• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wakacje kredytowe tylko dla potrzebujących. Kredytobiorcy boją się inflacji

erka
13 czerwca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wakacje kredytowe w 2024 przyjęte przez Sejm
Czy Państwo powinno wprowadzić kryterium dochodowe w ustawie o wakacjach kredytowych? Czy Państwo powinno wprowadzić kryterium dochodowe w ustawie o wakacjach kredytowych?

Aż 66 proc. badanych Polaków uważa, że państwo powinno wprowadzić kryterium dochodowe w ustawie o wakacjach kredytowych, aby pomocy udzielić wyłącznie osobom w trudnej sytuacji. 57 proc. respondentów obawia się, że wakacje kredytowe zwiększą inflację - wynika z badania Minds&Roses przeprowadzonego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości.



Wysokie stopy procentowe. Pomysły na wsparcie kredytobiorców



Jak oceniasz pomysły polityków na wsparcie kredytobiorców?

Parlament pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty łącznie ośmiu rat kredytu mieszkaniowego w ciągu półtora roku.

Z ustawy skorzystać mogłyby wszystkie osoby spłacające kredyt w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe - bez względu na swoją sytuację finansową. W przypadku wysokich kredytów, zaciągniętych na drogie nieruchomości, łączna ulga dla kredytobiorców mogłaby wynieść nawet 40-50 tys. zł do końca 2023 r.

NBP zwrócił uwagę, że wsparcie powinno być skierowane "wyłącznie do tych, którzy doświadczają rzeczywistych problemów ze spłatą zobowiązań". Bank centralny ostrzegł także, że "wprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych mogłoby utrudnić dążenie do trwałego obniżenia inflacji". Wbrew uwagom NBP Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że rząd nie poprze ograniczeń dochodowych w dostępności do wakacji kredytowych.

Likwidacja WIBOR. Nowy wskaźnik zmniejszy raty kredytów?



Polacy za ograniczeniem dostępności do ulg



Jak wynika z badań opinii publicznej, poglądy Polaków są bliższe stanowisku NBP. Dwie trzecie respondentów - 66 proc. - popiera postulat wprowadzenia do ustawy kryterium dochodowego, z czego 33 proc. w sposób zdecydowany.

  • Pomagać, ale potrzebującym.
  • Państwo powinno pomagać osobom w trudnej sytuacji finansowej.
  • Obawy o inflację.

Co ciekawe, wysokie poparcie dla ograniczenia wakacji kredytowych odnotowano wśród... beneficjentów planowanej ulgi. Aż 62 proc. kredytobiorców złotowych jest za ograniczeniem wakacji kredytowych tylko dla osób w trudnej sytuacji finansowej, z czego 30 proc. zgadza się z takim poglądem w sposób zdecydowany. Tylko 16 proc. badanych nie zgadza się na wprowadzenie kryterium dochodowego dla wakacji kredytowych. Pozostałe 18 proc. nie ma na ten temat zdania.

Pomagać, ale wyłącznie potrzebującym



Większość badanych - 44 proc. - negatywnie ocenia sytuację, w której państwo pomaga zarówno osobom biednym, jak i zamożnym. 73 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że państwo powinno pomagać w szczególny sposób osobom w trudnej sytuacji finansowej. Spośród osób spłacających obecnie kredyty w polskiej walucie z poglądem takim zgadza się aż 76 proc. respondentów.

Inflacja konsumencka wzrosła do 13,9 proc. Za miesiąc będzie jeszcze gorzej



Z badań wynika, że potencjalni beneficjenci wakacji kredytowych są grupą społeczną najlepiej oceniającą swoją aktualną sytuację finansową. Spośród kredytobiorców złotowych aż 63 proc. pozytywnie ocenia swoją obecną sytuację materialną. Dla porównania, wśród "frankowiczów" odsetek ten wynosi 61 proc., a wśród osób nieposiadających kredytu: 60 proc.

Duże obawy o wzrost inflacji



Respondentów zapytano też, czy ich zdaniem planowane wakacje kredytowe wpłyną na wzrost inflacji. Twierdząco odpowiedziało aż 57 proc. badanych. Tylko 15 proc. respondentów stwierdziło, że wakacje kredytowe nie zwiększą inflacji.

RPP zatwierdziła wyższe stopy procentowe. Stopa referencyjna 6 proc.



Wzrostu cen z powodu wakacji kredytowych obawia się 52 proc. mieszkańców wsi. Wśród osób z dużych miast od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców odsetek ten wynosi aż 71 proc. Spośród beneficjentów wakacji kredytowych, czyli aktualnych kredytobiorców złotowych, 60 proc. ocenia, że spowodują one wzrost inflacji.
erka

Opinie (341) 9 zablokowanych

  • glapińsjki powiedział że trzeba to przyjąć po męsku i się nie mazać

    a min rafalska że przeczekać.
    i oczywiście można zbierać chrust jak radzi min środowiska pis
    a kłamteusz radzi zainwestować 4,7 mln 'zaskórniaków' w obligacje państwowe

    • 2 1

  • samowolka i absolutna bezkarność banksterki w tym kraju

    W żadnym cywilizowanym kraju prawa nie ma wałków na franka czy przewału na jakiś wyimaginowany wskaźnik mrzonka jak Wibor. Afera Libor kilkanaście lat temu pokazała jaką szumopwiną jest banksterka i zakazano tego typu praktyk. W cywilizowanych krajać nie ma ruchomego % tylko stały, żeby nie pozwolić bankom zniewalać ludzi na wałkach typu frank czy inny jen czy wibor libor sribor. W tym kraju banksterka wespół z rządem i nbp zaplanowała operację 'miska ryżu' morawieckiego dzięki którem w ost dwa lata miliony miały zostać nabite na rożno % wibor. uprzedzam wpisy zyebów którzy będą się rzucać że trzeba było brać ze stały. Do niedawna nie było wogóle takiej możliwości - takie coś nie istniało w tym dzikim kraju. A po drugie to co teraz banksterka oferuje to lichwa a nie kredyt.

    • 2 0

  • Pomagać, ale wyłącznie potrzebującym

    "Pomagać, ale wyłącznie potrzebującym" - czyli co są równi i równiejsi ? Jak pomagać to wszystkim, jak idziesz do sklepu i nie masz hajsu to nikt ci nie da bo jesteś bardziej potrzebującym , co za bzdurny postulat.

    • 1 0

  • Równiejszy

    Każdy biorący kredyt wiedział o ryzku. Dlaczego miało by być kryterium dochodowe? Nie płacisz to bank zabiera nieruchomość i tyle. Podobno każdy obywatel jest równy... Tak jak te dopłaty do węgla a reszta paliw to już zła?

    • 1 1

  • Minds&Roses?

    Czy agencja, która przeprowadzała to badanie, jest opłacana przez Banki?

    • 1 0

  • nie ma czegos takiego jak wakacje kredytowe !!!!!

    wziales kredyt to go splacasz - kazdy wiedzial co podpisywał

    • 1 1

  • Co się odwlecze to nie uciecze i tak trzeba spłacić dług . Czy za 4 miesiące przybędzie wam żeby spokojnie spłacić kredyt? No i jest jeszcze "jaszczomb co za chwile jeszcze podniesie stopy . Chcieliście 500 13 i 14 to cudów nie ma teraz w dwój alb trójnasób oddacie . nie miejcie złudzeń ceny towarów , usług i kredytów oraz inflacja tylko w górę . Ze smutkiem powiem "a nie mówiłem" i wiecie co wcale mi was nie szkoda za swe wybory prędzej czy później trzeba zapłacić i wy to teraz robicie płacicie za to że wybraliście populistów i partaczy ekonomicznych..

    • 1 1

  • Kredyty

    Karty kredytowe, kredyty hipoteczne, kredyty na auto i wakacje kredytowe to nic innego jak pułapka propagandy sukcesu

    • 0 1

  • Po pierwsze uważam że wszlkie programy osłonowe powinny dotyczyć osób które spłacają kredyty hipoteczne tych lokali w których mieszkają. A po drugie dlaczego 100% ryzyka ma ponosić klient banku? Jeśli jest taka sytuacja jaką obecnie mamy to i bank i klient winni solidarnie i sprawiedliwie ponosić ryzyko transakcji handlowej.

    • 1 0

  • Ale w sumie dlaczego

    w polszy faworyzuje się ludzi nieroztropnych, lekkomyślnych i niezaradnych kosztem ludzi którzy ciężko pracują, oszczędzają i ostrożnie gospodarują swoimi finansami. Jedna nie powinno być dla nikogo taryfy ulgowej chyba z e mówimy o jakiś przypadkach losowych typu ciężka choroba. Tworzy się tu jakiś system, w którym za ochłapy rzucane przez bandyckie władze lumpenproletariat utrzymuje tzw elity przy korycie

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową - wcześniej pracował w Zarządzie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA, uczestniczył także w rozwoju STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. Ukończył również wiele prestiżowych, międzynarodowych kursów z dziedziny ubezpieczeń i zarządzania.

Najczęściej czytane