• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy są zaszczepieni

Wioletta Kakowska-Mehring
9 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości zwolnienia pracownika ani obniżenia mu etatu tylko ze względu na fakt, że nie poddał się szczepieniu - uważa większość prawników. Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości zwolnienia pracownika ani obniżenia mu etatu tylko ze względu na fakt, że nie poddał się szczepieniu - uważa większość prawników.

Pracodawcy szykują się do czwartej fali pandemii i apelują do władz o uregulowanie przepisów. Nie liczą już na przepisy zmuszające pracowników do zaszczepienia się, ale chcą móc pozyskiwać informacje, kto z ich załogi jest zaszczepiony, a kto nie, aby sprawniej organizować pracę.


Czy pracodawca ma prawo wiedzieć czy jego pracownicy są zaszczepieni?


- W ciągu ostatniego tygodnia, zostaliśmy poinformowani o pracownikach, którzy przychodzili do biura nieszczepieni. Wszyscy otrzymali wypowiedzenia. Powiem jasno - mamy politykę zerowej tolerancji w tej kwestii - napisał do pracowników Jeff Zucker, prezes CNN, amerykańskiej telewizji informacyjnej, która zdecydowała, że nie zmusza do szczepień swoich pracowników, ale ma zasadę niewpuszczania do biur osób niezaszczepionych.

Każdy pracownik CNN, który chce pracować w biurze, a nie w domu, musi być zaszczepiony. Z kolei amerykański koncern Disney poinformował pracowników etatowych i niezrzeszonych w związkach zawodowych w USA, że muszą zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19 do końca września. Podobne rozwiązania stosuje Google, FacebookWalmart.

Czy tak będzie w naszych firmach? Pewnie nie tak szybko, w końcu tu... nie Ameryka. U nas przepisy mocno ingerują w relacje na linii pracownik-pracodawca. W świetle obecnie obowiązujących przepisów szczepienia przeciwko COVID-19 są w pełni dobrowolne, a przepisy nie nakazują wprost poddania się im. O możliwości zwolnienia z powodu braku szczepień pewnie w ogóle nie będzie mowy, a na razie pracodawcy walczą o prawo do wiedzy, czy ich pracownicy są zaszczepieni.

Czego w sprawie szczepień oczekują pracodawcy?



- Coraz bardziej obawiamy się możliwości wystąpienia czwartej fali zakażeń, spowodowanej nowym wariantem koronawirusa. W tej sytuacji zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność nie tylko za zdrowie pracowników, ale i firmę. Jako pracodawcy musimy dbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią. Może pracownicy powinni informować swojego pracodawcę, czy zostali już zaszczepieni przeciwko COVID-19 - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, organizacji zrzeszającej pracodawców.
Jak twierdzą pracodawcy, dotyczy to przede wszystkim pracy w firmach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania pracy zdalnej.

- Może dobrym rozwiązaniem byłoby przeprowadzanie testów przed wejściem do zakładów pracy. Osoba, która ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa byłaby od razu izolowana od reszty pracowników i klientów firmy. Nie jesteśmy zwolennikami radykalnych rozwiązań, czyli np. niewpuszczania osób niezaszczepionych do przedsiębiorstw czy sklepów. Intensywnie zaś wspieramy szczepienia pracowników przeprowadzane w przedsiębiorstwach. Jeśli nie przygotujemy się dobrze do czwartej fali pandemii, grożą nam kolejne obostrzenia, których negatywne skutki znowu odczują przedsiębiorcy i pracownicy - apeluje mówi Maciej Witucki.

Gdzie się zaszczepić w Trójmieście? Lista punktów



Z apelem wystąpiła też Rada Pracodawców RP, która domaga się m.in. wprowadzenia zmian do kodeksu pracy, które miałyby na celu:
  • unormowanie przepisów w zakresie BHP, wprowadzających obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 konkretnych grup zawodowych oraz określenie narażenia na zakażenie COVID-19 jako czynnik biologiczny szkodliwy/niebezpieczny dla zdrowia;
  • umożliwienie pracodawcom pozyskiwania danych na temat szczepień i ich przetwarzania;
  • umożliwienie pracodawcom luzowania obostrzeń w zakresie bhp - wykorzystywanie danych nt. osób zaszczepionych dla potrzeb organizacji pracy (pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych, brak wymagania 1,5 m odstępu dla osób zaszczepionych, niestosowania przepisu o obowiązku noszenia maseczki, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej,) oraz innych wymogów dotyczących bezpieczeństwa pracy.

Czy można zwolnić osobę niezaszczepioną? Prawnicy podzieleni



Część prawników twierdzi, że podstawą prawną wymagania od pracownika poddania się szczepieniom na COVID-19 jest art. 2221 §1 kodeksu pracy (Dz.U. 1974 Nr 24, poz. 141, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320). Mowa w nim o tym, że w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, pracodawca może zastosować dostępne środki eliminujące narażenie lub ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Z kolei zgodnie z art. 20 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, pracodawca może w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadzić zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu określonych czynności zawodowych. A jak zauważają prawnicy, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 29 grudnia ub. roku, wirus SARS-CoV-2 został uznany za szkodliwy czynnik biologiczny na poziomie 3 stopnia.

Czytaj też:

MZ: obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością



Jednak wielu prawników twierdzi, że te przepisy są niewystarczające i pracodawca na tej podstawie nie może ani zmusić pracownika do szczepienia, ani tym bardziej go zwolnić. Te same przepisy, różne interpretację, a ostatecznie zdecydują sądy pracy, które w najbliższym czasie będą miały sporo pracy.

Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów nie ma też możliwości obniżenia etatu tylko ze względu na fakt, że pracownik nie poddał się szczepieniu. Takie postępowanie mogłoby być traktowane jako przejaw dyskryminacji. Podobnie, nie można nakładać na zespół kar porządkowych w związku z odmową szczepienia.

- Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni jednak być czujni, bo nie są wykluczane regulacje legislacyjne w tym temacie. Niemniej, może dojść do sytuacji, w której pracodawca podejmie decyzję o przeniesieniu nieszczepionego pracownika na inne stanowisko - zmniejszające ryzyko zakażenia pozostałych zatrudnionych. Może się przy tym powołać na aktualne przepisy związane z ochroną zdrowia innych pracowników oraz zasadami BHP. Jeśli takiego stanowiska nie będzie w stanie zapewnić, to dalsze pełnienie obowiązków - niezaszczepionego pracownika - w danej firmie, może okazać się niemożliwe i doprowadzić do rozwiązania z nim umowy o pracę - mówi Izabela Lubińska, kierownik Działu Kadr i Płac w Grupie Progres.

Można tylko edukować i... prosić



Według pracodawców nadal brakuje programów i akcji edukacyjnych promujących szczepienia na koronawirusa oraz wyjaśniających sens tego działania. Z pewnością pozwoliłyby one na rozwianie wszelkich wątpliwości i dostarczyły pracodawcom argumentów przekonujących i zachęcających pracowników do szczepienia.

- Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, jednak - póki co - pracodawca nie ma możliwości wymuszenia na pracowniku, aby ten się zaszczepił, ponieważ samo szczepienie jest dobrowolne, co potwierdza m.in. katalog szczepień obowiązkowych zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym nie wymienia się szczepienia na koronawirusa jako obowiązkowe. Co więcej, kodeks pracy wskazuje, że jednym z głównych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz dbanie o życie i zdrowie pracowników (art. 207 KP). Mogłoby to sugerować, że pracodawca ma szeroki katalog uprawnień, jednak w dalszym ciągu jest ograniczony obowiązującymi przepisami, które na tę chwilę nie dają możliwości traktowania szczepienia na Covid-19 jako obowiązkowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pracodawca zachęcał zatrudnionych oraz kandydatów do szczepień, a w dalszej kolejności umożliwiał im to poprzez np. przyznanie dodatkowego czasu wolnego lub benefitów - dodaje Izabela Lubińska.

Miejsca

Opinie (505) ponad 20 zablokowanych

  • Niezmuszanie? Dobre sobie (6)

    Ten z CNN niech się nie ośmiesza. Powinien zostać odpowiednio potraktowany przez zwolnionych pracowników. Skoro tak się boicie nieszczepionych bo mogą zachorować to co z zaszprycowanymi którym grozi dużo więcej tragicznych w skutkach chorób. Jakoś cisza w tej materii a to oni są zagrożeniem. Przestańcie propagować faszyzm. Pracodawcom marzy się przymus. Jeszcze większą władza? To niech sami wezmą się do roboty. Z chęcią popatrzę na mojego bucadyrektora jak zapuernicA w szmacie wykładając towar. Dość segregacji. Tresury i głupoty. Chcecie być niewolnikami proszę bardzo ale odszczepcie się od wolnych ludzi

    • 105 13

    • (1)

      I zapewne tak sie stanie. Im wiecej zwolnia ludzi tym wiecej naprodukuja frustratow. Niewielki odsetek sie zradykalizuje i nieszczescie gotowe. Prezes bedzie musial wydac zaoszczedzona kase na ochrone.

      • 20 1

      • efekty na własne życzenie

        • 5 1

    • Brawo za komentarz!!!

      Perełka!! Zgoda 100%. Zjednoczeni zwyciężymy!!

      • 21 3

    • Możesz podać przykłady (2)

      tych "tragicznych w skutkach chorób" grożących zaszczepionym? Chętnie posłucham :)

      • 5 9

      • Eee...

        Covid ?

        • 4 2

      • Zakrzepica, udar, zapalenie mięśnia sercowego, zespół Guillaina-Barrégo, to na początek. Za jakiś czas dowiemy sie o kolejnych. Ale w tv mowili ze w 100% bezpieczne

        • 3 0

  • Lada dzień lekarstwo - EXO-CD 24 (5)

    i wyjdzie, że kto się zaszczepił to frajer, który w ten sposób stracił odporność na wiele innych chorób

    • 82 22

    • (1)

      Dokładnie. Niebawem pojawi się lekarstwo i temat szczepień upadnie, bo zaraz w większości przypadków da się to łatwo leczyć. I zrobi się dziwnie, niektórzy poczują się oszukani, że oni się zaszczepili, a inni byli sprytniejsi i po prostu ten ucisk przeczekali.

      • 36 9

      • Lekarstwo na wirusa, wow :)))

        • 0 0

    • "stracił odporność na wiele innych chorób" (2)

      No padłem :)))

      • 12 25

      • Lol xD (1)

        Ale może tak jest, w końcu mi po każdej dawcę wyrosła kolejna ręka ;)

        • 2 10

        • Ręka nie

          Ale musk sie zmiejszy i to na dodatek nie ten elon tylko tfuj :)

          • 4 4

  • Rozśmieszają mnie teksty o promocji i zachętach do szczepień. (6)

    Mają ludzi, którzy odmawiają tego szczepienia za i**otów, którzy nie zgłębili tematu szczepień. To nie są ludzie których wolny dzień czy hulajnogi zachęcą do strzału

    • 138 23

    • (4)

      A co ty możesz zgłębiać? Uwielbiam takich fotografów, elektryków, sprzedawców i innych którzy znają się na szczepieniach. Polacy, specjaliści od wszystkiego.

      • 14 43

      • (1)

        np. opinnie zwyklych, rzetelnych lekarzy moze zglebiac a nie sprzedajnych sprzedawcow...... roznia sie diametralnie

        • 37 10

        • Zwykły rzetelny lekarz nabył swoją wiedzę nie u szarlatana

          Wiec wie, na czym polegają szczepionki i że nie ma czego się bać :)

          • 10 29

      • No nie, lepiej jak baran iść ślepo po zastrzyk bo tak pseudolekarze na insta polecają

        • 20 4

      • Zgłębił na you tube

        • 0 0

    • Dlatego straszą a potem będą represjonować

      To będzie miało jednak odwrotny skutek. Oczywiście nazizm szczepionkowy obecnie wygrywa ale sytuacja się odwróci. Trudno powiedzieć czy będą to dwa lata, może pięć. Dlatego warto pamiętać kto co mówił i jak się zachowywał.

      • 27 3

  • (4)

    Się boicie tej czwartej fali......
    Choćbyśmy się wszyscy powyszczepiali...to....i tak będzie czwarta fala.
    Potem szusta..... dziesiąta itd....
    Jest na to nasze przyzwolenie

    • 127 12

    • Tak.. "szusta" będzie najgroźniejsza... (2)

      • 14 3

      • Siudma jeszcze gorsza xD (1)

        • 10 2

        • A usma?

          • 8 2

    • W momencie

      Kiedy napisałeś "Szusta" podziękowałem.

      • 1 3

  • ale jak przed 2020 (5)

    ktoś wziął zwolnienie lekarskie na grypę, anginę, albo inną wirusowkę to patrzyli spod byka, że do pracy nie przyszedł i na katar jest chory. Teraz będą zwalniać za to, że ktoś nie chce się poddać eksperymentom medycznym. Zaczynam sobie wyobrażać, że tak właśnie musiały zaczynać się czasy hitleryzmu na świecie.

    • 149 13

    • Chyba w jakiś januszexach (2)

      U mnie w korpo w 2019 kolega z zespołu dostał naganę za to, że przyszedł zakichany do biura.
      I bardzo dobrze.

      • 17 7

      • (1)

        Dokładnie, w firmie gdzie pracowałem również manago poprosił aby osoby z katarem nie przychodziły. Firma też zapewniała finansowanie na szczepienia przeciwko grypie.

        • 9 8

        • u nas też, a potem ja jako jedyny niezaszczepiony na tą grypę miałem pracować za ten cały zaszczepiony dziła siedzący na L4 z powodu.. mmm.. grypy...

          • 10 3

    • Wracaj na Podlasie! (1)

      • 1 13

      • będę przejazdem

        odebrać Ci słoje z bigosem od mamy jak będę wracać?

        • 15 1

  • wszystko co te zachłanne januszexy nie wymyslą będzie sprzeczne z prawem życzę januszom wielu wyroków skazujących na wypłatę odszkodowań

    • 43 6

  • Niedługo będą może listy niezaszczepionych (2)

    Jak listy przestępców. To zaczyna być chore.

    • 104 11

    • Świetny pomysł, (1)

      Namówimy niedzielskiego i ziobre :P

      • 4 8

      • nie, dajcie to Sasinowi, on to zrobi :)

        • 0 0

  • Covid 19 (3)

    Kochani myślący ludzie również pracodawcy, co wy robicie aby ustrzec pracownika k... nic boicie się się własnych cieni. Pracuję w takiej firmie gdzie ludzie przyjeżdżają z całej polski i europy, muszą być obsłużeni inaczej część gospodarki padnie. Nie jeden z kolegów z pracy się zaraził mnie to omineło nie wiem dla czego. Rozdajecie maseczki wielokrotnego użytku na których jest już nie jeden patogen wirusa lub bakterii. Na daną chwilę moje prawo jest takie że nie muszę informować pracodawcy o zaszczepieniu i niech tak pozostanie. Zapewniajcie normalne warunki pracy i płacy a co ma być to i tak będzie . Osoba zaszczepiona może przenosić wirusa i również zachorować więc po co wam ta wiedza, czy się szczepił?

    • 87 9

    • Osoba zaszczepiona może przenosić wirusa (2)

      No może, ale to prawdopodobieństwo jest w jej przypadku wyraźnie mniejsze.

      • 3 32

      • Hahahhaahahah

        • 17 2

      • Bzdur sie na sluchales w TV! Proponuje poczytac w necie co sie na swiecie dzieje

        • 11 1

  • Demokracja jest poważnie zagrożona (1)

    Ludzie chyba widzą ze jest to wykorzystywane do ograniczania demokracji we wszystkich krajach. Przypadek?

    • 80 8

    • Mam nadzieję ze w koncu dojdzie do masowych strajkow bo granica coraz bardziej jest przesuwana

      • 10 2

  • Znowu propaganda

    Kolejny raz w ciągu kilku dni mamy do czynienia z bezczelną wręcz propagandą na tym portalu... Nawołują do nielegalnej dyskryminacji i segregacji i to bez sensownej podstawy. Praktyki wzorowane na faszyzmie w Niemczech i Włoszech ok. 80 lat temu.
    RODO wyraźnie zakazuje gromadzenia takich danych. Zaś Konstytucja RP dyskryminacji. A faszyzm jest nielegalny.

    • 121 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane