniem. Jest to naturalny krok w ramach procedury. Jeżeli otrzymamy je oficjalnie, przeanalizujemy stanowisko KE i odpowiemy, składając formalną propozycję środków zaradczych. Wierzymy, że rozwieją one wątpliwości Komisji.
Prezes Orlenu zaprzecza również, że istnieją plany wycofania się z fuzji z Lotosem.

- Powtarzaliśmy wielokrotnie Komisji Europejskiej, że takich fuzji nie robi się na czas wzrostów gospodarczych, takie fuzje robi się na wypadek również i kryzysów - zapowiedział podczas konferencji prasowej prezes Obajtek.

Wydłużony termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen



Przypomnijmy, że do 30 czerwca 2020 roku wydłużono termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen dotyczącego planowanego połączenia z Grupą Lotos. Wcześniej Komisja zastosowała procedurę "stop the clock" w odniesieniu do badania skutków ewentualnej fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos.

W sierpniu 2019 roku Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Komisja wyraziła obawy, że połączenie to może ograniczyć konkurencję w zakresie dostaw paliw oraz konkurencję na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiadujących.

Kłopoty Lotosu ze złożem Yme



Zarząd Grupy Lotos poinformował, iż w rezultacie pandemii wirusa pojawiły się okoliczności, które uniemożliwiają rozpoczęcie wydobycia ze złoża Yme w czwartym kwartale 2020 roku.

- Czas trwania przebudowy platformy "Maersk Inspirer", która zgodnie z Planem Zagospodarowania Złoża będzie służyła wydobyciu węglowodorów na YME, ulegnie istotnemu wydłużeniu w następstwie zarządzenia władz norweskich, które skutkuje koniecznością rezygnacji z pracowników pochodzących spoza Norwegii - poinformował zarząd Lotosu. - Wyżej wymienione okoliczności, które będą ograniczały operacje przedsiębiorstw i realizowanie ich zobowiązań zgłoszono przez właściciela platformy, Maersk Drilling, oraz podwykonawcę, Aker Solutions, który realizuje przebudowę platformy.
Spółka szacuje rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej ze złoża Yme na czwarty kw. 2021 roku.

Lotos w Norwegii



Lotos Norge powstał w 2007 roku z siedzibą w norweskim mieście Stavanger. Jego celem jest rozwój segmentu wydobywczego Grupy Lotos na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2008 roku spółka została zakwalifikowana jako operator koncesji poszukiwawczo-wydobywczych przez władze norweskie. Pierwszy otwór poszukiwawczy został wywiercony przez spółkę jako operatora w 2012 roku. W 2013 roku spółka nabyła udziały w obszarze Heimdal, a w 2015 roku w obszarze Sleipner.

W styczniu 2020 roku spółka pozyskała dwie nowe koncesje w Norwegii. Jedna z przyznanych licencji to rozszerzenie obszaru Liatårnet, na którym w lipcu 2019 roku odkryto zasoby węglowodorów o szacowanej wielkości wydobywanej 80-200 mln baryłek (udział Lotos Norge w licencji wynosi 9,74 proc.). Druga licencja natomiast to obszar niezbędny do efektywnego rozwoju licencji Trell and Trine (potwierdzone zasoby to ok. 21 mln baryłek, udział Lotos Norge w licencji to ok. 12 proc.), na których decyzja o przygotowaniu planu zagospodarowania ma zostać podjęta w 2020 roku.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (110) 4 zablokowane

  • cba do lotos petrobaltyk (2)

    • 6 3

    • Zgadzam się CBA do Pertobaltyku (1)

      ma Być drogo - motto w firmie ha ha

      • 3 0

      • Ja myślę że PIP i PIS

        • 0 0

  • KE siedzi cicho z COV19

    Jednak Niemcy boją się konkurencji paliwowej we wschodniej Europie i już urochomili dziadków na telefon. Teraz to KE może się ........ Korona zmienia wszystko

    • 7 9

  • Bardzo dobrze - PiS wszystko zniszczy i zmarnuje :) Kasa ma POzostać w Pomorskim :)

    • 18 9

  • to juz ostatnie podrygi unii co teraz z Merkel

    • 10 8

  • PiS to PZPR bis. Centralizacja i swoi towarzysze na stanowiskach.

    • 16 7

  • Będzie hajsiwo dla prezesa, Orlen -27 proc. udziałów Skarbu Państwa, Lotos 57 SP

    To Lotos powinien przejmować Orlen, żeby można było mówić o bezpieczeństwie RP

    • 11 7

  • CPN Orlen na ruskiej ropie rabotajet

    ciekawym po ile Putin wójtowi z Pcimia ropę opyla? po 40 czy więcej dolców za baryłkę
    czy po przejęciu Lotosu rurociąg Drużba pociągną do Gdańska?

    • 6 3

  • Podobno Daniel

    ma zostać kierowca zespołu Ferrari jak nie dojdzie do tej fuzji. Prezes załatwił mu tam posadę.

    • 5 2

  • niech

    ta cała KE spier ... na drzewo

    • 6 10

  • Opinia wyróżniona

    Lotos uratowany (1)

    szkoda, że w takich okolicznościach, ale wychodzi na to, że Lotos przetrwa i zostanie uratowany, Orlen nie będzie w stanie w obecnej sytuacji wydać ciężkich mld pln na ten zakup, teraz tylko w odroczonych wyborach wybrać nie Dudę i rządy PIS skończą się z hukiem w niedalekiej przyszłości, potężny kryzys gospodarczy, obcięcie socjali, wszelkich plusów i 13-nastek dokona dzieła....

    • 17 9

    • Konkurencja się cieszy. Ale tylko na chwilę

      Tylko na moment największy od 2 wojny światowej kryzys zmiecie UE z powierzchni ziemi bo tego typu nie efektywny i nie zajmujący się problemami Europejczyków tylko ideologicznymi zaklęciami nowotwór zostanie rozdeptany przez tracących pracę i perspektywy Europejczyków z zachodniej części kontynentu przyzwyczajonych do życia lekkiego i przyjemnego. Kilkuletnia głęboka recesja zdmuchnie nowotwory takie jak UE czy strefa Euro. Bo te nowotwory nie służą Europejczykom tylko Niemcom i w tym roku nastąpi bolesne w europie przebudzenie.
      Faszystowskie pomysły na nie przeprowadzanie wyborów i tak się nie powiodą.
      W czasie pandemii wybory odbyły się we Francji w Niemczech 15 i 29 marca cały czas odbywają się prawybory w USA mimo że chorych jest 20 razy więcej niż w Polsce.
      Faszystom nie uda się ani przesunąć ani zlikwidować wyborów w Polsce. Odbędą się zgodnie z planem tak jak odbywają się w innych krajach. Nie ma żadnego problemu.
      Duda wygra je w pierwszej turze bo wygranie z taką konkurencją to żaden problem.
      A potem władza będzie mogła się zająć realizacją tarczy antykryzysowej. Od tego jak jej pójdzie będzie zależało czy PIS będzie rządził 15 czy 25 lat. Recesja w Polsce będzie nie porównywalnie płytsza niż w UE i strefie Euro i szybko się skończy między innymi przez duże transfery środków poprzez programy socjalne i pomocowe jak tarcza antykryzysowa.
      Za to w budowaniu po kryzysowego porządku w Europie Polska będzie występowała w zupełnie innej roli niż dotychczas. Skracanie łańcuchów dostaw będzie dużą szansą dla Polski na następne lata bo rozwój Polski bez magdalenkowego gorsetu będzie się odbywał sprawnie. Jedynie co na pewno zmieni się w PL to władze w TVN. Jesienią amerykańscy właściciele przestaną tolerować spadki oglądalności we wszystkich segmentach i obecne kierownictwo zostanie odesłane na zielona trawkę. Skorygowany będzie też profil stacji bo dalsze bycie tubą propagandową "totalnych" kompletnie przestanie się opłacać.

      • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Grabski

Przedsiębiorca, inwestor, autor wielu projektów biznesowych. Twórca Olivia Business Centre....

Najczęściej czytane