• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elektrownia jądrowa ma być w gminie Choczewo

Wioletta Kakowska-Mehring
19 września 2023, godz. 14:30 
Opinie (171)

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, powstanie na obszarze gminy Choczewo - poinformował w komunikacie Pomorski Urząd Wojewódzki. Jednak w tym samym ogłoszeniu dodano, że otrzymana decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji nie przesądza o jej ostatecznym ustaleniu.Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?

Przypomnijmy, że rynek spodziewał się takiej decyzji, choć w grze była jeszcze druga pomorska lokalizacja. W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała, że nadmorska lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce. To jednak jeszcze nie wykluczało drugiej lokalizacji, czyli wariantu Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. I nie wyklucza dalej.

- Decyzja o wskazaniu lokalizacji została wydana na potrzeby przeprowadzenia przez PEJ pogłębionych badań geologicznych koniecznych do opracowania raportu lokalizacyjnego i  uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.  Otrzymana decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji nie przesądza o jej ostatecznym ustaleniu - podano w komunikacie.
Wynika z tego, że ostateczna decyzja zostanie podjęta po zakończeniu badań.Przypomnijmy, że w lipcu br. inwestycja otrzymała zielone światło od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oznaczało to, że projekt jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką energetyczną. W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Za realizację inwestycji odpowiada PEJ - spółka celowa utworzona do koordynacji procesu budowy. Partnerem w tym projekcie ma być amerykański koncern Westinghouse Electric Company.Polska elektrownia jądrowa jest jak Yeti Polska elektrownia jądrowa jest jak Yeti

I tu należy przypomnieć, że tę elektrownię budujemy tak naprawdę od lat 70. Wówczas podjęto decyzję. Nawet rozpoczęto prace. W Żarnowcu do dziś pozostały betonowe konstrukcje. Pierwszy blok miał ruszyć w 1989 r. Jednak po przemianach w 1990 r. oficjalnie zarzucono budowę. Do pomysłu reaktywacji tego projektu powrócono w 2005 r., kiedy to Sejm wyraził zgodę na powrót do budowy elektrowni jądrowej. W 2010 r. powołano nawet spółkę PGE EJ1, która zajęła się projektem. Na początku uruchomienie pierwszego bloku zaplanowano na 2020 r., potem już mówiło się o 2022 r.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Może będzie, a może... nie Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Może będzie, a może... nie

Niestety potem padały jeszcze dalsze terminy, aż w 2017 r. rząd PiS w ogóle zawiesił projekt budowy. Powrócono do niego w czerwcu 2020 r. Teraz zgodnie z harmonogramem budowa pierwszego reaktora miałaby ruszyć w 2026 r. i zakończyć się w 2033 r. Choć już wcześniej prowadzono badania środowiskowe, parę lat upłynęło od tego czasu i znów trzeba je wykonać.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (171)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane