• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strzelczyk: Petrobaltic się zmienia. Przyszłością energetyka wiatrowa

Robert Kiewlicz
15 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • - Chcemy się rozwijać i dążymy do przeobrażenia Lotos Petrobaltic z firmy stricte poszukiwawczo-wydobywczej w podmiot, który będzie działał w szeroko pojętym obszarze energetyki wiatrowej na morzu - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic.

Instalacje wodorowe, energetyka wiatrowa i flota statków przeznaczonych do instalacji turbin wiatrowych na morzu - to kierunek, w którym ma rozwijać się Lotos Petrobaltic. O tym, jak z firmy poszukiwawczo-wydobywczej przekształcić się w podmiot działający w obszarze energetyki wiatrowej na morzu, rozmawiamy z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem zarządu Lotos Petrobaltic.


Petrobaltic na jednym ze swoich złóż, w sąsiedztwie platformy wydobywczej, ma zamiar wybudować turbinę wiatrową, która będzie zasilała platformę w prąd. Czy to początek zielonej rewolucji w spółce?
Lotos Petrobaltic chce w najbliższych latach zająć pozycję narodowego operatora przy stawianiu i uruchamianiu, ale także serwisowaniu morskich farm wiatrowych.

Grzegorz Strzelczyk: - Lotos Petrobaltic w ramach poszerzenia spektrum swojej działalności planuje wybudować oraz zainstalować na jednym ze swoich złóż, w sąsiedztwie platformy wydobywczej, turbiny wiatrowe zainstalowane na pływających konstrukcjach.

Pływająca turbina wiatrowa oprócz zasilania platformy w energię elektryczną, w momencie zmniejszonego zapotrzebowania na prąd platformy, zasilać będzie elektrolizer przeznaczony do produkcji "zielonego" wodoru. Plany rozwojowe Lotos Petrobaltic wpisują się w światowy trend, jakim podążają najwięksi operatorzy naftowi.

Na jakim etapie są plany inwestycji? Kiedy może się rozpocząć budowa turbiny i kiedy zasili ona platformę w energię? Jak technologia zostanie wykorzystana?

- W tym momencie realizowany jest projekt koncepcyjny budowy, instalacji oraz wyprowadzenia energii elektrycznej na platformę. Budowa turbiny może rozpocząć się już w 2023 r., a rozwój instalacji wodorowej wstępnie zaplanowano na lata 2024-2025.

Pracująca na bałtyckim złożu B8 morska kopalnia ropy i gazu Petrobaltic. W październiku 2020 r., po teście produkcyjnym, przejęła ona produkcję z platformy Lotos Petrobaltic, przekształconej czasowo z platformy wiertniczej na centrum produkcyjne. Pracująca na bałtyckim złożu B8 morska kopalnia ropy i gazu Petrobaltic. W październiku 2020 r., po teście produkcyjnym, przejęła ona produkcję z platformy Lotos Petrobaltic, przekształconej czasowo z platformy wiertniczej na centrum produkcyjne.

Czy ekologiczna energia ma w niedalekiej przyszłości zasilać wszystkie platformy Petrobalticu? Jakie są plany spółki dotyczące działania w przyszłości na rynku zielonej energii?
Dążymy do przeobrażenia Lotos Petrobaltic z firmy poszukiwawczo-wydobywczej w podmiot, który będzie działał w obszarze energetyki wiatrowej na morzu.

- Pracujemy nad tym, by "zielona" energia w jak największym stopniu zasilała nasze instalacje morskie. Pływająca turbina wiatrowa nie jest jedynym "zielonym" projektem, jaki Lotos Petrobaltic zamierza realizować w ciągu najbliższych lat. Warto wspomnieć również o rozwoju projektu geologicznej sekwestracji dwutlenku węgla na koncesjach należących do spółki.

Kolejny temat to plany budowy przez Lotos Petrobaltic statków przeznaczonych do instalacji turbin wiatrowych na morzu, gdzie jednostki te mają być przystosowane do montażu instalacji zasilania ich wodorem, a docelowo LNG, co stanowi synergię z przeznaczeniem, w jakim jednostki będą budowane.

Czy łatwo pogodzić waszą działalność poszukiwawczo-wydobywczą z działaniem na rzecz ochrony środowiska?

- Działalność poszukiwawczo-wydobywcza nie jest obojętna dla środowiska, ale ten wpływ ograniczamy w maksymalny sposób. W centrach produkcyjnych oczyszczamy wodę zawartą w wydobywanym płynie złożowym i zatłaczamy ją z powrotem do złoża. 

Zagospodarowujemy gaz odpadowy wydobywany wraz z ropą, który jest transportowany podwodnymi rurociągami na ląd do elektrociepłowni we Władysławowie, gdzie spółka wytwarza z tego gazu energię elektryczną, cieplną, LPG i kondensat gazowy. Ale gaz traktujemy jako przejściowe źródło energii. W planach jest zainstalowanie na morzu wspomnianej już pierwszej siłowni wiatrowej, która wzmocni zaopatrzenie w prąd całej platformy. Przygotowujemy projekty rozwojowe, które wpisują się w trendy Europejskiego Zielonego Ładu.

