• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyprzedaż majątku czy dobry interes? Wywiad z Danielem Obajtkiem

Robert Kiewlicz
11 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Twierdzenie, że udziały w Lotosie sprzedajemy zbyt tanio, to po prostu niedorzeczność. Wycena Grupy Lotos została przygotowana przez najlepszych fachowców i uwzględnia wszystkie aspekty jej funkcjonowania - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. 

- Twierdzenie, że udziały w Lotosie sprzedajemy zbyt tanio, to po prostu niedorzeczność. Wycena Grupy Lotos została przygotowana przez najlepszych fachowców i uwzględnia wszystkie aspekty jej funkcjonowania - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Im bliżej ostatecznego przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, tym większe emocje. Czy udziały w Grupie Lotos sprzedane zostaną za bezcen, czy pracownicy mogą być pewni swoich miejsc pracy i jak się ma wyprzedawanie aktywów Skarbu Państwa do głoszonych haseł repolonizacji? Jak na te pytania odpowie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek?



Negocjacje w Warszawie, demonstracje w Gdańsku. Pikieta pod Lotosem



Decyzja o sprzedaży udziałów w rafinerii oraz sieci stacji paliw wydawała się nagła i poprzedzona kilkukrotnym przekładaniem terminów spełnienia środków zaradczych. Kiedy tak naprawdę zapadły ostateczne decyzje i ile trwały negocjacje ze stroną saudyjską i węgierską?

Daniel Obajtek: - Od momentu rozpoczęcia prac związanych z fuzją podkreślałem, że jest to złożony i trudny proces. Począwszy od negocjacji z Komisją Europejską w sprawie środków zaradczych, a na wyborze firm do ich realizacji skończywszy. Naszym celem było znalezienie takich rozwiązań, które będą korzystne dla Orlenu i Lotosu, ale również przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Dlatego negocjacje nie były łatwe. Oferty wysłaliśmy do ok. 30 firm z całego świata, w tym tych największych. Ostatecznie z ośmioma z nich podpisaliśmy porozumienia o współpracy, a z sześcioma rozpoczęliśmy negocjacje. To były bardzo konkretne, twarde rozmowy, których nie ułatwiały czynniki zewnętrzne, takie jak rosnąca presja regulacyjna, przyspieszająca transformacja branży paliwowo-energetycznej i związane z tym zmniejszone zainteresowanie firm inwestowaniem. Wybraliśmy tych, których oferty były najlepsze.
Gdańska rafineria jest relatywnie mała i bez połączenia z petrochemią będzie miała z roku na rok coraz mniejszą wartość.

Zaraz po ogłoszeniu partnerów przy przejęciu Grupy Lotos pojawiły się liczne głosy, że sprzedajecie udziały w Lotosie zbyt tanio. Czy sprzedajecie Lotos arabskiemu partnerowi za bezcen?

- Takie twierdzenie to po prostu niedorzeczność. Wycena Grupy Lotos została przygotowana przez najlepszych fachowców i uwzględnia wszystkie aspekty jej funkcjonowania. Lotos jest wprawdzie bardzo nowoczesną rafinerią, jednak funkcjonuje w nienowoczesnym przemyśle. Inwestorzy nie patrzą na wycenę przez pryzmat "tu i teraz", ale uwzględniają to, ile będzie wart Lotos za kilka lat. Czy naprawdę nie widzimy konieczności transformacji energetycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu? Przecież Lotos przerabia jedynie ropę na paliwa, nie ma rozwiniętego segmentu petrochemicznego. Co więcej, gdańska rafineria jest relatywnie mała i bez połączenia z petrochemią będzie miała z roku na rok coraz mniejszą wartość. Dziś w Europie rafinerie pracują na ok. 70 proc. mocy. Mamy nadpodaż paliw, to bardzo wpływa na marżę. 30 rafinerii wygaszono w ciągu ostatnich 12 lat, pięć w ciągu roku. Kolejne rafinerie czekają na sprzedaż, a chętnych nie ma. Dlatego prowadząc ten biznes, nie można tkwić w teraźniejszości, trzeba myśleć o tym, co będzie za 10-20 lat. Zresztą - co tu dużo mówić - proszę spojrzeć na liczby. Kapitalizacja całego Lotosu wynosi ok. 10 mld zł. Tymczasem za aktywa objęte środkami zaradczymi uzyskamy ok. 5 mld zł. To wyraźnie pokazuje, że cena tej transakcji jest dla nas korzystna.

BCC chce kontroli NIK w sprawie przejęcia Lotosu



Po ogłoszeniu transakcji pojawiły się też opinie, że wyprzedaje się aktywa jednej z najlepszych firm Skarbu Państwa przedsiębiorstwom zagranicznym, a jednocześnie jest głoszona polityka repolonizacji firm.
Przyszłość branży paliwowej jest - delikatnie mówiąc - nierozwojowa, więc musimy się zmieniać. Nie możemy doprowadzić do tego, aby z naszego przemysłu robić kolejny skansen.

- Ja nie wyważam otwartych drzwi. Konsolidacje w branży paliwowo-energetycznej w innych krajach przeprowadzono wiele lat temu. W Polsce też wielokrotnie przymierzano się do tego, ale zabrakło odwagi, żeby to zrobić. Orlen i Lotos trzeba było połączyć już dawno i wszyscy byli tego świadomi - łącznie z prezesem Pawłem Olechnowiczem, który dziś wykazuje się niesamowitą hipokryzją, krytykując fuzję. A ja chcę jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że ta transakcja nie jest wyprzedażą. To połączenie naszych paliwowych czempionów, które ma na celu ich integrację i dalszy intensywny rozwój. Przyszłość branży paliwowej jest - delikatnie mówiąc - nierozwojowa, więc musimy się zmieniać. Nie możemy doprowadzić do tego, aby z naszego przemysłu robić kolejny skansen. Szukamy więc też partnerów, którzy będą w stanie pomóc nam się rozwijać.

- Działamy zgodnie ze światowymi trendami i nawiązujemy współpracę z solidnym partnerem. Chcemy wspólnie z nim rozwijać projekty petrochemiczne i badawczo-rozwojowe. Chcemy tworzyć wartość dla naszych zakładów - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.  - Działamy zgodnie ze światowymi trendami i nawiązujemy współpracę z solidnym partnerem. Chcemy wspólnie z nim rozwijać projekty petrochemiczne i badawczo-rozwojowe. Chcemy tworzyć wartość dla naszych zakładów - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Mówi Pan o rozwoju i inwestycjach, jednak czy wpuszczenie na polski rynek takiego giganta jak Aramco i potencjalnego konkurenta to nie jest jak "wpuszczenie lisa do kurnika" i nie spowoduje więcej problemów niż korzyści?

- Panie redaktorze, biznes to nie polityka. Biznes szuka rozwiązań, a nie problemów. Międzynarodowe firmy wchodzą w różnego rodzaju partnerstwa - w celu dzielenia know-how, potencjału inwestycyjnego czy ryzyka. I my musimy robić to samo. Tym bardziej że Saudi Aramco tworzy spółki typu joint venture z największymi graczami na rynku paliwowym na świecie. Zgodziliśmy się wspólnie, że obecność Saudi Aramco w naszym regionie to pierwszy krok. 30 proc. samej wydzielonej rafinerii i hurtu - to jest pakiet mniejszościowy. Działamy zgodnie ze światowymi trendami i nawiązujemy współpracę z solidnym partnerem. Chcemy wspólnie z nim rozwijać projekty petrochemiczne i badawczo-rozwojowe. Chcemy tworzyć wartość dla naszych zakładów. Zabezpieczamy też dostawy do 20 mln ton ropy naftowej. Przecież od tego są umowy, aby odpowiednio się zabezpieczyć, i to zostało zrobione.

Samorządowcy obawiają się utraty podatków i miejsc pracy w Lotosie



Nikt przecież nie zabroni Saudi Aramco sprzedać udziałów w rafinerii, np. stronie rosyjskiej? Czy Orlen zabezpieczył się przed taką możliwością?
Saudi Aramco tworzy spółki typu joint venture z największymi graczami na rynku paliwowym na świecie. Zgodziliśmy się wspólnie, że obecność Saudi Aramco w naszym regionie to pierwszy krok.

- Podkreślam, 20 mln ton ropy będziemy kupować z kierunku saudyjskiego, nie rosyjskiego. Co więcej, są dodatkowe mechanizmy, które zabezpieczają prawo pierwokupu i my te mechanizmy zastosowaliśmy. Przecież to naturalne, że w dzisiejszym świecie duże firmy wiążą się ze sobą. Jedni wnoszą dostęp do rynku, drudzy technologię i wspólnie robi się biznes.

Czy po sprzedaży części udziałów w rafinerii wydzielona spółka nadal będzie miała siedzibę rejestrową w Gdańsku?

- A gdzie miałaby ją mieć? Nie może nigdzie indziej niż w Gdańsku. Dokładnie tak, jak to ma miejsce w przypadku gdańskiej Energi przejętej przez PKN Orlen. Proszę sobie przypomnieć te wszystkie briefingi gdańskich polityków Platformy Obywatelskiej przed siedzibą Energi, to straszenie mieszkańców Pomorza, że stracą na tej transakcji. I co się okazało? Energa jest częścią silnego koncernu multienergetycznego, w którym ma szansę prężnie się rozwijać, być nowoczesną spółką o mocnych fundamentach finansowych. A politycy, którzy dziś znów krzyczą, jak pan Tadeusz Aziewicz czy pan Janusz Lewandowski, chyba zatrzymali się w 1992 r. i nie zauważyli, że mamy już rok 2022. Nie widzą, że świat się zmienia i my musimy nadążyć, aby wygrać przyszłość. Jeszcze raz więc podkreślam, żadnego aktywa Lotosu z Gdańska nie wyprowadzimy, dlatego podatki z Lotosu nadal będą zasilać budżet miasta Gdańska. Tu są aktywa, tu pracują ludzie i tu jest zarejestrowana firma. Podobnie jak rafineria, której przecież nikt nie wywiezie. Tu nadal będzie przerabiała ropę, tu będziemy inwestowali. Gdzie w tym wszystkim widać stratę w wymiarze podatkowym?

Czy przedstawiciele nowego współwłaściciela rafinerii pojawią się nie tylko w zarządzie i radzie nadzorczej, ale także w postaci pracowników?

- Na pewno nie będą zasiadali w zarządzie czy radzie nadzorczej PKN Orlen. Natomiast w przypadku spółki zależnej, do której została wydzielona rafineria, 30 proc. udziału w niej naszego partnera będzie wiązało się z zasiadaniem jego reprezentantów w ciałach statutowych tej spółki. Będzie to jednak udział mniejszościowy. Trudno, aby pracownicy Saudi Aramco uczestniczyli wyłącznie w procesie produkcji. Na pewno będziemy też korzystali z wiedzy i umiejętności Saudyjczyków przy dalszym rozwoju naszego przemysłu petrochemicznego. Jest to przecież firma, która posiada setki koncesji, licencji i nowoczesnych rozwiązań.

Burza wokół umowy społecznej z Solidarnością



Podpisaliście także umowy dotyczące dostaw ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Kiedy te dostawy zaczną być realizowane?

- Dostawy z Arabii Saudyjskiej już trafiają do Polski w oparciu o obowiązujące umowy z Saudi Aramco. Teraz chcemy wypracować porozumienie dotyczące zwiększenia tych dostaw. Zostanie ono zrealizowane po przejęciu 30 proc. udziałów w rafinerii przez Aramco. Myślę, że ropa z tamtego kierunku trafi do Gdańska już w drugiej połowie 2022 r.

Jednym z warunków do zatwierdzenia fuzji Lotos Orlen przez Komisję Europejską była też sprzedaż minimum 80 proc. sieci detalicznej Grupy Lotos. MOL jako nabywca chce jak najszybciej przeprowadzić rebranding stacji. Czy marka Lotos przestanie istnieć? Czy Orlen zamierza ją komuś sprzedać?
Podkreślam, żadnego aktywa Lotosu z Gdańska nie wyprowadzimy, dlatego podatki z Lotosu nadal będą zasilać budżet miasta Gdańska. Tu są aktywa, tu pracują ludzie i tu jest zarejestrowana firma.

- Wiem, że jednym z argumentów przeciwników fuzji jest marka Lotos. Chciałbym jednak przypomnieć, że były prezes Lotosu, kiedy szukał inwestora większościowego, nie wykluczał po jego wprowadzeniu właśnie zmiany marki. Nie widział problemu i tu zacytuję prezesa Olechnowicza: "jeżeli nowy kapitał wejdzie i wprowadzi znak, który da jeszcze lepszą wartość z marki, jaką jest Lotos". Ale to było w 2010 r., więc może nie pamiętać. Szanuję przywiązanie do marki. Trudno jednak szczegółowo teraz odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli chodzi o stacje paliw, to MOL pozyskał prawa do korzystania z marki Lotos przez pięć lat. Natomiast stacje, które znajdą się w połączonym koncernie, przejdą rebranding.

Kiedy fuzja Lotosu i Orlenu stanie się faktem? Kiedy zostaną podpisane ostateczne umowy?

- Na razie podpisaliśmy umowy warunkowe, na które zgodę musi wyrazić Komisja Europejska. Spodziewamy się, że nastąpi to w najbliższych tygodniach. Następnie trzeba będzie ustalić parytet wymiany akcji i zwołać walne zgromadzenie akcjonariuszy. To oni finalnie muszą wyrazić zgodę na tę transakcję. Przypomnę jednak, że na walnym zgromadzeniu Lotosu, które zadecydowało o fuzji z Orlenem, ponad 85 proc. głosów było na "tak". I to nie były jedynie głosy przedstawicieli Skarbu Państwa, lecz także akcjonariuszy mniejszościowych.

Lotos Kolej przejmie Orlen KolTrans. Centrum logistyki kolejowej w Gdańsku



Jak zawsze przy przejęciach największe obawy budzi element ludzki, czyli potencjalne zwolnienia, redukcje. W Lotosie cały czas negocjowany jest pakiet gwarancji dla pracowników pozostających w połączonym koncernie. Czy na pewno żadnych zwolnień nie będzie?

- Od początku procesu rozmawiamy z pracownikami, podpisaliśmy porozumienia, żeby zabezpieczyć załogi spółek objętych środkami zaradczymi, aby jako specjaliści pozostali w nowych strukturach wybranych partnerów. Przejęcie Lotosu będzie wiązało się z procesami optymalizacyjnymi, ale powtarzam jeszcze raz, że optymalizacja nie oznacza zwolnień. Będą zmiany, bo one są dziś nieuniknione. Nie są natomiast prowadzone żadne prace związane z redukcją zatrudnienia. Wręcz przeciwnie. Po połączeniu firm skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych, które będą tworzyć PKN Orlen, Grupa Lotos, a także PGNiG, wzrośnie. W efekcie pracownicy uzyskają nowe możliwości rozwoju kariery.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (457) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (6)

    Polecam wywiad z Obajtkiem na kanale Witolda Gadowskiego.
    Można Obajtka lubić czy nie lubić ale waryo tego wysłuchać.

    • 43 96

    • Opinia

      Tak. Prawdziwy wariat..

      • 23 10

    • Panie prezesie a co będzie jak przyjdzie kolejny rząd... (1)

      ... i będzie antypolski?? Padłem....

      Faktycznie świetny wywiad, kolejne lizanie się po jajkach.

      • 31 6

      • Jesteśmy tak podzielenie, że

        Gdyby działo się najgorsze to i tak połowa będzie powtarzać, że jest Ok. A jak będzie Ok to połowa powie, że granda. Idealna sytuacja do IV rozbioru.

        • 11 2

    • Watr pac pałaca ; jaki interlokutor taki i jego rozmówca!

      • 10 5

    • gadał poplecznik PiS i rządu Gadowski z nominatem Pism Obajtkiem, tyle to warte

      • 11 6

    • Warto!

      W tym prawdziwym wywiadzie widać człowieka, który językiem polskim posługuje się na poziomie szkoły podstawowej. Używa słów i sformułowań których nie potrafi nawet powtórzyć a wiec raczej ich nie rozumie. Nade wszystko nie ma nic do powiedzenia. To jest przerażajace ze taki człowiek stoi na czele największej w tej części Europy firma.

      • 6 2

  • Konkretnie (4)

    Bez dulkania - jasno i dobitnie. Bez hipokryzji WdG i KO.

    • 40 105

    • Łże bez zająknięcia. Jęczał będzie w celi.

      • 20 5

    • a przekleństwo jakieś było, czy nie? (1)

      bo u tego pana to ponoć standard

      • 11 4

      • Turet mu przeszedł

        • 7 1

    • jak swietnie przygotowany material!!! pytacz pyta pytany odpowiada bez chwili namyslu! ja bym to dobitniej zorganizowal ,,pytanie nr.1"odpowiedz pelnymi zdaniami ,,prosze o nastepne pytanie",pytanie nr.2 i tak dalej.ten sam efekt w krotszym czasie!!!

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    (29)

    GL właśnie ogłosiła prawie 1.5mld zysku w 4 kwartale. A połowe zakładu sprzedano za część tej kwoty. Gdzie tu logika? I niech obajtek nie świruje że rafineria nie ma szans, bo na całym świecie zamyka się rafinerie. Owszem, zamyka się, ale przestarzałe technologicznie grzmoty, a nie nowoczesne zakłady jak nasz w Gdańsku. Technologicznie rafineria w Płocku nie umywa się nawet do naszej.

    • 355 54

    • szkoda, że pan Tusk nie sprzedał Lotosu ruskim (11)

      • 18 78

      • No właśnie

        Sprzedał czy nie sprzedał ?

        • 40 11

      • no właśnie pis sprzedał ruskim/węgrom (4)

        i arabom, bo pis potajamnie kocha arabów
        to gadanie w tvp od 6 lat o uchodźcach to okazuje się jedynie żart

        • 58 26

        • oj trolliku, trolliku (1)

          Nie wiem, nie znam się, ale się wypowiem.

          • 13 32

          • Dudek hahaha

            • 0 0

        • (1)

          Rosja nie ma udziałów w mol od kilku lat.

          • 2 2

          • i nie posiada całe London city

            • 0 0

      • Co tam Polska ich obchodzi ? Najważniejsze że zdrajcy i kolaboranci z PiS na tym zarobili. (3)

        • 43 11

        • Tobie już nic nie pomoże.

          Czerpiesz chorą satysfakcję z tego, byle tylko zamieszać. Plują ci w oczy a ty mówisz że deszcz pada. To twoja metoda.

          • 6 26

        • (1)

          Z gardla tym ci*lom wyciagniemy pieniadze

          • 7 0

          • I z bani

            • 2 0

      • Wegierski Mol jest kontrolowany przez Rosje, a wiec pis sprzedal czesc Lotosu Ruskom

        • 15 4

    • (2)

      Kapitalizacja Lotosu według wczorajszego kursu akcji to dokładnie 10 094 085 565 zł.
      Do tej wartości odnosi się w wywiadzie Obajtek i mówi o 5 miliardach złotych za sprzedawane aktywa - skąd więc wzięło się Twoje "połowe zakładu sprzedano za część tej kwoty", czyli za część 1,5 miliarda?

      • 20 24

      • Taki był przekaz dnia:)

        To napisał.

        • 11 18

      • Tylko nie licz kapitalizacji, a potencjalne zyski z Lotosu. Super nowoczesny zakład po zakonczonych inwestycjach spoko wyciagnie ponad 1 mld zysku rocznie.

        • 11 2

    • Jak lotos kupowal rafinerie na poludniu Polski (1)

      I później je zamykał, a ludzie pracę tracili, to wtedy bylo dobrze?

      • 19 20

      • Troll znowu z farmy trolli z ministertwa sprawiedliwosci?

        • 8 1

    • Sorry, ale Lotos to europejski kurdupel. Poza tym przez lata zatrudniał wszystkich, od SLD, po PO, dziś z PiS.

      Dlatego Olechnowicz tak długo trwał.

      • 18 27

    • rafineria PŁOCK

      Rafineria w Płocku jest także bardzo nowoczesna. Robotę robi sprzężenie HOG-EC + nowobudowany visbeaker (choć można było coś lepszego postawić:)). I oczywiście cała sekcja petrochemiczna, która mogła być już w Gdańsku i bardzo jej kolegom z Mazowsza zazdrościmy. Niestety wiele dobrych projektów zostało "zaoranych".

      • 13 8

    • ruski trol jak zawsze na posterunku niezdowolony ze konkurencja rosnie (1)

      • 8 9

      • Dla kogo konkurencja, dla Polskich kierowcow?

        Ale spoko, niedlugo nie bedzie konkurencji i paliwo po 10zl/l, ale wtedy pojawia sie plakaty, ze to wina UE ;)

        • 13 5

    • A za Mozejki kaczynski zaplacil 15 mld zlotych.

      • 10 1

    • I co z tego

      Ale przyszłosci nie ma zadnej i oto chodz lewakom aby stała sie nieopłacalna , wtedy szybciej się ją opchnie .

      • 1 7

    • (1)

      Te pisowskie bydlaki sprzedaja co sie da bo nie ma kasy na plusy, a pozatym cos wpadnie do prywatnej kieszeni .

      • 9 3

      • tak ja pracuje obecnie

        Od lat nie ma chętnych aparatowy ma się znać na wszystkim z 4300 brutto w 3 brygadowej zmianie świątki piątki niedziele . Co drugi to POciotek bez kompetencji . Średnia podobno 10000 brutto a realnie 70 procent nie zarabia poniżej 6000 brutto . Ale wiadomo POwycie słychać znakomicie i wiadomo czemu. Połowie załogi wisi i pamiętają że T chciał sprzedać ruskim na magazyny i nie możemy się doczekać bo malutkich nie zwolnią bo zostało nas 70 procent ze 100.Ale u góry zament jest bo kwiczą gdzie się da .

        • 2 2

    • Jaką połowe 30 procent i to twój herrtusk postarał się żeby środki zaradcze były nie do spełnienia .

      Co wy myślicie że ludzie są slepi , nigdzie indziej się unia nie miesza tak jak do Polski . Dla lewej strony najlepiej jak by lotosu nie modernizowano wtedy wciskali by ciemnote że to przez PIS lotos upadł i trzeba go sprzedać Ruskim . Tak jak lewaki sprzedały gpec ,SNG i powoli wyprzedają tereny na których dziwnym trafem budynki się same podpalają 5 razy w tygodniu i nie ma sprawców

      • 3 5

    • Pracownik (1)

      Tyle zysku a pracownikom na święta nawet życzeń nie złożyli, nie wspomnę o jakieś bonifikaty pieniężnej, ludzie nowi nie chcą przyjść za 4tys brutto, chcą dać 3%podwyżki przy szalejącej inflacji (wcześniejsze lata dawali 1,5 do 2% gdzie inflacja była wyższa). Więc się pytam gdzie są te pieniądze? Program HBO zatrzymany ze względu na brak pieniędzy!

      • 4 0

      • To fakt druga strona medalu

        Mszczą się na najmniejszych i największych my co nie zarabiamy 6000 brutto za pracę w szkodliwych i ciężkich warunkach w pełnej chemii , ostatnio wynajęta firma robiła badania powietrza to tak ją grupa opłaciła że powietrze na lotosie okazało się czystsze niż na biegunie , i cyk zabrali szkodliwe i mówię tu o PO bo to bł 2014 rok kiedy her t mówił że kapitał nie ma narodowości i nic nie stoi na przeszkodzie by lotos znalazł się w rękach sowietów .

        • 2 2

    • Nie do końca tak jest z tym zyskiem

      Szacunkowy skonsolidowany zysk operacyjny wg LIFO powiększony o amortyzację i po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych (oczyszczony ebitda lifo) wynosi 1,48 mld PLN, w tym:
      - szacunkowy oczyszczony ebitda lifo segmentu produkcji i handlu: 0,91 mld PLN,
      - szacunkowy oczyszczony ebitda lifo segmentu wydobywczego: 0,58 mld PLN.

      A szacunkowy skonsolidowany wynik netto to 1,1 mld PLN.

      • 1 0

  • (2)

    "Biznes to nie polityka" - mówi to prezes spółki skarbu państwa, który dzięki tej spółce realizuje politykę partii matki i realizuje też swoje osobiste cele polityczne. Może niech jeszcze rzuci, że pieniądz nie ma narodowości. Nie wierzę, że jest aż tak głupi, więc pięknie nawija bzdury w imię polityki właśnie.

    • 115 20

    • Dopóki MOL nie kupil wszystkich rafinerii na Węgrzech (1)

      Też był takim popierdulkowym zakładzikiem jak lotos. A teraz to drugi koncern w europie

      • 2 11

      • MOL wyprzedza Shella czy BP? Ha, ha, ha

        • 11 1

  • (3)

    to czyli juz wiadomo ze lotos bedzie rozdrapany przez rosjan pod przykrywka wegrow.tylko kto sie kryje za sudyjczykami?chyba ze darmo go biora za dlugi orlenu!

    • 54 25

    • Rzymianie (1)

      • 5 0

      • Jaszczury

        • 2 0

    • Węgry już dawno odkupiły udziały Rosji w Mol. A Wy ciagle piszecie o tych Rosjanach. Ale tak jest jak najwiecej do powieszania maja Ci co nic nie wiedza tylko usłyszą urywki

      • 0 1

  • Nie wierzę w ani jedno słowo tego kolesia (12)

    Jak przyszedl do energi to jasno powiedzial pracownikom że jest politykiem a nie menadzerem. Jego glowne zadanie to oslabic gospodarczo Gdansk i Pomorze.

    • 145 36

    • Ja nie wierzyłem w expose słońca Peru,gadał chyba z 5 godzin a potem efektów zero.

      • 9 31

    • szczerze to mówił o swoim wuju na nagraniach

      tutaj próbuje omamić ludzi, że pisowcy robią coś w naszym interesie a nie swoim
      wątpię, żeby to była zemsta, raczej chcą się po prostu ustawić na kilka pokoleń do przodu
      Gdańsk jest dla nich miejscem gdzie i tak nie mają zbyt dużego poparcia, więc nie stracą słupków

      • 26 6

    • ty wierzysz Nowakowi, Gawłowskiemu, Grodzkiemu Lewandowskiemu i Jachirze (1)

      • 9 26

      • Cela na nich chyba czeka?

        • 1 2

    • Biznes to nie kwestia wiary.

      • 8 0

    • (1)

      dokładnie, zaorał jeszcze wiatraki a teraz płacimy za energię dwa razy tyle dzięki jego nieudolności i dyletanctwu !!!

      • 29 6

      • a wiatraki to najtańszy prąd

        • 5 6

    • Obajtek dostał zadanie osłabić gospodarczo Pomorze a Płażyński, hiena ośmieszać władze Gdańska (3)

      • 15 8

      • Władze Gdańska same się ośmieszają nie trzeba im pomagać xD

        • 3 10

      • Jakie władze? ich tu nie ma od 20 lat, słupy raczej?

        • 1 6

      • to Plazynski ma latwe zadanie

        osmieszyc wladze Gdanska,to nic nie trzeba robic-tylko ich posluchac i zobaczyc.
        Obajtek zas niewiele ma tu do oslabiania-Trojmiasto to miasto szemranych ludzi typu Plichta,Walesa,Olech,Krauze,Lekszton,Tusk,Adamowicz. Wszystko umaczane w dziwnej przeszlosci (SB,WSI),metne biznesy,skrytki na forse,walizki zlota z robot w Niemczech,wygrane w Totolotka,przetargi dziwne na informatyzacje ZUS itd. Tu nie ma zaczynu powaznego,rozwojowego biznesu.Taka jest brutalna prawda.

        • 1 5

    • oslabienie gospodarczo gdanska nic nie do!usidlenie to jest to po co biuro centralne tu idzie!!!

      • 1 1

  • comment (4)

    Nie rozumiem, dlaczego prezesi Obajtek i Olechnowicz mają tak inną opinię na temat fuzji. Osobiście uważam, że Olechnowicz był lepszym menadżerem i więcej osiągnął z LOTOS niż prezes PKN, mający wsparcie Skarbu Państwa i zaplecze polityczne. Niemniej, skąd się bierze zupełnie odmienny pogląd na sprawę? Mogę tylko domniemywać, że to kwestia a) kompetencji menadżerskich, b) wizji rozwoju, c) polityczna? oby nie.

    • 63 17

    • (2)

      Prezes Olechnowicz miał również wsparcie Skarbu Państwa i zaplecze polityczne. Trudno nie doceniać pracy Olechnowicza, ale warto również pamiętać, że to mniej więcej w połowie jego kadencji UniCredit wyceniło wartość akcji Lotosu na 0 zł. Tak, 0 zł, ponieważ analityk Robert Rethy uznał, że istnieje istnieje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo upadku firmy. Bez względu na to, co o tym sądzić, pokazuje to ówczesne nastroje wokół Lotosu.

      • 8 4

      • Link do artykułu o tej rekomendacji: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kontrowersyjny-raport-nt-Grupy-Lotos-Zarzad-spolki-zarzuty-sa-bezpodstawne-n30573.html

        • 5 0

      • Co by nie pisać, to Olechnowicz kierował Lotosem kilkanaście lat modernizując go. Obajtek póki co nie kierował tą firmą nawet 1 dzień.

        • 3 0

    • A Olechnowicz to z Marsa przyleciał?

      Nie miał zaplecza politycznego ani wsparcia Skarbu Państwa?

      • 2 4

  • Fajny ten prezes Obajtek, uczciwy, rodzinę szanuje, wuja wspomina dobrze (1)

    a Pałacyk+ jest napisany specjalnie dla niego
    Teraz już nie będzie musiał remontować willi za kilka milionów z funduszu dla niepełnosprawnych dzieci.. teraz to już prawie uczciwy będzie

    • 111 22

    • A ta jego krawcowa+ jaka zaradna :-)

      • 23 2

  • Opinia wyróżniona

    Ma pan dwie firmy (8)

    Taka sprzedaż części jednej i pozostałosci przyłaczenia do drugiej nie ma sensu. Proste pytanie.Sprzedając połowę jednej firmy konkuruncji stajemy sie bogatsi i mocniejsi czy biedniejsi ?
    Schemat powtarzany od czasu "przemiany". Duże firmy dzieliło sie na spólki które łatwiej było doprowadzać do zmiejszenia wartości i łatwiejszego znaleziemia nabywcy. W ten sposób wykończono wielkie przedsiebiorstwa miedzy innymi PLO które ma w tej chwili jeden statek na własnosć a było ich 180. W taki sposób jak powyżej wykończono firmę , oczywiscie ktoś na tym zarobił ale nie Skarb Panstwa.

    • 130 33

    • Aziewiecz, Lewandowski, tusk i inni liberałowie którzy sprzedali polskie firmy teraz płączą przeciwko fuzji?? (5)

      • 13 32

      • Ja mam inne pytanie! Ile na tej transakcji zarobił sam Obajtek? (2)

        Bo to że straciła na tym Polska nie podlega żadnym wątpliwościom. Zdrajcy i kolaboranci z PiS sprzedali Lotos arabom i ruskom!

        • 21 10

        • Miaszaj dalej trollu, powodzenia.

          • 2 14

        • Nie wiem

          ale z pewnością setki milionów złotych trafiły zagraniczne na konta ludzi związanych z obecnym nierządem

          • 4 1

      • i zmiana tematu... hahaha

        • 5 3

      • zapomniałeś że kaczyński też brał w tym udział , prywatyzacja RUCHU , poza tym większa afera to był FOZZ sdzieki której synus morawiecki dostał posadę dyrektora banku i grzecznie pod dyktando podpisywał lichwiarskie kredyty we Frankach o sztucznie zaniżonej wartości

        • 15 3

    • SPrzedaż była warunkiem stawianym przez kumpli rudego z UE (1)

      • 1 10

      • hau hau hau

        • 1 0

  • (8)

    Brawo,ależ Prezes zmiażdżył Lewandowskiego i Aziewicza)Zgasił ich jak dzieci.

    • 36 98

    • (1)

      brawo. prezes nie odpowiadal na pytania tylko glosil wlasne wygodne dyrdymaly!!!

      • 30 9

      • ku aprobacie tych co nic nie rozumieli z jego mądrzenia się

        • 1 1

    • (2)

      Awansowany kosmicznie wójt Pcimia ma niewielkie pojęcie o gaszeniu. Od tego miał OSP. We wszystkich działaniach PiS nadrzędne jest nachapanie się tu i teraz. Jak trzeba sprzedadzą nawet godło i flagę. Wiedzą, że władza nie trwa wiecznie i zapasy trzeba robić już. Nawiasem mówiąc nauczyli się od PO.

      • 18 8

      • (1)

        Ze sprzedaży porządnego zegarka można przeżyć nawet miesiąc jedząc suchy chleb.

        • 2 8

        • a kiedy Rydzyk otwiera jadlodajnie dla ubogich , kiedyokaże milosierdzie i pomoc maluczkim zgodnie z naukami Jezusa ?, 1 ,2 miliarda - mozna wiele dobrego innym zrobić ...jak Owisak i jego wszechobecna widzialan pomoc

          • 2 0

    • idź pogadaj sobie na srefie prestiżu i u Janusza Ch....

      • 9 2

    • Kogo zgasił ? (1)

      Buahaha ale osioł z ciebie

      • 6 2

      • tamten zaciesza się ze kapuś z SB który sprzedał brata a w solidarności był tylko po to by podsłuchiwac i raportować służbom PRL co się dzieje w opozycji oraz donosić na kolegów mial ciętą kłamliwą ripostę - czemu jego teczki pierwsze z IPN zginęły na wieczne wypozyczenie ?

        • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie...

Najczęściej czytane