• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Orlen przejmuje Lotos. List intencyjny ze Skarbem Państwa

Robert Kiewlicz
27 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
PKN Orlen ma zamiar przejąć od Skarbu Państwa 53 proc. udziałów w kapitale Grupy Lotos. PKN Orlen ma zamiar przejąć od Skarbu Państwa 53 proc. udziałów w kapitale Grupy Lotos.

Podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos. Ma to nastąpić poprzez nabycie przez Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Proces przejęcia ma potrwać około roku. Pracownicy spółki i związki zawodowe są zaskoczeni takim działaniem. Zarząd Grupy Lotos nie komentuje oficjalnie decyzji PKN Orlen.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

Czy jesteś za połączeniem Orlenu i Lotosu?


Zarząd Polskiego Koncernu Naftowego poinformował we wtorek, że podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką i Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Podpisując list intencyjny obie strony zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji nabycia przez Orlen akcji Grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa.

Rok na przejęcie Lotosu przez Orlen



- Ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos potrwa około roku - informuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane.
Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji.

Zgodnie z założeniami stron listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos.

- Podpisanie listu intencyjnego to przejście od trwającej wiele lat fazy planów i pomysłów do realizacji - twierdzi prezes Orlenu.
- Nie obawiam się zagrożenia dla konkurencji na rynku, nie wpłynie to na odbiorców detalicznych - powiedział, pytany przez PAP, minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Cieszę się, że proces konsolidacji branży petrochemiczno-paliwowej wszedł w bardzo konkretną fazę.
Orlen zaznacza jednocześnie, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji.

Pracownicy Lotosu zaskoczeni decyzją



Takim obrotem sprawy zaskoczeni są sami pracownicy Lotosu. Choć zapowiedzi połączenia obydwu koncernów było w ostatnim czasie wiele to jednak nic nie zapowiadało, że stanie się to tak nagle.

- Nic nie wiedzieliśmy na ten temat. Spadło to na nas jak "grom z jasnego nieba". Musimy porozumieć się jak najszybciej z kolegami z innych organizacji i zastanowić się jakie kroki podejmiemy - mówi Andrzej Trzciński, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos.
Jak twierdzą związkowcy Lotos jest w obecnej chwili w bardzo ważnym okresie realizacji miliardowej inwestycji, jaką jest projekt EFRA.

- Spółka posiadała też plany związane z realizacją kolejnych projektów rozwojowych m.in. z możliwością wykorzystania środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych i obecnie w naszej ocenie jest to niszczone. Kilkanaście miesięcy funkcjonowania obecnego Zarządu Grupy Lotos odbieramy jako okres zaniechań w podejmowaniu koniecznych decyzji. Niezmiennie gwarantem dla utrzymania warunków i źródeł finansowania projektów oraz warunkiem podstawowym dla komfortu każdego pracownika włączonego w ich obecną bądź przyszłą realizację jest stabilność i kompetencja kadry, która systematycznie jest zastępowana innymi osobami bez dostatecznego doświadczenia. Z zwielokrotnionym podobnym procesem należy liczyć się przy przejęciu firmy przez Orlen - czytamy w oświadczeniu ZZ Inżynierów i Techników Grupy Lotos.
Związkowcy zaznaczają, że dotychczasowe próby przejęcia Lotosu nigdy nie wiązały się z przedstawieniem planów rozwojowych oraz efektów synergii i skutków takich decyzji, ale za to częste były działania mające na celu opóźnianie decyzji formalnych związanych z wcześniejszymi programami rozwojowymi firmy w latach 1997-1999 oraz 2006-2011.

- Tylko dzięki determinacji i kompetencji ówczesnego kierownictwa jesteśmy tak nowoczesną firmą i dlatego wyrażamy obawę o skutki zapowiadanych decyzji tj. na gwarancje zatrudnienia pracowników oraz dochody samorządów Pomorza, co przenosić się będzie na warunki życia zatrudnionych - twierdzą związkowcy z Lotosu.

Lokalne PiS uspokaja, PO protestuje



- To są jedynie zmiany na poziomie właścicielskim. Nie oznaczają one, według mnie, żadnych negatywnych stuków dla Trójmiasta, czy Pomorza. Zakład nie straci na znaczeniu, a region na pewno nie straci podatków - mówi portalowi Trojmiasto.pl Janusz Śniadek, poseł PiS i przewodniczący partii na Pomorzu.
Jak twierdzi Śniadek, takie działanie może jednak wykorzystać Platforma Obywatelska.

- PO, jako niezdolna do żadnego pozytywnego działania, może wykorzystać ten fakt do politycznej gry - dodaje Śniadek.
Dzień przed ogłoszeniem decyzji PKN Orlen pomorska Platforma Obywatelska przyjęła specjalną uchwałę w sprawie ewentualnego połączenia dwóch największych w Polsce koncernów paliwowych - Orlenu i Lotosu. PO che obrony Grupy Lotos przed połączeniem z PKN Orlen i wspólnych, ponadpartyjnych działań wszystkich parlamentarzystów z Pomorza w tej sprawie.

W związku z podpisaniem listu intencyjnego w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen radni klubu PO w porozumieniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Grupa Lotos jest pod pełną kontrolą Skarbu Państwa. Ma on w niej ponad 53 proc. udziałów. W Orlenie Skarb Państwa ma niecałe 30 proc.

Był Kulczyk, Rosjanie i Anglicy

Koncepcja przejęcia Lotosu przez Orlen - czy też fuzji - nie jest nowa. Debata na różnych szczeblach, czasem na etapie gotowej koncepcji, czasem tylko na podstawie plotki, toczy się od 2002 roku. Wtedy to, jeszcze za rządów SLD i Leszka Millera, państwowa spółka Nafta Polska, zajmująca się prywatyzacją sektora paliwowego, wybrała na nabywcę Rafinerii Gdańskiej konsorcjum, w skład którego wchodził brytyjski Rotch Energy i rosyjski Łukoil. Ostatecznie okazało się, że Nafta Polska przygotowała też program prywatyzacji sektora paliwowego dopuszczający połączenie rafinerii płockiej i gdańskiej. Podobno za takim rozwiązaniem lobbował Jan Kulczyk, który chciał podporządkować Rafinerię Gdańską Orlenowi, którego był wówczas udziałowcem.

Blisko realizacji tego planu było ponownie przed 2005 rokiem. Grupie Lotos udało się jednak obronić swoją samodzielność dzięki debiutowi na giełdzie. W 2007 roku ówczesny premier Jarosław Kaczyński stwierdził, że w kilka miesięcy może dojść do połączenia dwóch polskich spółek paliwowych PKN Orlen i Grupy Lotos. Dodał też, że wiodącą spółką może być Grupa Lotos.

Pomysł na łączenie Grupy Lotos z Orlenem i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem pojawił się ponownie w 2010 roku, kiedy jeszcze aktywnie poszukiwano inwestora dla gdańskiego koncernu, miał być to plan awaryjny ministra skarbu Aleksandra Grada, w wypadku gdyby prywatyzacja nie doszła do skutku.

Pomysł na łączenie koncernów w jeden duży podmiot odkurzono w 2012 roku. Wtedy to ówczesny minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, stwierdził, że Grupie Lotos potrzebny jest inwestor strategiczny, a ponieważ za granicą chętnych nie widać, trzeba ich szukać w kraju. Dodał też, że nie należy wykluczać powrotu do pomysłu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen.

O tym, że warto rozważyć połączenie PKN Orlen i Lotos powiedział na początku 2017 roku Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów i likwidator resortu Skarbu Państwa. Wypowiedź ta wywołała szeroką dyskusję w ogólnopolskich mediach. Sprawę starał się zbagatelizować minister energii, Krzysztof Tchórzewski, twierdząc, że "różne osoby wyrażają swoje opinie, ale w ramach rządu nie podjęliśmy żadnych działań".

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (496) ponad 10 zablokowanych

  • Zabawne, że właśnie rząd PIS dąży do prywatyzacji strategicznej spółki...

    • 6 3

  • Brawo PIS (3)

    w końcu mądra decyzja. dosyć tej przerośniętej administracji. ograniczajmy koszta. lotos ochrona do likwidacji w pierwszej kolejności. zatrudnić zewnętrzne firmy ochroniarskie na wolnorynkowych zasadach. Brawo PiS

    • 10 20

    • L O

      Widzę że koledze nie poszło chyba badanie alkomatem na bramie że tak jęczy na Lotos Ochronę, albo co też jest możliwe jest właścicielem jednej z takich firm zewnętrznych.
      :)

      • 5 0

    • Pewnie chciał dostać sie do Lotos Ochrony ale nie udało się. To Pisowski troll który za kasę piszą paszkwile na firmę. Każą im pisać żę to firma rodzinna. Co złego w tym jak w firmie pracuje ojciec i syn? Ojciec na instalacji a syn przy obsłudze nalewaka bramowego? Co innego jak by rodzina obsadzała same stanowiska biurowe i te kierownicze. Ale tak nie jest, więc nie pisz bzdur. Wciąż poszukiwani sa pracownicy na stanowisko aparatowego. Co w tym złego jak zgłosi się syn, kuzyn, bratanek , brat zatrudnionego już tam pracownika? Typowe wypowiedzi trolli pisowskich to : Firma rodzinna, złodzieje z PO , klany rodzinne, dostanie pracy tylko po znajomości , sprzątaczka tam zarabia 10 tyś, paliwo maja za darmo, Tusk chcciał sprzedać ruskim ( a o akcje też zgłosi się BP czyli Anglicy) itd. oraz teraz to zrobimy porzadek, dobra zmiana, czas przewietrzyć Lotos itd. Pisza tak jak dostali instrukcje ...

      • 6 0

    • Tak połączyć koncerny paliwowe w jedno. Kopalnie węgla w jedną grupę np. Grypa Katowice , Grupa Azoty już jest , jeszcze energetyczne w jeden koncern, powywalać wszyskie zagraniczne firmy, nacjolizować wszystkie prywatne firmy , fabryki , zakłady !!! i mamy PRL + i jeden wielki MONOPOL w Polsce. Ale to już było i nie wróci więcej .......

      • 2 0

  • złodzieje

    To jest przekręt spółka z mniejszym pakietem skarbu państwa przejmuje grupę z udziałem 53%?
    Ktoś nas nieźle chce wydać mówiąc nas mam na myśli naród. Do CBA z tym

    • 13 3

  • pisiaki

    pisiaków boli, że nie mogą wygrać w Gdańsku, jakie to oczywiste. Dziwne że tak późno za to się wzięli.
    Zaskoczył budyń, że stratuje na prezydenta ponownie, to sie obsr*li ze strachu, że znowu łomot w Gdańsku

    • 9 5

  • (2)

    Tylko strajk i to w Warszawie pod sejmem

    • 3 4

    • strajkowałeś kiedy Platfusy chciały sprzedać Ruskim gdański Lotos? (1)

      • 1 2

      • Znowu przeinaczasz faktu by odwrócić uwagę od tego, że PiS właśnie rozkrada nasz region?

        • 3 1

  • padam na ryj po tych eksperckich komentarzach (4)

    zabiora nam rafinerie :)))) jakby przecietny fagas z Gdanska mial cos od tej rafinerii :))))))) same platfusy wywalone z zarzadu tu pisza?

    • 11 10

    • (3)

      Zarząd jest pisowski ale podatki z lotosu szły do Gdańska. Setki firm współpracowali też z Lotosem a teraz pójdą na bruk

      • 3 3

      • Lotos dalej będzie produkował i współpracował (2)

        jedynie dyrekcja straci stołki

        • 3 3

        • Podatki tez jak dotychczas zostawia nam liderzy dobrej zmiany?

          Z koga durnia robisz?

          • 4 2

        • Nie będzie Lotosu tylko Orlen. Wszystkie stanowiska jakie się da przeniosą do Płocka

          • 4 2

  • Genialna decyzja. (1)

    Zwolnić wszystkich prwcownikow lotosu i zatrudnić nowych Orlenu w uczciwych konkursach. Czas przewietrzyć to towarzystwo. Wind of change. Od dziś głosuję na PiS!

    • 8 12

    • Przecież PiS nie uznaje konkursów. Mianuje swoich misiewiczow

      • 6 4

  • A PGE przejmie do końca roku GPEC i Energa (1)

    I takie będą porządki...

    • 5 1

    • Pis rozkradnie cały Gdańsk

      • 1 1

  • (3)

    Dlaczego artykuł już spadł na głównej stronie niżej niż artykuły, które pojawiły się wcześniej? Komentarze nie po myśli pisiorstwa?

    • 6 3

    • No raczej

      • 2 0

    • (1)

      Trójmiasto jest PO i z nimi sympatyzuje.

      • 1 2

      • Nie masz pijecoa o czym piszesz. To jeden z bardziej propisowskich portali

        • 1 0

  • Przecież to właśnie za koalicji POZSL chciano sprzedać LOTOS Rosjanom (5)

    Zapomnieliście już?

    • 5 9

    • (3)

      Sprzedano? Nie więc przestań bredzić. Teraz PiS chce nam rozkładać wpływy z podatków a Ty tylko próbujesz odwracać uwagę od problemu płatny trollu

      • 4 3

      • na szczęście nie zdążyli.... (1)

        • 1 2

        • i oby pisorstwo też nie zdążyło

          • 2 0

      • dokladnie

        • 0 0

    • Nie chcieli ale nie wykluczyli. Do kupna akcji przymierzali się Anglicy czyli BP. Nikogo nie można dyskryminować. Startować mogli, zgłaszać chęć kupna a czy by dostali akcje ?

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi Grupy - Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA, wyróżnionymi wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Godłem „Teraz Polska” i „Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP”. Za zbudowanie od podstaw Grupy Ergo Hestia otrzymał tytuł \"Człowieka dziesięciolecia polskich ubezpieczeń\", a...

Najczęściej czytane