Wszystkie koncerny zajmujące się wydobyciem czy też przetwórstwem ropy naftowej mówią o zmianach i przekształcaniu biznesu oraz odcedzeniu od dotychczasowego core biznesu. Czy to samo czeka też Petrobaltic?
Pracujemy nad tym, by "zielona" energia w jak największym stopniu zasilała nasze instalacje morskie.

- My też chcemy się rozwijać i dążymy do przeobrażenia Lotos Petrobaltic z firmy stricte poszukiwawczo-wydobywczej w podmiot, który będzie działał w szeroko pojętym obszarze energetyki wiatrowej na morzu.

Jako jedyna polska spółka operująca na polskim szelfie Morza Bałtyckiego od 30 lat pragniemy wykorzystać cały nasz dostępny potencjał oraz doświadczenie do realizacji nowych, innowacyjnych rozwiązań i aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, skutecznie przeciwdziałając zmianom klimatycznym.

Spółka ma też włączyć się w liczne projekty budowy morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku? Jaka będzie wasza rola?

- W ostatnich latach wszyscy operatorzy intensywnie budują nowy rynek związany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w oparciu o konstrukcje morskich farm wiatrowych. Lotos Petrobaltic również rozpoczął intensywne starania, by w najbliższych latach zająć pozycję narodowego operatora przy stawianiu i uruchamianiu, ale także serwisowaniu morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic od środka.

Miejsca

Opinie (135) 1 zablokowana

  • Energia wiatrowa produkowana obcymi wiatrakami - niesłuszna. Słuszny jest wyłącznie wiatrak państwowy i zarządzany przez (1)

    towarzysza partyjnego z PiS...

    • 7 3

    • I polski wiatr musi go owiewać

      Wtedy będzie po linii i na bazie

      • 0 1

  • świniodajnia gotowa (1)

    koryto gotowe tylko wlewać , kolejny obajtek do wyżywienia ze stadem świń głodnych i bez żadnego majątku , wszystko gotowe tylko dolewać milionów do korytka niech świnie Orwella nażrą się a wtedy nowych przybędzie i kolejne w kolejce całe rodziny znajomki pociotki do obsadzenia w zarządach, tylko kto te miliardy długów będzie spłacał......

    • 9 7

    • Kwicz - poleci parę ciepłych posadek w LOTOSie

      Koryto towarzyszom zamknęli, nie będzie kasy za nic...

      • 0 2

  • Co ja czytam, szok, 2021 a ludzie dalej bronia elektrowni weglowych (2)

    i jak w tym kraju ma byc dobrze?

    • 2 8

    • jak się ma wykształcenie techniczne

      to nie jesteś w stanie przyjąć bredni głoszonych przez polityków. Po prostu energia z węgla brunatnego jest najtańsza. Koszt energii jest sterowany przez ekooszolomow poprz nakładanie różnych podatków. Dzięki czemu Chińczycy się mają coraz lepiej

      • 1 0

    • Proponuję Ci zamieszkać w domku zasilanym energią z wiatraka.

      Wiatr to bardzo niestabilne źródło energii. Zmienisz zdanie, wiem to od ludzi posiadających wiatraki...

      • 0 0

  • a mój komentarz będzie taki ...

    bardzo się interesuję nowymi technologiami pozyskiwania energii w tym również tej pochodzącej z farm wiatrowych ! ., z tego co wiem powstało już pare lat temu kilka Firm dzialających na tym polu , to znaczy mają już wyznaczone miejsca i lokalizacji oraz wysoce zaawansowane prace związane z finalizowaniem budowy farm ! , Tak ,że p. Grzegorzu Strzelczyk ! pańskie wywody i opinie o tym geszefcie są mocno opóżnione i nie na czasie ! Czyli wychodzi na to ,że firmy te będą już pozyskiwały energie natomiast Petrobaltic zacznie projektować , i budować ! , troche za długo się pospało !...

    • 6 4

  • W tym kraju dyktatorami są politycy , politycy którzy nie mają wiedzy tylko kaprysy. (1)

    Polityka energetyczna tego kraju to kaprysy polityków, dlatego uważam system oparty na rządach polityków to zły system. Panele obywatelskie to przyszłość kraju. To my powinniśmy decydować o polityce energetycznej kraju a ie partie dyktatorów.

    • 2 4

    • I taki np. kulturoznawca czy europeista miałby decydować o czymś o czym nic nie wie?

      Kolego, zejdz na ziemię... Cena energii z węgla wzrosła drastycznie po wprowadzeniu podpisanego w 2014 r przez premier Kopacz pakietu klimatycznego . Dzięki temu produckcja w PL jest coraz mniej opłacalna. To jedyny cel tej całej "ekologii" Niemcy emitują DWA razy więcej CO2 niż PL, palą w elektrowniach węglem brunatnym, kopalnie tego węgla to odkrywki niszczące przyrodę. I jest dobrze, nie ma protestów, KE nie stawia Niemcom warunków itp.

      • 0 1

  • Przjazny (1)

    Panie Grzegorzu, szkoda że Prezes firmy która cały czas ma słabe wyniki finansowe nie zadba o jej polepszenie tylko mówi o jeszcze kolejnych wydatkach na jakieś wydumane, kosztowne projekty. Tyle lat już straciliście a można było zagospodarować gaz ze udokumentowanych dwóch złóż gazowych, a nie siedzieć i myśleć, od tego są inni myśliciele, pan ma zarabiać pieniądze i dbać o firmę i ludzi bo to jest skarb.

    • 17 3

    • Petrodolar

      No tak... Bo teraz jest złoty okres na sprzedaż gazu... Litości n

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    To, czego nam potrzeba na kolejne 30-50 lat to porządne elektrownie o ciągłym działaniu.. (3)

    ...wiatraki ( i panele słoneczne) mogą być miłym, ale tylko uzupełnieniem.
    To, czego potrzeba to elektrownia atomowa, w pierwszej kolejności na północy Polski, najlepiej wykonana w bezpiecznej 'samogasnącej reakcji w przypadku awarii' technologii reaktora torowego na ciekłych fluorkach, a następnie można pomyśleć o wykorzystaniu surowca, którego mamy pod dostatkiem, czyli biogazu. Tylko iż mówimy tu o inwestycji za 40-50 mld PLN.
    Za to gdyby pomyśleć o bardziej rozproszonym systemie, marnujemy olbrzymie ilości śmieci, które trafiają na wysypiska, a metan, który jest tu możliwy do uzyskania.. ląduje w atmosferze. A gminna biogazownia zasilana gnojówką, odpadami roślinnymi i frakcją biologiczną z odpadów komunalnych, odpadami z ferm, to koszt porównywalny do farm wiatrowych a zapewniająca prąd stale. Koszt 1MW mocy z elektrowni biogazowych kosztuje około 15 mln PLN/MW, a z elektrowni wiatrowych 9mln PLN/MW, tak więc trzeba postawić ma miks tych technologii, najlepiej byłoby na północy postawić 1 elektrownię atomową, lokalnie w większych gminach za znacznie mniejsze pieniądze postawić minimum kilkadziesiąt średniej wielkości biogazowni a energią odnawialną zapewniać sobie może max 30% miksu energetycznego ze wparciem kilku średnich szczytowych elektrowni gazowych i mamy stabilną sytuację.
    Tylko górnicy zamiast kopać węgiel zajmowaliby się pracą przy gnojówce..., a to może być poniżej ich dumy.
    Koszt? Do tej pory na tarcze "antycovidowe" rząd wydał już 212 mld PLN, wiecie, że to wystarczyłoby na wszystkie powyższe elektrownie? Transformacja energetyczna w rok. Kto przytulił te 212 mld PLN, bo nie widać ich wpływu za bardzo? Te pieniądze zapewniłyby bezpieczeństwo i niezależność energetyczną kraju na kolejne 50 lat, gdzie one wypłynęły, że nie ma ich w kraju?

    • 25 7

    • 40-50 mld PLN, na budowę i nie zbudowanie elektrowni. Osrajtkowi już para z uszu leci i dolary z oczu wyskakują.

      • 1 3

    • Bo przewiezienie tej gnojówki do biogazowni nie zużywa energii

      A skąd kolega uran do elektrowni weźmie?

      • 0 0

    • 500mld zlotych na 5 elektrowni atomowych i kredyt na procent w amerykanskim banku...

      Zadluzenie ,ktore wykreuje nowy nieosiagalny rekord zadluzenia....Zamiast rozbic polityke limitow CO2 i ruszyc z nowymi projektami wodorowania wegla? Dlaczego jakis cymbal w randze sekretarza stanu robi z nas niewolnikow?Co za ten amerykanski sen rzad bedzie musial sprzedac?Czyzby pierwiastki rzadkie i miedz? Morawiecki ,Naimski i spolka-to przestepcy.Ich miejsce jest w wiezieniu na dlugie,dlugie lata.

      • 0 0

  • petrobaltic to zenada !!

    niech lepiej ten caly prezez się wypowie dlaczego pozostawili na bruku 60-80 pracowników peteobalticu w ostatnim czasie i nikt ani słowa o tym nie wspomni??!!

    • 19 4

  • Tylko Atom

    Jak w temacie musi być atomówka i tyle inaczej cena za prąd nas rozwali

    • 4 2

  • (3)

    a co bedzie jak przestanie wiać

    • 7 0

    • Albo bedzie wieac za mocno?

      serio-

      • 0 0

    • nic

      nie szkodzi kasa wzieta

      • 0 0

    • Armageddon jak w Texasie

      Zrezygnowali w imię ekologii z gazu postawili na wiatr. Jak im nispodziewanie przyszła zima, to i przestał wiać wiatr. Stanęło wszystko, nie mieli wody bo pompy na prąd, nie mieli ogrzeania bo elektryczne....

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane